CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mentollica

Umrah

Close [Copy link]
Kalau rindu ais krim tu... pergi aje ke McDonalds... lebih kurang jek. Cuma kat McD takde warna oren, merah. McD ada chocolate & vanilla jek.

Kat sana cakap "aiskrim campur satu." nanti mamat arab tu campurkan semua rasa... warna-warni jadinya.

betul2 ustaz...dah jadi mcm rainbow dah...tapi yg susu kambing nye tak leh lawan McDonalds..sedap lagi susu kambin...rindu lak kat ice cream tu..

Originally posted by flameboy35 at 21-6-2005 01:24 PM:
ish try makan ice cream susu kambing tak?sedap tu..1 riyal jugak..

ice cream warna warni tu susu kambing rupanya ... saya suka makan ... balik tawaf pukul 2 pagi pun sempat beli ice cream tu ..

[ Last edited by fistik on 21-6-2005 at 10:00 PM ]

perasan tak kat sana semua barang dijual dgn angka bulat....takde syiling2 kecuali kat supermarket dlm hilton tu ..

rambutan seikat sampai cecah 23 riyal ..milo dia pun rasa lain skit ...serbuk milo dia kasar2 tak spt di msia ... harga pun mahal 15 riyal utk 400gm ..kalau kat sini dah boleh beli size 1.5 kg

betul kebanyakannya barang kat sana lain2 lah....tak sama dengan malaysia..kalau makan nasi lemak dia yg indon buat tu lagi lah sedap...nyum nyum...susu kambing lah ice cream warna warni tu...mula2 tak tau..sekali ada melayu yg fasih berbahasa arab kat situ bagitau yg ianya di buat dari susu kambing...

Sedapnya baca cerita orang yang dah pergi buat umrah & haji ni .. saya dpt surat kabar Berita harian dari Malaysia dlm tu ada cerita ini:-

Jemaah pertikai ajaran songsang tok guru
Kisah Salleh yang membawa kumpulan jamaah haji ke Mekah tapi memasukkan ajaran songsang spt minta kebenaran dari malaikat sebelum memasuki Masjidilharam. Lepas tu dia suruh ambil sedikit kelambu kaabah utk buat berkat.

Takut juga kan baca cerita macam ini - ialah dkt Malaysia sekarang banyak travel agensi yang bawa orang pergi umrah kalau lah terjadi benda macam ni ... haru betul.

Anyway terimakasih banyak banyak kpd yang sudi berkongsi pengalaman semasa di Mekah. Moga impian anda utk kembali kesana dimakbulkan oleh Yang Esa.

Dar

Follow Us
sebenarnya macam2 ajaran pelik yg saya biasa dengar drp ceramah di tabung haji ... ada jemaah yg ambil keratan kelambu kaabah utk tujuan pelaris jualan etc..

setakat rindu masakan malaysia tak jadi masalah kat sana ... ramai peniaga dari pattani yg berniaga makanan spt nasi lemak, nasi dagang, kuih muih melayu etc ...mak saya punya seronok jumpa nasi dagang di madinah (dia org kelantan)

di madinah dan mekah majoriti org arab tidak boleh berbahasa inggeris termasuk pekerja hotel .. kadang2 kelakar pun ada bila terpaksa gunakan bahasa isyarat ...masa ni saya rasa ruginya sebab tak reti berbahasa arab langsung... teringat semasa di sebuah kedai ..jemaah msia nak beli jarum .. pekedai tu punya angguk macam faham apa yg ditanya ..akhirnya dia keluarkan extension plug (saya cuba tak nak gelak tapi tersenyum juga)

tapi semasa kami bermalam di jeddah ...majoriti org arab termasuk taxi driver boleh berbahasa inggeris dgn fasih...jadi mudah sikit segala urusan ...

antara mekah, madinah dan jeddah ... saya paling suka bandar madinah ... tak tau kenapa tapi saya rasa begitu tenang, damai dan nyaman sekali di bandar itu ...yg paling istimewa ...saya menyambut harijadi tahun itu di bandar madinah ...kebanyakan masa di masjid nabawi ..harijadi yg begitu istimewa sekali seumur hidup saya ...

mecha This user has been deleted
Originally posted by fistik at 22-6-2005 09:39 AM:
sebenarnya macam2 ajaran pelik yg saya biasa dengar drp ceramah di tabung haji ... ada jemaah yg ambil keratan kelambu kaabah utk tujuan pelaris jualan etc..

setakat rindu masakan malaysia tak j ...

mecha setuju dgn fistik.. kat madinah rasa tenang dia lain macam kan..kalu dpt stay lelama kat sana pasti seronok .. suasana kat masjid nabawi itself mendamaikan..best fistik dpt celebrate birthday kat situ ye..mecha kalu balik hotel je sure intai2 jugak kubah masjid nabawi tu.. rasa tak puas nak tgk..kat jeddah apa yg menarik ye.. tak berpeluang melawat bandar jeddah..

