CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mentollica

Umrah

Close [Copy link]
skang ni bila kads terpandang masjidilharam ke masjid nabawi kat paper ataupun lepas solat....rasa nak menangis dek rindu kan ketenangan yg didapati kat sana walaupun baru sebulan balik.......

Salam semua,

Berapa tambang + perbelanjaan utk menunaikan umrah tahun ini (2005)? Satu lagi kalau kita nak buat umrah, bulan berapa yang paling bagus? Maksudnya orang tak ramai, cuaca tak panas

Kepada yang telah kembali ketanah air .. boleh tak ceritakan pengalaman di sana. Tenang tu macamana - apa kelainan semasa beribadah dkt sana.. apa kesulitan yang ditempohi ..

Terimakasih
Dar

harga tambang terpulang brape lama you nak duduk kat sana.  lagi lama, lagilah mahal.  tapi generally, sumer pkj harga 3 ribu ke atas.
bulan paling baik nak buat umrah, esp kalu you bawak anak2x kecil, pi masa visa umrah dibuka sebaik musim haji selesai.  nak kata lengang, taklah lengang sgt, tapi kuranglah sket! tapi kalu nak cium hajrul aswad, smbyg di hijir ismail ataupun smbyg di raudah, aduuuiiiii....., masih kena berebut2x gak!  kena pandai2x mencelah dan menciluk.....
musim paling panas, di sekitar bulan2x ni gaklah.  very4x hot!  anak2x kecik mungkin tak selesa.  lagipun kita takut bole jatuh sakit.
pengalaman, kelainan dan dugaan...., terpulanglah pada individu.
but for me, itulah satu2xnyer tempat dlm peta dunia yg I nak gi berkali-kali tanpa rasa jemu dan rasa bosan.
bukan sekadar umrah hanya satu tanggungjawab, tapi perasaan kiter begitu seronok melakukannya walaupun panas matahari tengahari.
di Madinah, i rasa cukup sayu, harmoni, aman, tenang dan rasa lembut .... seolah sifat2x Nabi Muhammad  tu bole dirasai ketika berada di Madinah.
ketika di Makkah, lain pula.  phooh!!!  camner nak describe ek?
mungkin juga sebab di situ satu2xnyer tpt di dunia yg ada Kaabah, terasa kekuatan, kebesaran, Maha Agung segala pujian untukNya...., so I pun rasa diri ni mcm semut jerrr!!!!  Takut pun ada gak...., sbb kalau silap cakap yg tak baik2x tu, skejapan balasan Tuhan tunjukkan.  Gitulah yg I rasa.  
ntahlah dar...., nak cakap lebih2x pun nnt org kata syok sendiri.
tapi kalau you dah pi, you akan faham perasaan mereka di sini yg pernah pegi ke Tanah Suci.

[ Last edited by btho on 11-6-2005 at 10:34 AM ]

kads ambik pakej yg 9 hari punya...pakai tabung haji...lebih kurang 3 ribu lebih tapi ambik yg pakej biasa lah...kalau nak lagi selesa mahallah lagi...tapi yg pakej biasa ni pun dah teramatlah selesanya.....

masa kads sampai madinah,kads terus demam,mungkin sbb perubahan cuaca yg panas...tak larat bangun dari katil...mmg waktu asar dan zuhur buat kat hotel je...tak larat nak pegi masjid nabawi....hari kedua baru ok lepas minum air zam2.......masa kat raudhah mmg teramatlah byk manusia....kena sabar sbb org akan selamba badak je lalu dpn kita masa solat...semua nak berebut2.....masa ni mmg kena sabar bebanyak...jgn nak tercakap benda tak elok plak dek marahkan mak2 arab dok pijak kepala kita......pastu dpt gi masjid quba,qiblatain.....best

bila sampaii mekah...perasaan tu lain plak...takut pun ada...yelah bila dgr cite2 tak best...tak leh nampak kaabahlah.......tapi alhamdulillah kat sini kads dimudahkan....semua ok.....cuma sakit perut......perasaan tu tak tau nak cakap macammana....kita jadi tak kisah nak solat tgh panas.....ntahlah...;);)

kalo sesape nak gi masa musim panas ni saya nasihatkan minum air byk2...kalo kurang minum air takut nanti demam atau hidung berdarah..bawak vaseline..kalo tak bwk pun leh beli kat sana..melambak kat kedai2..
saya biasa guna vaseline kat bibir,takut merekah..

