CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10305|Reply: 134

Ah! Perlukan Pemikiran yg Positif

Ah! Perlukan Pemikiran yg Positif

Waduh! Terduduk aku apabila mendengarkan pengumuman Perdana Menteri pada 5 Jun 2008 lalu.

Manakan tidak, baru sahaja berkira-kira hendak memiliki kereta MPV yg baru untuk keluarga tercinta, nampak gayanya akan terencatlah perancangan kali ini.

Kenaikan harga petrol sehingga lebih 40% menyebabkan bayangan kereta MPV semakin berbalam. Hampir bertahun ku kumpul duit untuk memilikinya, dengan kenaikan harga petrol yg terbaru ini akan menyebabkan keupayaan aku semakin payah. Apa tidaknya, 憄enimbang tara  baru

Rate

1

aku nampak ia semakin negatif yg amat....
- para ibu bapa lebih sibuk mencari duit tepi setelah pulang dari keje untuk menampung kos isi rumah, anak2 akan menjadi terbiar dan kekurangan kasih sayang....

- akan bertambah kes2 jenayah berat disebabkan desakan hidup yg melampau dan orang akan mampu berbuat aper sajer untuk mendapatkan wang untuk mendapat sesuap nasik...

- akan bertambah golongan2 org miskin yg dahulu kehidupan sederhana, sekarang menjadik miskin, dan org miskin sekarang menjadik papa

- dan akan bertambah ramai laa org2 kaya yg seronok menggelapkan dan makan duit hasil rakyat dan anak2 yatim.. dan negara akan ader gap mengikut kasta.. yg miskin bertambah miskin, yg kaya makin menjadik kaya...

- pangkah laa lagii.....

lu pikir laa sendiri..

Hidup sederhana! Dah biasa mewah2, meh belajar2 hidup sederhana. Dlm erti kata lain belajar2 berjimat cermat
Sederhana dlm segala aspek kehidupan:

1.Bersederhana dlm pemakanan dan minuman
   Suka sgt minum teh tarik kat kedai, kali ni suruh org rumah tarik2 kan teh tu.
   Masak sekali harung lauk, sayur dan kuah. eg:tomyam
   Masak curry + bendi/kobis
   Masak asam pedas pun sama

2.Bersederhana dlm pemakaian
   Tahan2 skit nafsu tu kalau nampak baju2/kain pesen baru kat kedai. Semak2 lemari tu, ada lg tak ruang nak sangkut. Ada
   kalu..   rentikan menyoping dulu

3. Sederhana dlm memberi belanja harian anak2 kat sekolah.
  Biasa anak2 me, bg RM2 bukannya beli makanan yg mengenyangkan. Dibelinya jajan, ais kerim.
  Pas ni, potong 50 posen

4. Sederhana dlm penggunaan TV, komputer etc
  Jgn berporum jek makcik2. Jimat2 skit tenaga elektrik. kurangkan tengok TV. Nak tengok, tengok yg berilmiah jek. Citer
merapu mcm Ezora tu hentikan. Masa tu gi ngaji, berzikir ke. Tingkatkan amalan skit. Allah sedang berikan ujianNya sekarang ni.

That's all 4 the time being.

Rate

1

ubah cara hidup.......

Reply #3 HOTlips's post

heheheh hotlipnye cadangan bernas...

frugal way of living, aku tingat phrase ni. maybe this is the time to implement it.

MPVs are fuel guzzlers .. dgn perkembangan terbaru nih, terpaksa la aku batalkan niat nak amik CITRA ..

Follow Us
Walaupun hati ini disergap dgn perkara2 negatif.... tetapi apakan daya utk memaksa kerajaan mengubah penstrukturan subsidi semula bukanlah semudah menyebut A,B,C....

Sbgi utk mengadaptasikan keadaan sementara sesuatu yg lagi cemerlang dilakukan, sprti "tuko pangkah"....kita perlu harung situasi getir in.....

Apakah modus agaknya utk memujuk hati?!

Aku mula lagi...

Kenderaan di jalan raya berkurangan.
Beberapa hari ini aku lihat, kenderaan yg lalu lalang di depan ofis di Bangsar berkurangan. Tempoh hari hujung minggu sudah aku pulang ke kampung. Namun kesesakan tetap ada di tol sungai besi. Tapi tidaklah sesak dulu lagi.

hmm
Jadinya perjalanan agak lancar lah.....gamaknya

Alam sekitar
Oleh kerana ramai org sedang mengadaptasikan keadaan semasa, banyak jugalah kenderaan persendirian tersadai di garaj atau di depan rumah.

Walaupun barangkali langkah ini langkah sementara, rasanya dapatlah menjadi satu relief utk alam semula...
hehehhehe

Reply #5 LostSoul's post

my mom is frugal queen....be it zaman susah or senang

Reply #6 kudajantan77's post

errr tp avanza ok jek.. eheh... kalau banding dgn citra la..

