CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 46687|Reply: 38

berniaga di kiosk Tesco/Carrefour/Giant, berbaloi tak dgn sewa yang dikenakan?

Salam utk warga Entreprenuer..

saya nak survey dan minta pendapat.. ada tak kengkawan yg berniaga di Kiosk dalam Hypermarket cam Tesco / Carrefour / Giant dan sama species dengannya.. rata-rata kat hypermarket ni, sewa kiosk adalah RM3k sebulan dan gaji staff RM1k..

buat masa ni saya dah ada ramai regular customer online.. cuma nakkembangkan lagi biz secara offline.. at least kalau saya bercuti atau tak dapat online, customer saya boleh beli barang dari kedai offline saya... saya cadang untuk menjual produk kecantikan / kesihatan yang selalu diiklankan di dalam majalah/suratkhabar  tempatan.. dan nak suruh adik saya yang dukjadi penganggur terhormat tlg jagakan.. heheh...

lokasi saya di sekitar Ampang / Hulu Klang..

pandangan dari kengkawan didahului dgn ucapan Trima Kasey!!!!

[ Last edited by  syikin at 5-5-2008 10:34 AM ]

tak sure pasal sewa2 tuh

tp kat tesco ampang dah berlambak2 kiosk produk kecantikan/kesihatan tempatan nihhhh

Reply #1 syikin's post

pada i buang masa sebab dah banyak sangat kiosk mcm ni, tapi kalo tak de lagi kiosk barangan  kecantikan
tak pe la kalo nak cuba. bukan pe kena pikirkan duit yang digunakan. kalo u pi hypermarket...sewa dia makin
dekat pintu masuk makin mahal tau..dan nak murah amik yang ujun2 dan tingkat atas2..

u pun dah ada regular customer online....  mgkn x jadi masalah utk u bukak kiosk2 kat supermarket.... kalau u rasa u nyer produk masih belum ramai lg yg tau, susah skit ler nak balik modal kalau sewa kiosk. kiosk sewa pun mahal.... yg penting u buat la promosi besar-besaran ker mengenai produk u tu... insyaallah.... menguntungkan....

syikin...
memandangkan u mmg dah ada customer...
so rasanya takde masalah klu u sewa kiosk...
kelebihan u adalah pd nama yg customer dah kenal...
blh war2kan dalam website ttg kiosk tu...

lagi satu....wlupun dah byk kiosk2 yg jual produk kecantikan dan kesihatan ni...
tp sy tgk dorang masih maintain lagi menyewa kt situ...
contoh cam kat tesco ampang....dah brp lama dah...
sama gak kat tmpt2 lain...
dan yg paling dkt ngan saya...kak Marhaban di carrefour wangsa maju...
dari sewa lot kecil...skrg dia dah sewa kedai di carrefour tu...

semuanya berbalik pd cara layanan kita pd customer...
klu kita layan dan consult dgn baik...tentu customer akan memilih kita...

Saya rasa pon..membuka kiosk/tapak niaga dpt mantapkan lg biz yg asalnyer secara online..coz pada pengalaman sy ler..cust online selalu akan bertanyakan 'kedai'..dan nak datang 'kedai' realiti hihihiihi...
Dorang akan lebih yakin utk deal ngan kita if kita ader kedai realiti....
betul tak kak??

Sekadar pendapat & pengalaman..

Follow Us
cost untuk bukak kiosk kat tesco/carefour semahal rm3k/month? Agak2 kalu bukak je premis mcm butik olynn ke or yg lain2 tu lagi mahal tak sewa bulanannya? Terpikir pasal nak letak batik ganu.

Reply #6 ann_9027's post

betul tu...
mmg selalunya customer online akan tanya kedai kita kat mana...
nak gi tgk2...pegang2....

