CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Fir_za

Siape Penah Kena saman Berhenti kerja tanpa notis

eh eh..lupa lak tgk tajuk

X KENA SAMAN!

sbb company sdri x register hahahhahaa

brani la???!!

Pengalaman aku, walaupun ada black n white pebagai semua dan aku tetap resign atau blah gitu jah so far xde sebarang kesan. Antara kesan kesan 'bom angin' yang diterima hanya surat dari debt collector a.k.a lawyer & phone call suruh bayar sahaja utk 2-3 bulan then lelama depa give up kot coz aku cakap terus terang dalam nada keras yang kompeni/bos tu senget so kalu bebetul nak setel jom gi court industri .. mostly semua senyap jah gitu n ada kompeni yg aku blah walaupun last claim aku depa xbayar (coz kompeni yg aku keje tu claim xmasuk sekali dgn gaji) depa tetap bayar epf aku walaupun aku dah blah dari situ 3-4 bulan.

Dari semegah megah kompeni universiti Lim Suck Kok Wing yg ada lawyer etc sampailah kompeni berhad .. so far xde masalah. Apa yg aku leh simpulkan di sini mostly kompeni cam nie malas nak buang masa layan bab bab law bagai.

But pepehal kalu nak resign/blah dari situasi begini biasanya aku kasik clear claim aku dulu..or gaji dah dapat terus blah. Major isu kenapa blah bukan sebab best offer tapi bos macam palat. Politik opis is normal but kalu sampai nak sapu taik orang sampai jadi kambing golek . sorry.

RE: Siape Penah Kena saman Berhenti kerja tanpa notis

salam.
saye kerja 3 hari lepas tu terus cabut.ikut notis kena bagi 1 bulan.saya blah terus je.lepas tu saya dapat surat tuntutan suruh bayar balik gaji sebulan.saya buat tak tau ja.

sekarang dapat surat saman lak dari lawyer.cuak sungguh la..kalau tak bayar kena naik court ke..ada plak kena bayar additional 6%..adeh laa....nak buat macamana ye...

salam.
saye kerja 3 hari lepas tu terus cabut.ikut notis kena bagi 1 bulan.saya blah terus je.lepas ...
gerbera Post at 18-4-2012 20:16

bayar jelah sbb kalau naik court terang2 awak kalah.  dulu prnah staff kt company saya belah mcm tu tanpa notis, co. hantar surat minta bayar sebulan gaji, tp dia ignore. at last suruh lawyer minta, baru dia bayar. kalau dah naik court semua kos kita kena bayar selain dr gaji tu.  tak berbaloi rasanya. kalau tak dpt bayar penuh, bincanglah dgn lawyer nak bayar ansuran.  mungkin kita malu nak buat urusan dgn x-majikan tu, so semua urusan kita boleh guna tru lawyer je.

Saya lagi teruk, kalau resign sama ada bagi notice ker tak, memang kena bayar satu tahun gaji kat majikan (silap sendiri tak baca kontrak masa sign dulu). Masa nie memang dsh tak tahan, kebetulan dapat offer lain. Cakap dengan boss tadi, dia paksa untuk stay sebulan baru dia boleh consider sama ada nak release secara percuma atau tak.

i pnah kje legal firm n blah cam gitu jer...dah 2 firm.kje legal firm, gaji ciput, kje bkan maen mlambak (yg pnah kje legal firm jdik kuli tau r cmne)..tu bleh tahan lgi.yg xley tahan bos trok tahap cipan.marah dpan org laen mcam tgh meroyan (siap baling2 barang).esok harinye dh x dtg.ofis call, direct cakap nk benti.n ckp ngan boss x hepy..so far, dh 5 tahun, x dpt plak surat loyer..he3...

