CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mentollica

Umrah

Close [Copy link]
Originally posted by Sweetmama at 15-9-2004 12:50 PM:
I pergi tahun 2003. rayhar agencies.

Pacakge tu abot 10 k, berdua lah, ada yg murah sikit, tp since kitarang amik bilik berdua....

Nanti I story all abot there ok.

Apapupn, b4 pergi umr ...

the reason telaga tu ditutup pasal org slalu tido kt kawasan tu sebab dia sejuk.so,instead of taking the water from the well itself.derang dh transfer air zam-zam tuh dlm water bucket yg diletakkan sepanjang walkway dlm masjidilharam.

nanti kalo ada masa saya upload gamba-gamba kat sana.

Assalamualaikum Kak Hajah semua :)

Jeles la pulak saya baca thread ni. Bila la saya dapat sampai dkt sana .. duit tu ada (seru tak sampai lagi) ada je halangan. Saya kalau boleh nak ambil krusus dkt Malaysia (senang sikit) lepas tu ikut travel agent Naemah (TM Tours) sebab ada baca dalam majalah.

Harap harap dapat lah pergi sana masa badan tengah sihat.

Err gelang Mekah yang warna hitam berbelit belit tu ada jual lagi tak? masa kecik kecik dulu selalu pakai Mekah

HA, Darsita, saya pun suka gelang mekah tu...
bukan kata kecik2 aja pakai...... masa dah umur 20an pun masih pakai bila org balik mekah bagi...saya suka sgt gelang tu..la ni lama tak nampak.
kalau saya dpat pi mekah nanti ingin nak belikan untuk anak2 sendiri, anak2 sedara dan anak2 jiran...

belom hajah/haji lagi..pasal baru buat umrah.

Originally posted by DARSITA at 28-9-2004 06:09 AM:
Jeles la pulak saya baca thread ni. Bila la saya dapat sampai dkt sana .. duit tu ada (seru tak sampai lagi) ada je halangan. Saya kalau boleh nak ambil krusus dkt Malaysia (senang sikit) lepas tu  ...

Dar..
Bila orang panggei kak liza ngan panggilan mak aji..rasa macam mimpi jer..
senyum sendirik;)

masa kak liza p aritu tak perasan pulak ada gelang hitam yg lilit tu..
tapi kak liza beli jugaklah gelang warna merah yg banyak2 tu untuk anak dara kak liza dan cousin pompuan dia..

masih terbayang suasana membeli belah diMekah dan Madina terutama semasa membeli buah kurma & kismis  dan kekacang..
perkataan yg sentiasa dimulut penjual dan jemaah Haji...HALAL..HALAL..
apa lagi kami pun pulun lah rasa semua buahkurma & kismis dan kekacang tu sampai agak kenyang..
apapun kami beli jugak..cuma kecuh sajalah..:cak:

kak liza mmg menantikan saat untuk pergi lagi ke sana..insyaallah..

Follow Us
Originally posted by ari7 at 28-9-04 01:18 AM:
belom hajah/haji lagi..pasal baru buat umrah.

Oh jadi kalau dah berjaya buat 7 kali umrah saya quote balik ..

pengalaman umrah pertama sangat menyeronokkan.sungguh bertuah kerana akhirnya saya juga diperkenankan oleh Allah untuk menjadi tetamu-Nya.alhamdullilah,dapat juga saya mengerjakan 7 kali umrah yg bersamaan dengan 1 haji.saya selalu mengerjakan umrah pada setiap malam kerana lebih mudah dan cuaca agak selesa.sekiranya berkesempatan,selepas solat subuh terus ke miqat utk niat ihram dan seterusnya melakukan umrah.

kita tak boleh panggil orang tu Hajah? atau adakah yang mengerjakan haji dlm bulan Haji sahaja yang dapat title ni?

Sorrylah saya tak tau .
Dar

Originally posted by mentollica at 27-9-04 06:59 PM:
HA, Darsita, saya pun suka gelang mekah tu...
bukan kata kecik2 aja pakai...... masa dah umur 20an pun masih pakai bila org balik mekah bagi...saya suka sgt gelang tu..la ni lama tak nampak.
kala ...

Jangan lupa beli camera mekah (yang warna merah dan bila kita click2 ada gambar dlm dia) utk si Adam anak mentollica :ah:

[ Last edited by DARSITA on 28-9-2004 at 01:16 PM ]

Originally posted by hanieliza at 28-9-04 04:07 AM:

Dar..
Bila orang panggei kak liza ngan panggilan mak aji..rasa macam mimpi jer..
senyum sendirik;)

masa kak liza p aritu tak perasan pulak ada gelang hitam yg lilit tu..
tapi kak liz ...

