CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

Kalau pegi travel kengkadang kenapa boleh jadi mcm ni? anybody knows?

hi alls..
i tak penah gi ada pglmn ke negara luar asia ni..tp from my fren punye version masa dia ikut hasben dia ke uk baru2 ni..dia kene gakla soal siasat dalam 1/2jam dgn sume pegawai immigration tu..

dorang ni newly wed and after kawin trus dia ikut hasben dia dok uk..
dorang tanyela dulu keje ape, pasni nak apply keje ape..ada surat sokongan dr majikan lama ke, hasben keje ape, mcm2 la sampai loya la nak menjawab..walhal dah apply visa coz follow hasben..itupun punyela pjg tanye..

soalan aku plak ialah, klu kita pegi negara2 asia mcm cth bangkok..dorang punye immigration giler camni gak ke?

kwn hubby..dia balik cuti ke mesia..then kat mesia tukar duit kat money changer jln masjid india...masa dia kat counter apply visa..hulur la duit..sekali officer tuh check..duit palsu...abih kena soal siasat bagai...polis siap selongkar umah dia..not given a change to talk to his housemate ( mesain gak)..nak wat phone call ke mesian embassy pun tak bagi..hp kena rampas..nasib sebelum hp kena amek sempat call hubby

1 minggu dok dlm lokap..tanpa dibagi peluang toi make a call atau apa..hubby la dgn bantuan mesian embassy yg ke hulu ke hilir tlg settlekan prob dia..keadaan dlm lokap toksah citer la..kecik jer..kata dia nak tido pun berlaga kaki n kelpala..

Alhamdulillah after 1wk turun naik jumpa officer la.jumpa CIA and memacam lagik jenih manusia..dia dibebaskan..tapi handphone & laptop yg dirampas polis masa hari kejadian kata polis hilang..:@ :@ :@ ..

yg tambah sakit hati tuh..dlm paper dia report rakyat mesia ditangkap sbb guna duit palsu bayar kat porter airport..ceh...bodoh..pastu dah dibebaskan tak bersalah tak de la plak kuar paper..saje nak busuk kan nama mesia jer

sebetulnya money changer yg bersepah tepi jalan neh ada sindiket..depa tak kan bagi byk..cukup la selai dua yg palsu aje...berhati2 la ye kalu nak tukar kat money changer neh..tak pun tukar aje kat bank tapi mahal la sikit..tak pun kat airport aje..

Reply #43 que_eight's post

setuju.

..................................

my friend pegi Egypt. masa nak balik, nak boarding 2 hours before waktu berlepas tapi tak dibenarkan oleh pegawai2 immigration. katanya rule kat sana mesti sekurang2nya 3 jam. something fishy....  samada derang nak mintak kita huloq or memang rule airport sana mcm tu. tapi international standard memang dua jam jer. kata member aku, nak huloq takut terus masuk lokap kat Egypt lg naya..... lepas bertekak2 & bergaduh still tak dibenarkan boarding. in the end tpaksa beli tiket baru. punah beribu ringgit.

hehehe... cam familiar je prob yg tuan rumah tulis... aku duk US, tapi still on tourist visa pasal balik sekejap2 je (keje luar US).

tiap2 kali aku masuk US through minneapolis mesti aku kena extra investigation. ntah ngape le agaknye. paling lama 2-1/2 jam, paling kejap 1 jam. tatau le pasal aku datang dari libya (passport aku penuh ngan exit visa libya yang bertulis arab yg sah2 aku tak paham), ke pasal passport aku penuh ngan setem2 negara terrorist, ke pasal aku selalu travel, atau muka aku sendiri yang cam terrorist.

so kesimpulannya, kau jawab je la semua soalan dgn jujur, dalam simple english pasal kekadang officer tu suka putar belit jawapan kau. cam sekali tu dia tanya aku 'are you working', aku jawab la, 'yes, i'm working'. dia leh putar belit 'so, u say u r working in USA'. cam cipan je...

kalau kau tergagap2 sah2 le kena hantar balik. and please, jgn bawak benda2 yg berkenaan soil and dairy product pasal then diorg ada reason nak tahan korang...

Follow Us
susah gak ye nk pegi melancong ni....

klu ada bwk makanan tu declare jer......... jgn sorok2 & cuba tipu. if derang nak rampas is up to them.

my experience masa gi Cuba....plan nak ke US tapi dek sbb masa tuh  insiiden 9/11 baru jer sebulan dua berlaku so kami divert la ker Cuba...sesampai kat airport mmg depa tgk lain mcm since i am wearing tudung..mcm2 depa soal siasat n minta isi borang bagai..padahal kami siap bawa surat dari Kedutaan Malaysia di Cuba lagi...dah la depa x reti ckp english..

nasib la one of the Malaysian Embassy dtg jemput kami sampai dia masuk sampai arrival hall tunggu kami..siap dia bertekak bagai dgn officer tuh..Alhamdulillah lepas gak...

masa tuh rasa cam VVIP jer..siap org kedutaan dtg sambut padahal gi for vacation aje

Reply #50 que_eight's post

ok leh tu... bukan senang nak jadi VIP   sempat naik keta plat merah tak?

