CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: OneiZa

LANDSCAPE / KOI POND UNTUK TERES LOT TENGAH - jom share story kat sini...

Originally posted by khg at 26-2-2009 08:06 AM
wahhh, camana nak ternak bakteria tuh ? blh share sikit.....

Hi khg & others,
Sbg history ...saya baru jer bela ikan koi bermula dari Dec'08....kira2 nya skrng ni baru jer mencecah 3 bulan...So apa yg saya terangkan kat bawah ni jgn terlalu dijadikan rujukan , sila ke laman2 koi yg lain untuk membuat rujukan anda sendiri

Setiap filter sebenarnya akan matang(wujud bakteria baik..tak ingat nama bakteria tu..) Sebenarnya kalau filter dibiarkan lama setelah air kolam hijau akan wujud bakteria baik yang akan menukar ammonia --> nitrite -->nitrate(kalau tak silap ler cycle ni). Ini mungkin mengambil masa, ada yg cepat (3 -4 minggu) dan ada yang lambat sampai 6 bulan pun tak matang2 lagi filter tu...ada sebabnya tu, antaranya sebab kita tak control pemakanan ikan, main belasah jer nak bagi makan ikut suka bila, dan berapa banyak. Dan sebenarnya air yg hijau tu OK utk koi...cuma tak OK utk  tuan yg tengoknya, sebab ..yerla tak nampakkan..Nampak hijau jer. Tapi kat jepun, kalau nak tau, ikan koi ni adalam parit2 diorang jer...boleh plak hidup....Air yg hijau ni sebab ada alga(pyhtoplankton) dalam air akibat kena sinaran matahari ditambah lagi dgn sisa buangan ikan(ammonia) yg menjadi makanan kepada alga ni. Dan ini normal kpd kolam2 yg baru yang terdedah kpd matahari(New pond sindrom).. Itu sebabnya ada pemilik kolam yg tak dapat bersabar dgn keadaan ini akan menggunakan pelbagai cara utk nak nampakkan balik si ikan koi kita tu....antaranya :
-  Tukar semua air kolam(paling cepat...tapi paling tak berfaedah , sbb 2 - 3 hari lagi dia hijau balik, bahkan lagi teruk lagi)
-  guna algaecide(racun rumpai utk alga...agak bahaya kalau tak tau dosnya ...kena tau kapasiti kolam..penting amat!)
- guna 'pond block' (bentuk macam seketul sabun putih)
- guna cahaya UV (paling efektif tapi kena ada modal sikit...china made 8 - 9 watt boleh dapat dlm RM180 ++ - ini utk kolam berkapasiti kurang dari 400 gelen)

Semua kat atas tu saya dah buat kecuali guna algaecide dan UV shj yg tak cuba... sbb saya nak experimen dgn biofilter ni. Dapat info di
http://www.skippysstuff.com/biofiltr.htm
Kalau tau awal , tak yah buang duit beli pond block...dan tukar air bebanyak...almaklum 20meter padu kan free

Disebabkan aritu kolam saya dah  3 minggu hijau (gambar dalam fotopages tu adalah air kolam yg baru semasa perasmiannya pada awal muharram yg lepas)...saya cuba teknik ni...Saya pi beli  beneficial bacteria ocean free product kat kedai aquarium blkg Bintang kat bangi...ada 2 kedai kat situ...Saya gi kat kedai melayu tu...
Ini contoh product nyer :

http://www.aquariumsindia.com/conditionerstreatment.html

ini utk jump start filter tu...sbb nak tunggu bacteria tu membiak.. mau jenuh lama dibuatnya...
Pastikan dalam filter tu kita bagi oksigen gak(pakai buble pump tu -RM10 -15 jer). Lepas tu tunggu lagi 2 minggu (masukkan air baru pada 31/01/09...hijau balik 2  minggu). Masa 2 minggu ni  kena control bagi makan..Ingatttt! Jangan bagi lebih..Jangan terlalu kerap   Saya cuma bagi makan 1 cup dadih yg kecil tu sekali jer sehari...Sebab ikan saya dah besar2...6 ekor semua 1 kaki lebih...Paling besar 1 kaki 1/2. Ikan ini boleh hidup lagi kalau tak makan 1 minggu...Cuma bila dia buat muka kesian dia tu dgn mulutnya yg waa..waa..waa tu..tu yg tak sampai hati tu...tapi kena ingat ler ..kita nak bg air tu jernih balik.  Sabhar sitik  yoo(ni cakap jawa....maksudnya sabar sikit yerr) )

Tapi pada 14/2/09 - jeng..jeng..jeng.... yeaaaa ! dah nampak dasar dah! Tak berapa jernih sangat...tapi ok ler dari 2 minggu yg lepas...masa tu, masa bg makan ikan jer, baru nampak ikan tu kat atas air...dasar yg 2 kaki kat dlm tu...sori ler , tak nampak. Skrng dah jernih ler ..tak crystal clear, agak hijau2 juga...Tapi yg penting ,experimen ini berjaya tanpa bantuan UV filter...jimat duit bil letrik beb.

