CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bayangan_rindu

Shanghai - suzhou - hangzhou

Sambungan..

Naik kereta api dari Shanghai jam 11.35pm..sekali duduk dgn satu uncle ni..sepanjang perjalanan tu dia asik cakap cina..saya x tau nak kata apa dah..senyum jer lah..dia mmg peramah dan baik..cuma kita x boleh nak berkomunikasi dgn dia..sabar jerlah..dlm train disediakan air panas...

19/10, day 2: Sampai Tongling dia tunjuk arah nak keluar..bagus betul dia..stesen bas sebelah exit stesen keretapi..dpt bas yg paling awal 8.30am..45yuan.kat sini toilet dlm waiting hall mmg bersih..juga disedikan air panas..sepanjang perjalanan ke Taiping mmg cantik view dia..disebabkan saya x puas tdo..saya terlelap dlm bas x dpt nak ambik gambar..2jam perjalanan..sampai stesen bas Taiping saya ambik teksi 70yuan..perjalanan dia naik k kaki gunung Yellow Mountain... Cantik view dia..uncle tu pun baik..bawa slow jer..dptlah abik gambar.sampai north entrance bayar Admission fee 230yuan..pastu uncle tu bawa ke stesen cable car Taiping...bayar 80yuan/sehala...nak naik Yellow Mountain ada 2 entrance.. North &South.. Saya ambik north sbb cable car dia lbh tinggi berbanding yg south..
Sampai stesen cable car..ambik ko beratur panjang..ramai sangat...3jam beratur nak naik cable car..Saya masuk cable car paling last sbb nak berdiri dekat cermin nak ambik gambar..cable car tu naik turun mcm roller coaster plak...kejap laju kejap slow..seronok..

Saya ikut arah mana nak pergi..setiap sudut/tpt mmg menarik..x rugi explore..penat mmg penat tapi berbaloi..pancit gak sbb dah lama x panjat gunung..dah bersara hahaha.nak bergambar dekat flying over rock x dpt sbb org beratur..ambik dr jauh je lah..x larat nak panjat ke atas tu lagi..nak ke kawasan ni pun mak oooii byk anak tangga..100 steps..kalau x silap..
Alhamdulillah dpt checkin hotel awal..dpt tdor katil bawah..saya book htl guna ctrip.hotel baiyun..150yuan..mmg selesa...setiap dorm ada bilik air sendiri..puas hati..area ni mmg kat puncak...dekat dgn Bright summit..lps rehat naik balik ke Bright summit sbb nak tgk view sunset... Sini boleh tgk sunrise & sunset..angin dia sejuk sangat..dpt ambik view sunset pastu turun ke hotel sbb sejuk sgt..tiba kat bilik semua tanya saya dr mana..saya kata Malaysia..pastu ada 1 lady kata saya berani jalan sensorang.habis kawan last minute cancel.terpak gak pergi...lps tu dia tanya saya nak kemana esoknya..saya kata nak k Hangzhou...dia kata dia duduk Hangzhou dan offer ikut dia balik...apa lagi saya nak lah.dia dtg bertiga...mereka cadang nak turun ikut Western Steps jalan kaki sampai base..

Lps sarapan..naik ke Bright Summit sbb nak tengok sunrise...jam 5.30am..sampai kaw tu dah ramai yg tunggu..bukit tu kecik jer..so saya panjat gak dan guna monopod utk ambik gambar..mereka kata saya smart sbb ambik gambar mcm tu..yelah dah lah saya ni pendek x nampak sgt view sunrise...itu jer caranya...
Lps puas tengok sunrise kami turun hala ke Yuping cable car..mmg view sgt cantik masa matahari tgh naik...warna keemasan..
naik tangga...turun tangga...setiap tpt view yg berbeza...x sangka saya boleh sampai Yellow Mountain...sampai Yuping cable car terus jln hala ke base station..nak jimat duit...sesapa yg naik naik Yellow Mountain kena naik dr Yunggu cable car @taiping dan turun jln kaki ke Yuping...jgnlah naik melalui Yiping...memang sepanjang jln tu naik tangga jer..penat..
Yellow Mountain mmg mencabar..tetapi berbaloi..misi tercapai akhirnya..

