kairizal Publish time 23-8-2010 05:53 AM

Post Last Edit by kairizal at 23-8-2010 06:01

Nih plan rumah sy yang terkini, xder byk beza dr yg sy attached sebelum ini

http://i64.photobucket.com/albums/h180/motioneye/Building_House/Plan_umah2.jpg

so persoalan saya:

Living hall lebar X panjang = 19X22 ni OK ker ?
Master bed room 20 lebar X 15 panjang, OK x saiz nih ? sy cadanng nk pendekkan ke 14" tp takut kecik plak
Bed room 3 lebar 12 X11 keluasan ini OK x ? sebb ni nk jadikan bilik anak pompuan saya.
Bed room 2 = 14X 11 sebab anak baru sowang so sy decide nk jadikan bilik ni parent/guest room dulu.
Kitchen nih, wife sy suker dapur besa.. so dapur sy panjang 7 X 12 lebar utk wet kitchen ader ke kitchen besar mcm nih ? ke kena besarkan lagi ?
store masuk 2 kaki dlm blik maid, ok ke store 3 X 4 nih ? sy cadang nak turnkan satu anak tangga kt wet kitchen nih, OK ker ?
family + dinning area sy dalam 17 X 15 bole ke nk wat dinning ngn family area sekali ?
Pintu masuk umah sy sekrg sy tgh pikir, nk letak kt open area or seblh bilik no 2 tuh ? yang mana satu yg elok untuk pakai pintu kayu n yang mane patut letak sliding door ? bape besar pintu kayu yg ideal nih ?
Yang wana kayu tuh, tangga , elok letak satu / 2 anak tangga ?
kedudukan toilet ?
Toilet yg dekat wet kitchen tuh sengaja sy letakkan kt ctu so leh jadik dinding utk wet kitchen, toilet 3X6 ni kecik ker ? saiz yg ideal aper ? camner plak yg toilet lagi 2 tuh ok ke saiznyer ?
So satu lagi, nak masuk ke dalam umah sy ni, sy nk ader splitter 2 anak tangga... ok x ?

nagaijau Publish time 24-8-2010 09:14 AM

Replynagaijau

nice plan nagaijau.

cuma if i were u, i would rather position the sinki on th ...
kerawangcraft Post at 22-8-2010 11:47 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

thanks for the opinion...
sgt betul apa yg u ckp.... ttg piping tu....
still boleh diubah... sbb plan my hubby wat sendiri sng sikit...
dah berapa kali dah ubah plan tu...
sepatutnya sink asal kat tepi pintu dan bilik yg sebelah kc tu dry kc @dining..
tp i ckp ngan hubby xperlu dry kc.. gn satu kc jek...
tp xpe dari semasa ke semasa boleh ubah sbb umah my FIL yg buatkan...

naaim Publish time 24-8-2010 01:38 PM

Reply 41# kairizal

utk tau ok ke tak sesatu area tu, u kene tau apa perabot u nak letak, n apa guna ruang tuh.... work from the smallest unit.
kalo utk bilik tidur, katel apa mau letak, single bed? double? queen? king? side table? meja study? wardrobe?

ruang tamu / living ; sofa berapa seating? coffee table? display cabinet? side table?

family area ;sofa ? day bed? media cabinet? display cabinet?

bilik air ;size minimum lebar ialah 1m, sebab kalo kecik lg susah nak bergerak n suasana dalam jd susahsana dalaman..

kairizal Publish time 24-9-2010 12:08 AM

Naaim,
Hmm okay tuh aku lum pikirkan lagi tp dh ko advise mcm tuh, aku agree jugak nanti bile budget aku ok aku akan answer ko yer :)...
so alhamdullilah loan hampir approved dah, aku pun dh redesign plan aku jadik 1800sqft..
4 bilik + 3 bilik air + 1 stor
and aku demand 1800sqft rege dalam 180k, so leh jadik ke umah aku ngn 180k nih ??
aper yg aku demand dr contractor aku tuh:
dinding sume pakai bata merah:
full tiling tp living hall pakai 2X2
plaster ceiling dlm 1000 sqft
kitchen ngn bathroom full tiling..

sebenarnya dengan rege 180k nih apa material aku leh demand yer?? aku dh tanya 2-3 kontraktor sume dia org xnk bag quotation just suh aku baca comp profile jeh... maybe dia org nk sembunyi rege le tuh.. tp kalau sesapa kawan yg ader pengalaman story le ckit 180k nyer design ni...

