CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 35143|Reply: 40

SELAWAT (semua topik berkenaan selawat)

ASSALLAMMUALAIKUM,

MINTA TULUN... ADA SESIAPA YANG TAHU SELAWAT TIB NI BOLEH INFORM TAK... TERIMAKASIH

[ Last edited by  ibnur at 20-3-2008 09:28 PM ]

Rate

1

wsalam..

selawat tib ialah selawat yang diamalkan untuk menjauhkan seseorang dari segala bentuk penyakit...
dan juga digunakan untuk mengubati penyakit..

bagus untuk diamalkan..

Rate

1

hit This user has been deleted
macammane  bacaannya.....

yang ni kot

اللهم صل على سيدنا محمد طب القلوب ودوائها وعافية الأبدان وشفائها ونور الإبصار وضيائها وعلى آله وصحبه وسلم

Rate

1

Originally posted by nahzaluz at 10-4-2006 12:42 PM
yang ni kot

اللهم صل على سيدنا محمد طب القل& ...

yes betul lah tu..

aku tolong wat dalam bacaan rumi ye..

Allahumma Solli a'la saidina muhammadiin tibbil qulubi wadawa e ha; waa'fiyatil abdaani wasyifaa e haa; wanuuril absoori wadhiyaa e haa; waa'la aalihii wasohbihi wasallim.

[ Last edited by  kurik at 11-4-2006 04:03 PM ]

Rate

1

Follow Us
juga dikenali sebagai selawat syifa'.

ada sesiapa tahu terjemahannya tak?

Cara mengamalkannya:

Ambil air mati satu gelas besar di waktu pagi
Baca Selawat Syifa' di atas dan hembuskan
Kemudian diminum, InsyaAllah sihat

Sesungguhnya teras rujukan agama kita ialah al-quran & as-sunnah. Sesiapapun pasti akan mengatakan 2 sumber ini sbg sumber utama panduan dlm Islam.

Sebaik-sebaik dan seutama-utama selawat adlh selawat yg di ajar sendiri oleh Nabi saw, iaitu lafaz selawat spt yg dibaca ketika duduk tashahud akhir di dlm solat.

Sementara bentuk dan jenis selawat yg selain dpd itu, semuanya adlh selawat rekaan, 憁odified

Originally posted by skywalker at 18-4-2006 11:56 AM
Sesungguhnya teras rujukan agama kita ialah al-quran & as-sunnah. Sesiapapun pasti akan mengatakan 2 sumber ini sbg sumber utama panduan dlm Islam.

Maaf mencelah,  saya ingin membuat sedikit penjelasan mengenai posting saudara skywalker.

Jika dilihat daripada posting saudara skywalker, saya dapati saudara keliru dan tidak faham dengan maksud Selawat Syifa? tersebut.

Cuba renungkan bait2 lafaz selawat ini. Nampak tak ada something wrong di dlm selawat ini ? Ada tak lafaz yg memohon kesembuhan & kesihatan kpd Allah ?.
Dari maksud selawat ini, kelihatan ianya selawat yg meminta kesembuhan & kesihatan kpd Rasul saw bukan kpd Allah.  

Pertama, saya nak betulkan ejaan pada ayat tersebut.. sepatutnya daripada Allah bukan kepada Allah. Di sini terdapat pernyataan yang mengelirukan walaupun pada hakikatnya saya faham apa yang saudara ingin sampaikan.. takut2 tak sampai maksud pada yang lain... boleh juga guna perkataan "pada" instead of "kepada". Kata orang cakap biar terang...

Ya Allah limpahkanlah rahmat kpd junjungan kita nabi Muhammad yg menjadi penawar semua hati dan ubatnya, yg menjadi kesihatan semua badan & kesejahteraannya, yg menjadi cahaya semua hati & kemilauannya dan yg menjadi kekuatan semua badan dan makanannya. Dan semoga rahmat melimpah kpd segenap keluarga dan sahabat baginda serta berilah keselamatan,

Sebenarnya maksud keseluruhan selawat syifa' ini adalah bertujuan memuliakan Nabi Muhammad S.A.W. sebagai Penghulu segala Nabi.. bukannya meminta pertolongan kepada Nabi... Sila baca dengan teliti... jangan hanya copy n paste daripada mana2 website tanpa menelitinya terlebih dahulu.. Lihat pada ayat perkataan yang saya 'bold'kan di atas.. ada ke kita meminta manfaat dan pertolongan dpd rasul saw? Tiada bukan..

