CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6804|Reply: 52

Amal pil perancang b4 dpt 1st baby!

Hai sume..Julia nk tanya....
Ada x antara u all pnh amek pil perancang pas kawen & dat time blom ader 1st baby lg.
Then...bila u all discontinue taking the pills....
Adakah..possibility u all nk get pregnant tu cepat @ lmbt?

Aper jns pil yg dimakan itu?
Klu cpt?Brp kah tempohnyer?
Klu lmbt?Brp kah pula tempohnyer?

aku x kawen lagi ....tapi ni teori aku pas dgr kes beberapa org terdekat dgn aku....

kalo ko amik pil perancang nih,insyaAllah xde la effect pape....cuma ade la skit,cam negatifnya ko cepat gemok dan positifnya period ko akan teratur....

mesti ko risau kalo xleh pregnant kan?mengikut kajian,xde mslh kalo ko nak ngandung sbb dia xde effect sgt pd kesuburan kita....

tapi nasihat aku,tok sah amik la kalo ko xde baby lagik....mak aku pun ckp camtu....mak aku nurse....akak aku kawen muda ms tgh blaja...dia igt nk mkn pil perancang...mak aku x kasi...skali bunting pelamin la ....akak aku bersalin masa dia tgh blajo....tapi dia tekad ade baby masa blajo....thts y dia leh abiskan dia punya blaja....skang dia dh jadik doktor gigi,anak dah 3 dah....
kwn aku pun ade gak ckp camtu,dia pun x amik mase mula2 kawen dulu...3 bulan kawin,pregnant....dia pun doktor gigi....hehehe

tu kes akak dan kwn aku yg x amik pil perancang masa mula2 dia kawen....

ni kes kwn aku amik pil perancang sbb x nak anak ms mula2 kawen....dah lama dah dorg kawin,sampai skang xdpt2 lagi anak....bila cek,dua2 subo dan xde mslh nak dpt anak....org kata x serasi kan?yeke?

aku pk lain plak.....ni teori aku setelah aku dgr nasihat mak aku pada akak aku.....

mula2 kawen,jgn kata nak honeymoon dulu la,kalo ade baby susah...atau jgn amik pil perancang sbb x nak baby lagi....mak aku kata,baby tu kan rezeki....setiap anak ade la rezeki Allah kasi untuknya....kalo kita ckp xnak lah lagik,mcm kita tolak rezeki la plak....karang Allah tarik balik anugerah tu,x ke naye....lebih baik ade anak at least sorg,pengikat kasih syg,drpd xde lgsung......bila dah ade sorg baby tuh,mak aku kata nak makan pil perancang,suka ati ko la nak makan sbb nak rancang keluarga....

tapi kalo mmg xde,nak wat camne kan?redha aje lah...

ni pendapat aku lah.....masing2 ade pendapat sendiri kan....aku juz kasi opinion jek...

aku setuju

disebabkan aku pun dah sampai kategori umo kawen,bagi aku kalo aku kawen,aku nak anak cepat2....nak jugak aku b'lumba dgn kwn2 aku tambah koleksi anak2....ahaksss....jelez wo,org lain dah ade anak dah,kita xde lagik.....mslhnya,x jumpa lagi the right father...hehehe    (apa aku melalut nih??? )

p/s: bukan ke fungsi perkahwinan nak dapatkan zuriat yang halal ker?? fikir2 kan....

1st bila kita kawen kita tak tau lagi status kesuburan kita mcm mana....kalau kita dah tau kita dan pasangan kita subur tak apa....ramai org kawen tapi tak tau kesuburan mereka mcm mana...tapi blom ready nak ada baby ambil pil perancang....tup tup bila dah ready nak anak.....tak dapat anak

ada kakak my friends dia kawen muda dan amalkan pil perancang......sudahnya kawen 8 tahun tak ada anak lagi.....badan gemok.....ada org pulak makan pil perancang bila dapat anak 1 tapi bila nak anak no.2 tunggu sampai 7 tahun tak dapat gak.......tapi seeloknya biar dapat no.1 dulu baru ambik pil perancang lah

segalanya ketentuan Allah.....anak tu rezeki....kalau nak tunggu sampai kewangan stabil....kewangan kita sebenarnya bergantung cara kita urus duit...pandai urus stabil la kita

I have a few friends yg amik pil perancang sbb tak nak baby masa baru kawin (nak concentrate career / nak honeymoon lama2), but by the time they are ready, tak dapat2 gak baby...kene pulok pi jumpe O&G....

Take years jugak la nak conceive & they were quite stress about it, ye la...as we are getting older, tahap kesuburan berkurangan....Tgk kawan2 dah ader anak, makin membesar.

Sorry, I don;t have the details on what they consume ok? talk to ur hubby & decide what's best for both of u.