CivicSI Publish time 26-9-2010 03:22 PM

Salam Kairizal

Pertamanya..tahniah sebab meramaikan penduduk sg merab dalam.. dan kedua, bermotivasi untuk membina rumah sendiri.

Jadi you dah decided nak buat rumah setingkat kan ?

CivicSI Publish time 26-9-2010 03:30 PM

Reply 41# kairizal

so persoalan saya:

Living hall lebar X panjang = 19X22 ni OK ker ?
Kira ok lah ni. Besar jugak..

Master bed room 20 lebar X 15 panjang, OK x saiz nih ? sy cadanng nk pendekkan ke 14" tp takut kecik plak
Ok. Tak besar dan tak kecik. Ada wardrobe ke ?

Bed room 3 lebar 12 X11 keluasan ini OK x ? sebb ni nk jadikan bilik anak pompuan saya.
Ok. Tak kecik sangat

Bed room 2 = 14X 11 sebab anak baru sowang so sy decide nk jadikan bilik ni parent/guest room dulu.
Ok. Tak besar sangat biliknya

Kitchen nih, wife sy suker dapur besa.. so dapur sy panjang 7 X 12 lebar utk wet kitchen ader ke kitchen besar mcm nih ? ke kena besarkan lagi ?
Rasanya lebar 12 kaki untuk dapur tak besar. Kalau wife banyak habiskan masa di dapur..elok besarkan.

store masuk 2 kaki dlm blik maid, ok ke store 3 X 4 nih ? sy cadang nak turnkan satu anak tangga kt wet kitchen nih, OK ker ?
Tak berapa jelas

family + dinning area sy dalam 17 X 15 bole ke nk wat dinning ngn family area sekali ?
Macam kecik jee..

CivicSI Publish time 26-9-2010 03:41 PM

Pintu masuk umah sy sekrg sy tgh pikir, nk letak kt open area or seblh bilik no 2 tuh ?
Sebelah bilik no 2. Sebab kalau hujan ribiut..kurang tempias air kena pintu. Melainkan kalau buat sliding door..tapi kalau taste saya..x buat sliding door di depan.Prefer yang mengahdap private garden.

yang mana satu yg elok untuk pakai pintu kayu n yang mane patut letak sliding door ? bape besar pintu kayu yg ideal nih ?
Living yang mengahadap tepi..letak sliding door. Entrance kayu..letak peeping hole..kalau nak tengok luar..

Yang wana kayu tuh, tangga , elok letak satu / 2 anak tangga ?
2 Anak tangga..untuk safety kena ada penanda kepada tetamu yang indicate ada split level. Pernah berlaku..in law aku jatuh sebab x perasan ada split level di rumah jiran..

Toilet yg dekat wet kitchen tuh sengaja sy letakkan kt ctu so leh jadik dinding utk wet kitchen, toilet 3X6 ni kecik ker ? saiz yg ideal aper ? camner plak yg toilet lagi 2 tuh ok ke saiznyer ?
3x6 kaki?? kecik sangat

Tak berapa paham pelan rumah ni sebab x ada tanda living ke bilik air ke etc

CivicSI Publish time 26-9-2010 03:50 PM

Reply 1# kairizal
1: Tanah lot yang dibeli di Sg.Merab Dalam, struktur tanah adalah tanah yg ditambun setinggi 4-5M, so apa risikonya mendirikan rumah di tanah yg ditambun ? berapa lama perlu sy tunggu sebelum memulakan kerja pembinaan nih ?
Retaining wall kena buat..kalau boleh guna concrete..Berapa lama tunggu x sure..tapi saya dulu lepas 5 tahun tanah siap baru buat rumah..:D

