CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: rileks

Aku baru tahu..

Close [Copy link]
masa aku kat U.S...

- gas station = petrol station
- turnpike = lebih kurang cam highway
- bersepah kedai 24 jam yang berganda2 besar dari 7-11 kat mesia...bleh shopping anytime.
- Calvin Klein ada gak made in Malaysia...
- panggung wayang dia besar ya amat...yang jaga tiket kat pintu besar je...aku & geng slalu bayau untuk satu citer...tapi balun tengok sampai 4-7 citer dalam satu ari...(tips : gi ari keje)
- fall = autumn
- school = faculty

banyak lagi...dah tak ingat sangat

kat korea takleh bonceng naik motor

ikut kata tour guide, kat Jeju island tu 60% drpd pulau tu dimiliki oleh sorang jutawan korea ni. dia ada airport senirik even presiden korea pon takleh masuk. siap ada 2 bijik 777 lagi

[ Last edited by  kEk_KeL@d| at 18-5-2007 01:18 PM ]

tambahan...tambahan.....

ooo...macam nih rupa e-maillllll...(masa tu tahun awal 90-an...email tak brp glamer kat malaysia...apa lagi internet....)

Originally posted by basz_comel at 10-5-2007 02:16 PM

kalau kite ckp ngan org lagi tua kene gune 'jondaemal' yg korg dgr (yg bkn translate mandarin ye) gune 'yo yo' tu.. maksudnye ade hormat.certain org korea ckp 'panmal' dgn ibu je or kdg2 both. tp slalu ibu die duk rumah x keje bapak die je keje carik duit. so x baik sgt ngan ayah die so gune 'yo yo' dgn ayah die.(mcm keluarge homestay basz)

patutla, kalo cakap dgn tour guide korea simple words yg selalu dengar kat drama derang, mcm saya sebut 'mianhe' cepat2 tour guide tu betul kan 'mianheyo'. ada beberapa kali dia betulkan.

mmgla. suka kat korea, negara dia bersih dan jugak orang dia sangat displin

haritu tour guide banyak cite tp malangnye sepatah haram pon tak paham sbb kut mandarin

masa summer kat uk waktu siang panjang... pukul 9 malam maghrib.... 2-3 pagi dah subuh.. selalu aku main game ke study ke sampai kul 3 pagi pas semayang baru tido...

lagig la citer....

Follow Us
Masa aku pergi Zurich, aku diajak tengok wayang..Kat sana tengok wayang siap ada break lagi..dalam 15minit kot..Masa tu boleh kalaulah
nak beli air ke, toilet kerr.

Reply #87 cupcakes's post

hahaha bila nk apply kt m'sia nie..tiap kali tgk wayang..penat duk tahan kencing..

baru ku tahu

sambutan pesta simbah air disambut besar2an kat myanmar...
siap cuti seminggu....kedai semua tutup...
ader pentas lak tu tepi jalan utk simbah air sesaper yg lalu

carrrosive This user has been deleted
Salam semua..

Semua ni berdasarkan pengalamanperibadi la, tak tahu lah kot2 lain pada korang..

Yemen

-        Kenderaan awam (van mini) di panggil Dabab, bayar YR20 (37sen Msia, satuhala) korang leh naik gi Bandar dan tmpt2 lain. Teksi kena tawar menawar dulu harganya,so kena betul2 tau tempat lah baru leh tawar menawar ni. Otherwise naik teksiada meter (Raha Taxi).

-        Budaya setempat, bila beli apa2 barang, even ikan pun blh tawar2..suke.. suke.. so kalu blh ckp arab lagi senang nak tawar2. Takde ikan sungaikat sini

-        Bulan ramadhan sunyi sepi je waktu siang, nak urusan ape pun susah, tpbile malam, macam pesta sampai ke subuh diaorg berjaga.

-        Raya puasa tak meriah, tapi kalu raya korban, cuti seminggu straight(govt @ private)

-        Kedai emas diaorg takde 'pak guard'

-        AK47 (sejenis senapang) dan Jambia (sejenis pisau) adalah pemandanganbiasa kat sini, diaorg bawak merata2.. Cuma lately kat Sana'a (ibu negara) dahtak leh bawak senapang jalan merata2.. Jambia pula adalah satu lambang'kelakian' yang dipakai dipinggang dengan tali pinggang khas, dan jarang digunautk tujuan lain. Tp ada gak guna mase time gaduh.

-        Kat sini korang blh tengok rata2 org lelakinye pipi kembung.. bukanpenyakit, tp diaorg tgh kunyah daun Qat (ala2 mcm sireh) tp daun ni mcm kasikhayal sket lah.. the best time nak beli barang2 bile time diaorg tgh kunyahdaun ni.. hehe.. takleh nak argue sbb mulut tgh penuh kunyah daunt u.