Originally posted by mecha at 22-6-2005 04:07 PM:

mecha setuju dgn fistik.. kat madinah rasa tenang dia lain macam kan..kalu dpt stay lelama kat sana pasti seronok .. suasana kat masjid nabawi itself mendamaikan..best fistik dpt celebrate birt ...

madinah cuaca dia fresh sesangat ... kalau waktu subuh tu memang gigil dibuatnya ...terpaksa pakai sarung tangan wool utk hilangkan sejuk...mak saya pukul 12 tghari pun pakai sweater lagi ...

kat jeddah kami sempat melawat satu masjid tu (lupa plak nama dia) ..masjid tepi laut ni kira jemaah attraction gak .. sayang masjid tu dikunci kalau di luar waktu solat...pastu sempat sight seeing kat bandar jeddah ...ada banyak arca yg pelik2 jadi hiasan bandar jeddah.. rasanya bandar jeddah lebih moden kut sebab kami ada lalu depan planet hollywood jeddah masa nak gi hotel ..

seronok baca kisah2 kat Madinah dan Mekkah..
terasa macam berada disana jugak...

sebut citer aiskerim..kak liza pun mostly setiap petang selepas asar meamang be;li aiskerim dan duduk kat depan KFC bersama suami makan aiskerim situ..
adus...so romanntik..sebab 1 aiskerim share 2 orang...
halus jer texture aiskerim tu..
pastu kalau dahaga sure kak liza beli air mango yg sedap dan pekat tu...:love:

Originally posted by hanieliza at 22-6-2005 07:08 PM:
seronok baca kisah2 kat Madinah dan Mekkah..
terasa macam berada disana jugak...

sebut citer aiskerim..kak liza pun mostly setiap petang selepas asar meamang be ...

kenangan kat sana memang evergreen kak liza :love:
saya pernah cuba KFC dia  .. rasa ayam dia rasa lain skit ... saya suka makan kat Dajens ... udang salut tepung dia sedap ..

fruit juice kat sana memang sedap sebab dia pekat dan pure :ah:

member saya baru pergi last week .. masa dia tanya experience kat sana ... secara tiba2 rasa syahdu je bila flashback kenangan kat sana wpun dah 2 tahun berlalu ;)

[ Last edited by fistik on 22-6-2005 at 08:44 PM ]

Fistik,

Ada beli gelang mekah tak utk kak Dar? heheh ..gurau jer.

Siapa dapat menziarahi makam nabi?

satu lagi (sorry banyak tanya) berapa kali umrah yang dpt dilaksanakan selama di sana? Dajens tu apa?

Kalau kita baca buku cara cara mengerjakan umrah rasa rasanya pass tak kalau buat umrah ni? ke lebih baik belajar dgn orang berpengalaman?

Terimakasih banyak banyak

Originally posted by DARSITA at 23-6-2005 01:21 AM:
Fistik,

Ada beli gelang mekah tak utk kak Dar? heheh ..gurau jer.

Siapa dapat menziarahi makam nabi?

satu lagi (sorry banyak tanya) berapa kali umrah yang dpt dilaksanakan selama di sana ...

Kak Dar,

gelang lilit mekah berwarna hitam tu memang saya tak pernah jumpa sepanjang masa di mekah dan madinah ... kalau zaman saya kecil2 dulu ... memang souvenir favorite tu .. he he...

makam rasullullah memang di dalam masjid nabawi ... alhamdulilah sempat ziarah .. cuma tak boleh lama2 sebab tersgt ramai org di situ ... selepas solat sunat nak berdoa pun tak boleh lama2 ..nanti pengawal wanita akan suruh kita beredar ...kalau tak pun jemaah lain akan berhimpit2 dan nyaris terpijak kita ..

sebaiknya selain drp membaca buku umrah ... elok juga berguru dgn ustazah yg lebih berpengetahuan sebab mereka boleh memberi tips yg kadang kala tak ada dalam buku ... spt tempat doa mustajab etc ..

sekiranya mampu dari segi kesihatan, buatlah umrah sebanyak mungkin sebab peluang dah di depan mata ...

