CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7826|Reply: 54

Mengatasi masalah dengan orang yg x faham pasal BF

Salam kawan2..

intro dulu ek..aku skang ni dah 37wks preggy.niat hati memang nak exclusively bf baby setakat yg mampu.macam mana nak melalui semua tu kalau ada orang2 di sekeliling kita yg x faham pasal bf ni?especially org2 tua la ( ni kes makcik2 aku yg nampak gaya x support bf).sebab dia orang ni kadang2 x faham.kebanyakannya ikut pengalaman je.mesti pernah dengar kan, ada yg kata susu yg mula2 kuar pas bsalin tu susu basi la, pastu yg xsupport kita nak fully bf ni.suh tambah susu formula ngn air kosong.ada setengah kes tu suh campo ngn nestum la.alasan??baby x kenyang.sedangkan susu badan kita ni sebenarnya dah cukup kan utk keperluan baby kita.

lagi pulak sekarang ni, susu kita tu dah boleh pam nak wat stok.aku memang berusaha gigih nak wat stok time pantang nanti supaya bila aku dah start keje xdela putus stok susu utk baby. a big no no no utk top up dengan susu formula selagi aku mampu memerah..tu cabaran memerah..nanti mesti ada yg x percaya kita boleh simpan susu tu sampai 3 bulan.mesti akan ada kata2 sumbang elok ke susu frozen ni??

aduh..aku xnak nanti usaha aku nak fully bf baby aku terganggu dengan halangan2 camnih.camne ye nak bagi dorang faham tapi dalam masa yg sama x menyinggung hati & perasaan..xkan nak suh dorang baca artikel2 berkaitan, mengadap cari forum ke..orang tua ni terlampau banyak pantang larang sampai x daya nak ikut.yg elok tu x salah la kita ikut kan.

sebabnya pengalaman aku, aku tengok sepupu aku nih, anak dia bf betul2 dalam pantang je.alasannye, kerja syif.malas la aku nak tunjuk pandai bagitau pasal EBM semua kan.pulak tu mak dia pun cam x support bf.on je susu formula.aku x nak nanti usaha aku diperlekehkan.sian kat hubby aku belikan BP mahal2..

1# zaujahzauji
jgn risau...kt cni ramai yg akan sokong ko...aku pun mcm tu jugak...ramai yg pelik aku still BF baby...tp my MIL ok...siap suruh perah dan simpan dlm fridge...masa bln puasa ada rancangan psl diet apa ntah kt rtm1...masa tu suhaila (wife faizal hussein) bgtau psl khasiat susu ibu...doktor pun ada ckp gak...lps tgk rancangan tu terus hubby aku support aku BF baby...skrg stok semua dlm fridge sbb ngam2 utk minum sehari...kt freezer takde...so far baby aku kenyang je...tido pun nyenyak...tak pernah lak meragam...ada gak suara2 sumbang tanya baby aku minum nestum tak?oh no...aku takkan kasi baby aku minum nestum sblm sampai masa...jgn cari penyakit...

pedulikan ajer....just go on n bf your child..itu anak u...u have right...

2# mamapea tq mamapea..soalan tu yg x lalu nak dengar.nak jawab lagila.kadang2 terfikir gak, dorang ni x kan la xleh pikir guna logik akal.xkan newborn dah nak kena kasi nestum.baby menangis tu biasala kan.walaupun ni 1st baby aku, tapi dari apa yg aku baca semua tu normal.x semestinya asal nangis je dia lapar..susah nak bagi paham org yg mentaliti dah set, bf je x cukup.kena top up susu formula,air masak, etc.