2: Luas kediaman n tak termasuk porch adalah 30X45, Ni ok ke for new family ? anak pun baru sorg lagi jeh nih
New family ok. Tapi kena consider renovate. Kalau saya..saya buat 1 1/2 level. dan kalau boleh buat rumah sekali..dan tak payah renovate. Pening kepala kalau nak renovate. Better sewa rumah dulu dan tunggu hingga mampu buat semua skali..

3: proch dalam 20X20 ? ok ke leh masuk bape keta nih ?
Elok sangat lah ni..2 kete boleh masuk

3: Lot adalah koner lot dengan reserve jalan ada dalam 40 kaki kt tepi....so according to developer diaorg x der plan nk wat jalan kt tepi umah I nih so bole ke I terus tembok or at least tembokkan 3-4 kaki extra ?
Jangan ambil tanah orang or tanah rezab kerajaan..

4: Kawan mintak 120 skp n dia leh bagi I full plaster ceiling, tiling + resort konsep ? so masuk akal ke arge dia nih ? por just nk kasi I ni tertarik ?
Harga biasa ni. Cuma dari segi bajet.. kena tambah at least 20% to make cover VO. Macam biasa..kontraktot akan quote harga kasar dan seminimum yang boleh supaya dapat projek. Masa pembinaan nanti..mesti ada perubahan. Yang penting detail kan sedetail yang mungkin..Kalau saya..finishing saya beli bahan sendiri..

kairizal Publish time 12-10-2010 10:24 AM

bro.. sesapa leh tolog aku rekemkan kontraktor ker ? aku nk list at least 7 kontraktor aku dah ader 2 so nk cr 5 kontratkor lagi nih

fauzimnoor Publish time 13-1-2011 08:44 PM

Reply 48# CivicSI

assalamualaikum,.

harap ada yg sudi nk membantu,
1)yang formula RM80, RM90, RM120 utk sqft. tu termasuk upah kerja sekali ka?
2) kalau kos upah asing2,,mcmna pula kiraannya?
3) kos lain mcm consultant, plan, survey, submit, endorsement etc macamna dikira.?

kairizal Publish time 14-1-2011 11:09 AM

assalamualaikum,.

harap ada yg sudi nk membantu,
1)yang formula RM80, RM90, RM120 utk sqft. tu termasuk upah kerja sekali ka?
ha ah nih upah kerja + barang,
2) kalau kos upah asing2,,mcmna pula kiraannya?
selalu dia amik RM1 baranng RM1 upah, silap beli barang kita bayar lebih heheh
3) kos lain mcm consultant, plan, survey, submit, endorsement etc macamna dikira.?
selalu org amik dekat RM30k jeh

hmm nanti sy PM awak yug detail nyer camner...

bunga_kaseh Publish time 16-1-2011 12:46 AM

ai pun ada plan nk wak umh d kg... tp xtau nk mula kan d mana... plan umh tu dh ada.. tp xtau langkah seterusnya perlu buat apa.. tanah ai d tgh2.. luas tanah 9000sq ft.. kalu ai buat umh semi d built up 3000sq ft 2 tingkat, dan 2 unit...agak2 brp kos umh utk 1 unit?