Reply #7 kambeng_masam's post

3/4k tu hanya utk sewa sebulan....
tak masuk deposit semua...
pastu utk produk lak...
klu utk satu kiosk...produk dianggarkan dlm 3/4k gak...

hehehe.........haritu aku tanya kat mydin usj....tapak kecik kat parking lot dia rm3k dan tapak kat dalam dia rm5k....kena bayar upfront setahun..............gilaaaaaaaaaa.........aku tengok silih berganti orang sea kat situ sebab ramai tak tahan lama.......

siapa pernah pi tesco puchong...sedar tak korang kat bawah escalator yang sekangkang kera tu ada cina jual bunga,,,,.......dah enam tahun dia berniaga kat situ,,,,....aku tanya bawak escalator ciput ni kena sewa ke dengan tesco...dia kata dia sewa rm3k sebulan sejak enam tahun lalu......bolh ke bertahan...dia kata itu bukan satu2nya kedai dia...dia ada banyak kedai bunga............so the keyword ialah dia diversify risk dengan memperbanyakkan lokasi...........

Reply #10 izzuddin's post

mydin usj saya dah pernah duduk seminggu rm1750, sales bagus juga sbb pintu masuk bebetol depan parking, tp ramai2 yg datang kebanyakkan pelanggan yg selama ni nak kenal berjual beli dr internet juga, nak harap sales org luar, banyak2 beli kaftan dan benda2 murah je, kalau pelanggan yg mmg dah kita war2 kan dalam internet memang ramai datang sbb nak kenal dan nak beli cara live, banyak sikit punmereka puas hati sbb selama ni beli melalui internet je, tapi tahan telinga jela org menawar hehehe...

kak syikin, pandangan ct, akak dah ada pelanggan sendiri, teruskan kak! akak pasti berjaya dan pasti ramai nak kenal ngan akak @ berurusan direct, awal2 elok akak duduk sendiri pakai pembantu kejap2 je, sbb org dah kenal nanti senang akak nak tinggal sbb org dah tau tu gerai akak

terima kasih atas pandangan kengkawan..  memang dari apa saya dapat tau, mereka yang berniaga di kiosk sebenarnya ada bisnes di premis lain.. contohnya salon atau kedai di beberapa cawangan lain..

setiap kiosk akan ada kelebihan sendiri.. contoh cam saya sendiri, akan menjual semua produk yang ada di web saya termasuk produk Direct Selling sepert Herbalife, DCL, Intra disamping produk yang hot di pasaran..

Saya masih dalam proses meneliti pro & con untuk membuka kiosk tersebut dan sekiranya dapat direalisasikan, mungkin sebelum bulan 12 tahun ini..

Reply #5 vantage's post

tu le liena, kengkadang customer ni lebih selesa nak beli sendiri.. boleh belek-belek barang.. cam kita biz online ni, weekend le time nak rehat.. malas nak hantar barang.. jadi customer boleh beli terus di kiosk kita jika mereka nak.. lagipun tak semua customer selesa kita pergi ke rumah mereka.. antara reason yang diberi, takut husband mereka tau..

Originally posted by ctredzuan at 6-5-2008 05:55 AM
mydin usj saya dah pernah duduk seminggu rm1750, sales bagus juga sbb pintu masuk bebetol depan parking, tp ramai2 yg datang kebanyakkan pelanggan yg selama ni nak kenal berjual beli dr internet  ...

cik ct dah ada pengalaman berniaga kiosk ye.. mesti seronok kan..

Insya Allah bulan 6 ni hubby akak akan resign dan tlg akak dalam biz online ni.. sekarang ni akak sorang dah tak menang tangan nak handle biz yang ada , kena pulak sekarang downline DCL makin ramai dan aktif,, jadi perlu servis mereka juga.. Jadi jika buka kiosk, biz online bleh minta hubby handle dari segi order dan delivery.. akak bleh keluar jumpa customer bila keadaan memerlukan..

dan kiosk nanti adik akak yang akan jaga.. sekarang ni dia kerja dgn cousin akak.. lebih baik kerja dgn kakak sendiri.. lagi byk faedah..

kalau ada pandangan lagi sila kemukakan ye.. dan didahului dgn ucapan makacey!!!

kos

pelajari tentang kos operasi.
sy sndiri gagal dlm bisnes setelah salah dalam kos operasi bisnes...
dulu buang 2 k sebulan utk sewa kiosk.
skrg tanpa kiosk pun sy boleh untung sama....
so kos operasi penting utk difahami.
bisnes is risk....pelajari bisnes bebetul....
jgn rugi brganda2 udah....
think twice bfore make dcisions.....