3# honeybee1802

memang nak pedulik kan je honey.tapi kadang2 orang camni jenis susah nak bagi faham..nanti katanya kita x pandai jaga anak.lagi best katanya nanti, tu la orang muda sekarang.xnak dengar cakap org tua..tu belum pasal makan jamu lagi.ada gak suara2 yg terdengar, makan je jamu kalo x hubby lari.sampai aku pernah jugakla cakap, kalau baby x tahan camne? pun x paham gak. bagi aku keutamaan adalah baby.kalo sampai baby sakit perut, lagi teruk jaundice ke.xkan la hubby x leh faham??nak gak kita sumbat jamu-jamuan tu ke?apa2 jadi kat baby, makcik2 aku tu ke yg nak tolong tanggung.dalam soal makan jamu lak, aku tengok ketahanan baby dulu.kalau baby ok, aku makan.kalo x, aku carik alternatif lain..

salam

the best thing is that you know what's the BEST for your baby
orang lain boleh bagi pandangan
terpulang pada kita nak ikut ke tidak
takde sape boleh paksa kita ikut cara diorang
habis² pun, dengar dan iyekan aje
tapi xyah ikut
akak dah lalui semua tuh
bukan senang
menusuk ke jantung
tapi pejamkan mata,pekakkan telinga
dan alhamdulillah
now my baby dah nak masuk 2 tahun next month
walau dia x bambam mcm cousins dia yg x BF
tapi alhamdulillah syukurrrr sangat
dia jaranggggg sangat demam @ batuk@ selsema @ sakit
itu nikmat yang paling ku syukuri
dan sekarang barulah diorang terbuka sket mata
'ooo...patutlah jarang sakit ye?minum susu ibu'
tapi semuanya kuasa dariNYA
kita hanya mampu merancang
hanya DIA yang menentukan segalanya

Follow Us
mmg byk cabaran bf nih.....environmentnyer..mase nk memerahnye..nk m'yimpanyer..n segala mcm mak nenek lg..tp tu sume lumrah...bkn sume org akn pham/stuju aper yg kite buat..mmg org2 tua nih akn lbh cpt nk 'bunyik' kalo kiter x ikt pantang lrg diorg...kalo mmg jns yg ssh pham ni..dgr je la ape diorg ckp..amk yg elok2 je..yg rse kondem kiter tu jgn simpan..masuk tinger kanan..kuar tinger kiri..yg lain lantak korg ler nk ckp aper....kang kalo bby kiter dh debab2 or bulat2 hsil bf..diorg lak sibuk2 nk geram ngan ank kiter..

6# ummi_ina
kuikuikui..ini le kubuat..depan ku iyer..blakang hehe...dlm cucu2 belah hasben, anak yg yg 2nd jek leh kata fully bf..br2 nih sbb dah terdesak sgt terpaksa top up ngan FM, kubuat pun sbb bb dah lebih 6mo..dah mkn..hasben aku n maknnyer ckp boleh pun dak ni minum abis...mmg ah..kalo dak dah mkn mmg ahh..apo msk tak kisah..tp kang kalo aku tak pump depa tatau supply akan lenyap..lgk satu bab anak aku ringan jo..asik2 ckp kazennya lgk besau dr dia..dok dekat lebih kurang jo..in fact anak aku lgk tinggi..anak aku dok underweight sbb time dia ptt menaik tuh dia sakit2, yg  kazennya tak penah sakit2 mcm anak aku...lgk pun MIL ske ckp cucu ni dah leh buat sekian2...anak aku relaks jek...time demam pun leh belajar merangkak berdiri...

5# zaujahzauji
bcakap psl jamu ni aku pun tak makan jamu dlm pantang...sbbnya aku BF baby dan baby aku jaundis...lgpun aku tak pecaya jamu2 ni...aku cuma mkn madu DCL sbb utk sembuhkan luka czer dan mkn pun aku pantang...aku tak mkn benda2 sejuk dan berangin...biarla bdn aku gemok ke,berisi ke janji susu aku cukup zat utk baby...bab suami nanti lari tu merepek je...suami lg syg adala...kita dh susah pyh berikan dia zuriat pastu nak lari sbb kita gemok?berani buatla...terus terang aku ckp...aku BF baby tp aku tak kurus mana pun...bdn mcm ni gak berisi...org dok mengata aku gak sbb BF baby tp bdn tak kurus...aku peduli apa...janji anak aku sihat...sblm beranak aku mmg kurus...lps beranak bdn mmg naik...nak buat mcmana...maybe dh keturunan aku mcm tu...so far suami takde lak nak suruh kurus...tp aku sndr kena sedarla takkan selama2nya aku nak berbadan berisi mcm ni...lps baby dh tak BF baru aku nak kuruskan bdn blk...buat masa skrg lantakla aku gemok ke apa ke...aku baru bersalin 2 bln...org disekeliling aku sibuk dok ckp aku makin sihat...hellooo...bdn naik pun makan masa...nak kurus pun makan masa gakla...takleh la nak kurus mcm zaman anak dara dulu secara mendadak...skrg ni aku paling hepi sgt2 sbb aku mampu BF baby aku sehingga ke hari ni...kt ofis aku pengepam tegar cuma 3 org je termasuk aku...yg lain tak kasi dh BM kt baby diorg...thn ni je dkt 20 org ofismate aku bersalin...