-        Org kat sini kenal amat Tun Mahathir, dan sangat mengalu-alukan org Msia

-        Sana'a (Ibu negara Yemen)sebenarnya kat atas kawasan pergunungan (2600m dari aras laut) dan sepanjangmasa cuaca dia sejuk (kecuali panas sket time musim panas)! Amat sejuk biletiba musim sejuk!

-        Barang perabot Msia bila sampai sini mahal, standard harga perabot dari Italy

-        Kayu lebih mahal dari batu kat sini

-        Keramahan rakyat diaorg, berbeza ngan arab kat negara lain.

-        Takde longkang @ parit kat sini. Sume underground

-        Hanya ada 2 buah KFC dan Pizza Hut seluruh negara, xde MC Donald..warghh匸/align]

-        Jangan ngade2 order ice tea @ Nescafe ice.. diaorg minum air sejuk daripeti ais je, tak minum ais batu. Air teh panas favourite kat sini

-        Kulit kopi diaorg blender kendian bancuh buat air

-        Tandas awam tak mudah nak jumpe kat sini. Jadi jgn le minum banyak sgtkalu rase nak jalan kuar lame2.

-        Arab sini pemalu sket ngan pompuan.. tiap2 kali nak beli ape2, aku sohwife aku je yg tawar menawar, confirm dpt diskaun banyak.

-        Jangan makan ape2 raw vegetable dari kedai2 tepi jalan ni, takut sakitperut.

-        Duit diaorg skrg USD100 = YR19, 850.. korang bayangkan org yg keje moneychanger tukar duit USD banyak2, pikul dlm guni bawak kuar dari Bank Negaradiaorg

-        Madu Yemenberharga RM160 sekilo (kelas 1)

-        Handphone kat sini sume original, dan lagi murah dari msia

Egypt

-        Kaler teksi diaorg putih hitam (di Cairo), kete klasik, of coz kena tawar menawarsebelum naik

-        Kalu naik bas awam, kena lari2 anak keja bas dan nak turun kena hati2sbb bas dia tak berhenti utk org lelaki kadang2 pompuan pun terpaksa lari2anak gak

-        Pakaian polis diaorg akan tukar kaler itam untuk musim sejuk dan putihuntuk musim panas

-        Try naik subway dia, nice experience..

-        Wayang diaorang ada break 10min

-        National Museum,Pyramid adalah tmpt2 penting korang kena visit kalu pegi ke Cairo. Pastikan bawak kamera mahal masukmuseum sbb diaorg tak kasik gune flash untuk amik gmbar dlm museum. Kameramurah gmbr blur! Masuk Pyramid dan explore bahagian dalam.. awesome tomb! Jgntertipu kalu korang pegi naik unta tp pyramid tuh, cekik darah oo, dokatas unta adalah 5 minit, mahal giler dia charge!

-        Korang boleh pegi ke Iskandariah dari Tasik Baltim, naik bas yg angkutmanusia dan binatang ternakan (kambing) dari situ pegi ke Rashid dan dariRashid naik bas ke Iskandariah (timing aku lupe da). Kat Tasik Baltim tu, tasikair payau, beso tasiknye, kendian ada bukit pasir dkt tasik tu, menjulur teruske pantai. Nice!!

-        Dah takde org jual jaket kulit kat Port  Said (mase aku pegi tu la)

-        Gi jalan2 kat Terusan Suez! Awesome.. tengok kapal2 besar nak gi ke Europe.

-        Kat Cairo ada keretapi utk gi tmpt2 tertentu, naiklah yg mahal sketsupaya korang tak muntah bile sampai ke destinasi yg korang nak pegi

-        Aku dah celup tangan dalam Tasik Qarun.. air dia mmg bau tak best sket,tp confirm tak lekat kat tangan (sbb ada org bg tau aku sblm pegi, jgn celuptangan dlm air Tasik Qarun tu.. nanti bau air dia lekat kat tangan)

Dubai

-        Orang Msia yg singgah/nak stay di Dubai tak perlu bayar RM500 utk visa.Pengalaman aku tanye travel agen kat Yemen,even pejabat Emirates kat Yemen,diaorg kate kena bayar sebanyak tu. Aku ttp gi Dubai, bile sampai kaunterImigresen diaorg, diaorg stamp kendian bagi 3 bulan visa on arrival, tak yahbayar ape2

waa ... bj pun nak tambah la ...
baru aku tahu .......................

kat switzerland - grindelwald masa musim sejuk, ada bau lembu busuk tengik ... tapi tak ada lembu pun
sebab semua lembu dalam kandang yg kedap udara ... lembu pun sejuk tak keluar meragut.

