Mondtana Publish time 12-3-2009 12:21 AM

salah arr...bidayuh tu land dayak...iban tu sea dayak :D

Mondtana Publish time 12-3-2009 12:41 AM

my dad always said org melanau walaupun minority tapi sangat pandai n then my mum replied...what a self centered statement :lol:

[ Last edited byMondtana at 12-3-2009 00:42 ]

makcikmengamok Publish time 12-3-2009 02:00 AM

Originally posted by Mondtana at 12-3-2009 00:21 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif
salah arr...bidayuh tu land dayak...iban tu sea dayak :D

oh...silap...hehe..
aku salu terconfuse...pasal dayak bidayuh and iban....
haku salu hingat bidayuh tuh sea dayak..hehe..

makcikmengamok Publish time 12-3-2009 02:02 AM

haku salu perhatikan org bidayuh neh...
cantik la gak...aku susahla nak describe org bidayuh neh...
haku tengok hidong macam..mancung la..tajam hidong.....

[ Last edited bymakcikmengamok at 12-3-2009 02:04 ]

tinbeskut Publish time 12-3-2009 08:45 AM

kebanyakkan bidayuh yang aku jumpa comel-comel je... sbb aku pernah tanya la member org sarawak, kaum mana yang lawa.. diorang cakap bidayuh la... sbb tuh aku cakap kalo bidayuh + melanau.. anak pompuan gerenti cun.... :)

weta_studio Publish time 12-3-2009 09:44 AM

Balas #52 makcikmengamok\ catat

takde dah bermusuhan..cerita lama dah tu..skrg era globalisasi..

makcikmengamok Publish time 12-3-2009 06:59 PM

you know...i never knew about aku nyer asal usul...sebenar...tapi salu bertanya2...
bila aku tengok cousin2 aku...uncle..auntie aku semua....muka cam cina...
bila aku tengok muka kawan melanau aku...yg lain...cam cina2...
bila aku tengok muka...aku ..bapa..aku...abg..kakak aku...
aku salu heran..kenapa..muka kami cam cina/jepon...

bila aku tanya parents aku....kita ada campor cina ka?
parents aku jawap...tak..

aku and cousin aku salu bertanya2...nape..muka kita ni cam cina...
padahal kita ni melanau...

makcikmengamok Publish time 12-3-2009 07:41 PM

Originally posted by tinbeskut at 12-3-2009 08:45 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif
kebanyakkan bidayuh yang aku jumpa comel-comel je... sbb aku pernah tanya la member org sarawak, kaum mana yang lawa.. diorang cakap bidayuh la... sbb tuh aku cakap kalo bidayuh + melanau.. anak...

bukan bangsa kelabit ka yg paling cun?
and then aku pernah terbaca...org kelabit neh..mongolian descendants.
bila aku tengok muka and badan jiran kelabit sebelah aku..
muka cam org mongolia...badan pun besar2...

sent626 Publish time 19-3-2009 10:03 AM

Reply #51 tinbeskut's post

jeno taun mo keja inan...
ko me tao pubak melano..tapi bak betijo me bei hal lah

matu daro

sent626 Publish time 19-3-2009 01:08 PM

Menurut maklumat yg saya perolehi, org melanau berasal dari Saribas, Kalimantan. Mereja mendiami persisiran pantai...sebab itu ada yg mengganggap mereka sebagai dayak laut. Rumah mereka seperti yg saya lihat di kg budaya sarawak ..sangat besar dan bertiang tinggi....tahan lasak sebab di[perbuat dari kayu belian. Rasionalnya rumah mereka sebegitu kerana mempertahankan diri dari ancaman lanun satu ketika dulu.

dariremus Publish time 5-4-2009 11:14 AM

Sebut pasal awek kelabit, contoh terdekat ialah Hannah Tan wpun dia half kelabit. Tetapi kalau bagi aku lah gadis bidayuh yang cun biasanya bertaburan di kawasan padawan, penrissen dan serian kerana situ bnyk area gunung ma.sama juga mcm lakinya. mcm Pelakon Tony Joseph dan Zach X-Factor tu bidayuh area Penrissen tuu.