Originally posted by DARSITA at 11-6-2005 09:27:
Salam semua,

Berapa tambang + perbelanjaan utk menunaikan umrah tahun ini (2005)? Satu lagi kalau kita nak buat umrah, bulan berapa yang paling bagus? Maksudnya orang tak ramai, cuaca tak panas  ...

dar,kalo ada rezeki berkunjung lah ke sana..perasaan kat sana tu indescribable..

Follow Us
Originally posted by taxotere at 12-6-2005 08:31 AM:
kalo sesape nak gi masa musim panas ni saya nasihatkan minum air byk2...kalo kurang minum air takut nanti demam atau hidung berdarah..bawak vaseline..kalo tak bwk pun leh beli kat sana..melambak ka ...

ya..., minum air banyak2x.  
dan juga jgn biarkan diri terdedah kat cuaca panas.

kalau nak cuaca ok..elok pergi time bilan 10,11 and 12...sejuk sikit...

common mistake yg dilakukan org kita..

semasa tawaf sibuk nak cari partner kat mana sampai toleh2 belakang..kan dah terpusing bahu kiri..batal pusingan tawaf..kena buat lagi..

saya jumpa 2 kes lepas saei sibuk2 nak potong rambut org, rambut sendiri tak potong lagi..

ada lagi kes semasa nak cium hajar aswad..sanggup berebut2 bertarik2 tudung,pastu tak puas hati sampai cubit2..pada saya sunat je nak cium hajar aswad tu..kalo dah sampai menyakiti org lain..tak pasal2 buat dosa plak depan kaabah..

BolThrower This user has been deleted
aiik...ko balik 7hb ek....sama kapal la kita(saudi arabian)....sampai pukul 7.30 pg kan........best nya  pergi umrah nih......pengalaman yang bagus....
terkejut jugak...rata-rata penjual sana pandai cakap melayu...malah signboard pun ada bahasa melayu......siapa yang lalu balai bomba(kalau tak silap) ada monitor yang tulis sila ingat nombor kecemasan ini......kalau kat bukit uhud di makam para syahid...pun ada signboard melayu......diadalam dalam masjid pun ada....dia tulis...jalan duduk dijalanan.......heheh.....btw.....rasa selamat lah bila jalan-jalan di mekah ni...
dapat jalan-jalan di banyak ceruk bangunan disekitar makkah...hingga ke masjid kucing  sebab nak pergi pasar buah(balaghah)...tapi tak jumpa...hehehe...alhamdulillah sihat disana...cuma selsema sikit...

[ Last edited by BolThrower on 14-6-2005 at 09:37 AM ]

Originally posted by BolThrower at 14-6-2005 09:30:
aiik...ko balik 7hb ek....sama kapal la kita(saudi arabian)....sampai pukul 7.30 pg kan........best nya  pergi umrah nih......pengalaman yang bagus....
terkejut jugak...rata-rata penjual sana pand ...

takk..aku sampai kul 10.30am..flight aku delay la..beruban aku tunggu kat jeddah airport tu..nasib baik aku ni jenis senang nak tido..lepas dinner je aku terus tido sampai le dorang kejut makan lagi..hehehehhe...boring je husband aku..mana taknya..kaki dia panjang..seat plak muat2 je..tak senang duduk beb..:bgrin:

pak arab sana pandai cakap melayu sepatah 2 je..kalo nak suruh kita beli dia kata malaysia bagus lah..pastu semua nama PM dorang hafal..tapi kalo kita taknak beli boleh lak dorang cakap malaysia kedekut..cet..ada gak yg kena ngan laki aku ni kang..hheheheh..

aku pun jalan sampai masjid kuching..byk sgt kedai2 kat sana..rambang mata..aku beli pun tak byk..mostly barang kat sana ada kat sini pun..

ko duk hotel mana?berapa lama kat sana?ntah2 kita pernah terserempak tak..

