CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4565|Reply: 23

TIADA PENGALAMAN BEKERJA -

Aku nk mintak jasa baik korang bg pandangan dan nasihat kpd aku yg dlm dilema skang ni.
situasi aku skang mcm ni,aku ada sijil dlm bidang kejuruteraan dah dah grad lbh kurang 2 thn lps.dlm masa 2 thn tu aku ada mintak nk sambung dip tp x berjaya.setiap kali permohonan dibuka aku mintak nk sambung tp sampai skang x berjaya.dalam masa yg sama aku ada jgk mintak kerja tp kerja yg aku dpt xde kaitan lansung dgn sijil yg aku ada.

keje yg 1st skali aku buat lps grad ialah operator kilang.aku memang nk mintak technician tp x dpt sbb xde pengalaman.so mintak la operator dulu dgn harapan klau keje kat situ 2thn nnt dpt apply tech.tp aku keje situ x lama,berhenti sbb ada masalah skit.lepas benti keje ni lama gak la aku menganggur.pastu dpt keje lain.keje yg aku dpt ni pun xde kaitan lansung ngan bidang yg aku blajar.keje kat sini pun x lama.

so sampai skang aku masih menganggur.semalam ada org nk tlg aku dptkan kerja.dia ckp kemungkinan besar aku akan berjaya dpt keje ni sbb dia kenal org kat company tu dan kerja yg bakal aku dpt ni adalah btul2 dalam bidang yg aku blajar dulu.
masalahnya skang ni aku btul2 xde pengalaman kerja ni  dan ape yg aku blajar dulu tu mmg aku dah lupe.blur sgt2.persoalannya patutkah aku terima kerja yg bakal ditawarkan tu?dan jika aku terima adakah aku akan berdepan dgn masalah besar bila aku start kerja nnt?ye la kan org yg xtau ape2 nk buat kerja,mcm mana tu?tlg la bantu aku

[ Last edited by  dexa at 4-2-2007 04:06 PM ]

nasihat aku..kadang2 kita sendiri tak tahu keupayaan kita sejauh mana. cuba dulu...dan berusaha utk belajar benda baru...insyaallah boleh punyalah..kan itu yang awak harap2kan..nak keja bidang yang awak belajarkan...

Rate

1

ya aku mmg nk keje dlm bidang yg aku blaja dulu.tp klau aku terima kerja tu tidakkah nanti kena marah ngan boss ke penyelia ke klau aku x dpt wat kerja tu?aku hanya ada pengalaman masa buat praktikal dulu selama 5-6bln.tu pun dah lupe

xde sape lg ke nk bagi pendapat ni?

aku rasa ko mcm kurang konfiden nih. ko mesti tingkatkan self esteem ko tuh. pasal keje tu bole belaja masa buat keje nanti. akupon masa before keje ni langsung xde xpirience & buat keje pun tonggang tebalik tp kita kene konfiden je sepanjang masa. kalo kene marah, itu adalah pengajaran buat kita.
kalo xbuat, dan kalo xbuat salah, mana kita tahu kan?

Rate

1

Reply #5 sitilina's post

tu la pasal siti.aku kureng konfiden ni.mcm2 bermain di fikiran aku skang.takut aku kena diberhentikan la,malu dgn kwn yg nk tlg dptkan keje tu la mcm2 lg.klau nk diikutkan kerja ape lg yg aku kena buat melainkan kerja dlm bidang aku ye x?ada org nk adjust lg kerja tu.tgk la mcm mana nnt.kemungkinan besar aku akan terima kerja tu kot

Follow Us
all the best ahpek!!:pompom:

find a mentor at ur workplace, somebody who can guide u and show u thru.
kena buat muka tebal kalau nak belajar dari experienced staff

Rate

1

Reply #6 ahpek's post

yg penting ko kne pecaya dgn diri ko sdr. jgn pesimis! ko musti bole!

Originally posted by jfq at 29-1-2007 08:52 PM
find a mentor at ur workplace, somebody who can guide u and show u thru.
kena buat muka tebal kalau nak belajar dari experienced staff

aku suka ayat ko bila ko ckp kena wat muka tebal klau nk belajar.sblm ni pun terlintas jgk di fikiran aku terpaksalah aku buat muka x malu klau keje kat situ.diorg nk marah ke,nk tak suka aku ke lantak la.yg penting aku nk blajar.insyallah aku akan cuba.tq kerana u all dah bg aku semangat skit.dah ada skit keyakinan ni.

weh ahpek ... gua rasa lu ni musti grad politeknik
gua pun dulu grad kat politeknik ... praktikal 6 bulan masa sem 2
masuk sem 4 .. dah final ... abis gak ek belajo kita ni ... lu boleh abiskan ... apa ada hal kan ..
samalah masa nak ke praktikal tu ... kan ke kita zero .. tapi boleh abiskan praktikal tu kan ek ?

apa gua buat adalah :
. pegi keje mcm biasa
. dtg awal
. kena rajin buat kerja
. tak tahu bertanya
. kalau silap mintak mahap
. selalu keluar mkn tghari / minum ptg dgn kengkawan opish
. rapatkan hubungan dgn otai otai tu
. mesraaaaaaaaaaa ...

rilek la bang ... semua org lalu mcm lu ni beb ... apa ada hal ...
mestilah ada masalah memula tu ... lepas 3 bulan ... selamba jelah lu handle projek tu
lu bukan sorang je beb yg tak konpiden ... ramai lagi
tapi yg penting lu kena mula ... go go sayurrrrrrrrrrr .... aja aja fighting !

amacham orait ?