Originally posted by saatcham at 6-5-2008 07:03 PM
pelajari tentang kos operasi.
sy sndiri gagal dlm bisnes setelah salah dalam kos operasi bisnes...
dulu buang 2 k sebulan utk sewa kiosk.
skrg tanpa kiosk pun sy boleh untung sama....
so kos  ...

Betul gak tu..Seelok2nya buat cash flow analysis ie projected cash in and cash out selama 6 bulan-1 years..Pastikan yang estimate sales tu on the conservative side and then tengok dari segi cash flow ni leh bertahan x walaupun mula2 kena projectkan yg x ramai customer. Selain mengharapkan existing customer boleh jugak buat survey sendiri dengan tanya pelanggan di hypermarket tu tu gauge dia orgnya repsonse n willingness and interest to buy your products..

Tenpat yg sewa mahal x semestinya high risk n tempat yg murah belum tentu menjamin pulangan yg tinggi..Yg penting survey2 dulu..

Originally posted by syikin at 6-5-2008 01:15 PM

Insya Allah bulan 6 ni hubby akak akan resign dan tlg akak dalam biz online ni.. sekarang ni akak sorang dah tak menang tangan nak handle biz yang ada , kena pulak sekarang downline DCL makin ramai dan aktif,, jadi perlu servis mereka juga.. Jadi jika buka kiosk, biz online bleh minta hubby handle dari segi order dan delivery
...

elok tu hb akak resign, ct 2004 dulu sensorang niaga online, memang takkan ter handle tanpa dorongan lelaki @ hb di belakang kita,hb ct pun resign juga mengajar ,terus libatkan diri sama,kalau parcel2 besar nak naik bas @ ovc memang susah pompuan nak buat sendiri sbb keberatan kotak2 tu tak terdaya, kalau buak booth hati2 kak, kalau hb ada sama selamat dan memang teratur, ct masa bukak booth tu time buka hb dan adik ipa yg susun2 kita dok tunggu pelanggan je,tp elok kak ada booth ni pelanggan internet memang akan datang kalau war2 kan dengan cara yg betul, edar flyers dalam parcel mereka awal2, yg datang nak beli sehelai dua jadik beli berhelai2, cam akak, kalau katakan yg datang nak beli sekotak GC, sah2 akan beli utk anak2 sama, diri sendiri mak nenek bila dengar penerangan dr akak sendiri, insyaAllah!

penambahan sikit tentang costing....

gunakan abc costing iaitu activity based costing (cuba bukak buku financial management)....jika teringin nak menyewa premis kerana abc boleh estime berapa ruang nak pakai untuk mendapat untung yang sama....

teknik ini sudah lama digunakan oleh cha ya nun alif dan yahudi...

sedar tak kalau ada satu kedai besar cha ya nun alif akan pecah pecahkan menjadi lot lot kecik....dan menyewakan pada orang lain....kenapa.....selepas menggunakan abc dia sedar bahawa lot 10x10 akan mendatangkan hasil yang sama dengan lot 40x40.....so nak buat apa dia gunakan semua ruang yang ada...dia hanya guna 10x10 dan menyewakan 3 lot lain pada orang lain.....

1. dia dah untung dari bisness dia yang dijalankan dalam lot 10x10
2. dia dapat untung pulak menyewakan ruang kosong yang lain...
pandangan dari aku yang tak seberapa pandai ni........

jika setelah menggunakan abc anda baru dapat tahu bahawa kadang2 menyewa premis mendatangkan untung yang sikit berbanding dengan buat bisness 100% dari rumah.....

shikin, dah penah cube flea market? sementara sebelum tunggu open kiosk, boleh cube

12Next
Return to list New