Originally posted by flameboy35 at 12-6-2005 10:27 PM:
kalau nak cuaca ok..elok pergi time bilan 10,11 and 12...sejuk sikit...

mmg pun.
tapi buat masa skrg ni, susah sket sbb masa tu musim haji.
tunggulah beberapa tahun akan datang nak buat umrah musim sejuk.
saya plan pun nak gi bawa family masa musim tu dan kebetulan lak musim tu musim cuti sekolah.
tapi adalah 3-4 tahun lagi kot nak tunggu?

Ada satu cerita tentang seorang pak arab ni, dia bekerja sebagai penjual di Mekah. Dia tunjuk ustaz gambar di dalam wallet dia. Gambar dia dengan Siti Nurhaliza. Lepas tu dia kata Siti Nurhaliza nak kat dia, cuma dia aje tak nak kat Siti Nurhaliza.

Pedoman yang dapat kita pelajari dari insiden ini adalah: jangan percaya pak arab! hehehehe...

Originally posted by ustaz at 17-6-2005 09:07 AM:
Ada satu cerita tentang seorang pak arab ni, dia bekerja sebagai penjual di Mekah. Dia tunjuk ustaz gambar di dalam wallet dia. Gambar dia dengan Siti Nurhaliza. Lepas tu dia kata Siti Nurhaliza na ...

mak saya yg pergi umrah pada mei 2005 yg lalu pun ada bercerita pasal pak arab yg simpan gambar CT dlm wallet dia ..siap tayang kat mak saya dan kawan dia lepas dia tau mereka dari malaysia ..

adakah itu pak arab yg sama atau majoriti pak arab memang simpan foto CT dlm wallet mereka :hmm:

Rasanya org yang sama...

mecha This user has been deleted
salam..
wah.. popular jugak si ahmad dgn org malaysia ye.. tak abis2 tunjuk gambar dia dgn siti.. Budak kat kedai depan tu ckp gambar superimposed je.. wallah hualam la.. sbb mecha tak tgk .. mana la siti nak shopping kat gerai gitu.. mesti kat hilton punya.. itu  mamat depan kedai tu la yg cakap..  ntah2 dia pon jeles si ahmad dpt bergambor dgn siti ye.. Memang ramai org malaysia shopping kat kedai si ahmad tu..apa2 pon depa ni memang pandai mengayati.. ye lah nak jual barang kan .. hmm rata2 memang nampak org malaysia je yg shopping.. org2 negara lain tu tak de shopping ke ek? or may be central market tu mang jd pot org mesia tak.. kekadang rasa mcmkat malaysia je.. ramai yg bertelekung putih .. :bgrin:

ish tak pernah lagi ke kedai si ahmad nie..kalau ada rezeki boleh lah ke sana...nak tengok gak gambo dia ngan siti nie...

Originally posted by mecha at 20-6-2005 04:27 PM:
salam..
wah.. popular jugak si ahmad dgn org malaysia ye.. tak abis2 tunjuk gambar dia dgn siti.. Budak kat kedai depan tu ckp gambar superimposed je.. wallah hualam la.. sbb mecha tak tgk .. mana ...

memang tak dinafikan org malaysia ngan indonesia ramai berkeliaran di tempat shopping ...baik di kedai kecil atau di hilton ..kedai emas yg berderet depan masjid nabawi tu pun asyik penuh je ...takut nak masuk sebab brg emas dia besar2 gedabak ... mesti mahal tu :nyorok:

rindu plak dgn cream caramel (kraft) yg dijual 1 riyal each tu ..tak pernah jumpa kat sini lagi ..

ish try makan ice cream susu kambing tak?sedap tu..1 riyal jugak..