CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: DRandallBlythe

[SEJARAH] Cerita pendek (caca marba lah tapi) - update dari masa ke semasa

sarah82 replied at 27-7-2021 11:02 PM
Maaf nak tnya.. Daftar lama dari sy.. Pasal apa tak tulis kat bod sejarah? Syg betul ilmu x dikong ...

Takpe no apologies necessary. Saya ni masok forum ke mana ke banyaknya jadi silent reader jek. Nengok dan baca apa orang tulis.
Kurang kurang better late than never lah kaedahnya. InshaAllah kalau ada lapang saya cube kongsi cerita.

Welcome...moga ada manfaat.

Masyallah... begitu hebat Rasulullah s.a.w

kuchibambam replied at 28-7-2021 01:03 AM
Masyallah... begitu hebat Rasulullah s.a.w

Semestinya...Khatamul Anbiya...Habibullah

DRandallBlythe replied at 28-7-2021 12:00 AM
Takpe no apologies necessary. Saya ni masok forum ke mana ke banyaknya jadi silent reader jek. Nen ...

Betul.. Lambat pun x apa.. Janji share ilmu dgn kami semua.

tq tt olah story dgn ayat yg mudah faham...kadang2 bila kita baca buku sejarah, duk ulang2 ayat yg sama nak ke faham maksud ayat tu...then bila nak cerita balik dekat orang, susah betul nak cari perkataan yg mudah untuk org lain pulak faham apa yg kita maksudkan

mcm kisah khalid alwalid, one of my student pernah mempersoalkan kenapa umar tarik jawatan khalid as panglima perang & automatik menghapuskan cita2 khalid nk  mati syahid...tp mcm yg tt tulis kat ataslah untuk mengelakkan org ramai menjadi taksub dan masa tu ada yg dah menganggap khalid mcm tuhan...سد الذرائع

Follow Us
sarah82 replied at 28-7-2021 04:45 AM
Betul.. Lambat pun x apa.. Janji share ilmu dgn kami semua.

inshaAllah inshaAllah...nanti kalau ada kelapangan saya share kan.

Edited by DRandallBlythe at 28-7-2021 02:47 PM
Annaquinn009 replied at 28-7-2021 12:22 PM
tq tt olah story dgn ayat yg mudah faham...kadang2 bila kita baca buku sejarah, duk ulang2 ayat yg s ...

Welcome.

apa yang saya perhatikan lah, untuk benda atau issue yang sama ada beza antara:

1. baca
2. denga
3. cakap

dari segi pemahaman atau penerimaan.

contoh paling jelas bagi saya. kisah Nabi Musa AS masa conversation dia dengan Allah di Tur Sina, masa ni Allah reveal the 10 commandments dan Allah bagitau sesiap kat Musa AS sebelom conversation ended (kira macam P/S lah nih) yang your people has gone astray (kalau tak salah saya, ni case samiri yang buat patung lembu bernyawa...mungkin saya silap). Musa AS masa dapat berita dari Allah tu dia relax jek...tenang jek gitu kaedahnya.

belakang, turun dari Tur Sina, tengok ngan mata kepala sendiri apa yang tengah berlaku, di campaknya tablet 10 commandments tu teros pegi kat Nabi Haroon AS, di renggutnye janggot kawan tu dalam keadaan marah dan tanya kenapa ko tak halang perkara ni berlaku. Haroon AS pon cakap lah yang dia sorang jek, puak puak yang astray ni ramai dan tak mampu nak bendung.

jadinye, ini yang buleh saya simpulkan...kalau agak tak paham tu mintak maaf ye.

Edit sikit kat bawah ni...lupa nak tambah

case taksub mentaksub ni memang dah berkurun lama jadi...manusia ni pantang nengok orang buat baik...yang agak berilmuan...yang ada charisma...mula lah nak taksub kat individu atau group tersebot...pastu tak buleh nak sentoh...kalau nak buat inquiry pon tak buleh dan kalau start sentoh dan buat inquiry ditudoh nye kita ni macam macam, walhal kita nak tao jek atau nak dapatkan clarity atau nak fact check, tapi kita balik kena cerca. tak buleh sentoh tu macam maksum sangat lah kaedahnya...jahanam di buatnye...betollah kata Rasulullah SAW, dunia lepas Umar RA memang penuh fitnah...wafatnya Umar, runtuh sudah pagar yang melindungi kita dari fitnah.

DRandallBlythe replied at 28-7-2021 02:28 PM
inshaAllah inshaAllah...nanti kalau ada kelapangan saya share kan.