As for me, personally, kalau takde sebab yg memudaratkan kesihatan u, why not have baby kan? Salah 1 sbb kite kawin gaks....Anyway, If u still don;t want to have baby yet, try planning 'naturally' w/o involving any pills..

my sekupang dr bajet 2008

Follow Us
my personal opinion....mcm yg lenlain jgk...tak baper galak amik pil sebelum ada anak.......

even dah ada anak ni pon my hubby tak sker saya amik pil utk menjarakkan kan kehamilan....saya guner belon....I mean...my hubby la..   tu pon pakai time subur jer...sbb dia rasa mcm pil2 ni menganggu keadaan semulajadi tubuh perempuan.....

if you're planning not to have baby at the moment.....pakai la kaedah lain.....sperti kondoms......

apa2 kaedah merancang pon tak menjanjikan keberkesanan 100%.....

thx 4 all da info
btw......xde ke lak kisah yg ader amek pil perancang & injection ms b4 dpt 1st baby
tp bjaya jg pregnant?

Betul, byk kes yg lepas kahwin terus ambil pil perancang, last2 bila dah teringin, payah nak lekat lak.

Biarlah dapat sorang dulu, lepas tu baru makan.

ps: semua kawan sy yg mkn pil perancang byk yg tak dpt anak lg, plg lama dah dekat 5 tahun kawen. hmmm... takut hb buat jadi alasan la pulak kan

Originally posted by MugMerah at 8-9-2007 09:34 PM
Betul, byk kes yg lepas kahwin terus ambil pil perancang, last2 bila dah teringin, payah nak lekat lak.

ps: semua kawan sy yg mkn pil peranca ...

ufffff ngerinyer
nauzubillah la

Originally posted by MugMerah at 8-9-2007 09:34 PM

ps: semua kawan sy yg mkn pil peranca ...

hmm rasanya itu bukan pasal pil perancang sbb pil perangcang mmg x kacau u punya kesuburan... itu maksudnya kawan2 u yg x subur... (sorry if this may seem too blunt) come to think of it.. if u amik pil perancang for too long.. u punya kesuburan naturally akan berkurang pasal u punya umur dah meningkat... lagipun pil perancang sekarang mmg advance compare zaman mak2 kite dulu.. siap ade yg multifunction (utk cantikkkan kulit & selesaikan masalah period x tetap contoh nya..) lagi..

btw... roses mmg amik pil perancang even before kawen(utk cantikkkan kulit.. kulit muka very the berminyak.. roses pakai yasmin --> this actually mmg doc yg rekemen... bole chk website www.yasmin .com) and lepas kawen continue to amik about 2 years...

lepas 2 years, kewangan dah mencukupi.. barulah roses stop amik, the next month tuh roses trus conceive and baru jer deliver healthy baby boy 1hb August harituh...

[ Last edited by  roses at 10-9-2007 12:32 AM ]

Originally posted by juliahanif at 8-9-2007 06:38 PM
thx 4 all da info
btw......xde ke lak kisah yg ader amek pil perancang & injection ms b4 dpt 1st baby
tp bjaya jg pregnant?

see comment by roses? Die dah berjaya.

If u r comfortable, go ahead take the pills or injection. Better still,  seek opinion from O&G, & buat ujian tahap kesuburan. (ada ke?).

Anyway, bare in mind, ape yg kita buat hari ni ade effect utk masa depan. Yg penting, Allah tahu niat kite. Kalau still was2...buat la solat istikharah...

semuanya  bergantung pd NIAT.

ade org mkn pil pon eksiden jugek

utk 1st baby ni baik x yah la nk mkn pil ni semua...
kang betul2 nk ...lmbt nk dpt..
slalu cam tu la..
carry on jerk...
utk 2nd nti br la...nk rancang2 bagai...

well, ada jugak yg amik hormonal pills ni atas nasihat gynae kalo period dia tak teratur
my friend sorang tak kawin lagi, her period tu memang tak teratur
jumpa gynae, gynae prescribe hormonal pills
to betulkan her period cycle
me baru kawin dulu memang belum ready to be in the family way so soon
memang pakai kaedah lain sebab malas nak jumpa gynae
sebab kalo nak ambil anything orally ni ada baiknya jumpa pakar dulu
at least diorang buleh monitor
jgn le amik sesuka hati over the counter
once gynae dah prescribe, boleh la tanya kat dia if boleh beli ubat yg sama over the counter
sebab most of the time beli kat counter lebih murah
lepas me deliver anak first last yesr, my doc prescribe one ubat
tak kacau susu, and berat tak naik
tapi tak turun la pulak my weight kann
so bila dah ready to get pregnant 2nd time, i stopped the pills and back to kaedah external protection (i have my own reasons)
then lepas take off the external protection method, lepas 2 months i concieve
now dah 20 weeks pregnant
alhamdulillah...