Salam Mak Aji

Mak Aji doa lah lagi dapat hadiah ulang tahun perkahwinan yang sama dari Abe Haji macam dulu tu. Itu jam boleh lah doakan agar Darsita dgn Mentollica dapat memnunaikan haji juga.

Dar

Originally posted by DARSITA at 29-9-2004 05:23 AM:

Salam Mak Aji

Mak Aji doa lah lagi dapat hadiah ulang tahun perkahwinan yang sama dari Abe Haji macam dulu tu. Itu jam boleh lah doakan agar Darsita dgn Mentollica dapat memnunaikan haji  ...

lol:lol
Dar..
apa-apa pun Mak Aji gelak beso tau....
Wah Dar ingat lagi yer cerita Mak Aji tu ye..
TQ..

Memang kak liza sentiasa berdoa agar kak liza akan dapat kembali semula keTanah Suci itu....
memang tak sabo rasanya..
begitu juga buat adik2 dan juga teman yang ingin kesana...
insyaallah kita akan dipermudahlan untuk menjadi TetamuNya...
:pray::pray:

heheheeh Dar....Hajjah / Haji tu, org yg da pergi mekah....hehehhhe...

Ala mmg digelarkan hajjah hajjah . haji haji...../ siti rahmah, ali ali....gitulah panggilan orang orang penjual kat sana....

neeway...org pergi umrah..di katakan haji kecil....sbb belum cukup perukunan hajinya..

mama pergi dulu, musim panas..bulan lima..perubahan cuaca antara madinah dan mekah mmg berlainan...mekah panas lembab, madinah panas kering gitu....

berada di madinah, seronok nya lain....situ tmpat makam nabi kita...berada di mekah seronoknya lain, kerna di situ adalah kaabah kita....

mmg mama terpegun melihat keindahan kedua dua masjid tersebut....

saat pertama kali menjejakkan kaki ke bumi madinah....selepas kuar dari perut kapatebang Saudi Airlines...(malam masa tu - 9 malam waktu sana), disambut oleh udara panas....terasa kehangatnanya....sambil turun dari tangga plane., menitis air mata syukur dan gembira kerna akhirnya selamat tiba di madinah.....

Dari epot madinah ke hotel mama, tak jauh....tak sabar nak lihat kota madinah, dan masjid nabawai....

Bila telihat aja cahaya gemerlapan lampu lampu dari masjid nabawi , tak dpt menahan kesyahduan hati dan kesyukuran dan kegembiraan yg tak terkata kerana akhirnya telihat masjid nabawi di madinah..

malam tu, tak dpt ke masjid, dah tutup...so isyak di hotel after dinner......

esoknya subuh....azan dua kali....ke masjid beramai2...pisah suami dan mama....kami tidur sebilik....melangkau ke pekarangan masjid terasa kagum....masuk aja ke pintu masjid sambil simpan selipar dan segala....masya allah..subhanallah...tak terkata...Im just speechless....dan bacala doa masuk pintu masjid tuh....

Ikut aja apa yg kawan mama buat (kawan sepekej, dia da selalu sangat pergi)....menghirup air zam2 di dalam masjid itu....tak terkata lazatnya...sejuknya...

tak dapt dinafikan, menangis mama sewaktu solat subuh tuh...masa imambaca surah ar-rahman if tak silap....masa al-fatihah juga telah tak dpt ditahan sendunya....

begitu menusuk sekali bacaan imam tuh...mmg sedap ....

di mekah pun begitu jugak....bacaan imamnya....

Baik di mekah mau pun di madinah, mmg mama terpegun...masjidnya...kotanya....suasananya....segalanya....

Bnar la kata orang, apa saja yg dihajati, tercapai ..., alhamdulliah utk mama....

Awat tersyahdu plak nih....sorri sih, mentol...tak leh menaip lak tetiba.rindu sangat nak kesana nih.....

Originally posted by DARSITA at 29-9-2004 05:12 AM:

Oh jadi kalau dah berjaya buat 7 kali umrah saya quote balik ..

kita tak boleh panggil orang tu Hajah? atau adakah yang mengerjakan haji dlm bulan Haji sahaja yang dapat title ni?