9# mamapea

tahniah to mamapea
syabasss
u r such a strong mom

pedulikan kata orang.yang penting u kena kuat semangat..sebab bila dah mula dengan azam mesti ade dugaan nye.i dulu hampir2 nak kasi bb fm.ishhkk nasib baik kuat lagi azam.walaupun orang terdekat tak membantu dan bagi semangat kitorang kat sini sentiasa menyokong u.kalau susah atie masuk la forum..kita kongsi rasa hati dan geram tue k.sekarang bb ku dah 8bulan bf..hehehe happy tau bila dia puas bf...siap senyum happy lagi kat i..kuat kan semangat untuk yang tersayang.harap2 satu hari bila dia besar dia pun akan hargai pengorbanan ibunye.semoga berjaya dengan niat murni tue...

9# mamapea
h..tula mamapea.aku ni pun sebenarnya tergolong antara org yg xpercaya sangat jamu nih.aku plan nak makan bidadari je.sebab aku dok pikir2, xsemua org serasi ngn jamu.cam pantang2 makan tu lan.xleh makan ikan la, jangan makan telurla, sayur sekian2 je boleh.bukan aku nak sombong x percaya, tapi pada aku semua tu bergantung pada badan kita.aku rasa org dulu2 ni, bila sorang dah kena , contoh gatal2 sebab makan ikan sekian2.so dorang assume org lain pun camtu.pastu bab minum air kena sukat2, takut luka lambat baik.pun aku rasa lebih pada assumption je.dulu2 kan xde jahit2 semua ni.same goes to bf ni.dulu2 mana ada teknologi BP.tu yg dorang dok tanya, "kalau bf, nanti dah keje camner?xkan nak tunggu mak balik keje?"..sekarang dah makin maju teknologi, so kenapa kita x gunakan apa yg ada.aku bersyukur sangat2 sebab time aku nak ada anak ni la, kesedaran tentang BF ni makin meluas.aku pun xpaham kenapa ada yg xnak sokong BF.

tapi kadang2 orang tua2 ni ada yang betul. contohnya baby girl aku ni memang kuat menyusu..aku memang bf dia takde susu lain lagi dah..tapi baby aku ni lepas dia menyusu dia menangis gak lagi...try susukan lagi dia menolak..MIL aku cakap bagi le air suam sikit takut dia haus sebab kadang2 susu badan kita ni macam panas..mulanya aku takmau bagi..tapi aku try jugak le...lepas minum tak banyak le dalam 5 ml macam tu, terus senyap nak tido..tiap kali menyusu macam tu le..

sekarang ni dia ngan abang dia memang kuat minum air suam..banyak makan tapi aku bagi yang sihat je yea...no mc d, kfc or makanan ringan.. kalu nak, aku buat sendiri je...cuma setahun 3x je aku masuk restoran2 ni...supaya anak2 ni tahu jugala macamana rasa makanan ni..takde la melopong je bila orang lain cerita pasal kfc mcd semua...

minggu lepas baru 1st time aku bawak anak2 pegi pizza hut...lepas makan biasa aku tanya sedap ke tak? anak2 cakap tak sedap pun...ibu buat lagi sedap... pandainya ank2 aku ni ngampu aku..

