CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3086|Reply: 14

Monitor tetiba padam sendirinya....

Akak nak tanya, akak punya monitor pc kekadang tengah dok buat keja atau tengah bertenet tetiba aja lup!! padam terus gelap..mcm dah off monitor.. akak kena on berulang kali atau ketuk2 monitor tu baru ada balik..
semalam semasa akak on pc, memula ok, lepas tu tetiba jadi putih screennya.. beberapa kali akak cuba on off, dok putih juga screen monitor tu..akak tak tau la, nak beli monitor baru takut bukan monitor yg rosak..tolong la bagi saranan

try ar anta kedai....
ak puye lcd pun jd mcm 2....

Reply #1 mentollica's post

monitor tu dah brapa tahun guna?
monitor tu padam - padam terus ke atau still ada power, cuma takde display (gelap) ?

1- kalo monitor off takde power terus, tu mungkin monitor yg rosak, tapi check dulu power cable dia kot2 longgar.

2- kalo monitor saje gelap, tapi power still ON, mungkin la connection cable monitor ke soket display kat cpu tu longgar ke, apa ke... kalo dah check, kasi ketat semula pun sama jugak... mungkin la grafik kad pc u dah rosak, mungkin sebab panas, atau sebab lain. kalo display card tu built-in kat motherboard, mungkin buleh beli adapter display card (add-on) jenis PCI/AGP atau PCI-E, bergantung pada jenis motherboard.

dah sampai masa dah tu...

semalam bawa cpu pegi check kat kedai komputer... bila disambung kemonitor dorang, jadi cam kat monitor di rumah tu gelap.. surelah cpu yg ada problem..dah tinggalkan kat sana, nanti dorang cari apa masalahnya.. harap2 cepat leh guna semula..terimkasih pada yg sudi jawab

Balas #5 mentollica\ catat

kadang2 cpu.. kadang2 psu kadang2 mobo

apa2 pun kalau dah selesai update la ek.. dan nyatakan apa masalahnya

Follow Us

Reply #5 mentollica's post

BUKAN cpu yg problem, tapi grafik kad.

ko tak baca ke reply aku no.3 tu.

Balas #7 bzzts\ catat

saya ada bagitau pomen tu.. mungkin grafik kad.. dia pun tak sure lagi kena  check dulu.. ko pandai tok ketua polis jepun.. tak tgk pun dah tau apa masalahnya... mesti luas pengalaman nih..duduk mana? kalau dekat leh antar kat ko repair..

Reply #8 mentollica's post

aku reply tu berdasarkan pengalaman je.
pernah alami sndiri banyak kali. ada kes yg terpaksa tukar mainbod sebab pci slot pun dah kaput, takleh diubati dah.

kalo nk suh aku repair tu buleh, tapi aku dok kL area pandan-ampang, berbaloi ke. :re:

saja nak nyampuk...

pc ni pun tengah ada prob gini... tp yg ni ketuk monitor pun tak jalan... masa start up susah betul nak dapat display.. kipas jalan tp sistem kadang boleh masuk windows kadang tak... dah tukar video card pun gitu gak.. so suspect mobo

aku pun pernah jadi macam ni...tapi kat laptop...

at last aku terpaksa beli laptop baru la... tu je ubat nya... tanya kat kedai, harga baiki lebih mahal dari beli laptop baru...
baik aku beli baru je...

tukang repair yg pertama kata tak tau sebab apa..dia cuba tukar grafik kad (akak yg kata mungkin grafik kad problem).. tapi slot kad tu fesyen lama, sekarang dah tak da jual dah katanya.. so dia soh akak beli cpu baru lagi senang katanya... akak angkat balik cpu akak bawa kekedai lain lak, bila org tu on ja cpu tu terus dia cakap dgn cukup yakin, katanya windows dah rosak, esok dtg ambil katanya, semalam akak pi la ambil dan memang dah selesai masalah, semua dah ok..akak pun dpt buat keja balik dan bertenet lagi ...dia charge akak rm35, mahai ka murah?

Reply #12 mentollica's post

RM35 tu kirakan murahlah tu.

Lagi2 kalau dapat jimat duit dari kena beli CPU baru.

Balas #13 0001\ catat

murah la tu.. now format pun da cecah 50... backup semua 100++

Reply #1 mentollica's post

akak penah cek kabel tak? dari monitor ke powernya? akak cuba ketatkan sikit kabel tuh.

pastu cuba rirect sambung dr power plug ke monitor..tgk cmna. k

edited:
ah ye...bukan masalah cable/power rupanya..(baru baca yg lain)

[ Last edited by  bellelossom at 13-1-2009 10:57 AM ]