CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: liyana306

Pembohongan Karut Bruce Lee Pernah Tewas Di Tangan Mahaguru Silat Gayong.

Reply  cozack
berhemah dan berhikmah kata2 mu itu...aku suke
bukanomi Post at 27-4-2010 17:15

i appreciate that

tp xsemua owg suke...lagi2 yg tetap akn pendirian masing2....

wow ...  mungkin thread ni lah diantara thread yang paling panjang jangka hayat nya di forum cari ni. dari 2005 sampai 2010 ...

pisau pelbagai pisau, owner pelbagai owner, ilmu pelbagai ilmu....'buang' lah ilmu yg 'mmbunh' t ...
cozack Post at 27-4-2010 16:51

Bila kita berbincang pasal ilmu silat ia ialah perbincangan tentang ilmu yg boleh membunuh kerana silat ialah ilmu perang.Silat bukan seperti ilmu gulat atau nama modennya gusti.Silat ialah ilmu peperangan.Tanpa ilmu-ilmu seperti bisa tangan,secarik kapan,semilir sakti pun silat masih lagi mempunyai banyak kaedah yg boleh membunuh sama seperti seni beladiri lain sepeti ilmu pedang Jepun,Muay Thai,kung fu dan lain-lain.Kalau nak buang ilmu-ilmu tu maka tidak bolehlah menyertai atau mempelajari sebarang Martial Art.Berbincang pasal silat ialah berbincang pasal ilmu yg mencederakan,menumpaskan malah membunuh lawan jika terdesak.

ya..shaya setuju gan cara begitu.

tp terlalu sukar tuk cari guru silat musyik yg boleh sam ...
cozack Post at 27-4-2010 23:37  

Yang tu rezeki masing-masinglah.Kalau Allah izinkan maka dapatlah belajar dari guru yg Murshid.Kalau kaedah mudahnya,nak cari guru silat yg sejati ialah,guru tu turut mempunyai sedikit sebanyak ilmu perubatan seperti memulihkan terseliuh atau kecederaan yg dialami oleh anak murid dalam latihan silat.Kalau cedera pastu yg dia mampu hanya antar ke klinik atau spital,tahap tu belum boleh jadi guru yg baik.Tu cuma tahap coach.

mksd nye..bdk2 gelanggang area sane je la yg tau kan...ehehe
cozack Post at 27-4-2010 16:43

Maksud anda gelanggang kat mana?.Pak Latif tu bukan guru mana-mana gelanggang.Beliau pelakon yg berkebolehan bersilat.Dan bakatnya dikesan bila sering menang dalam pergaduhan sewaktu beliau belum bergelar pelakon.Silat apa yg beliau gunakan ,tu aku tak tahu.Cerita ni aku dapat dari orang tua kat kg aku.Memang kat sebelah utara dulu sering terjadi pergaduhan diantara budak-budak melayu dengan budak cina.Pernah satu pasukan FRU datang kat sekolah berhampiran tempat aku bila hampir terjadi pergaduhan pelajar melayu dgn cina kat situ.Tapi pergeseran yg terjadi seringkali dikalangan org muda.Hubungan diatara kaum sangat baik dikalangan mereka yg dewasa.

Reply 1# liyana306

tak silap nama gerakan dato' meor abd rahman tu ialah kipas nandung? ye ker?

Follow Us
Reply  liyana306

tak silap nama gerakan dato' meor abd rahman tu ialah kipas nandung? ye k ...
kikyou Post at 28-4-2010 13:54

Yang tu yg ramai anak-anak gayung cerita,Yang guru tua gayung cerita Bruce Lee hanya kena tendang  je.

Reply 487# sayapghaib

oh macam tu ka. tp kalah kat tangan guru silat tu lah kan?