Lupa nak bgtau...kapasiti kolam saya adalah 300 gelen (+-1400 liter)...tapi filter saya cuma kira2 12 gelen jer...tuler yg besar tong sampah tu..Ideally filter kena 30% dari kolam kita...patutnya saya kena ada 100 gelen punya saiz...mungkin kalau ditambah lagi tong tu,  air akan lebih jernih lagi sbb ada lagi bnyk bacteria utk buat proses penguraian. So utk anda sendiri kena pastikan berapa besar kolam anda...dan berapa saiz yg patut anda pakai utk filter. Kalau ada water test kit lagi bagus...sbb kita nak tau kandungan air. Tapi saya sendiri pun tak beli....

Cuba ler pergi ke website yg saya bg ni utk dapatkan idea DIY membuat filter...Diorang ni mmg hebat2 kalau buat DIY ni.. Tak susah kalau sanggup nak cuba dan ada tools nya

Sket lagi info yg amat penting:
- Jangan basuh filter media anda(span dsb) dengan air paip...bakteria tu akan mati sbb klorin. Basuh dgn air kolam..dalam besen ker apa ker....jangan basuh bersih giler, lebih kurang jer utk tanggalkan kotoran kasar...Ingat kalau anda basuh dgn air paip sampai bersih giler, jgn harap air kolam anda nak jernih balik...So kena ternak balik bakteria tu.

- Jangan buang semua air kolam masa nak tukar air....tinggalkan 40%-50% air lama, dan top-up air baru DENGAN ANTI-CHOLORINE....(masukkan anti-klorin dulu baru masukkan air...atau air tu dirawat terlebih dulu dgn anti klorin dan masukkan kemudiannya)...

- Sbg maintenance...buang air 10% sekali seminggu sekiranya perlu....sbg suasana baru pada si ikan.Sbb saya tak ada water test kit..tu yg kena buat benda ni.

*ILMU SEBENARNYA UNTUK DIKONGSI*

[ Last edited by  norzamjb at 26-2-2009 10:21 AM ]

Rate

1

Hi norzamjb...
Thanks for the good info...!!

Nak kena soh hubby baca nie...

slm all...
nk mintak advised sket...sbb nk baca x tau nk mula dr mana...
kolam sy lg 2..3hari siap la...
apa benda yg pertama kena buat b4 isi ikan kt dlm tu..?
kena letak apa2 ubat ke..?
pastu anti clorin tu bape minggu skali kena letak...? ke letak bila tiap kali cuci kolam je..?

TQ in advanced..

Rate

1

Errr, kalo tak silap ada 2-3 benda nak kena boh...

Anti klorin, Garam & Ubat kaler purple tu...
Kalo pegi kedai akuarium bleh tanya depa...
Diorg akan ajar cemana & berapa banyak nak guna mengikut isipadu air kolam tu...

Originally posted by OneiZa at 4-3-2009 17:15
Errr, kalo tak silap ada 2-3 benda nak kena boh...

Anti klorin, Garam & Ubat kaler purple tu...
Kalo pegi kedai akuarium bleh tanya depa...
Diorg akan ajar cemana & berapa banyak nak guna me ...

ok...TQ

Originally posted by norzamjb at 26-2-2009 10:10

Hi khg & others,
Sbg history ...saya baru jer bela ikan koi bermula dari Dec'08....kira2 nya skrng ni baru jer mencecah 3 bulan...So apa yg saya terangkan kat bawah ni jgn terlalu dijadika ...

x tahu la plak, x leh bersih filter tuh buang semua.... sy buat klu cuci filter tuh, bersih2x sembur...

nnti sy cuba practice. So far dah dua UV saya guna....tapi kesannya x seberapa....idea bakteria nih menarik gak.....

Follow Us
wah cantik banget....sejuk dan damai jer tengok taman awak tu...

Balas #13 OneiZa\ catat

salam
canteknyer kolam....cutenyer ikan-ikan tu......rasa tenang je tengok....itu kan tak payah masuk dalam rumah pun tak pe......dok kat luar je....pokok yg dalam pasu dalam kolam tu pokok apaye.....yang macam lalang tu.....

xde pics update lg ke kolam kak onei?

Originally posted by some1in at 4-3-2009 14:51
slm all...
nk mintak advised sket...sbb nk baca x tau nk mula dr mana...
kolam sy lg 2..3hari siap la...
apa benda yg pertama kena buat b4 isi ikan kt dlm tu..?
kena letak apa2 ubat ke..?
p ...

selepas 2bulan..

Rate

1

Originally posted by khg at 5-3-2009 11:22

x tahu la plak, x leh bersih filter tuh buang semua.... sy buat klu cuci filter tuh, bersih2x sembur...

nnti sy cuba practice. So far dah dua UV saya guna....tapi kesannya x seberapa....id ...

