corpulent Publish time 16-3-2009 05:31 PM

sebenarnya banyak myth yang mengaburi perception masyarakat terhadap rabun/silau serta penyakit2 mata.. faktor spect serta CL pada umum nye tidak akan menjadi masalah pada si pemakai bile pemakaian betul2 mengikut saranan oleh oftalmologis n optometris..

tiada masalah dgn spek yg dijual kat pasar malam atau spek budak2 kalu power nye adalah 0.00D... ape yg dikhuatiri spek yg dibuat secara bulk yg dijual kat pasar malam tu tidak betul2 tepat spesifikasi dari segi refraction dan sebagainya. inilah yg dikhuatiri. x mustahil kalau lens kat sunglass kat pasar malam ade power at least 0.50D lebih2 lagi sunglass2 yg berbentuk curve..

nak tanya forumers...rabun tu penyakit ke x?
katarak is a disease or not?

aina_shaira Publish time 16-3-2009 06:03 PM

Reply #181 corpulent's post

boleh tak u suggestkan supplemen apa yg bagus utk kesihatan mata.
brapa harga n kat mana boleh dapat n jenama apa?
atau ubat ke utk mata..

corpulent Publish time 16-3-2009 06:20 PM

Balas #182 aina_shaira\ catat

supplement yg bagus khusus untuk mata 4 me just vitamin complex yg biase dijual.. yg lain2 tu just for marketing purpose only.. tiada function khusus..

untuk yg bnyk berada dlm tempat kering get ready with artificial tears..

for me and my common advice is 2 give rest to ur eyes often..

bukan tdo..;P

means jgn prolongkan burden mata especially 4 near work..

AnitaSabrina Publish time 16-3-2009 06:40 PM

Reply #182 aina_shaira's post

Bilberry or Natberry and fish oil (if dry eyes are a problem).Plenty of vegetables and fruits sebab ada antioxidant to stop free radicals for damaging the eyes.

lilyflower Publish time 16-3-2009 06:51 PM

Originally posted by corpulent at 5-3-2009 17:15 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
as optometris... sy akan cdg kan seseorg yg degree kerabunan lebih dr 0.50D utk pakai spect...

kalu ader astigmatism+rabun jauh mmg perlu pakai spects walaupun degree sedikit saja

masalah pakai atau x pakai spek bukan penyebab kenaikan power...

power meningkat disebabkan proses fisiologi badan bergantung kepada akitiviti seharian...

ade person leh naik power dlm 3 bulan jer...

ader yg boleh stay power sampai bertahun2.. tp x pakai spek rilek jer...
:loveliness: :loveliness:

pasal mate kuning tu... maybe jgk just pigmentation...

i punya mata ada tompokan kuning kat sebelah retina.. tapi idaklah besar kecik jer... jumpa doc biase.. doc ckp takde pape...tapi idaklah gatal ke aper i perasan pun waktu nak paki contact lenses and ternampak terus buang contact lenses tu sebab takut jangkitan or whateva.. risau gak.. leh hilang tak???? bahaya tak??

corpulent Publish time 16-3-2009 07:05 PM

Balas #185 lilyflower\ catat

klu tompokan kuning biase kat SKLERA bkn retina yer:)xyah risau..

tkde ape2, just pigmentation..

yg concern keseluruhan mata putih menjadi kuning... ataupun ade satu lapisan lemak yg mengunjur ke dalam mata hitam yg di panggil pterygium or pinguculae with blood vessel..

lapisan lemak ni kalau dah hampir masuk kedalam mata hitam mesti di buang... kedua2 inflammation ni di induce oleh UV light.. klu tgk kat petani bnyk yg ade..

lilyflower Publish time 16-3-2009 10:33 PM

opps sorry!! sklera mean mata putih yer...mata hitam panggil aper yek??? iris or kornea.... sorry lah i confuse lah... tapi tompokan kuning tu kat mata putih exactly lagi sikit jer nak ke mata hitam....