Follow Us
senang citer, lari bodo je pastu law diorang call,xyah angkat dan wat xtau je,ramai yang buat cm2 tp xde apa2 tindakan pown

ada abg kt opis aku skg ni..dia brenti elok2 bg notis 2 bln...yg sedih dri gaji rm3800 tgl rm150..potong abih...cm haramjadah..
abg tu kje setaun lebih..bayangkn yg dia msuk trlewat ckit 10 min ka 5 min suma depa kira blk dlm setahun tu...aku rsa klu aku nk brenti nt.,pas dpt gaji trus blah kot...

polipoplipop posted on 8-5-2011 10:02 PM
Sebagai seorang pekerja, kita kena tahu apa hak kita dan apa hak majikan, semua ni ada termaktub dal ...

Itu cerita dalam EA 1955 jer..Yang buat tu pun manusia juga.. hehe he ...Kalau dah tak tahan, Kuak Lentang jer, paling tidak Gaya Bebas....janji tak ada hutang ngan company. Company sekarang nie,nak tenaga kita jer.....kita nie setengah usaha la nak bagi dia naik, bila dah dapat,...pegh!!! ada yang macam sampah di buatnya....Pastu kata tak der untung la, rugi la....

Dalam EA memang mentioned macam tu, tapi ada company bukannya ikut pun..contoh, pasal OT, suruh orang keje lebeh, gaji kurang...kekadang rate pun tak betul...Lagi satu dalam act stated, kalau tak datang 2 hari berturut2 boleh terminate atau breach of contract. On actual process to makan masa juga nak settle, company ingat tak datang jer 2 hari, terminate terus...ada diaorang nak ikut?..x dernya....

Bila employee buat hal, diaorang pandai lak ikut EA act, Dah la kebajikan pekerja tak nak jaga, untung jer nak......dah tu banyak yang racist la pulak....tak pandai buat kerja pun, gaji lebe....pergh!!!Kalu tak ada 'paper' pandai macam mana sekali pun, tetap tak boleh naik....boleh ker ader macam tu? Bab tu kenapa tak ikut undang2 Discrimination Act macam kat negara orang putih?

Pengalaman aku kerja dengan satu company nie,  towkey dia boleh cakap, "Apa raa....Malaysia punya law boleh tukar maa....bagi duit sikit, semua boleh tukar....." Tu kira macam mane? Employment Act atau Employer Act? Bagus kan? Kalau mengadu kat Labour Department, ada tu..buat bodo jer....Jawapan ringkas jer..."Diorang Company,ikut jer la....."

Bukan ler aku membantah, tapi aku geram dengan perangai diaorang nie, salama aku dalam bidanag HR nie, dah macam-macam aku nengok.....

yaya12 posted on 13-9-2012 05:07 PM
ada abg kt opis aku skg ni..dia brenti elok2 bg notis 2 bln...yg sedih dri gaji rm3800 tgl rm150..po ...

Laen kali buat Kuak Lentang gaya Bebas.....Dapat gaji jer...bla.....

hari neh baru jer selesai kes satu bekas pekerja neh.
dia neh keje as technician
dah confirm (tahap maksima - 6 bulan)
lepas confirm lagi teruk pangai hazabnya..
dah tak main verbal warning lagi laa
dari August sampai November, ai kuarkan 3 surat amaran
last2 dalam December gitu, dia terus tak datang...
dia sempat laa keje beberapa hari tuk bulan 12.
since dia tak datang2 keje, kami hold gaji dia
pastu dia call banyak kali
marah2, kenapa gaji dia kena tahan, tak dapat bla bla bla
kita dah explain..tapi dia ketegaq jugak..
last2 ku p labor dept..wat official report
sampai ke sudah, sekali pung dia tak penah datang
tadi terus perbicaraan sebelah pihak..
dan surat rasmi dorang dah kuarkan
suh dia bayar kat company (notice in lieu)
kalau gagal, ke court laa laa jawabnya dia nanti

ai followwww....

aku nak tanya korang la kan, majikan boleh letak syarat kalau nak behenti kena bagi notis 3 bulan ke ek?
walau keje tak sampai setahun.
sebelum ni aku keje kampeni beso kat mesia ni, paling2 sebulan je notisnye.

melatibiru posted on 7-5-2011 10:41 PM
Melati baru resigned..sepatutnya kene bagi 2 bulan notis tp letak 1 bulan notis...lepas buat surat r ...