Taiping cable car mmg menjadi pilihan ramai org sbb ketinggian cable car dan view yg sgt menarik..cable car boleh masuk 100org...masa saya naik Yellow Mountain/Mt Huangshan cuaca cerah..x hujan..Alhamdulillah...lagipun saya x bawa rain coat..suhu d puncak waktu mlm dlm 12°c...yg ni kat hotel saya duduk..kat Bright Summit maybe lagi rendah..ada byk pilihan utk bermlm..kalau nak tgk sunset & sunrise better stay di Baiyun hotel..mmg saya recommend @ di Guang Ming Ding.Di Bright Summit ada stesen meteorology...
Hotel lain kat bhg bawah...kena pandai plan nak pergi tpt mana,hotel mana...
Disebabkan terlalu ramai org..ada yg sewa khemah..x silap saya 180yuan..mmg penuh dgn khemah kat keliling hotel ni...
Saya pergi masa peak season so bayaran mmg mahal..non peak masa winter saja..admin fee baru 150yuan ,hotel baiyun 120yuan,cable car 65yuan..

Kalau x nak climb down by foot boleh jer guna cable car..pd saya amat rugi sbb x dpt view yg menarik...setiap kali turun akan jumpa kaw yg menarik...Alhamdulillah walau dah lama x mendaki..kaki x cram..Sampai base station dlm 11am..kami naik shuttle bas ke Tongkou..kawan baru yg 3org tu pergi lunch..saya plak jln2 sekitar pekan Tangkou..beli pear besar 2biji 7yuan..murah..so sweet & juicy...kalau tahu saya beli byk..

Kami bergerak ke Hangzhou dlm 12.30pm..4jam perjalanan ikut highway dlm 222km...banyak masuk terowong..melalui jambatan..view mmg cantik..tol dlm 60yuan..lagi 132km..sepanjang jln view gunung jer..ada tasik...mereka drop saya di bus station..saya nak bayar duit tol&petrol diorg kata x payah...baiknya..dari situ saya ambil bas dan ambil teksi lagi..agak jauh gak Wushanyi hotel di West lake...hotel ni dekat dgn bangunan bentuk pagoda..saya check in dlm 5.30pm..single room 118yuan/night..bilik besar..bersih..
Mlm x kluar sbb dah penat..seharian berjln...esok akan sewa basikal...ronda West Lake& sekitar hotel..

cintapdyg1 posted on 21-10-2014 05:11 AM
Taiping cable car mmg menjadi pilihan ramai org sbb ketinggian cable car dan view yg sgt menarik.. ...

Wahh...bestnya gi Yellow Montain...jelesssss.....
nanti tepek gambar Yellow Mountain ya

Semua gambar saya kena edit dulu sbb byk muka saya..maklumlah travel solo...tapi Syukur pd Allah semua di permudahkan sepanjang kat sini..
Tunggu ye kemunculan gambar2 tu nanti..nak dowload photobucket asyik x dpt jer dr aritu..

Bangun awal pagi sbb nak ronda West Lake..ingat nak sewa basikal..rupanya kaunter kat entrance buka 8.30am...saya datang 7am..so jln kaki jerlah...hala ke Pagoda..naik atas 40yuan..ingatkan kena naik tangga..nasib baik ada lift..sampai atas angin sejuk..dpt tgk view 360°..hajat hati nak ronda area satu lagi..tup2 jam dah hampir 10am..saya kena check out b4 12pm...lagipun saya nak ke Yiwu..lps checkout hala ke Xihu Avenue utk naik metro Dingan..lalu sebelah masjid..& sebelah ada restoren halal..disebabkan saya x beli tiket k Yiwu..so x singgah..sampai metro station beli tiket guna mesin..senang & cepat..turun ke Chengzhan..2yuan...saya hala ke Hangzhou Railway station utk beli tiket..masa tgh Q..ada peminta sedekah plak dtg kat saya...saya hanya geleng kepala & tunjuk tgn x nak...lps tu plak ada makcik kata maksydnya..you dari Malaysia..org Malaysia baikkan..Dia nak mencelah masuk nak beli tiket..kebetulan saya dah depan kaunter lps saya beli tiket saya bagi dia masuk...Alhamdulillah dpt tiket..tiket masa tu tinggal lagi 18..kalau saya lambat kena naik k/T train...tu last D train k Yiwu jam 5pm..akan sampai Yiwu jam 6pm..2nd seat 40.50yuan..kena tunggu 4jam lagi..