[ Last edited by fistik on 24-6-2005 at 09:45 AM ]

Dajens tu kedai fasfood macam KFC atau mcdonalds .. saya tak ingat apa menu utama dia samada burger atau ayam tapi saya cuma suka beli udang bersalut tepung saja di Dajens

Pasal gelang mekah tu kan kak dar, fistik tak de demand kot gelang plastik lilit warna itam or merah tu.. now ni byk demand nak gelang crystal je.. :bgrin: mecha ada jumpak gelang2 tu.. kat kedai 2 riyal pon ada.. nostalgia betul la gelang2 tu kan.. actually kat KL pun lehjumpak gelang tu.. esp kat jln TAR but tak best la sbb tak beli dr mekah kan :bgrin:

kak Dar, elok juga baca buku dulu.. so kita ada basic knowledge kan.. and kalu ada sebarang kemushkilan ke boleh refer kat usatz/ustazah .. mecha ari tu blajar dr buku jugak ..tanya those yg dah pegi sana..  buat research sikit2..mcm doa2 yg nak dibaca tu kan.. ada la option sket kan .. memang kita tak tau what to expect kat sana kan..takleh nak imagine mcm mana..bila dah org mcm angau aja.. terbayang2 baitullah setiap masa so mecha pon register la..at the same time mintak Allah mudahkan segala urusan sbb mecha pegi sorang2 je....memang rasa dah nekad masa tu..Alhamdulilah dah selamat pon...kadang2 rasa at home pon ada masa kat sana sbb rata2 jumpak org malaysia and indon and yes ada sigboard in BM.. bila berckp dgn peniaga tu kadang2 terbayang mcm ckp kat mat2 bangla kat kedai or petrol pump kat KL ni je :bgrin: ckp simple & proper BM.. but if dpt converse in arabic  lg best kan.. rasa rugi tak tau arabic.. kalu tidak boleh jugak gebang2 dgn pengawal wanita tuh.. :bgrin: time kena marah ke..leh la defend diri sket kan..

pasal ice  cream tu..oh memang diperbuat dr susu kambing ye....kalu kat msia susu kambing ni dok imagine berbau and tak digemari ramai kan .. ice cream dia very smooth and betul mcm kat McD je..siap tabur pistachio lg  , tu yg best tuh..

Originally posted by mecha at 24-6-2005 11:35 AM:
Pasal gelang mekah tu kan kak dar, fistik tak de demand kot gelang plastik lilit warna itam or merah tu.. now ni byk demand nak gelang crystal je.. :bgrin: mecha ada jumpak gelang2 tu.. kat kedai 2 ...

pasal ice  cream tu..oh memang diperbuat dr susu kambing ye....kalu kat msia susu kambing ni dok imagine berbau and tak digemari ramai kan .. ice cream dia very smooth and betul mcm kat McD je..siap tabur pistachio lg  , tu yg best tuh..

uwaaaaaaaaaaaaaa.....

teringat keenakan makan eskerim tu....

Dar..
meamng betui kata kebanyakan yg dah pergi..
sebaiknya kita banyak baca buku2 cara mengerjakan umrah...hadiri kelas2 yg dianujrkan untuk umrah dan haji ni..
tenguk CD yg berkaitan.
so nanti nampak gambaran camner..

juga buatlah solat taubat..solat hajat sebelum berangkat..
semoga Allah menjadaikan perjalanan ibadah kita sentiasa didalam kesenangan dan tiada kesulitan yg teruk...
insyaAllah diperkenankan...

nak tanya sikit pd yg penah pegi sana:

1. baju apa yg biasanya org pakai  masa bertolak dr sini dan masa ziarah

2. yg saya dengar tudung mesti bawah paras dada, so jenis tudung yg mcm mana yg sesuai

3. barang2 apa yg penting yg kita kena bawa dr sini

4. saya ni pegi sana sorang (travel agent yg arrangekan psl mahram), saja la nak tanya, is it safe kalau gi masjid sorang2

5. kalau saya nak buat umrah byk2 kali, masa miqat + saei dan lain2 tu, boleh ke  buat sorang2 diri, kalau2 masa kat sana nanti,tak ada kwn2 yg nak buat

6. kat dlm masjid tu sentiasa ke penuh dgn orang (bukan masa fardhu) - utk nak sembahyang qada.

byk nak tanya ni, sbb saya akan pegi bln 7, tak ada kwn pulak tu....harap ada yg sudi explainkan utk saya

kak liza ucapkan selamat berangkat dan selamat pulang ..semoga mendapat umrah yg barakah..
sementara itu bacalah panduan2 umrah dan tenguk CD mengenai umrah supaya mendapat panduan dan gambaran yg agak lebih jelas...

apa yg kak liza buat/sediakan...

1] boleh gunakan sebarang baju yg longar dan labuh saperti jubah atau seluar dan blaouse labuh..kak liza suka warna pastal [lembut dan tidak banyak corak]
asalkan senang dan mudah untuk pergerakan dan amal ibadah..

2] Kebanyakan waktu disana memakai pakaian telekung..cuma sesekali saja gunakan tudung biasa yg besar tu..