Hmmmmmmmmmm.....lamanya kene bg 2 bulan notice...mebe u ni Senior Management bstaff rsnya...

nuhanis posted on 24-3-2013 11:32 AM
aku nak tanya korang la kan, majikan boleh letak syarat kalau nak behenti kena bagi notis 3 bulan ke ...

rsnya notice tak boleh dipinda ( dalam offer letter )...depa kene check Labor Dept DUlu sebelum apa2 keputusan dibuat esp yg melinbatkan kepentingan dan kebajikan pekerja..

VirginLady posted on 21-6-2011 05:31 PM
Post Last Edit by VirginLady at 21-6-2011 17:33

pernah. 24jam. semua staff 4-4 orang serentak. sb ...

ni bg notice dulu atau lepas dapat keje terus blah???

tdka posted on 5-5-2012 12:00 AM
Saya lagi teruk, kalau resign sama ada bagi notice ker tak, memang kena bayar satu tahun gaji kat ma ...

mak aihhhhhhhhhhhh.....sampai kene bayar setahun gaji...

medangmru posted on 24-3-2013 11:38 AM
Hmmmmmmmmmm.....lamanya kene bg 2 bulan notice...mebe u ni Senior Management bstaff rsnya...

yuppp...8 tahun keje....akhirnya ku dilepaskan jugaaa...

medangmru posted on 24-3-2013 11:41 AM
ni bg notice dulu atau lepas dapat keje terus blah???

hentam je mmg xde job pon for 2 month..huhu punya la nekad

salam..,

aku ade masalah berkenaan bagi notis berhenti kerja.. Situasi cmnie,, Aku kerja kt Company A (sekarang) and dh confirm jawatan.. Minggu lepas aku dapat offer dr Company B dengan benefit jauh lebih bagossss dr Company A. Company B minta serta ASAP. So aku bagi 1 week notice to Company A and aku sedia maklum staff yang confirm perlu bagi 1months notice or sebulan gaji sebagai ganti rugi. Masalah sekarang boss aku cakap die mungkin akan mengambil tindakan kt aku sebab bg short notice dan department aku mmg kekurangan staff. Tindakan yang bos aku bakal ambil ialah (1) memaklumkan kt Company B yang staffnya perlu memberi sebulan notis (aku akan ditahan dr berhenti) atau (2) membayar sebulan ganti rugi (sedia maklum).

aku xpuas hati dengan dengan tindakan pertama cz xstate dalam employment letter aku. Boleh ke boss aku ambil tindakan menahan aku dr berhenti kerja sedangkan aku sanggup bayar ganti rugi kott.. Alasan boss aku kasi kekurangan staff..

Mintakk tolong sangat2 bg pendapat..

Assalamualaikum.

Menambahkan rencah perasa topik berhenti kerja ni....

Saya baru aje resign 2 hari lepas, notis 24 jam. Sebenarnya memang dah plan lama nak berhenti atas banyak sebab. Pertama gaji yang ciput dan lambat sangat nak dapat. Kedua, attitude CEO - DATO HAJI - tapi mulut macam mulut 'longkang'. Ketiga, nyampah dengan ketua saya sendiri yang macam bagus bila bagi arahan.....

Sampai ke tarikh saya resign 24 jam pada 7 hbln, saya dan collegue in the company baru menerima 1/4 dari jumlah gaji yang sepatutnya diterima bulan lepas....gaji ciput, kerja bertimbun-timbun...gaji memang dah biasa dpt lambat.

Dan mulut CEO kompeni nie masya Allah, dahsyatnya...umur dah tua, hampir sebaya mak saya. Ada title Haji, tapi.....ini antara kata-kata 'manis' yang dilemparkan bila memaki staff:-
1) .......ko suruh monyet-monyet ko buat kerja ni elok-elok sket....
2) .......keje senang macam ni pun x boleh buat. Ko ni kalau aku letak monyet kat tpt ko pun dia boleh buat keje ni.....
3.........ko ingatkan bangang-bangang kat bawah tu cepat sket, apa lembap sangat buat keje.....
4)......bagitau si bangau tu naik jumpe aku skrang.....
5)......bila aku tanya semua ko tak tahu, besok bini ko tido dgn lelaki lain pun ko tak tahu....

