CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: BeanDiesel

apakah justifikasi utk menentang orang Nepal dr makan kucing (1st post updated)

Originally posted by BeanDiesel at 10-7-2006 04:46 PM

no, aku cuma nak faham your definition of haiwan yang tak patut dimakan, applicable to muslims and non-muslims.

aku rase sebagai orang islam mesti ngko dah tahu menatang ape buleh makan & takbuleh dimakan oleh islam

..takperlu lah aku listkan kesemuanya menatang ape buleh makan & takbuleh dimakan oleh islam sebabnya..

.berjela-jela pulak nanti topik ni ....lagi pon kite dah menyimpang dari topik asal....ff:

macam ni la...aku nak tanye takkan korang nak tanye warga pendatang²  Nepal kat malaysia agama ape.....

sila rujuk buku teks pengajian am... ader tertulis begini seseorang bukan warga, mesti menghormati budaya,tatasusila,atau sesitivi  masyarakat tempatan jika ingin berada di sesebuah negara yang ingin diduduki ......

jadi ...kalau dirang datang sini...takkan lah kite pulak nak kena ikut pulak budaye mereka yang suke makan kucin tu.....

dimana kite berpijak??? adakah di tanah air sendiri ???

Originally posted by sazeryus at 7/10/06 03:01 AM
sila rujuk buku teks pengajian am... ader tertulis begini seseorang bukan warga, mesti menghormati budaya,tatasusila,atau sesitivi  masyarakat tempatan jika ingin berada di sesebuah negara yang ingin diduduki ......

that's quite a good point, but i agree to slightly disagree. :tq:

Originally posted by sazeryus at 10-7-2006 07:01 PM
macam ni la...aku nak tanye takkan korang nak tanye warga pendatang²  Nepal kat malaysia agama ape.....

sila rujuk buku teks pengajian am... ader tertulis begini seseorang bukan warga, mest ...

aku setuju sangat
setuju senang dan padat dan bernas tak ada berputar belit
mesti sazerr ambil pengajian Am boleh jadi lecturer
hujah sazer memang berkesan:setuju:

Originally posted by jazmin at 10-7-2006 07:17 PM

aku setuju sangat
setuju senang dan padat dan bernas tak ada berputar belit
mesti sazerr ambil pengajian Am boleh jadi lecturer
hujah sazer memang berkesan:setuju:

banggenye....hishhh..hishh....hidung saye dah kembang nak meletop nie...

saye nak jadi lecture?..ujian pon fail ....huahahaha

ok, since aku rasa many valuable ideas have been shared, aku nak summarize sket.

since post aku #50, telah berlaku dua debat. debat pertama, soklan aku. debat kedua, apakah patut aku menyuarakan pendapat aku. the second isn't something i was looking for nor very important in my judgment. so, back to the first one.

ade dua point utama yang diutarakan yang pada pendapat aku completely answered the initial question. thank you. (perhatikan, aku tak bercadang nak buktikan sape salah sape betul. I just wanted to hear some answers, and in the process I looked for more depth and logical tests to the answers by analogies).

1) sebab kejadian berlaku di Malaysia, warga asing harus menghormati norm tempatan. (airspeeder #77 & sazeryus #83)

2) sebab kucing pemakan bangkai (atau haram bagi orang Islam) dan sifat kucing yang membuatkan kite selese dengannya. (sazeryus #65)

also, in the process, we also found that it is indeed the way of life for those people, as highlighted by bbpie #57.

:tq:

p/s: kalau summary point-point anda kurang tepat sila suarakan.

[ Last edited by  BeanDiesel at 10-7-2006 04:07 AM ]

Follow Us
selamat berbincang dengan aman dan bijak.

Bagi aku.. Aku takkan persoal kalau mereka rasa makan kucing tu sesuatu yg boleh dibuat kerana aku pasti, mmg itu adalah part of their culture and permissible in their religion... SO I should respect that.  Asalkan the killing is humane, tiada unsur penyiksaan etc.  Rasionalnya, I think even lembu or arnab yg halal dimakan oleh org Islam pun tau rasa sakit kan??? Still kita bunuh dia kan?

Walaubagaimanapun, those Nepalese kena menghormati budaya negara kita.  Toksahlah dok makan mende yg mmg masyarakat malaysia tak leh terima tu.  Lagipun, bukannya darurat.

Originally posted by nenekglamer at 7/12/06 09:44 PM
Bagi aku.. Aku takkan persoal kalau mereka rasa makan kucing tu sesuatu yg boleh dibuat kerana aku pasti, mmg itu adalah part of their culture and permissible in their religion... SO I should respe ...

Completely agree with you. Kalau kite kate dorang tak leh buat camtu kat tempat kite sebab bertentengan ngan budaya kite, I think it's perfectly just. And I guess that's the only fair reason to oppose such thing from happening here.

But kalau kite kate their act of makan kucing in general is zalim or tak perikemanusiaan, I'd that's insensitive. we don't have to like it, but we should respect it. it's their culture.

p/s: aritu aku masak belacan kat umah, roomate aku (americans la) complain cakap busuk. memula aku berang gak, rasa unfair cam dia tak culturally sensitive. come to think about it, kalau dia kutuk aku sebab makan belacan, yes, it's culturally insensitive. but kalau dia tanak aku masak belacan, aku rasa fair, sebab aku tak leh nak expect dia utk selesa ngan culture aku. lagipon it's not a must to eat belacan.

la tak habis lagi boring

Originally posted by jazmin at 7/13/06 12:41 AM
la tak habis lagi boring

u dont need to join or read if u dont want to. no one is forcing you to participate. no one can ask me to stop neither. i hope that's understood.

[ Last edited by  BeanDiesel at 13-7-2006 12:57 AM ]

bagi pendapat saya laa plak kan...

saya tak marah kalau orang2 yang nepal or sapa2 laa yang datang negara kita dengan membawa budaya mereka ke sini. sebabnya memang dah lumrah manusia begitu.. budaya, agama dan cara hidup itu sentiasa seiring dengan kita.. kemana sahaja kita pegi pasti ada 3 benda ni.. so bagi aku.. tak menjadi masalah kalau diroang nak makan kucing tu atas alasan memang dah jadi kebiasaan diorang.

macam kita yang dah biasa makan ayam, daging dan sebagainya... kalau kita pi nepal pastu diorang hidangkan kita daging kucing.. takkan kita nak makan hanya kerana kene ikut budaya diorang.. pasti kita akan sebolehnya mengelakkan dari makan.

begitu jugak dengan mereka.. kita tak bleh paksa diorang makan daging ayam or apa2 jer laa yang biasa kita makan. betul tak??/

so skang ni kita pk2 laa sama.

- sebab pernah kawan aku(hindu).. dia cakap orang islam kejem sebab bunuh lembu yang banyak berjasa dan tidak berdosa dimata mereka.. so takkan kerana agama dia kita taknak makan lembu sampai bebila.. kan??
begitu juga dengan hal ni.. takkan kerana agama kita melarang dari makan kucing so diroang takleh makan kucing!!!

12
Return to list New