Sor ...

apa yg saya faham ialah title itu didapati bila kita buat rukun ke-5 itu.perumpaan buat 7 kali umrah sama dengan 1 haji itu berkaitan pahalanya.tapi, bukan title itu yang kita kejarkan.bukan begitu?

pengalaman pertama menatap kaabah buat pertama kali bebetul depan mata memang tak dapat dilupakan, syahdu dan sebak dada,bergenang airmata

lagi satu mentollica, kalu mengerjakan umrah, rerajinler buat tawaf sunat, terutama antara maghrib dgn isya', pengalaman yg tak ternilai, memacam org jumpa, ade yg buta, cacat,sihat dll, tapi Allah permudahkan jaln utk mereka..

saya doakan mentollica murah rezeki ,amin

Bila membaca posting semua ni, kak uda pun terasa rindu serindu-rindunya akan Mekah dan Madinah.Seperti juga Liza dan Sweetmama, kak uda sentiasa berdoa agar dapat lagi pergi kesana.Mudah-mudahan Allah murahkan rezeki kita dan undang kita lagi untuk menjadi tetamu dia.Amin

Sebab itulah sesiapa yang pernah sampai di sana pasti akan simpan hajat nak pergi sekali lagi ke sana. Kesyahduan, sayu dan kagum melihat kaabah dan masjid Nabawi hanya Allah yang tahu.

Alhamdulilah mok nik dah sampai juga di sana..tapi buat haji bukan umrah bersama family tahun 2001. Masa itu musim sejuk.Hajat dihati kalau diangkat oleh Allah hendak sekali lagi ke sana.

Mok nik masuk Madinah dahulu, lebih kurang 9 hari di sana. Pertama kali pijak kaki di Masjid An Nabawi adalah pada waktu malam utk solat tahjud..masa tuh sampai dalama lebih kurang jam 3.00 AM, tempat dah penuh kat dalam dan solat di luarmasjid tempat yang tak ada carpet..sejuknya sampai ke tulang.... Yang menarik di Masjid An Nabawi ialah selain dari kubur Nabi dan para sahabat di luar masjid ialah bumbung terbuka dan tertutup. Pertama kali lihat,..masyalllah, subhannallah.cantiknyaaaaaaaaaa...waktu malam, tiba2 bumbung terbuka.

Kepada sesiapa yang nak beli barang2 buat balik , elok beli di Madinah, sebab harga jauh berganda murah di Madinah dari Mekah. Mok nik telah diberitahu oleh kawan2 yg telah pergi, dan memang betullah bila kita banding harga,jauh lebih murah di Madinah dari Mekah..tak yah ambi benda lain ler,ambil contih harga jurma ajwa saja...

Sampai di Mekah, jam 1.00 AM, subhanallah...kekaguman kesayduan tak boleh nak cerita dalam bahasa manusia.hanya mereka yg pernah sampai saja yang tahu dan dapat rasa. mok nik dok beberapa meter saja dari masjidil haram. terlalu dekat, time tak leh solat, bunyi suara imam di hotel. disebabkan dekat dok dgn masjidil haram lah boleh dikatakan  tiap2 hari mandi dgn air zam zam. bukan main lagi.

saat nak bali...sayu pilu menangis dan menitis air mata..doa dipanjatkan agar Alllah angkatkan kami sekali lagi ke sana.

Di Mekah sudah semestinya

Originally posted by mok_nik at 1-10-04 12:56 PM:
Sebab itulah sesiapa yang pernah sampai di sana pasti akan simpan hajat nak pergi sekali lagi ke sana. Kesyahduan, sayu dan kagum melihat kaabah dan masjid Nabawi hanya Allah yang tahu.

Alhamdu ...

Wahh seorang lagi dah dapat title Mak Aji ... nf:nf: jeles jeles.

Ok ok back to the topic .. Baru baru ni saya ada pinjam tape National Geography ada ditunjukan seorang perempuan Amerika pergi Mekah menunaikan haji, pasangan suami isteri dari Malaysia juga seorang lelaki dari Afrika pergi mengerjakan haji.

Mat Salleh buat haji tak pakai telekung macam jamah haji Malaysia, dia pakai baju style baggali warna merah garang .. lepas tu dia pakai lipstick juga. Cara dia buat haji semua dalam BI. Masa dia pergi panjat bukit (tak ingat nama) saya tengok ramai betul orang atas bukit tu .. dari pagi sampai ke malam dia orang dkt situ. Berdoa.