InsyaAllah.. Sy bab sejarah islam x pandai.. Hahahaha.. Harap minta spoon feed sajork

sarah82 replied at 28-7-2021 02:43 PM
InsyaAllah.. Sy bab sejarah islam x pandai.. Hahahaha.. Harap minta spoon feed sajork

takpe, macam awak cakap, kita share share apa yang kita tau. lagipon bukan semua benda kita tau. jadi kalau share tu dapat jugak lah manfaat dari tukang share sampailah yang baca share tu.

yang penting tak buleh nak terima bulat bulat apa orang cakap, kena fact check...zaman dulu susah nak fact check sebab buku physical majority dalam bahasa arab. sekarang ni dah ramai terjemahan buku buku ni dan boleh jek pegi tanya uncle google ngan aunty wikipedia.

sejarah islam ni, selain dari kisah para Nabi dan Rasul (yang ni kena kaji bebetol), buleh jek baca mana mana sebab fact checking tak stringent...macam At-Tabari, ada cerita yang dia amik dari book of children of israel.

infact, masa Rasulullah dekat Madinah, Umar baca kitab Taurat (kalau tak salah ingatan saya), Rasulullah nampak dan teros di rampas dari Umar dan Rasulullah tanya Umar, ape yang ko buat ni ya Umar? saya cuma baca kitab yahudi ni ya Rasulullah dan Rasulullah pon jawab yang adakah Qur'an itu tak cukop buat ko? dan start situ Rasulullah ban para sahabat dari baca kitab lain selain Qur'an.

lepas Islam dah start tegap, baru Rasulullah lift the ban and infact, Rasulullah suroh sahabat (maybe Zayd ibn Thabit) belajar hebrew dan punyalah terangnye hati kawan tu, dalam masa 2 minggu fasih cakap hebrew. punca Rasulullah suroh belajar hebrew sebab nak confirm perihal zina pasal ada rabbi yahudi cakap, kalau zina tak payah rejam when infact, dalam torah tu sendiri cakap hukum zina tu rejam! Rasulullah nak buktikan yang rabbi yahudi ni ramainye yang penipu.  

DRandallBlythe replied at 28-7-2021 02:39 PM
Welcome.

apa yang saya perhatikan lah, untuk benda atau issue yang sama ada beza antara:

ya..seingat saya ketika zaman khalifah uthmanlah bibit2 fitnah mula timbul untuk memecah belahkan umat islam..dan fitnah itu menjadi semakin besar sejak kematian khalifah uthman dimana terjadi salah faham antara sahabat sehingga terjadi beberapa peperangan seperti perang jamal,siffin, majlis tahkim

saya teringat kata2 saidina ali ketika seseorang bertanyakan kpdnya mengapa pada zaman pemerintahannya terdapat banyak pemberotakan berbanding zaman khalifah2 yg lain dan jawapan ali (sy ingat2 lupa)  "ketika zaman khalifah yg lain rakyatnya seperti aku, ketika zaman aku, rakyatnya seperti kamu" (tolong betulkan kalau saya salah)

DRandallBlythe replied at 28-7-2021 03:03 PM
takpe, macam awak cakap, kita share share apa yang kita tau. lagipon bukan semua benda kita tau. j ...

Hebatkan Rasullullah saw.. Ramai x sedar ttg hal ni.

Annaquinn009 replied at 28-7-2021 03:12 PM
ya..seingat saya ketika zaman khalifah uthmanlah bibit2 fitnah mula timbul untuk memecah belahkan  ...

sorry ye, sikit pembetolan. sebenarnya pintu fitnah tu dah terbukak sikit saat Umar RA nak kena assasinated dan Umar assasination pon ada kaitan dengan fitnah dan tak puas hati especially masa zaman ni dah mula influx of foreign, especially the persians to Madinah. reason tu kalau tak salah ingatan saya ada kaitan dengan Umar comment pasal issue gaji ke apa ke of a persian slave dengan the slave owner. so slave terasa ngan comment Umar ni buat komplot dengan kengkawan dia untok assasinate Umar.
oh ye, nak konar baring sikit. bila cerita pasal yang ni saya teringat yang Umar penah cakap kat anak dia yang dia teringin nak shahid, pastu anak dia cakap...Madinah kan aman, macam mana nak shadid? belakang betol dia shahid dan sekaligos membenarkan prophecy of Rasullullah SAW berkenaan Umar and Uthman shahid.

berkenaan kisah Ali RA yang awak tulis tu, ada benarnye, sebab dari Zaman Rasulullah lagi Islamic conquest dah mula start lepas tu heavy expansion start masa zaman Umar (zaman Abu Bakr ada conquest, tapi dorang masa tu is heavily involved dengan Ridda War) sampai Mesir sampai Azrbaijan. ok konar baring lagi, satu kisah dekat Mesir, masa Amr Al As RA jadi Gabenor Mesir. masa tu kemarau kat Mesir sampai sungai Nil surot dan menjadi masalah sebab tanaman banyak rosak sebab air takde dan Masriya especially the copts starts complaint to Amr, tolong buat sesuatu dan diorang sampai cakap yang "masa kitorang jahiliyah dulu, kitorang akan korbankan manusia dalam sungai Nil dan tak lama lepas tu sungai ni mengalir balik macam biasa. apa kata kita korbankan manusia?" Amr Al As dah pening, dah kenapa nak buat camtu, belakang Amr Al As tulis surat kat Umar, mintak tolong kasi settle hal ni. Umar buat satu surat kat sungai Nil cakap "kalau ko tak mengalir macam biasa aku mintak dekat Allah untok stop teros ko dari mengalir". surat tu di bagi dekat Amr suroh Amr campak surat tu kat sungai Nil dan Amr pon buat seperti apa yang di suroh. tak lama lepas tu sungai Nil mengalir macam biasa balek. ingatkan iblis jek yang takot ngan Umar...sungai pon takot ngan Umar.