Hi KHG and others,

Lama dah tak masuk forum ni...
kalau nak guna UV pun tak der masalah..tapi kena pastikan isipadu kolam, kelajuan pam dan satu lagi berapa banyak ikan yang ada kat dalam kkolam tu.......dari sini baru boleh tentukan berapa watt lampu UV tu nak kita beli.  500 gallon ke bawah boleh guna 5 - 8 watt. Tapi itu kalau air tak laju lalu UV. UV ni ada 2 ...satu yg ada casing/bekas(biasanya hitam dan tak boleh masuk dalam kolam) dan satu lagi yg tak der casing(boleh terus rendam dalam filter). Kalau yg guna casing ni, kita kena control laju air yg masuk dalam UV tu supaya contact time air dengan lampu UV tu tak ler terlalu cepat....lagi laju lagi kurang efektif nak matikan alga hijau tu. So , pasang ler valve/stop valve  macam kat bawah ni...

Macam kolam saya- 350 gallon (+- 1400 liter) saya pun terpaksa guna UV....pam saya agak laju & pikir punya pikir...pakai ler 11 watt sebab ikan semua dah besar2 dan overstocked  (2 ekor - 1 kaki 1/2, 4 ekor - 1 kaki, 2 ekor - 5inci, 5 ekor lampan, 3 DBKL) ...diorang ni semua makan kuat...filter saya tak mampu nak proses semua 'buangan' ikan tu....saya malas nak buat filter tambahan...beli jer la UV ni....brand Atman 11 watt RM195 beli di pekan Nilai Lama...Sekarang air pun dah jernih...seronok dah...

[ Last edited by  norzamjb at 28-5-2009 17:48 ]

Rate

1

Balas #91 norzamjb\ catat

ni koi dekat awana genting

Rate

1

Balas #92 khg\ catat

kolam nya cetek je, sy ingat kurang 1 kaki, tapi koinya beso2....lebih dari 1 kaki panjang.......so, koi tu x leh menyelam dalam....sedang2 je timbul badan dia kat atas air....

kolam nya berkeladak, tapi sbb cetek, so koi tu nampak kat atas permukaan air....

Rate

1

uote]Originally posted by khg at 28-5-2009 23:59

kolam nya cetek je, sy ingat kurang 1 kaki, tapi koinya beso2....lebih dari 1 kaki panjang.......so, koi tu x leh menyelam dalam....sedang2 je timbul ba ... [/quote]

Kedalaman yang cetek akan sebabkan perut ikan buncit , sebab tak cukup xcercise(cuba tgk gambar tu, ada ler sekor yg perut buncit sakan), tapi ia pun ada hubungkait dgn genetik koi tsbt ...biasanya koi yg ternak di M'sia mmg perutnya buncit.....ini yg kebanyakan orang cakapler.....apapun asalkan air kolam sihat , ikan kita akan sihat....

Peydo sedang menjenguk2 ...manatau kot ada makanan ...

Filter pakai tong sampah(12 gelen), DIY, tak cukup...kena ada >20 gelen..tambah 1 lagi tong?

Pokok keladi dah gemuk...masa ni air kolam hijau yg amat

Perasmian masa Awal Muharram 1430H

[ Last edited by  norzamjb at 29-5-2009 10:53 ]

Rate

1

alahai jelesnya tengok kolam ikan koi DIY..
bilala kami boleh buat camni jugak

Hi,

Berita baik yg nak buat kolam koi kat dalam rumah....boleh tgk kat link bawah ni , contoh nak buat kolam tsbt

Boleh buat dalam rumah jer….tapi banyak pakai batu ler:  http://www.youtube.com/watch?v=IWLFEJ1kFfQ&feature=related

yang ni pun macam ok gak :http://www.youtube.com/watch?v=EGEkP-XQEaE&feature=related

Additional info:
Koi mengawan : http://www.youtube.com/watch?v=7tAiJGsiKyY&feature=related
Menuai koi di kolam lumpur (koi harvesting- matsunosuke farm) : http://www.youtube.com/watch?v=QlfznQLbPEc&feature=related

Selamat menjamu mata ---  happy koi

Rate

1

96# norzamjb

Baguih baguihhhhhhhhhhh...

salam,
nak tanya kengkawa...mmg in future nak wat kolam comel kat umah..tp mmg x pandai nak DIY so cad. nak upahje..blh bgtau x brp budget cost utk sbuah kolam simple, upah brg semuala...(ada cth kolam snap kat opis org nnt sy upload, lebih kurang yg kengkawan tunjuk kat sini juga)...dan dgn sapa kite nak upah tukang tu

Salam. Sy pun ada kolan ikan. Beli umah 2nd hand tp owner sblm tu dh buat siap kolam ikan 10x7x4kaki. Air hijau keladak. Tension jgk. Nasib baik ada baca thread ni. Nk tanya mcm2 nih.

tak ada sapa2 nak letak gambar lagi ker?