Dan ayat ni saya terima 4 hari sebelum saya berhenti kerja....saya lewat masuk sket, biaser ar kekadang ada hal tak dpt nak elak...masuk dlm kul 10 lebey. Dipanggil masuk ke biliknya lalu dikatanya........KO JANGAN INGAT NAK BUAT OPIS AKU NI SESUKA HATI KO, BUAT MACAM RUMAH PELACUR KO NAK KUAR MASUK SUKA HATI KO....

Bagi saya, hak nak marah staff yang berbuat kesilapan memang gak boss, tetapi wajarkah memaki hamun menggunakan ayat sedemikian rupa???

Saya pulak bekerja di bawah seorang manager ni, lagi kepala gila.....gaya cakap menjerit menengking aje...pandang saya mcm nak makan orang. Peliknya dgn org lain tak der pun mcm tu.....ayat-ayat 'cinta' di bawah saya mula terima dalam baru 4-5 hari awal bekerja...
1) .....dah bape lama awak keje sini, itupun awak tak tahu???.......
2)....nota awak mana? tengok balik nota awak......
3).....lain kali tanyaa, jangan dok melopong, main buat ajeee. saya tak suka buat 2-3 kali keje ni....

...DAH TAK BILA KITA BERTANYA, ini pulak yang kita dapat.....

4).....semuanyaa tak tahu, apa yang awak tahu?? semua keje nak main bersuapp ajee, cuba laa pk sendiri.....
5)......apa yang awak buat kat situ??? apa gunanya awak ada kat situ??...............

dan macam-macam lagi. All are recorded in my mind.

Saya melalui semua ni dalam 2 bln ++, dah tak tahan. Alhamdullilah, dah dapat kerja baru. Saya dah pun resign, 24 hours. Akan start lepas ni....pasal balance gaji yang masih x dpt tu, x tahu lah bila nak dpt. Kalau tak dpt kat dunia, mahkamah akhirat ada. Bukan saya tak nak halalkan, cuma bagi saya, bila kiita perlu halalkan ialah apabila ianya adalah hutang yang kita rela dipanggil hutang aje. Sedangkan ini ialah gaji saya, titik peluh saya bekerja penat lelah selama sebulan. Ianya bukanlah hutang bagi saya.....

To be honest, saya dah pun dpt feedback dari HR mengutarakan 2 isu. Pertama, saya harus bagi notis 2 minggu (since saya masih dlm probation - tempoh percubaan) atau saya perlulah membayar gaji 2 minggu. Kedua, saya tak buat proses handover - penyerahan tugas.

Saya x jwb lagi email ni. Tapi saya plan nak jawab, tentang bayaran 2 minggu gaji utk notis 24 jam, kompeni boleh lah tolak dari balance gaji yang saya tak dpt lagi ++ gaji sehingga 7hbln yang saya resign. Saya yakin, akhirnya bukan saya yang berhutang dengan kompeni ni, tapi kompeni ni yang berhutang dgn saya...

Tentang handover, entahlah......bagi saya kalau manager saya tu memang pandai, dia lebih tahu apa lagi tugas-tugas saya yang berbaki dlm opis tu...semuanya saya dah susun elok aje dlm file atas meja..maleh nak pk. Pandai-pandai kamulah....kadang2 terpk gaks in case in future ada plak yang nak menuduh saya hilangkan file ke, curik dokumen ke, ape ke, emmmm.......saya tak buat, yang penting Allah tahu. Dan saya yakin Allah akan sentiasa melindungi saya dan sentiasa di pihak yang benar dan golongan-golongan yang teraniaya.

Bila pk-pk balik, compare jawatan saya yang kecik ni, macam mustahil plak sampai tahap saman menyaman....kalau sampai tahap tu la, memang bangang ler kompeni ni membazirkan masa & duit nak bayar lawyer nak saman saya...lebih baik la mereka fikirkan mcm mana nak cukupkan duit utk bayar gaji pekerja setiap bulan.....Wallahu'alam.....