Reply 488# kikyou

Kalau beliau tewas dengan sesiapa pun pasti beliau takkan bagitau.Bruce memang ahli martial art yg hebat tapi ramai lagi yg berganda hebat dari beliau.Wing Chun pun beliau belajar tak habis.Semua beliau candek(sambar) separuh-separuh atau sikit-sikit.Beliau juga menyuruh murid kanan beliau supaya mengkaji teknik silat tak berapa lama sebelum kematiannya.Murid kanannya iaitu Dan Inisanto pun terus belajar silat sampai sekarang.Tapi ada guru silat yg bengang dengan mamat sekor ni pasal mengaku teknik silat yg beliau dapat adalah hasil ilhamnya kat kelas Jeet Kundo beliau.Inisanto ni tak tahu teknik yg beliau dapat hanya suku dari teknik sebenar dan beliau pun tak berani nak bersemuka dengan guru tu takut kena sental.

Bila kita berbincang pasal ilmu silat ia ialah perbincangan tentang ilmu yg boleh membunuh keran ...
sayapghaib Post at 28-4-2010 09:10

owh begitu pada tuan hamba...
pada sy, silat pd penghujung nye kte mnuju pd kerohanian, pd 'hakikat diri' kte sndiri...bkn pd mtlamat 'mmbunuh'..
maaf lah, kte mgkn bukn sealiran...dan jika makin detail kte bincang maka akn mburukkn keadaan.....
sy berundurkan diri...salam sahabat.

owh begitu pada tuan hamba...
pada sy, silat pd penghujung nye kte mnuju pd kerohanian, pd 'hak ...
cozack Post at 28-4-2010 17:30

Mungkin saudara salah faham tentang pernyataan saya.Bukan tujuan silat itu untuk membunuh tetapi untuk mempertahankan diri,keluarga,maruah,agama negara dan sebagainya.Jika musuh yang mengancam itu boleh membunuh dan merbahayakan kita maka terpaksalah kita mempertahankan diri dan dalam mempertahankan diri itu kemungkinan kita terpaksa membunuh musuh itu atau kita sendiri yg terbunuh.Memang betul seperti saudara katakan iaitu tujuan menyertai silat untuk meningkatkan kerohanian.Ilmu-ilmu seperti kipas senandung,bisa tangan dan lain-lain itu ada pada mereka yg tinggi tingkat kerohanianlah.

Pesilat belum tentu pahlawan

Pahlawan belum tentu hulubalang

Hulubalang belum tentu Pendekar

Pendekar belum tentu panglima

Panglima belum tentu guru

Guru belum tentu pendita

Pendita belum tentu wali.

wow hebatnye thread nih!kagum aku bace...byk ilmu aku perolehi bace thread ni...hebatnye seni bela diri ni,x kirala melayu punya ke,cine ke japang ka...tp bila aku amati sbg generasi baru aku baru terpikir yg silat melayu ni sama hebatnye malah mungkin lebih hebat dari martial arts lain..selama ni asyik didedahkan dgn martial arts lain dan mengagung2kan kehebatan org luar jarang aku lihat kehebatan bangsa sendiri..thanks to this theard n forumers yg membuka mata ku..

pix brandon lee menguap masa funeral his dad..

Reply  kikyou

Kalau beliau tewas dengan sesiapa pun pasti beliau takkan bagitau.Bruce memang ahl ...
sayapghaib Post at 28-4-2010 14:58

Apasal duk sebut2 nama aku ni...hehehe...

Post Last Edit by kucingTomey at 7-6-2010 05:13
Menurut salah seorang Murid Kanan Allahyarham Dato Meor,pertarungan tu cuma Sparring dan ketika  ...
sayapghaib Post at 21-4-2010 09:05

betoi,,,,,,,,,, cita ni sama seprti yg diceritakan salah seorg sahabat dlm silat cekak,sama yg sy tau n dgar dari guru sy,,,sahabat sy dengar sendiri dari kedua2 sumber dari dua perguruan(cekak dan juga gayong tentang perkara ni) adalh sama sprti yg sayapghaib katakan , kita perlu bertanya pada yg tau ,,,salah satu cara bertanya pada org yg ada dlm dunia persilatan tu sendiri,,kemudian buat penilaian,,jgn kita dok perlekeh seni bangsa kita sendiri ,kalu tak setuju takpe,setiap individu  ade penilaian masing2,tp jgn smpai menghina,,ingat waris arwah dato meor masih ada,keluarga ibu kalsom maseh ada..keluarga datin faridah maseh ada,,,singa malaya cikgu sazali maseh ada ,,,,,,,,,,wallahualam,,

salam para pengamal...

