CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kunnut

Hati hati selepas melawat orang meninggal

Reply #40 niceghost2005's post

Thanks for the good info ...

...alhamdulillah...so far so good lah...takde apa2 yang tak diingini yang terjadi...once again...alhamdulillah...

...ive been to many of my non-muslim patients punya funeral...and ive even touched their embalmed bodies...and during those experienceslah baru aku tau rupa2nya mayat yang dah di emblamed nie rasanya keras bak kayu...

Originally posted by manakautau at 10-4-2008 11:03 AM
Hati-hati juga........jangan sampai jatuhnya syirik..........

yes i agree..jgn jatuh syirik

Originally posted by misy at 10-4-2008 11:09 AM
baru pes time dgr cam ni, sbb setau saya kita digalakkan melawat org meninggal rather than mengahdiri kenduri kahwin utk meningkatkan lagi keinsafan....

cakap pasal badi mayat ni teringat pasa ...

yes again i agree wit tat

Originally posted by dianthe at 10-4-2008 03:09 PM

terang2an satu kepercayaan syirik

memang pun...

sesapa yg tak pernah diUJI dgn kehadiran benda2 mistik2....nie boleh cakap apa saja, dan kita yg dah biasa nie pun buatlah sebagai pengajaran, takdelah salah pun amalan baca ayat kursi sebelum masuk rumah dan jgn terus hadap baby ....bukan semua org ada masalah lemah semangat, bukan sembarangan benda2 halus nie nak melekat tak tentu pasal..

my FIL, cukup lama menetap kat mekah sebab menuntut ILMU, balik ke kpg jadi imam masjid....dah bukan rezeki dia, setiapkali ada kematian dia akan hilang semangat utk hidup...bukan sekali, bukan 2 kali..sepanjang hidup dia!..lelaki lemah semangat?..memang tak masuk akal kan?tapi kita tak tahu apa rahsia tuhan pd setiap hambanya....

ikhtiarlah selagi tak bertentangan dgn ajaran agama

Follow Us
Originally posted by my-alja at 12-4-2008 09:25 AM
sesapa yg tak pernah diUJI dgn kehadiran benda2 mistik2....nie boleh cakap apa saja, dan kita yg dah biasa nie pun buatlah sebagai pengajaran, takdelah salah pun amalan baca ayat kursi sebelum ma ...

.....boleh explain dgn Manak the rationality....jgn jenguk muka bayi selepas menziarah org meninggal????

Baca ayat kursi???? Siapa yg menidakkan????.....Now do you understand tak bila org sebutkan jgn sampai datangnya syirik?????

Think alja........baca ayat kursi bukan bila nak elak nampak "hantu" aja kan????? Atau bila dah nampak baru nak baca...or watever lah kan??????? adoiiiiii.......

Ni perbuatan...nak cuci kaki dulu lah...muka dululah.....adoiiiiiiiiii...kalau kita nak diduga TUHAN atas sebab yg hanya DIA ketahui......dah nanti kita pulak salahkan makhluk halus yg jadik penyebab bayi kita bisu utk seberapa lama..........

Ini yg dikhuatiri alja yg boleh mendatangkan syirik...percaya pada kuasa lain yg berlakunya perkara tersebut dan bukannya dari ALLAH yg tiada sekutuNYA.........NAUZUBILLAH........dangerous tau alja kalo tak betul bab bab karut marut ni.......

Sekian.......

[ Last edited by  manakautau at 12-4-2008 10:17 AM ]

dulu ngeri juga dengar pasal kematian.tapi sejak ada pengalaman menemankan jenazah nenek dari waktu magrib~tgah mlm dan turut serta memandikan jenazah,perasaan tu dh hilang..

Reply #49 liaolia's post

em i ade experience cm u...menemankan jenezah nenek sendiri..about 10 years ago....dats my first experience..n after that mmg dh tak pernah nk takut pasal citer org mati or melawat jenazah nie...mmg dh hilang perasaan takut..jd lebih insaf adelah..tp bile time my atuk about 10 months after my nenek passed away..lain plak perasaan nye..as my atuk meninggal sbb accident..ade rase seram skit..smpai i demam berbulan2..tapi i didnt considered that as badi mayat or whutever it is..maybe i missed him thats why sampai sakit tue...

Mati mmg pasti...

aku tak pernah kena tapi orang kampong aku ada laa... yang kalau ada orang meninggal jer, dia kat rumah jadik tak senang duduk, padahal takde sapa bgtahu dia lagi.. nanti dia yng pucat lemah... menggigill..

tapi rasanya tak salah kalau sebelom masok rumah tu kita basuh kaki dulu ker, mandi2 tukar baju.. bukan selalu pon..

erm....... benda2 nie sebenarnye byk betul versi kan..... seeloknye kite banyakkan selawat la supaya kite sentiasa dilindungi... jgn ckp takbur, nanti terkena... (ujian tuh)..... mcm vimash dulu, mase tue demam teruk, ade jiran meninggal so vimash nak gi nengok la, tapi arwah nenek tak kasik... die kate tak elok, sebab mase tue kite demam, so body kite lemah(nie vimash pk sendiri la) ye la kan takut ape2 jadik, kene sampuk ke ape ke.. malu oit kalau kene sampuk nih sebab kalau kite gi berubat, kite tak sedar ape kite buat kat depan orang yang ubatkan kite.. hehehehehe

so cam tu jugak ler pasal kait mait ngan baby nih, coz baby kan lemah, jadik benda2 halus nie senang lekat la.. bukan maksud badi mayat je, kite tak tau di alam ghaib ape lagik yang ade kan.... rasenye kite dengar je pendapat, pas tue think rasional la... vimash pernah mandikan jenazah arwah nenek taw.. tak de ape2 pun..... tapi kan rumah mak cik vimash cam tak tenteram la lepas kebumikan arwah nenek... agaknye diorang memang tak ikhlas kot.... (ya ampun.. memang pun)... jadik kite kene beringat jugak... bukan terus percaye benda2 yang bley jatuh syirik....