kat brussels belgium - makanan halal dan baju cantik cantik utk org islam ada banyak  ... pasal 20% rakyat kat bandar tu muslim ramai dari turki ... semua org cakap bahasa peranchis ... tak tau sgt. bahasa inggeris

kat rotterdam holland - tram dia ada konduktor tiket mcm bas ... rekabentuk tram pulak
kurus kurus kempot ... dan tinggi , tak mcm KL gemuk , kacak dan rendah

kat madrid, barcelona, bilbao dan seluruh sepanyol makanan dipanggil tapas ... makan secara berperingkat
mcm makan kat hotel ... tapi ini  restoran ... kalau pesan satu set tapas 5 hidangan ni mau teberak kat situ. pasal org sini besaq ... tangki besaq ... kita ni cinonet je ...

kat berlin jerman - lampu isyarat melintas imej org pakai topi kat belah timur . belah barat imej lampu tu tak pakai topi ... rujuk masa perang dunia 2 ... jerman barat dan jerman timur terpisah.

kat luxembourg - kebab dia paling sedap ... semua org turki yg berniaga ... dlm 4 jam ... aku beli 3 kebab ... hehe. jamban dia pulak ada 2 bhg. kalau nak kencing je ... bayar 50 sen ... berak pulak 1 euro ... ada palang tiket mcm kat LRT kat KL

kat dublin, khutbah jumaat memula bahasa arab ... lepas tu bahasa inggeris. kat brussels pulak , khutbah bahasa arab ...lepas tu khatib yg sama alih bahasa ke bahasa peranchis ...

dan baru aku tahu kat bilbao , sepanyol ... kalau pergi ke muzium guggenheim ... yg paling terkenal itu ... ada pekerja kaunter cenderamata tu boleh cakap bahasa melayu. tak sado aku borak lama dgn dia... barisan dah panjang ... kalau nak cenderamata murah ... bila ke sana ... PM aku ...heheheh

lain lain nanti aku tambah lagi yek ....

aku skang duk sweden,

1. kalu nak crossing, mai tembak jer, keta laju camane pon kena menti
2. sini takleh racist, racist masuk JAIL !!!
3. aku beli mee goreng kat supermarket, harga dia RM 80 sebungkus...waaaaaa, rindu punya pasal !! hahahaha
4. education sini FREE.
5. kalu naik train, tak bayar pon tak per, pasal security dia tadak hal nak tangkap kita.
6. sini HUMAN RIGHT mmg no 1 !!!
7. gaji minimum sini RM 7000 sebulan, utk cleaner or whatever job....but tax is 48%

baru aku tau yg selama ni mmg tak tau bila baca pengalaman korang kat sini...best..best
bilalah aku dpt citer pengalaman aku pulak...dok kat malaysia jer....lom lepas lagi berjln kat negara org cam korang..

Reply #92 tampoi_mari's post

wah wahh tampoi.. ko dah keja kat sweden ekk.. dah tak mau balik m'sia ke best ekk kat sweden? cite la sket..

aku nak share jugak pengalaman aku travel:

kat paris, org bayar kat supermarket take their own sweet time korek duit sekeping2 dr wallet.. lepas cashier dah key in total baru diaorg terhegeh2 nak keluarkan wallet.. menguji kesabaran betul utk kita yg dah biasa rushing nak membayar kat m'sia nih..

kalau beli barang kat supermarket kat cape town & korea, plastic bag kena bayar, tapi murah je lah.. so next time dah pandai, standby plastic bag kalo keluar jalan2

kat new york, (manhattan) bas dia jln sgt lambat, tak reti nak rushing langsung.. (sebab jln jam pun ye jugak).. kalau ada org pakai wheelchair nak naik, driver bas dia akan park and pegi tolong org tu naik bas.. so kalau korang in a rush, baik jalan kaki je, lagi cepat sampai

kat bangkok, kalau kat jejantas pejalan kaki tu ada side utk naik and 1 side utk turun.. kalau buat sesuka hati mcm kat m'sia confirm kena marah

sivik minded sungguh driver bus kat Manhattan tu..

Aku baru tahu..
kat india.. driver dia suka hon.. sikit2 hon..sikit2 hon,. pehtu bawa keta tak der sopansantun di jalan raya lagi dah..