kairizal Publish time 16-1-2011 01:31 AM

ai pun ada plan nk wak umh d kg... tp xtau nk mula kan d mana... plan umh tu dh ada.. tp xtau langka ...
bunga_kaseh Post at 16-1-2011 00:46 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

wah kak nih betul punyer besau nih :) selelaunya kos mcm nih bergantung kepada material yang you nk pakai, kalau u pandai save kost ngn meaterial I ease maybe leh jadik dlm RM100-RM110 sqft, tp memandangkan u buat 2 tkat maybe kost little bit higher la, sebb kos wat slap nih mahal jgak, tuh sebb I nyer plan nk wat satu tingkat jeh :)

bunga_kaseh Publish time 16-1-2011 04:33 PM

wah kak nih betul punyer besau nihselelaunya kos mcm nih bergantung kepada material yang y ...
kairizal Post at 16-1-2011 01:31 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

kita guna material yg biasa2 je lh.. yg kukuh dan kuat lh...kalu terus upah kontraktor buat.. ada dlm dlm 300k?

kairizal Publish time 17-1-2011 10:04 AM

kita guna material yg biasa2 je lh.. yg kukuh dan kuat lh...kalu terus upah kontraktor buat.....
bunga_kaseh Post at 16-1-2011 16:33 http://mforum1.cari.com.my/images/common/back.gif

sy ase ade jgk la dlm figure tuh, tp nasihat sy kita cari la few contractor compare quotationye, mcm sy hr tuh ader 2 kontyraktor quote sy RM200k, tp umah xder tile, plaster celing xder, roof strctyure pakai kayu jeh.. mcm cm xder....
yang sy jadik nih plak, complete la dia wat mcm banglo, pintu 6 kaki utuk depan, pintu solid untuk sumer bilik, plaster ceiling, tngkap alumimnum, roff strcyture metal dect, ( besi ) and etc...

kdg kdg kalao kita dpt kontraktor yg rajin nih, dia banyak la source dia untuk ambil barang, so harga dia org ni lebih kompetitif...

cmf_comei Publish time 21-2-2011 10:08 AM

Post Last Edit by cmf_comei at 21-2-2011 10:19

baru jumpa benang menarik

sy pun nak tanya gak
sy nak plan nak wat umah gak guna IBS
ade tak sesapa yg bley bagi idea house plan (yg ptg, 3-4 bedrooms & 1 garaj keta- ala2 cam mat saleh punya tu)
sy nak ade privacy tapi tak nak la sampai rasa sesak dlm umah
klu bley, partition tuh hat jenis boleh ubah ke, menarik gak

maybe utk memula ni sy nak buat yg ptg2 dulu kot
so,extend kendian slow2 time ade duit lebih
ade tak sesapa yg bley bg idea?
pening la pula

lindasam Publish time 21-2-2011 11:50 AM

kontraktor kampung aku amek rm80k utk bt building umah 50x30 + porch 14x20...umah aku jenis square...depan ruang tamu 14x30, blkg tu bilik 4 bijik 12x12, last dapur+toilet 12x30. tlg komen bole...utk porch aku tu 1keta jela bole masuk kan naaim?

kerawangcraft Publish time 21-2-2011 02:51 PM

Sebelum mintak quotation dari kontraktor, list down dulu every finishes yg nak pakai utk setiap ruang. So kontraktor boleh quote harga yg betul mengikut apa yg kita nak. Boleh refer mana2 brochure rumah utk copy. Kalau boleh buat lah sedetail yg boleh termasuk jenis frame tingkap & pintu. Kalau ada gambar2 idea utk rumah pon, bagi sekali kat kontraktor tu utk quote harga.

kerawangcraft Publish time 21-2-2011 03:09 PM

Reply 50# fauzimnoor

saya nak reply yg no.3 je...

Allocate minimum 7.5% for consultant's fee. That is for house below RM250,000.

kairizal Publish time 21-2-2011 04:48 PM

kalao 14 tuh lebar umah, asenyer mmg satu keta jeh leh masuk, kalao 18 kaki lebar leh la 2 keta,
untuk muat satu keta mpv, 8 kaki lebar dh leh masuk porch dah.. tp time nk kuar keta tuh payah le plak, sempit amat
Pages: 1 2 [3]
View full version: nak tanya ckit sebelum start bina rumah nihhh