Rate

1

Reply #11 budakjawa's post

haaa btul ko ckp tu,aku grad poly.ko ambik kos ape dulu kat poly?aku masa praktikal biasa je.ramai member msk skali kat com tu.so xde masalah la sbb ada geng sekepala yg blur jgk ,lgpun masa praktikal bkn buat kerja berat2,kadang2 supervisor suruh angkat barang la ape,jarang buat kerja yg kita blajar.
skang ko dah kerje ke bdkjawa?ko pun mcm aku ke dulu sblm keje?

1.  willing to learn.  belajar ni x kira la samada ditunjukkan, melalui penglihatan/pegamatan/penghayatan atau melalui kesilapan...mesti ade sikap ingin belajar jgn nk tunggu semua org suap kt mulut je.

2.  yakin.  wpun ko rasa mcm ragu2 je buleh buat ke x tp ko mesti yakin ko buleh buat.  secara x lagsung kredibiliti/kewibawaan/kebolehan teruji n ko tahu setakat mane tahap kebagusan ko...

3.  rajin.  rajin bkerja, rajin bertanya, rajin belajar, rajin mencipta, rajin berfikir.  seblum ko expert ko kena humble..dh otai nnti ko nk demand pun ikut ko laaa...

4.  berani.  wpun ade sesetengah tugas ko x penah buat n opismet ko pun x expert tp ko kena berani n bersedia menanggung risiko.  hadapi segala masalah bukan melarikn diri @ mempersalahkn org lain.

5.  jujur.  x kira apa jua keadaan kejujuran sgt penting.  klau ko x pandai ckp je x pndai.  klau nk menipu pun agak2 ar jgn smpai menjerat leher ko sendri.

6.  praktikal n teori x sama dgn alam pkerjaan sebenar.  wpun bidang yg agak sama tp mesti ade kelainan sket.  cth:  interaksi sesama opismet n pergaulan sesama customer/supplier.  ms prkatikal masih dlm etika seorg student bukan seorg pkerja.  di alam pekerjaan sebenar ko bukan lagi student.  

gudluck!  selamat bekerja!

Rate

1

Reply #13 dewberry's post

tq dewberry.byk btul ko tlg aku.ari tu tlg jawab pasal isi borang.skang bg nasihat/pendapat hehe

Reply #14 ahpek's post

xde hal la beb..bantu2 membntu sesama insan..

Originally posted by ahpek at 30-1-2007 02:29
haaa btul ko ckp tu,aku grad poly.ko ambik kos ape dulu kat poly?aku masa praktikal biasa je.ramai member msk skali kat com tu.so xde masalah la sbb ada geng sekepala yg blur jgk ,lgpun masa ...

weh ahpek ! ... lu aaa lu kelija main main aa ? ...
itu macam aaa ... sikalang lu sula kina..oops .. soli .. sula kena tala kompiden aaa ?
lu kelija praktikal kasik hangkat balang pigang bendela aaa ..
gua dulu pun hangkat kotak .. potostet angkat kelitash ....

lu reramai dulu pun praktikal memain aaa ? ... ishhh .. jgn kasik bikin lagi aaa ...
gua dulu ambik kos ? ... emmm .. kos .. kosmetik
kasik tingok sinun la ... http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=254033&extra=page%3D1&page=1
gua sula panjang tulis ... ini jali ala bingkok la kawan ....
gua dah tua la bang ... dah berakor tunjang dah ni ...

p/s : maaf kawan kawan ... saja tulis mcm ni kat ahpek ni ... kasik turun darah gemuruh dia.

Reply #16 budakjawa's post

haiya bj gua saspek sama lu aaa.lu punya simangat aaa tggi woo.tp gua praktikal mana ada main2 ooo.itu supevisor laa suluh itu ini.haiyaa.bile wa baca lu punya post aa wa rasa ada itu simangat laa.bole bikin inspirasi.
sikalang lu kelija sane sudah 2 tahun laa?waa gua saspel sama lu la beb:solute:

terima hakikat
tak semestinya kita akan dapat apa yg kita ndak...
x leh jual mahal..
sudu pun camtu gak dulu..beria ya ndak jadi engineer..
keje la jap..buat r&d.. bosan plak
duk dalam kilang.. tertutup rimas pulak
keje luar..byk lak travel..keluar masuk negeri..
mmg enjoy.. lebat..tapi..larat ke?
semua tu bermusim.. ada datang..ada yang  pergi
sudahnya.. timba segala pengalaman..
bukan apa yg kita belajar..tapi skill yg kita develop

Rate

1

ko ingat satu la. peluang x datang selalu. masa dia datang, ko pegang kemas2 & usaha betul2 supaya dia xpegi dari kau dah.

Reply #19 sitilina's post

orait ct tq

12Next
Return to list New