Jadi, sila fahami maksud sebenar sesuatu perkara itu sebelum menyatakan ini tidak benar, itu tidak benar.. maaf sekiranya terkasar bahasa...

Originally posted by kurik at 18-4-2006 02:59 PM

Maaf mencelah,  saya ingin membuat sedikit penjelasan mengenai posting saudara skywalker.

Jika dilihat daripada posting saudara skywalker, saya dapati saudara keliru dan tidak faham dengan m ...

Inilah kelebihan kita berforum kat sini....
kalau ade sesapa yang tersilap dan tersalah ada yang tolong betulkan..

Perasan jugak apa yang terdapat pada posting  skywalker tu...
dan telah ditegur oleh kurik.... Alhamdulillah..

mungkin skywalker terlepas pandang tu...
dan tahniah untuk kurik kerana membetulkan statment yang agak mengelirukan tu..

Rasa nya skywalker ni amik dari web indon yang fahamannya agak kearah syiah sikit kott..

Apa2 pun.. amiklah ilmu yang ada di dalamnya..

Originally posted by kurik at 11-4-2006 04:07 PM
ada sesiapa tahu terjemahannya tak?

Terjemahannya :

Originally posted by kurik at 18-4-2006 02:59 PM
Pertama, saya nak betulkan ejaan pada ayat tersebut.. sepatutnya daripada Allah bukan kepada Allah. Di sini terdapat pernyataan yang mengelirukan walaupun pada hakikatnya saya faham apa yang saudara ingin sampaikan.. takut2 tak sampai maksud pada yang lain... boleh juga guna perkataan "pada" instead of "kepada". Kata orang cakap biar terang...

Pertama sekali saya minta maaf atas kelemahan BM saya. Saya bukan pakar bahasa..
Yang ke2, mungkin penjelasan saya belum cukup jelas lg.

Memang selawat syifa

Originally posted by skywalker at 23-4-2006 02:27 PM
Memang selawat syifa' ni utk memohon Allah berselawat ke atas nabi saw.Tetapi ia mengandungi ungkapan tambahan yg pd saya agak mengelirukan

Terima kasih kepada saudara skywalker kerana sudi melontarkan persoalan seperti ini untuk sama-sama kita fikir dan bincangkan. Saya hormati pandangan saudara. Untuk menjawab persoalan saudara, saya cuba jawab secara 'general'...

Nabi s.a.w. bersabda; "Telah datang kepadaku utusan Tuhanku dan memberitahu, siapa yang membaca selawat untukmu dari umatku satu kali maka Allah akan mencatat untuknya 10 hasanat dan menghapus daripadanya 10 dosa dan dinaikkan 10 darjat dan dijawab atasnya sesuai dengan selawatnya." - Riwayat Ahmad

- عَنْ أُبَيِّ بْنِ كَعْبٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنِّي أُكْثِرُ الصَّلَاةَ عَلَيْكَ فَكَمْ أَجْعَلُ لَكَ مِنْ صَلَاتِي قَالَ مَا شِئْتَ قُلْتُ الرُّبُعَ قَالَ مَا شِئْتَ وإِنْ زِدْتَ فَهُوَ خَيْرٌ لَكَ قُلْتُ فالنِّصْفَ قَالَ مَا شِئْتَ وَإِنْ زِدْتَ فَهُوَ خَيْرٌ لَكَ قَالَ قُلْتُ فَالثُّلُثَيْنِ قَالَ مَا شِئْتَ وَإِنْ زِدْتَ فَهُوَ خَيْرٌ لَكَ قُلْ  تُ أَجْعَلُ لَكَ صَلَاتِي كُلَّهَا قَالَ إِذن تُكْفَى هَمَّكَ وَيُغْفَرُ لَكَ ذَنْبُكَ ?". (الترمذي وأحمد والحاكم