3] Banyak yg perlu dibawa..
Telekung ..2 pasang
Mini telekung/tudung besar [labuh]..1 helai
Buku panduan umrah..senang nak rujuk
Buku doa dan sebarang buku ugama supaya dapat membaca dan menambahkan pengetahuan semasa ada masa kelapangan antara waktu fardhu
Losyen untuk tangan sebab disana selalu tangan menjadi cepat kering..ubatan untuk emergensy/kecemasan
Tuala wanita secukupnya kerana disana saiznya agak berbeza
Stokin kaki [tebal] 3 pasang
Selipar lembut

4] selalunya kalau pergi mengikut pakej..banyak boleh dapat kawan untuk kemasjid dan sewaktu balik selalunya ada ramai orang..hanya untuk ke tandas dinasihatkan berkawan kerana tandas terletak dibawah tanah
sebaiknya biarlah mencari teman atau pergi beramai2

5] disana juga selalunya jadual kita untuk ke miqat diaturkan oleh pakej..mengenai saie..meamng sentiasa ramai orang so tak perlu takut sebab ia dibuat dalam kawasan masjidilharam juga

6] memang sentiasa ramai terutamanya waktu zohor sehingga maghrib..tetapis elepas isyak agak sunyi dan dinasihatkan buatlah amalan atau sembahyang sunat/qadho dalam waktu ini [antara zohor sehingga sebelum isya']..

kalau nak lebih lanjut..bolehlah PM kak liza...

[ Last edited by hanieliza on 28-6-2005 at 10:04 PM ]

salam batricia,

saya pon nak share dgn batricia sbb saya pegi umrah pon sorang jugak so sikit2 paham la apa yg batricia pikirkan tuh..fyi, mostly masa kat sana most of the time kita bertelekung ..kalu masa ziarah pon pasti nak singgah solat kat masjid2 kan.. nak pakai baju kurung pon ok. ikut keselesaan.. bg saya selesa berjubah..tak perlu la nak bawak baju byk2.. nanti boleh beli jubah kat sana.. saya dulu bawak 3 helai telekung tp end up beli jugak telekung yg org indon juai tu..rm10 je pulak tu material dia light .. cuci pon cepat kering .. yg bawak tu simpan je la :bgrin:..

pasal nak pegi masjid sorang2 tu..to me tak de masalah .. kat sana bukan sunyi.. mang ada saja org setiap masa ..be it kat masjid maupun dlm perjlnan nak g masjid.. insya allah tak akan menjadi halangan.. jgn risau ye.. nanti batricia pasti dpt teman dlm group yg pergi tu. nak pulak pegi sorang2 kan Allah akan mudahkan segala urusan ... pasal nak pegi miqat tu.. nanti join2 la group yg pegi tuh nak miqat.. masa nak buat tawaf and saie tu takkisah nak buat sorang2 pon.. tak pernah lengang org .. nanti kalu free saya sambung lagi ye..

p/s checklist kak liza tu bagus bangat.. org byk pengalaman tu..

Originally posted by batricia at 2005-6-27 07:01 PM:
nak tanya sikit pd yg penah pegi sana:

1. baju apa yg biasanya org pakai  masa bertolak dr sini dan masa ziarah

2. yg saya dengar tudung mesti bawah paras dada, so jenis tudung yg mcm mana yg ...

1.Baju yg dipakai. pegi  pakai jeans& jubah.sbb memikirkan senang dlam perjalanan yg panjang i.e penerbangan 8 jam.pakai seluar nie senang sikit nak bergerak & terselak  x nampak aurat. Lagi nak mudah bawak baju kurung or kaftan.
2. Tudung labuh ler..kalau kita pakai kureng dari dada i.e ada yg suka pakai pendek tu nnt adalah org arab,yg menegur...pakai tudung bawal pun ok make sure lepas dada..byk kat sana pakai telekung.masa ziarah,pakai  tudung biasa pun ok just bawak telekung dlm beg(takut telekung kotor).basuh cpt kering sbb panas.
3. barang bwk keperluan peribadi.cam kak liza ckp tu. tambah sikit uncang tpt letak kasut/selipar,botol air -senang nak minum.
4.It safe pi alone.lebih2 lagi kaw. dekat nag masjid. tapi cam wierd sbb kat sana org berjalan ngan mahram masing2.sometimes rasa sedih being single there.
5.kalau nak bermiqat jgn pi sorang2.Biasanya pakej akan arrange 3 kali free utk miqat ,kalau nak buat lebih buat sendiri.dlm 5 Rial utk tambang dari Mecca ke Tanaim(tul ke eja nie)..pakat ngan ahli pakej senang. ramai nya yg nak buat umrah byk kali...ada dgr yg buat umrah sampai 5 kali sehari. Kalau tak der geng nak pi buat umrah..byklah tawaf sunat.
6. Org sentiasa ramai kat mesjid tu. u can go anytime,don't worry. just ingat pintu mana u masuk sbb ia ada byk pintu..kawasan pempuan pun banyak.

note: Don't worry ,org Malaysia ramai kat sana.