berat untuk saya ceritakan disini tapi memandangkan thread yg begitu panjang, izinkan saya untuk menyampaikan apa yang telah diceritakan pada saya dari para ajar. bukan tujuan untuk merendahkan mana mana persilatan, cuma untuk merungkai persoalan para pengamal di luar sana.

bruce lee-BL telah berlawan dgn iskandar zulkarnain -IZ, mmg benar. dia juga ada sparring bersama dengan datuk meor-DM, mmg benar. ceritanya bermula...BL mmg suka cabar mencabar dan dtglah dia ke tanah jawa untuk mencabar NK--(biarlah saya rahsiakan namanya)-- iaitu abg seperguruan IZ. tetapi tok guru nya telah melarang kerana ilmu persilatan abg segurunyanya terlalu tinggi. jadi disuruhlah saja utk berlawan dgn IZ. kalau boleh menang, barulah boleh berlawan dgn NK. disingkatkan cerita, BL telah tewas terkena pukulan batin IZ dlm beberapa jurus. setelah itu dia merantau lagi dan berjumpa DM. maka mereka  sparring dlm sebuah bilik khas. tapi mungkin kerana DM sudah tahu yg BL mmg dah cedera parah terkena pukulan dalaman, jadi perlawanan disingkatkan. keputusan perlawanan juga tak siapa dibenarkan memberitahunya. wallahualam...

ada juga saya terbaca..segelintir anak melayu sendiri yg memperlekehkan warisan silat mereka.contohnya, "kalau dah terer sgt, kebal dsb, kenapa tak tolong aja org islam di iraq" saya sungguh merasa kasihan terhadap kejahilan mereka ini..

ingatlah, sekebal mana pun pendekar, pasti ada kelemahannya. jikalau kebal senjata, adakah dia boleh kebal jika diikat dan dicampak ke dalam laut dan hidup tanpa makan? bagaimana pula kalau dikurung dalam bilik tanpa udara? atau dicampak dalam gunung berapi?  hakikat ilmu itu ada batasnya. tenaga manusia sendiri juga terbatas. kalaupun 100 orang boleh dihabisi oleh seorang pendekar...bagaimana pula dgn org yg ke 101? atau org yg ke 1000? bila sampai saat habisnya tenaga, pasti tewas juga.

anak melayu sendiri pun lebih percaya kepada pistol yg boleh memudaratkan dari yg Haq. jadi..berapa keratkah yg boleh betul betul menguasai ilmu yg Haq untuk menewaskan musuh pada zaman sekarang...

apa yg kita tak pernah lihat..tak bererti ianya tiada...

wallahualam...

Reply 496# arya-gading

Iskandar Zulkarnain ke Dicky Zulkarnain??

ricky aku setuju la kau punya pandangan, aku lemas lak hidup dengan perangai orang melayu sekarang ni, cerita meletup sikit dah percaya.. kat tempat tinggal aku berlambak mind set camni, aku nak cuci otak diorang tak leh sebab bukan ada faedah kat aku pun sebab dah ramai sangat camtu, kalau aku cuci sikit mulalah pandang aku ni pengkhianat bangsa,...  adoi sedarlah manusia secara amnya jangan berlagak sangat dengan benda yang tak berbaloi untuk berlagak, cam taik aku tengok.. p.s. sekarang golongan camni pun dah pandai guna internet siap berforum

aku rasa la kan kalau silat ni hebat sangat apsal diturunkan kat orang melayu je? Sedangkan orang arab pun tak dapat, Umar sahabat nabi pun takde guna tenaga batin pun boleh lempang orang sampai berdarah telinga.... Kalau ye pun mahaguru boleh buat orang muntah berdarah takyah la kau nak besar2kan sampai mengagungkan dia, bagi aku silat ni attack tempat2 sensitif je tu sakit dia berbisa cth: bawah tulang rusuk, atas pusat