Semua tpt yg saya tuju & kedutaan china d Shanghai saya print screen..Saya download Maps.me, China Trains,arlean metro,Waktu solat di china,

Restoran halal sebelah masjid Phoenix Hangzhou tu boleh lah sekadar mengisi perut..makanan x berapa nak sedap bagi Ved

Follow Us
Ooo ye ke..patutlah saya pun rasa mcm berat hati jer nak singgah..

Sampai Yiwu dah mlm..so naik teksi jer sbb nak cepat sampai hotel..40yuan...stay kat Dong Ou Hotel 2mlm..rm45/night..dia minta deposit 300yuan...bilik besar..tilam satu lapis jer...kain selimut dia best..lembut..bantal 4biji tapi dah leper..saya mmg bawa bantal leher yg bentuk u tu (sbb dah plan naik tren..ke Tongling 6jam..)so x de masaalah.hotel ni kat area Changchun 6 street..dekat sgt dgn District 1...kat Yiwu ni saya nak santai jer..pagi nak keluar jln2 sejuk..nasib baik pakai 3lapis...makan tuna salad di AlMadina Restaurant..22yuan...mcm makan utk 3/4org..beli ni jer sbb nak makan sayur.. Sedap...Masuk Yiwu Market..saja jln2...mcm2 bentuk bag...dgn jenis liplap-liplap...dr yg kecik sampai ke saiz besar...basikal..dr yg kecik sampai yg tayar besar..yg boleh dilipat lagi..mcm2 ada...yg pasti kena tahu nak beli apa dan terus tuju ke district yg berkaitan...amat2 luas dan x larat nak jln kaki...ingat nak ke District 4...x jadi sbb x tahan bau asap rokok..terus keluar...saya cuma nak ke Pasar mlm Binwang je..naik bas no 1...singgah di al hana restaurant...saja try arab bread..dia bagi sup, mmg sedap sup dia...al hana dish tu kalau makan ramai2 berbaloi 300yuan...jln2 sekitar sementara tunggu pasar mlm beroperasi..tgk org muda jual jagung bakar guna basikal...kulit jagung dijadikan bahan bakar...saya snap gambar dia...pastu ada uncle jual roti bakar yg berinti kacang hitam..mcm roti tempayan tu lah cuma ada inti kacang merah...dluar tong drum...tapi kat dlm ada tempayan kecik.bakar guna kayu arang yg diletak di tengah2 tong tu...dia jual depan tadika..ramailah budak2 suka beli...nampak mcm sedap jer..dahlah musim sejuk..makan roti panas2 dgn air kopi..bestnya...

Terus hala ke Binwang Night Market di jln Santing Rd...Fuhh hebat lot gerai mereka.. hias mcm dlm kedai..siap langsir bagai...pastu skrg nak masuk winter season...byklah baju sejuk yg menarik & murah...kasut..mcm2 fesyen...saya beli thermal socks 3pcs=10yuan...selimut lembut corak daun mapel..35yuan..nak tawar dah x boleh...no bargain...beli buah pear yg besar lagi..3biji 9yuan..pastu beli kebab daging kat satu kedai kecil sekitar Night Market tu..20yuan...mmg sedap...Night Market dekat dgn kedai2 makanan arab...pastu jln sekitar McD di seberang jln...ada org arab jual kebab, daging yg di buat mcm satay,..pastu ada org jual mutiara..siap tunjukkan tiram yg masih ada mutiara..besar yg amat...ada yg jual obor2 kecik yg diletak dlm bekas kecik bertutup..siap pasang music...so kita nampak mcm obor2 tu manari2...cute plak..masa nak tunggu bas...ada ramai org bawa motor tanya nak ke mana?..mereka semua sedang cari org/pelanggan..x tau berapa dia caj...mcm teksi lah tunggu org...