camne erkk lapisan lemak tu pulak?? x leh nak imagine..... adakah tompokan kuning kat mata i ni lapisan lemak???

pastu last mth i check power mata i dah naik 800++ tapi i still maintain pakai spek lama yg powernyer 600++.. malas nak tukar.. takpe ker..??? rasenyer power i every year naik mendadak.. padahal start pakai spek umur 19++... ni umur dah 28 power dah cecah 800:'( risau gak ni....

aina_shaira Publish time 16-3-2009 10:43 PM

aku walaupun rabun jauh,klu tak pnah pakai spek takpe ker?

ke nnti jadik kerabunan jauh aku akan meningkat?

corpulent Publish time 16-3-2009 11:47 PM

Reply #187 lilyflower's post

mata hitam actually kornea yg diwarnakan oleh iris..:loveliness:

itu lah..kalah lapisan kuning tu dah menjejak ke mate hitam mmg kene urgent checkup kat oftalmologis...

pasal spek tu of coz kene tuka..:L

tiada kompromi... same jugak dgn aina... kalau degree lebih dari 0.25D n mmg ganggu vision..tambah plakdgn astigmatism..WAJIB pakai spek/CL dsb..

lilyflower Publish time 17-3-2009 09:37 AM

thanks.... mata hospital pakar mata yang bagus?? selain hospital tun hussein onn ...

lilyflower Publish time 17-3-2009 11:52 AM

huh, my mata exatcly like gambar tu...... pigmentatsi lah ni errk.... tapi pigmentasi idaklah besar camtuh and tak kena mata hitam lagi... kalu biarkan lama2 dia melarat ler???

[ Last edited bylilyflower at 17-3-2009 11:55 ]

corpulent Publish time 17-3-2009 11:59 AM

Balas #191 lilyflower\ catat

pandai cr gambar..:loveliness:

ni lah yg dinamakan pterygium...klu dah hampir masuk ke mata hitam perlu dibuang..

for me hosp yg ade ophtalmologist yg bagus kt ampang puteri or klinik dr hardeep kt chow kit..

lilyflower Publish time 17-3-2009 12:48 PM

Reply #192 corpulent's post

ok noted... bila dah masuk kat anak mata nanti baru i jumpa doc k:D

corpulent Publish time 17-3-2009 03:20 PM

sblm masuk yer:$ :$

corpulent Publish time 22-3-2009 10:23 AM

jenguk2 la ye...info pasal mata kite

http://truskemata.blogspot.com

makonde Publish time 26-3-2009 08:43 PM

nak tanya..atas kelompak mata aku ader mcm bengkak sikit..tapi x sakit...
bengkak ni ari tu dah hilang,tapi tumbuh balik
aku x tau nk buat mcm mana..tolonglah aku
aku x mahu bedah..takut:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

awejeha Publish time 26-3-2009 09:37 PM

Originally posted by makonde at 26-3-2009 20:43 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
nak tanya..atas kelompak mata aku ader mcm bengkak sikit..tapi x sakit...
bengkak ni ari tu dah hilang,tapi tumbuh balik
aku x tau nk buat mcm mana..tolonglah aku
aku x mahu bedah..takut:'( :' ...
pegilah klinik, kadang2 ketumbit je tu...doktor bagi ubat sapu dah hilang.

corpulent Publish time 7-4-2009 01:30 AM

untuk info tentang kesihatan mata dan penglihatan dalam bahasa melayu...jenguk2 la blog nih...

boleh ajukan soalan sekali...

http://truskemata.blogspot.com

xtrim Publish time 15-4-2009 04:53 PM

aku penah dengar citer bhw orang yg rabun jauh apabila
umo makin meningkat, tahap kerabunannya akan menurun..
betul ke ekk..ataupon ini hanya mitos semata..

kinki Publish time 20-4-2009 10:05 PM

salam...wa nak tanya pd yg pakar....
adakah kalo kita terlalu kuat menangis, selepas tu penglihatan akan kabur sedikit???

thanks ya.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13
View full version: Masalah Mata Kabur/Rabun & Kesihatan Mata