Reply #6 kudajantan77's post

kude bukan citra tak telan minyak sangat ke compare to other mpv like nazaria.....since laki aku minyak kereta comp tanggung aku suh dia bagi aku duit rm625 setahun tuh..ekekekekeke...

Reply #8 misy's post

hail ya mum, sis... sebenarnye susah senang pun ekna amalkan hidup dlm kesederhaan kan..

Reply #3 HOTlips's post

Hidup sederhana! Dah biasa mewah2, meh belajar2 hidup sederhana. Dlm erti kata lain belajar2 berjimat cermat
Sederhana dlm segala aspek kehidupan:

1.Bersederhana dlm pemakanan dan minuman
   Suka sgt minum teh tarik kat kedai, kali ni suruh org rumah tarik2 kan teh tu.
   Masak sekali harung lauk, sayur dan kuah. eg:tomyam
   Masak curry + bendi/kobis
   Masak asam pedas pun sama

umah aku semua buat O. Jarang buat susu. Lagik jimat.

2.Bersederhana dlm pemakaian
   Tahan2 skit nafsu tu kalau nampak baju2/kain pesen baru kat kedai. Semak2 lemari tu, ada lg tak ruang nak sangkut. Ada
   kalu..   rentikan menyoping dulu

gaji riban pun aku tak pakai baju jenama mahal. beli kat butik yg murah2 aje. Beg pun kadang cap pasar malam. Pandai2 la carik design cantik2 sikit. Menteri bahalol tu jerk yg tak reti ubah cara hidup

3. Sederhana dlm memberi belanja harian anak2 kat sekolah.
  Biasa anak2 me, bg RM2 bukannya beli makanan yg mengenyangkan. Dibelinya jajan, ais kerim.
  Pas ni, potong 50 posen

aku no komen. sbb anak tak skolah lagik.

4. Sederhana dlm penggunaan TV, komputer etc
  Jgn berporum jek makcik2. Jimat2 skit tenaga elektrik. kurangkan tengok TV. Nak tengok, tengok yg berilmiah jek. Citer
merapu mcm Ezora tu hentikan. Masa tu gi ngaji, berzikir ke. Tingkatkan amalan skit. Allah sedang berikan ujianNya sekarang ni.

Kalau org pegi kerja naik public transport, mesti dah siap2 tido awal, sbb besok nak kena bangun awal.

That's all 4 the time being.

Reply #10 Lipton's post

ah ha!

Ini lah dipanggil langkah ekonomi bidangan yg bijak?!

kenapa lah aku tak terfikir yea?
heheheh

thanks....

(bukan apa, utk faedah bersama)

satu perkara positif:

Boleh balik awal. Utk catch-up bas/lrt/keretapi. Takpun tak nak stuck dlm jem. Jimat minyak. Yelah kadang company nak workers datang cepat, tapi expect org balik lambat. Ingat org takde life ker:@ :@

errr aku nak tanya siket... for family of 4, mana lagi murah, makan luar atau makan kat umah (masak)? makan luar maksudnye kat kedai biasa2 je le...

Reply #14 meow_tompok's post

ahaks!

Dia org punya kira.....duit gaji bulan2 yg dapat itu adalah pembelian hidup kita....

ahaks..... bukannya skill kita jerk kalau boleh dia nak...dgn nyawa2 sekali kalau boleh....

hehehe

(erk! hanya terpakai utk company yg cekik darah lah.)

hehehheheheh

Reply #15 LostSoul's post

yea tak yea gak?

En. Abg2 dan Cik Kak yg pandai bistari dlm ekonomi rumah tangga nie, meh ler share...

Teringin gak aku nak tau na..

(maza: dolu2 selalu makan jajan menyorok bawah katil)  

you are not alone dear .....

BUT....the most unreasonable decision we made for the past 8yrs of our marriage, semalam ri PM istihar harga petrol baru.....esoknya laki ku bayar deposit volvo 2.5 L turbo

hahahhaha....can't help it, kawan tu dah angan2 lama sgt dahhhh...sian kat dia tapi yg bawanya i nanti

Reply #17 maza's post

heheheh... maza, tu masa dlm bulan posa ka?

anyway, aku nak tau sbb biasanye aku beli bahan mentah byk2, so tak reti pulak ngira mana satu yg lebih economical. belanja makan luar kami 4 beranak dlm 20-30 gitu... kekadang kurang lagi sbb aku maleh nak makan (diet le kekdahnye..)

sapa2 ada buat pengiraan, leh share tak?

Originally posted by LostSoul at 9-6-2008 03:51 PM
errr aku nak tanya siket... for family of 4, mana lagi murah, makan luar atau makan kat umah (masak)? makan luar maksudnye kat kedai biasa2 je le...

mana OK?.....kalo i kat rumah
kebersihan terjamin...