23/10...checkout.naik bas no 1 tambang 1.5yuan...ronda2 naik bas....pastu turun di bus station..tukar bas no803,tambang 1.5yuan..sampai railway station hampir 10am..Yiwu Railway Station ni adalah stesen yg baru...masa tgh beli tiket..sekali kat belakang saya org cina Malaysia .. businessman..dia terkejut saya sorang jer...
Masa turun tangga menuju tren..ada tren laju sedang melalui stesen Yiwu...laju bebenar...nak ambik gambar/video cuma sempat dpt ekor jer...bunyi dia mcm bunyi jet....
Sempat ambik video Tren D k Shanghai..tren ni melalui byk terowong..melalui kaw sawah padi..plak tu padi tengah mengguning...Sampai Shanghai Hongqiao..naik subway2 turun kat People Square... saya stay di Mingtown etour youth hostel..sebelah Hotel JWMarriot....dekat jer dgn People's Park..stay 2mlm 110yuan..female dorm jer..masa check in dia bagi kain cadar,sarung bantal dgn sarung gebar/selimut tebal.Allhamdulillah dpt katil bawah..satu bilik 4org...view kat luar cantik gak..dpt tgk Pearl Tower...disebabkan sejuk..lps kemas katil & bag..keluar hala Fuzhou Rd...jln terus sampai jumpa Zhenjiang rd..@jumpa sushi express..belok kanan sampai jumpa gerai jual buah2an di kiri jln..depantu ada org jual satay kambing...pehhh sedap..x de bau kambing satu cucuk 4yuan..beli 2 jer..pastu beli roti 2keping..wahhh terasa lg satay kambing kat tekak ni...