baik sambong kita. so, bila dah start expansion, ramai yang kembali pada Islam dan most of them are of a different background and culture and mostly political effect, tu yang fitnah mula merebak macam grassland on fire hingga lah ke hari ni.

kisah Rasulullah dengan pengemis yahudi.

ni berlaku dekat Madinah.

dekat pasar Madinah ni ada seorang pengemis yahudi buta yang setiap hari without failed akan kutok, maki dan cerca Rasulullah.

yang bestnya, setiap pagi, Rasulullah akan pergi ke pasar Madinah hingga Abu Bakr RA pon heran, dah kenapa Rasulullah pegi pasar tetiap hari, kata pegi pasar, tapi balik tangan kosong...dah kenape?

Abu Bakr, being the inquisitive nature of his, mula follow Rasulullah nak tengok ape yang Rasulullah buat. rupa rupanya, Rasulullah bagi makan dekat pengemis yahudi tersebot, bukan setakat 'nah amik ni buat makan' tapi Rasulullah siap suapkan dekat mulot pengemis tu.

Abu Bakr pon paneh ati lah, ye lah kawan tu bagai nak gila mengutuk, yang Rasulullah pulak, buleh bagi makan ke kawan tu. Abu Bakr pon cakap kat Rasulullah, dah kenapa pegi suapkan makanan kat tua kutok tak sadar diri tu? (sorry ye, ni ayat saya exagerate sendiri)Rasulullah jawab lah  yang 'sesungguhnya dia (pengemis) tu tak tahu akan kebenaran.

Wafatnya Rasulullah (pengemis tu tak tau yang Rasulullah dah wafat), Abu Bakr kira amik alih tugas tu (sebab ini antara benda baik yang Rasulullah buat) pergilah paginya tu ke pasar dan suapkan makan dekat pengemis tu. pengemis tu cakap lah, 'ko ni bukan orang yang selalu suapkan aku makanan? orang yang suapkan aku tu, begitu lemah lembut dan mudah bagi aku nak jamah makanan tu (sebab Rasulullah selalu racik racik dan kunyah sikit bagi senang orang tu nak makan).' ko ni siapa? yang suapkan ko sekarang ni adalah aku Abu Bakr sebab orang yang selalu suapkan ko tu dah wafat. hah?? dah wafat?? sapekah orang tu?? Abu Bakr pon bagi tau lah yang tetiap pagi suapkan ko makanan tu adalah Rasulullah...orang yang ko kutok...ko cerca...ko maki hari hari. menangis sungguh kawan tu, sebab dia tak sangka yang orang yang dia kutok dan cerca tu lah yang suapkan makanan kat dia dan orang tu adalah Rasulullah SAW yang takde sekelumit pon nak balas balek kat pengemis tu.

pengemis tu teros ishtihar diri dia Islam depan Abu Bakr. ni semua atas kebaikan Rasulullah SAW.

Terima lasih TT.... Seronok baca kisah2 ni semua... Citer bnyk2 lg ya...

Bestnya citer tt ni. Sambung lagi tau

Allah...memintak sambongan ye...aiseh. ari tu @sarah82  mintak bukak thread...ni pulak @Revolver ngan @zarasofia mintak sambungan ).
don't get me wrong, saya sangat sangat appreciate sape sape yang datang ke thread saya tak seberapa nih, terima kasih banyak saya ucapkan buat yang singgah. dan macam saya punya tajok, akan update dari masa ke semasa.

baiklah, InshaAllah saya akan buat sambongnya nanti...cuma saya mintak bersabar dulu ye tuan tuan and puan puan. saya nak kena tapis dulu dalam ingatan saya ni mana yang sesuai mana yang tak.

Rasa mcm masuk kuliyah semula terbaiklah TT

DRandallBlythe replied at 28-7-2021 04:51 PM
kisah Rasulullah dengan pengemis yahudi.

ni berlaku dekat Madinah.

Setiap kali baca kisah ni mmg kagum sungguh dgn akhlak Rasulullah SAW. Kalau kita yg kena maki kena cerca dgn org, mmg lg berkoyan2 kita marah dan cerca balik org yg maki kita tu...
Tp itulah... Kita cepat sangat naik darah dan lupa nk istighfar cepat2...

DRandallBlythe replied at 30-7-2021 01:03 AM
Allah...memintak sambongan ye...aiseh. ari tu @sarah82  mintak bukak thread...ni pulak @Revolver nga ...

Takpe tt takde paksaan haha..ikut masa tt la