pas tue ade gak jiran kat kampung yang tak leh dgr citer orang meninggal, die akan pg rumah anak2 dier kat seremban la, kl la sebab die rase takuttt sangat kalau dgr pasal orang meninggal... lain orang lain ujiannye.. WAllahualam....

NI PENGALAMAN AKU PULAK

Tahun lepas.. masa tu baby aku umur dalam 6 bulan
ntah camne, pakcik duduk sorang sebelah umah aku tu meninggal dalam longkang.. jatuh waktu malam, dah petang baru cucu dia jumpa mayat atuk dia..

Mula-mula aku malas nak pi tengok..  laki aku je duk tengok tepi longkang tu.. pasal tak leh nak usik mayat tu selagi polis tak smpi.

Sekali tu.. tiba2 aku p laa tengok selepas mayat tu di angkat ke atas. Pastu terdetik lak dalam hati.. ngerinya muka mayat... yelah dah terendam dalam longkang lebih 20 jam.

Sebelum aku masuk umah, ayah aku tegur.. dia suh basuh muka dulu sebelum masuk ke rumah.. ntah camne, aku smpi je kat gate umah, aku dengar baby aku dalam buai menangis.. terus aku terpa anak aku tu.

Lepas2 tu anak aku punya menangis smpi biru-biru muka. Yang herannya, bila aku bagi kat adik atau laki aku.. anak aku diam, tapi bila aku ambik je dia menangis punya kuat.

Pastu cepat2 ayah aku suh bawak anak aku p umah mentua aku.. dalam kereta dia bantai lagi menangis semahu-mahunya. Last-last laki aku stop kete, suh aku lak bawak.. dia pegang baby. Elok lak anak aku diam.. tp bila dia toleh je kat aku yg tengah drive.. dia jerit balik.

Smpi umah mentua, laki aku terus bawak lari anak aku masuk umah. CIter gitu gini kat mentua aku, terus dia masuk kete balik & kitaorg balik umah sndr.. anak aku lak mentua aku bawak jumpa ustaz kat tg malim ni..

Datang balik.. anak aku dah ok, tapi aku masih lum boleh jumpa lagi anak aku... mentua aku suh masuk bilik air, mandi air dah jampi baru leh jumpa anak aku.. baru laa keadaan seperti biasa.

Ni tak tau laa kebetulan ke hape.. tapi ni pengalaman sebenar aku la.

Reply #54 baju_merun's post

itulah... sebaik-baiknya basuh kaki, tangan dan muka dulu sebelum masuk rumah... lenkali dengar cakap ayah...

pengingatan utk semua,
kalau di rumah ada anak kecil,
eloklah basuh muka kalau balik dari mana2 pun,
terutama kalau balik malam atau selepas ziarah org mati

Reply #54 baju_merun's post

org tua2 kata.. kena badi mayat....

maybe time baju_merun tgk mayat tu.. terdetik sesuatu dlm hati tanpa sedar..

sbb tu jd camtu..

1 lg maybe terlupa nak sedekahkan fatihah kat si mati ke..

maybe laa..

Originally posted by niceghost2005 at 11-4-2008 05:46 PM

Di antara petua oghang tuer tuer ialah....
1. niat IKHLAS (bukan nak cari buruk si mati n keluarga nya)
2. bercakap hal hal akhirat sahaja
3. baca Ayat Qursi, 3 Qul
4. jangan gelak keta ...

terima kasih pakcik ghost atas petua yg diberi

abg haku dulu penay bwk ank dia p tgk pokcik meninggal
sibbaik xjadik pape..ngeri nye haku dgr
yg abg aku tu pun satu, bebal sgh..p bwk baby

Cerita yang tuan rumah bawak ni banyak bercanggah dengan syariat Islam.  Bayi yang sakit selepas ibu bapa melawat orang meninggal tu mungkin pernah berlaku, tapi tak mungkin sampai begitu jadinya.  Cerita orang yang datang mengubat lebih menepati watak jin dan syaitan (mandikan bayi dengan lebihan air mandi orang mati satu kerja gila).

Riwayat Islam ada mencerita sejenis penyakit yang dinamakan penyakit "'AIN" atau sakit akibat pandangan mata seseorang yang pernah merenung pesakit (pandangan mata yang tidak melibatkan sihir dan jampi mentera).  Ada jenis orang yang mempunyai pandangan mata yang boleh mendatangkan sakit kepada orang yang dilihatnya.  Kalau terkena kes sakit yang begini ya obatnya dengan memandikan pesakit dengan air lebihan mandi orang yang dikatakan mempunyai 'ain tadi...

Reply #60 kupia's post

Emow Emow Emow...
leh ulaskan tak lebih lanjut tentang AIN nie??