Ini member aku citer..dia naik teksi smpai nak terberak dia kata..sebab takut tengok driver tu bawa..

aku baru tahu kat eropah ni ...

depa kira gaji masa dapat surat tawaran bekerja tu ditulis PA
per annum ... iaitu jumlah tahunan yg diperolehi
kat malaysia ... gaji bulanan ...

cukai pendapatan di ireland dibahagi kpd 2 peringkat
. peringkat 1 = 20% cukai utk gaji tahunan sehingga 42 %
. peringkat 2 = 42% cukai diberi kpd kerajaan utk gaji tahunan yg lebih dari 42K.

sebab tu sesetengah mereka ni ... kalau dapat kenaikan gaji ... depa nak gaji sehingga
euro 41,999 maksimum ... pasal kena potong 20% utk cukai je ...

Originally posted by Mylady123 at 21-5-2007 05:33 PM
Aku baru tahu..
kat india.. driver dia suka hon.. sikit2 hon..sikit2 hon,. pehtu bawa keta tak der sopansantun di jalan raya lagi dah..

Ini member aku citer..dia naik teksi smpai nak terbera ...

Kat Malaysia melambak...bukan setakat hon, keluar middle finger lagi..

Originally posted by budakjawa at 21-5-2007 07:49 AM
waa ... bj pun nak tambah la ...
baru aku tahu .......................

kat switzerland - grindelwald masa musim sejuk, ada bau lembu busuk tengik ... tapi tak ada lembu pun
sebab semua lem ...

ahaks..aku pun nak citer sama la...
baru aku tahu...
1)kat europe (in my case kat negara scandinavia), air paip diorang selamat utk diminum tanpa perlu dimasak. pili ada satu tp kalau pusing ke kiri keluar air sejuk, pusing ke kana kuar air panas....bukan dlm bathroom je, tp kat sinki dapur pun...kalau yg sejuk tu mmg tersgt sejuk....takyah susah2 masak air simpan dlm peti ais....
2)salji kalau suhu persekitaran sejuk sgt dia akan jadi lerai mcm pasir..nak wat snowman mmg susah ssb mmg tak melekat...tapi yg bestnya salji sejuk2 ni.. time salji turun tu, leh tadah tgn dpt tgk bentuk snowflakes yg cantik2 bercabang2 in geometrical shape...first time tgk aku rasa takjub giler...ahaks
3)warganegara switzerland rupanya diorang berlainan bhs.....area zurich & interlaken ckp bhs german, area lake geneva (geneve, vevey, lausanne) ckp bhs perancis, area laguno (south) ckp italian....sebelum ni aku ingat org suisse ada bhs suisse...
4)orang austria rupanya ckp jerman
5)kat UK ada mcm2 jenis tesco, ada yg besar, ada yg sedan2, ada yg kecik mcm 7 eleven..kalu yg kecik tu panggil tesco metro, kalau yg sedan tu mcm tesco kat malaysia nih panggil tesco je. tp kalau yg besar nak mampus tu panggil tesco xtra...dan tesco conquer industri peruncitan kat sana
6)taman tema yg pertama di dunia ada kat copenhagen dan masih beroperasi sampai la ni...sesapa yg dah gi copenhagen wajib singgah kat TIVOLI
7)carlsberg the brewery tu berasal dari copenhagen
8) orang2 nomad kat lapland (kawasan sekitar north cape) takde kewagranegaraan. mereka bebas keluar masuk sempandan norway, sweden, finland dan russia. sebab lapland tu meliputi 4 negara...dan org2 nomad tu masih praktik hidup pindah randah sampai skrg ni..
8)bangunan2 kat vienna rupanya lagi cantik dari london dan paris (bagi aku la)
9)aku heran sgt ada penjual souvenier kat brussels ada yg tak tahu even basic english!!! (one of them aku masih ingat kedai betul2 dpn menekkin pis tu),....aku tak leh terima hakikat tu, takkan diorang expect semua pelancong ckp bhs diorang kot....dan sbg penjual souvenier mesti la mereka kena paham a bit of english kan?? dah satu hal pulak nak berjual beli guna bhs isyarat...

tu je la yg aku terfikir buat masa nih....tu pun jenuh aku berfikir nak ingat balik..khas utk thread ni..ahaks

[ Last edited by  Leonarzi at 21-5-2007 07:12 PM ]

Originally posted by Airis at 20-5-2007 10:17 PM
kat new york, (manhattan) bas dia jln sgt lambat, tak reti nak rushing langsung.. (sebab jln jam pun ye jugak).. kalau ada org pakai wheelchair nak naik, driver bas dia akan park and pegi tolong org tu naik bas.. so kalau korang in a rush, baik jalan kaki je, lagi cepat sampai

kat new york dr new jersey ke manhattan naik bas awal paling cepat sbb dia ada line sendiri...
tapi new york cam kl, jam memanjang....
kalau nak melintas jalan, walau sign org berjalan pun kena tenguk kiri kanan sbb kenderaan masih boleh lalu...