Pasangan dari Malaysia tu pula sebab dia pergi dgn Tabung Haji saya tengok semuanya terurus tetapi orang Africa tu pula kesian sangat .. kemah dia ada utk orang kulit putih juga orang kulit hitam .. bergitu juga dgn tempat utk sembahyang. Bila saya tengok scene orang baling batu (macam dalam bangunan) ada yang sampai baling dgn selipar lepas tu bergasak gasak tolak menolak  (kalau orang tua pergi sana tak taulah boleh ke tidak dia orang dgn dugaan ini)

Ada kemah utk VIP (golongan orang kaya) ... emm tak tau nak cakap apa bila tengok tape ni. Saya ingat dkt sana layanan sama rata.:stp:

Tak per jeles kearah kebaikan Dar...:bgrin:

Kalau Dar gi sana macam2 ragam Dar akan lihat manusia dgn pelbagai mazhab yang berbeza. Pasal pakai telekung tuh bukan wajib Dar, sebab dalam syarat wajib ialah menutup aurat, jadi tepulanglah bagaimana nak pakai, asalkan tutup aurat dari muka hingga ke hujung kaki.tapak tangan pula ada mazhab kata boleh hanya mazhab syafiee(kalau mok nik tak silap lah) yg menyatakan tangan juga aurat. Sebab itulah di sana kita lihat ramai yang pakai macam yg Dar kata itu... pompuan I'sia juga pakai cam tu Dar...siap berlipstik lagi...

Pasal lipstik nie, terpulang pada individu, kita kesana bukan nak berlawa-lawa, basahi muka dgn air wuduk pun sudah berseri ..tak yah pakai lipstik. Biasa yg pakai lipstik ini jemaah pompuan I'sia..jarang2 mok nik jjumpa jemaah pompuan msia yg berlipstik.

Bukit yg Dar maksudkan itu mungkin Bukit Safa dan Marwah ..kita disunatkan pijak kalau boleh panjat(sekaran gdah rata dah..) bacaan puladi atas bukit itu, apa2 bacaan boleh sebab Allah faham semua bahsa.kecuali bacaan semasa Tawaf..paling tidak tahu ialah cukup dgn Zikir...

Atau juga Bukit di Muzdalifah yg Dar maksudkan..tetapi di situ kita berenti atau bermalam sekejap sahaja utk mengutip batu bagi melontar di Mina. Kat Bukit itu memang ramai ler org tidur...jemaah msia ta kada rasanya,sebab Tbaung Haji tak galakkan.

Mok nik dan family gi dgn pakej TH..memang terurus, puas hati, boleh hotel semua berhampiran masjid di madinah dan mekah. Org Afrika Dar memang ler...belas melihatnya...ada setengah tuh pakain juga comot dan tidur di msjid atau tepi jalan.

Memang ada khemah utk VIP(maksudnya utk yg pakej) khemah ini berbeza dgn kkemah yg pergi dgn biasa bawah TH juga...mungkin sebab bayaran berbza kot, sebab yg pakej kena bayar lebih sedikit dari yg tak pakej. Begitu juga dgn penginapan ..berbeza antar pakej dgn yg tidak..yg berpakej ada 2 org sebilik, ada 4 org sebilik tapi kalau tak pakej 10 org sebilik..berasak cam sardin. Pendekkata layanan dan penginapan berbeza lah Dar, antara yg pergi dgn pakej dgn yg tidak.

seronoknya baca pengalaman korang......
harap2 dapatlah juga suatu hari nanti saya ke sana.....

Insyaallah mentollica...orang kata kalau nak gi Mekah biarlah masa muda..memang betul dan tepat sekali.sebab mengerjakan haji dan umrah ini memerlukan ketahanan mental dan fizikal....bukan mudah hendak buat tawaf,sai'e,melontar semua itu memerlukan kekuatan bukan hanya fizikal tapi juga mental.

Sebab itulah tika muda nie,eloklah gi Mekah..tapi tak semua org tua tak kuat, ada juga org tua yg kuat, tahan fizikal dan mental mengalahkan org muda.

Dan sesungguhnya cubaan Allah pada hambaNYA adalah paling besar dan banyak di tanah suci......sabar ler bebanyak....ada suami dan isteri yang elok di rumah sampai di tanah suci boleh bermasam muka...ada anak yang tak hirau ibubapa tika di sana..macam2 lah yang mok nik nampak dan jumpa.yang penting sebelum pergi ialah nawaitu.............

deepjunior This user has been deleted
tak sabar nak pegi..tapi duit takde..belum keja lagi...