[ Last edited bydariremus at 5-4-2009 11:15 ]

elrient Publish time 26-10-2009 10:54 AM

Post Last Edit by elrient at 26-10-2009 10:55

Melanau boleh..besa la, kalau kita dah berjaya, macam2 jak orang akan cakap..tgk sahaja orang melayu di semenanjung..bergaduh sesama bangsa..adakah itu satu contoh dan teladan yang baik..tikam bangsa sendiri.bergaduh sama sendiri..macam sial.

elrient Publish time 26-10-2009 11:02 AM

bangga jadi melanau..besa la orang, busuk hati cakap macam2..sebab tu bangsa korang tak berjaya..asyik fikir nak jatuhkan bangsa lain..bergaduh sesama bangsa, tamak, kedekut, berkira, tidak mahu tolong bangsa sendiri mcam ketam, dan banyak lagi.
yg penting, melanau bukan melayu..lain..

elrient Publish time 27-10-2009 07:55 PM

Post Last Edit by elrient at 27-10-2009 20:00

20# ijad_adiputera

Hai veitchac Revolutioner!Kamu ni bangsa apa? Nasib tak sebangsa dengan kamu ni..Busuk betul hati kamu..Nak tanya sikit, kamu ni bermusuh dengan geng2 Taib Mahmud ker? tak kan sampai nak kutuk satu bangsa melanau? Cuba kamu bagitau bangsa kamu dulu..Kalau berani la, nanti aku keluarkan fakta tentang bangsa kamu..Kalau kamu Melanau juga, memang cipan la kamu.

elrient Publish time 27-10-2009 08:03 PM

20# ijad_adiputera cipan kamu adiputra..

jebat_malang Publish time 18-3-2010 04:00 PM

sabaq bro.. tenang... {:1_141:}

HaMiZiE Publish time 18-3-2010 08:40 PM

Tak tau ar Melanau kat area lain tp kalo kat Bintulu, mixed marriage in between Melanau Bintulu & Melayu Sarawak is pretty common nowdays... susah nak differentiate orang Melanau Btu vs Melayu Sarawak

As for me, I m pure Melanau Bintulu... Both mak dan bapa memang pure Melanau Bintulu...

Dari segi dialek, I totally can't understand Melanau Mukah, Oya, kanowit, Rajang, Igan etc... Tottaly different kalo dibandingkan ngan Melanau Bintulu...

moghul Publish time 19-3-2010 12:09 PM

aku orang semenanjung...tapi dah lima tahun duduk kat sarawak...best pe kawan dengan orang melanau..aku ade kenalan seorang pakcik melanau dari matu...dia duduk dekat Sibu skarang..dia baik giler..dari apa yang dia cakap, aku rasa dia lebih bercerita pasal kehidupan orang melanau..dia ada bagitau orang melanau ni asal nya dari filipina (kalo salah tolong betulkan)..diorang pelaut dan pekerjaan diorang tangkap ikan..sebab tu kebanyakkan diorang menetap kawasan pantai..kalo kat semennjung lebih kurang cam orang2 bugis la..dia ada bagitau lagi, kebanyakan orang melanau ni suka berusaha nak majukan kaum2 diorang..diorang banyak belajar pasal ekonomi ngan politik compare to kaum lain..sebab tu CM orang melanau..for my personal opinion, orang melanau ni bukan cam yahudi pn..tu adalah cara diorang nak naikkan bangsa mereka..kalo sesiapa belum pergi sarawak jangan nak buat speku pasal kaum2 kat sana..pergi & observe dulu baru komen..:2lol:

nobito Publish time 4-5-2010 12:45 AM

Reply 78# moghul

Aku pernah dengar gak cter pasal orang Melanau ni asal dari Pulau Mindanao..tapi tak pasti ada ke tak orang Melanau kat Mindanao...

Aku ada member orang Melanau..die kata Melanau ni salah satu suku Melayu macam Brunei, Kelantan, Kedah dll.

Pada pendapat aku sume orang kat Sarawak adalah Dayak..sebab member aku tu cakap orang Sarawak ni terpecah kepada dua iaitu Dayak Darat dengan Dayak Laut. Dayak Laut macam Melayu Sarawak dengan Melayu Melanau. Dayak Darat pulak macam Iban, Bidayuh dll.

nobito Publish time 4-5-2010 01:00 AM

Member aku dak Melanau tu memang agak mewah gak ar..aku rasa almost sume orang Sarawak ni kaya-kaya sebab derang(yg study kat semenanjung) setiap kali cuti sem mesti balik Sarawak. Dak-dak Sabah plak kebiasaannya cuti sem akan stay kat semenanjung, Hari Raya pun kadang-kadang ada yang tak balik sebab berjimat. Kalau aku, aku pun tak balik.

Melanau ni kalau x silap ramai yang taukeh minyak ngan balak...tapi agak tak patut la kalau derang melupakan penduduk pribumi yang lain...terutama kalau ada yang membangga-banggakan Melanau berlebihan..Bugis kat semenanjung pun tak sampai tahap camtu sbb derang ada falsafah hidup sendiri...
Pages: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10
View full version: Orang Melanau