37- Dari Ubai bin Ka'ab, r.a. katanya: "Ya Rasulullah!  Aku banyak menggunakan masa berdoa, memohon rahmat untuk diriku, sekarang aku hendak untukkan masa berselawat bagi tuan maka sebanyak mana yang elok aku untukkan?" Baginda s.a.w., menjawab:  "Sekadar mana yang engkau suka"; Aku berkata:  "Aku hendak untukkan sesuku dari masaku"; Baginda s.a.w., bersabda: "Sekadar mana yang engkau suka,  dan jika engkau lebihkan lagi, maka itu lebih baik untukmu"; Aku berkata:  "Kalau begitu aku untukkan setengah dari masaku" Baginda s.a.w bersabda: "Suka hatimulah dan jika engkau lebihkan lagi, maka itu lebih baik untukmu"; Aku berkata: "Kalau demikian, aku untukkan dua pertiga dari masa Baginda s.a.w., bersabda: "Suka hatimulah, dan jika engkau lebihkan lagi, maka itu lebih baik - untukmu"; Aku berkata: "(Kalau begitu) aku jadikan masa berdoaku semuanya untuk berselawat kepada tuan"; Baginda s.a.w., bersabda: "Jika demikian, terpeliharalah dan terselamatlah engkau dari apa yang mendukacitakan dan membimbangkanmu, sama ada perkara dunia mahu pun perkara akhirat dan diampunkan dosamu ..."
(Tirmizi, Imam Ahmad dan al-Hakim)

Yang menjadi penawar segala hati itu adalah Allah dengan rahmatnya dan melalui kelebihan yang diberikan kepada Muhammad. S.A.W

Serupa kita memakan ubat untuk sembuh.
Yang menyembuhkan pada hakikatnya adalah  Allah , melalui  kelebihan yang dijadikan Allah pada ubat tersebut.

Kita sebagai orang Islam hendaklah beriktiqad yang menyembuhkan itu ialah Allah . Muhammad itu penyebab sahaja dan ubat tu juga penyebab sahaja.

Jika kita beriktiqad sebaliknya syiriklah kita. Apa yang penting ialah iktiqad kita. Kalau kita beriktiqad tiada yang berkuasa kecuali Allah, selamatlah kita..

Saya beri contoh untuk lebih faham.

Bila seseorang pergi ke hutan, dia membawa senjata untuk menjaga keselamatannya. Jika dia beriktiqad yang senjata itu berkuasa menyelamatkannya maka syirik lah ia.

Tapi kita tertanya-tanya.. habis buat apa kita bawa senjata. Jawabnya: senjata itu sebahagian usaha kita. . Usaha itu kerja hamba. Hasilnya seperti selamat atau tak selamat itu hak Allah.

Kita memuliakan nabi  Muhammad dengan memuji baginda, dan membaca kelebihan yang ada pada diri baginda . Sebab memang baginda mempunyai kelebihan tersebut. Dan kita dituntut berselawat kepadanya dengan cara yang tidak terlarang. Dan Selawat tersebut termasuk sebahagian usaha kita.

Tak perlulah kita nak mempersoalkan selawat yang diamalkan oleh orang lain. Sebab kita tahu selawat tersebut bukanlah sebarang orang yang mengajarkannya. Kalau kita rasa nak guna selawat ringkas gunakanlah. Kalau kita nak selawat panjang gunakanlah. Asal sahaja ia tidak salah. Jadi, sekiranya saudara nak guna selawat yang saudara rasa selesa itu, saudara gunakanlah... tetapi jangan mengelirukan orang lain..