Reply #51 narif's post

sempat..sempat..ada hikmah nye gak tau..sbb staff embassy tuh tlg book kan hotel apartment utk kami ( ambassador pun dok kat hotel apartment neh)..tapi kami cam x berapa suka sbb bertangga & baby asyik la jatuh..

kami saja gi check melia hotel..5 star tuuu..tak jauh dari hotel apartment kami..to our surprised..on top of 20% discount sbb guest of malaysia embassy dapat lagik 20% sbb mother's day..kiranya 40% laa..bilik tok sah citer..besar...2 king size bed..

my bro in law pun kena gak masa gi NZ...3 ari dlm lokap baru kena hantar balik msia...masa 2 dia nga ...
bobbie80 Post at 9-10-2007 11:35

klu tengok statistik immigration in London memang hari2 ada saja Asian yg kena tahan & dihantar balik ke negara asal.  meaning ikut nasib la klu nak kena. itu hari ada kes pensyarah UTM yg kena hantar balik walaupun dah byk kali dia pegi UK. dia buat laporan polis & lapor kpd wisma putera kenapa pihak immigration UK melayannya sedemikan rupa. habis burn duit tiket ribu riban.  kesian.

paranoid jgk ye..tp benda ni sume ikut luck..takleh nak salahkan dorang jgk..sbb dorang dilatih bc air muka dgn body language kita..

kat tv ostolia & tv nz ada rancangan kastam lagi tunjuk camne dorang tahan org n for what reason..pastu ada tunjuk jgk camne dorang check every packaging yg dipos masuk ke dalam country dorang..mmg teliti gila..takleh sorok apa2 hatta dlm parcel sekalipun. kalau dia bukak dia akan letak memo ckp packaging tu dah dibuka sbb nak periksa..heheh..

mmg paranoid

paranoid jgk ye..tp benda ni sume ikut luck..takleh nak salahkan dorang jgk..sbb dorang dilatih bc a ...
cmf_fatt Post at 19-8-2010 19:19

aku pernah tgk org kena tahan sbb bw masuk benda2 terlarang ke sesebuah negara. masa tu aku gi australia atas urusan kerja. ada satu cina tu terpinga2 bila kena tarik ke tepi oleh immigration officer kat sana. byk benda terlarang dia bw masuk agaknya. muka dia pucat. aku tanya dia what happened, dia kata officer tu suruh byr denda 600 dolar. mampuih! dah nak dekat rega tiket flight.

hemmm, malam ni ada border patrol kat #732, tapi tak subscribe plok.

kalau kita baru lepas berenti kerja, ataupun kerja sendri, ataupun memang anak orang kaya tak kerja. nak tulis apa ye kat borang tuh? dulu masuk nz siap mintak biznez kad aku lagik, nasib baik ada dalam beg duit. padahal bukan biznez trip pon.

Reply 56# hetrek

selalu aku tulis je apa2 yg terpikir..tp selalunya last job aku..alhamdulillah tak penah bermasalah. mgkin ko tulis keje bisnes tu la dia nak tgk biz kad sume..cuba ko tulis jenis job kebiasaan mcm exec itu ini ke.

tp ramai jgk yg bermasalah masuk nz/oz ni eh..aku pun selalu cuak dgr cite org itu ini psl immi nz/oz..tp alhamdulillah urusan aku sume smooth tak bermasalah, even aku dtg solo je.

nak tips, amalkan baca bbrp potong ayat quran utk mudahkan urusan. insya allah.

Reply 55# tobby

600? fuh lumayan jgk tu..mau dia ban oz pasni..
aritu tgk kat tv dia tunjuk org india ni bwk rempah yg takleh bwk..pastu jahit kat seluar then sorok dlm luggage..of cos la bila immi scan benda2 tu nampak (yg bwk pun 1, tak leh pikir ke xray tu leh telus sume objek), dahla tak reti ckp english..hancor!

So classic.. Bak kata pepatah, lebih sudu dari kuah.

Kalau pergi 4 airport ni, kalau boleh ...
bvsf06 Post at 24-1-2008 08:42

huhuhu dapat petua bagus ni...

dulu mase casay pg doha xpenah dpt immi officer selain dr minah2 arab yg xpenah senyum.. ampun gigil kaki rasenye.. diaorng speaking pun casay terpaksa mntk dia repeat... hahahaha

time pg UK, nasib dpt immi officer yg baik... fuhhh... husband beratur blkg casay so bl dia tnye dtg dgn sape casay terus ckp&tunjuk husband.. terus dia panggil husband & tanye soalan yg berikutnye pd dia... agaknye dia tau kot casay dah gigil kepale lutut....

salah seorang tu schoolmate aku dulu.

so far tak pernah berdepan apa2 masalah lagi dgn mana2 imi baik uk ke us ke oz ke nz...tu lah yg penting confident jawap soklan diorg & lengkap semua doc perjalanan....me sentiasa senyum/tersengih setiap kali jawap soklan diorg....kdg2 diorg boleh buat lawak lagi....