aj setuju dengan pendapat mengatakan xyah amik pil perancang utk 1st baby. aj dlu.. mak2 sedara nasihat xyah pregnant lg.. hanimun dlu puas2.. tp, aj xpeduli.. coz bg aj.. kita ni xtau pun bleh pregnant ke x..! time ni mkn ubat.. smp ms nak anak.. hah... langsung xdpt. sbb 2, lps kawin.. aj xde mkn2 ubat sume 2.. alhamdulillah.. sebulan kawin trus lekat. skang anak dh nk masuk 2thn. dh ade sorg anak ni.. baru la mkn ubat... ye la kan.. at least ade la sorang pengarang jantung 2... the next.. may b setahun dua lg.. itu pn kalo ade rezeki.

berbalik pd soalan julia.. kalo mkn ubat... i'allah.. bleh pregnant. kalo kita subur, i'allah.. xlama pas mkn ubat trus bleh lekat. tp, kalo julia plan nk pregnant... and dh stop mkn pil perancang... better julia mkn folic asid. folic asid elok amalkan 3mths b4 pregnant. so, kalo dh ade perancangan utk pregnant.. mkn la folic asid tu..! baru ni, kwn aj dh lekat w'pun dia mkn ubat sblm ni.. 3 bulan pas stop.. alhamdulillah... ade rezeki dia. dia stop pun sbb risau dgr pengalaman org yg xdpt anak.. so, dia kata.. sebelum terlewat, better dia stop dlu.

anyway julia.. all da best 2 u...

my friend.. masa dia kahwin still dalam KPLI
so, ambik laaa ubat family planning ni
hasilnya.. smpi skang stlh 7 tahun kahwin still takde anak

tapi tu ler.. pasal anak, rezeki, ajal & maut ni sumer keje tuhan.

Originally posted by anak_jati007 at 10-9-2007 12:34 PM
aj setuju dengan pendapat mengatakan xyah amik pil perancang utk 1st baby. aj dlu.. mak2 sedara nasihat xyah pregnant lg.. hanimun dlu puas2.. tp, aj xpeduli.. coz bg aj.. kita ni xtau pun bleh p ...

katne nk dptkan asid folic tu?
brp regenyer?
ianya dlm btk pil @ liquid?

Well....stp org ader problem tsndiri pas kawen
ader yg ekonomi x kukuh
ader yg x ready nk pikul tggjwb as parents to a new born baby
ader yg komitmen kaw3 berat

in my case,Julia actually student tajaan biasiswa KPM
ms kawen dl bru part3....lmbt lg nk abes study
ms b4 nikah auntie yg nurse,mama suh amek pil cz lmbt lg nk abes study
g la jpa gynae,dia bg MARVELON
lgpun ms nikah tu tgh time subur...dats y family pon risau
klu ikut agreement blaja,Julia blh kahwin...tp x dibenarkan pregnant
so i was in dilemma dat time

mmg tujuan amek pil tu..jz sementara shj...
ms tu jg suami slu out station ker overseas ,kdg2 3mggu,1 bln,2 bln...
kdg2....bru je blk 2,3 ari...dh kna fly
otak pun stress...nk blaja lg,suami jauh di mata lg,pk kan syarat dgn sponsor lg
mcm2 lah pk...klu suami stakat outstaion domestic x per...ni overseas
alhamdullillah suami,both side of parents&in law fhm situasi Julia
& suh abeskan study dl

ms amek MARVELON...mmg period teratur
berat bdn mmg maintain xnaik2
mmg skrg Julia planning nk get pregnant...since dh nk abes blaja ni
so skrg mmg julia bru sj stop..bru dtg period ni
I really hope Allah kurniakan rezeki to me & my husband

bln lps classmate yg under PTPTN branak nak ke-2
Julia rs teringin pulak
I did a lot abt survey on da effect of taking diz kind of pills actually
Julia tanya doc,tanya pharmacist,tanya org2 tua,tanya akak2 yg dh branak pinak
tanya pndapat2 kat forum len jg,tanya kat kwn2 dlm cari jg

anyway,Julia amat2 hargai segala pendapat kwn2 dlm cari
x ksh la either it's -ve @ +ve
Julia trm sumenyer
Jodoh,ajal,maut&rezeki sumenyer di tgn Allah
btw...WISH ME LUCK OK

Julia masih mharapkan lg komen2 yg mbina serta pgalaman dr kwn di sini ok

[ Last edited by  juliahanif at 10-9-2007 10:31 PM ]

Originally posted by juliahanif at 10-9-2007 10:12 PM

katne nk dptkan asid folic tu?
brp regenyer?
ianya dlm btk pil @ liquid?

asid folic ni boleh beli kat farmasi.. mcm kat guardian...
kalau beli brand biasa tu murah jer dlm RM3.00 @ 50 biji (tak ingat pulak)
dlm bentuk pil...