Esoknya pergi People's Park..ronda2sekitar..pastu ke YuYuan Garden..sampai destinasi saya saja masuk kedai2 sebelum ke Yu Yuan Garden.....tiket masuk 40yuan..Ramai org..byk binaan batu yg cukup unik..ikan emas besar2...dah puas jln2 ...ambik gambar kat dlm tu..keluar dan cari souvenir... kena jln ke luar dr kaw YuYuan Garden baru dpt murah..ada satu kedai..kalau kat Malaysia kedai rm2...kat sini 2yuan /10yuan...masuk dan cari brg utk dijadikan souvenir.. beli beg duit yg saiz agak besar baru 2yuan...saya beli 6pcs..tokey tu kata bayar 10yuan jer...huhuhu...rezeki saya..Alhamdulillah..beli fridge magnet 2for 10yuan..nak tawar x boleh..pastu saya ke Qibao town..saya jln2 sekitar kedai dulu baru masuk kaw Qibao tu...semua lorong saya masuk...ada selendang sutera yg murah..pastu ada jualan baju yg juga amat murah...selendang sutera 100% silk..jumpa satu kedai..49yuan..saya byk beli tudung..harga 10yuan/pc..
Beli yg jenis licin &kilat..saya ni suka beli baju kurung tapi amat sukar beli tudung..dah alang2 k China..beli jenis sutera..murahkan..lain dr yg lain..
Dah puas jln2 & membelibelah...saya ke The Bund..lepak2 jap..tengok view waktu mlm..sblm tu singgah beli satay kambing 3cucuk & roti sekeping...sampai The Bund..ambik gambar,duduk kat satu bench sambil makan satay kambing..suhu dah lah sejuk..asik nak makan saja..bila view bertambah cantik..saya ambik gambar sambil diri atas bench..ada seorg lelaki menyapa kata saya smart sbb guna monopod...so saya borak2 dia dia..rupanya dia dr Hokaido,Jepun..datang naik tren dr Kunming k Shanghai..24jam dlm tren..pastu dia kata org cina pengotor,not friendly.. mlm tulah dia baru bercakap dgn org...iaitu saya..dia sgt happy..saya ingat nak naik river cruise.. tapi dah best borak dgn org Jepun tu..dpt lagi kawan baru..dia nak belanja saya makan so saya bawa dia makan kat gerai satay kambing tu...mula2 makan yg spicy..pastu dia minta lagi 2 cucuk yg biasa..Alhamdulillah dia suka..saya pun suka dpt makan free 2cucuk..Alhamdulillah rezeki..Esok saya checkout awal..dpt duit deposit 100 yuan so saya terus k Shangai Science & Texh Museum..sementara tunggu kedai buka..saya ronda2 kat taman..wah byk bunga ros..byk kudup juga..pastu hala ke underground subway tu...cari tudung silk lagi...nak habiskan duit yuan..selendang sutera sy dpt 35yuan..harga awal pagi...sblm tu ada org jual bag bawa saya k kedai dia..saya saja test..satu purse pjg tu mmg lawa..sweet colour.. dia letak 280yuan..saya kata 50yuan..dia kata x boleh..dia minta best price..saya kata 45yuan...lglah dia x bagi...hahaha..saya terus blah..saya nak tgk..so you all pandai2lah tawar ye..mmg berbaloi...saya x beli..saja sakat dia pagi2...
Lps puas shopping..saya k Airport..sementara tunggu flight..saya dok kat satu area..then ada satu cina borak..dia pergi dgn group..so bayar dlm 5k..dia terkejut saya pergi sorg & backpack..saya spent rm995.00jer(1850yuan)..ada baki 4yuan jer..buat kenangan..seronok borak dgn dia...saya dpt lgi kawan baru exchange contact no..Alhamdulillah..percutian saya cukup bermakna walau sensorg..
2 thumbs up for MAS..layanan cukup mesra..masuk cabin jer..bagi minum air..pastu bagi buah,salad.makan satay..satay dia lembut&sedap..main course lagi..byk makan..dessert dia sedap..masa pergi makan nasi lemak..pun sedap..touchdown klia 9.20pm..25/10/2014..pergi satu beg..balik jadi 2beg...
Tunggu kemunculan gambar saya..sabar...

Terima kasih Cinta... Tak sabra nak tengok gambar.

Day 1:18/10:Shanghai
[img]%5BURL=http://s982.photobucket.com/user/cintapdyg1/media/DSCN2283_zpsd6d88249.jpg.html%5D[/URL][/img]

kalau sesaper ada lebih yuan nak tukar boleh bagi tau saya ye.

TQ

Alamak besarnya gambar...
sorrylah lambat upload sbb wifi slow sgt nak upload photos ke photobucket...

Day 2 :19/10: Huangshan

Sungguh indah ciptaan Allah swt..x terkata...waktu sunrise & sunset...warna keemas-emasan..
saya x dapat nak upload gambar lagi...wifi slow sgt2...

jumpa lagi...

check in.. alhamdulillah, berkat info dari cari saya berjaya menjejakkan kaki ke bumi shanghai pada 25 dec lepas. sekarang di Hangzhau.

my trip actually from Kuala Lumpur-Shanghai-Hangzhou-Huangshan-Shanghai-Kuala Lumpur from 25/12/2014-1/1/2015

until today, i am really enjoy with this trip.. dari suhu 6 degrees di shanghai, merasa suhu 3 degrees di Hangzhou, naik ke Huangshan@ Yellow Mountain merasa suhu -3 degrees.

askm. ada sesiapa di hangzhou sejarang? Kat mana boleh tukar duit ye? Bank eccept tak duit kita? Nervous bimbang duit tak cukup. Card credit tak boleh pakai pulak sebab lupa nak inform bank

dellashrill replied at 31-12-2014 03:31 AM
my trip actually from Kuala Lumpur-Shanghai-Hangzhou-Huangshan-Shanghai-Kuala Lumpur from 25/12/2014 ...

Hi della ... Pls share itinerary, tips and gmbr2 klu boleh... Bcos I plan nk pi Shanghai-hangzhou sept/October ni