Saya ada ternampak di kedai buku ada dijual buku bertajuk 99 Selawat Nabi S.A.W. - Fadhilat & Khasiatnya. Pengarangnya Hanafi Muhammad terbitan Darul Nu'man. Mengikut buku ini, selawat Nabi SAW mengandungi fadhilat dan khasiat bagi mereka yang mengamalkannya dengan cara yang betul. Pembahasan buku selawat ini antara lain tentang pengertian, makna dan hukum membaca selawat, keutamaan selawat, faedah-faedah selawat dan jenis-jenis selawat. Disertakan juga selawat Nabi SAW. yang mengandungi fadhilat yang besar yakni selawat nariyah, selawat al fatih, selawat munjiyat, selawat kamaliyah dan sebagainya.

Penjelasan yang panjang lebar tu...

kalau tak paham lagi tak tau lah...

belajar boleh silap, silap boleh belajar......

sorang nak selawat biase, sorang nak selawat syifa... tapi kedua2 nye nak keredhaan Allah kan?kalo boleh masing2 nak cuber yang terbaik, tol tak? dont worry,Allah Maha tahu...Lagi maha pengampun...

Originally posted by ussopp at 30-4-2006 09:25 AM
sorang nak selawat biase, sorang nak selawat syifa... tapi kedua2 nye nak keredhaan Allah kan?kalo boleh masing2 nak cuber yang terbaik, tol tak? dont worry,Allah Maha tahu...Lagi maha pengampun...

Selawat adalah salah satu bentuk ibadah dlm Islam. Apabila ia termasuk didlm ibadah, maka ia mesti mengikut tatacara yg telah ditetapkan.

kata Imam as-Syafie di dalam kitabnya ar-Risalah, "Ibadah adalah amrun tauqifi (arahan yang terhenti). Segala jenis ibadah pada asalnya adalah dilarang, kecuali apa yang disuruh oleh nas yang sahih".

Kalaulah setiap ibadat itu hanya mementingkan niat yg baik dan mengharapkan keredhaan Allah semata mata, maka saya nak timbulkan satu persoalan :
Bolehkah saya nak solat subuh 4 rakaat, solat maghrib 8 rakaat atau saya nak baca surah fatihah dlm semua sujud, atau saya nak tambah dua tiga lafaz lg dlm azan supaya nampak lebih sedap lg di dengar dan boleh tak saya nak cipta solat sunat baru sempena menyambut hari lahir. Semua ni saya buat dgn niat nak mencari keredhaan Allah dan saya tak mengurangkan ibadat Cuma 憁odified

Originally posted by kurik at 25-4-2006 02:34 PM

Saya ada ternampak di kedai buku ada dijual buku bertajuk 99 Selawat Nabi S.A.W. - Fadhilat & Khasiatnya. Pengarangnya Hanafi Muhammad terbitan Darul Nu'man. Mengikut buku ini, selawat Nabi SAW mengandungi fadhilat dan khasiat bagi mereka yang mengamalkannya dengan cara yang betul. Pembahasan buku selawat ini antara lain tentang pengertian, makna dan hukum membaca selawat, keutamaan selawat, faedah-faedah selawat dan jenis-jenis selawat. Disertakan juga selawat Nabi SAW. yang mengandungi fadhilat yang besar yakni selawat nariyah, selawat al fatih, selawat munjiyat, selawat kamaliyah dan sebagainya.  

Buku tersebut berdasarkan apa yg saya baca sepintas lalu, semua jenis2 selawat yg dinyatakan didlm buku tersebut tidak dinyatakan dari mana penulis buku tersebut ambil selawat2 tersebut.
Begitu juga dgn fadhilat2 pd setiap selawat tersebut, tak diketahui dr mana sumbernya. Adakah ia dr hadis sahih, dhaif atau palsu.
Tapi kalau apa yg saya lihat dr fadhilat2 yg dinyatakan ia spt hadis palsu yg mana haram utk kita m抋malkannya. Sebabnya kebanyakan fadilat2 yg dinyatakan melampau-lampau dlm menyatakan ganjaran dan pahala.
Para ulama hadis telah memberi beberapa kaedah utk kita boleh 慸etect