13# wakaka_eh

tu aku cakap, yg mana rasa elok bolehla ikut.semuanya kena try n error.kalau susu sikit, kita usahakan jadi banyak.sebab aku kalau boleh x nak baby aku matang sebelum usia.maksudnye dari segi diet dia la..kalau dulu2 ada yg bagi pisang lenyek kat baby sebelum 6 bulan pun ada.mungkin susu x cukup.zaman dulu kan susah.bila sorang wat ok, yg lain pun ikut.pemakanan ni bagi aku ikut badan orang.ada orang tahan, ada org x..kita sendiri tau apa yg kita boleh makan dan x boleh makan.tapi kalau sampai tahap kena makan ikan kering je masa pantang, aku payahla nak terima.mana nak datang khasiat2 semua tu.masa ni la kita kena makan macam2 utk produce susu badan.

cabaran menyusu dan support org sekeliling.... mmg lumrah hidup macam tu.. sesetengah org pandang serong pada ibu yg nak menyusukan..
takpe..takpe.. yg penting... kita tahu apa yg terbaik.. dan apa jua yg mereka kata..kita jua punya fakta untuk menyangkal (supaya kita lebih yakin.. tak perlu sangkal pada mereka terang terangan..cukupla sekadar kita kata pada diri sendiri)

sbb golongan yg akan memperlekehkan biasanya mereka yg tua2... berumur dari kita.. senyum dan kata "dr kata.. bf baik untuk baby.. DR kata......"

sbbnya..mereka takkan percaya kalokita yg kata.. so kena rujuk pada org yg leh bg keyakinan pada mereka.. kita gunalah DR kata itu ..dr kata ini...

biasanya menda camni dalam 3-4 bulan pertama jek.. lepas tu diornag diam
dan bila dah 8-9 bulan jumpa balik mereka akan terpegun sbb anak kita hanya nyusu badan..

alhamdulillahhhhhh... allahuakbar

apa yg aku bole kata.... hati ko kene betul2 NEKAD. tu je kunci kejayaan nk full bf ni. aku dulu camtu la... masa anak sulung aku gagal atas kejahilan aku sendiri. bila pregnant anak kedua... aku memang nekad nk full bf. masa pregnant aku sibuk baca forum ni.. tanye mcm2.. n prepare mental ni ha. masa bersalin... mmg aku niat nk bg full... tp sekeliling aku mmg tak menyokong. mak aku pon bising kata baby tak kenyang.. soh top up formula. tp... aku pekakkan telinga.. and anak aku.. aku handle sendiri. so mmg takde peluang la org nk sumbat nestum kt mulut dia... hehe...

tp memang mencabar. mcm2 problem aku hadapi... nipple crack, bengkak susu... anak bergayut susu.. tp berkat niat murni nk susukan anak.. n aku nekad.. alhamdulillah.. aku berjaya full bf anak aku smpai skrg dah 8 bln lebih.

apa yg aku bole kata.... hati ko kene betul2 NEKAD. tu je kunci kejayaan nk full bf ni. aku dulu camtu la... masa anak sulung aku gagal atas kejahilan aku sendiri. bila pregnant anak kedua... aku mema ...
talapia Post at 8-10-2009 10:31

ku sokong talapia...
mmg NEKAD ibu sgt penting...
kena kuat semangat...
then buktikan anak leh nyusu selama yg mungkin...

16# talapia
apa yg ko ckp semua sama dgn aku...masa anak sulung dulu aku mmg tak tahu lgsg pasal bf...dpt anak ke 2 ni aku mmg sungguh2 bf dia...but at da same time aku mmg kesian sgt2 dgn anak sulung aku...masa aku dlm pantang anak sulung aku teringin sgt2 nak hisap susu bdn...dia tgk adik dia je yg dok hisap...dia pun nak gak...aku kasila...tp kejap je...dia pun mcm malu2...kekadang aku kasi gak susu yg dh perah kat anak sulung aku...biar dia merasa susu aku sama2 ngan adik dia...skrg dia dh xnak...dia ckp susu masin...apapun aku mmg puas hati sgt2 sbb sampai skrg aku dpt bf baby aku...bila tgk dia sihat kita jd lg semangat nak bf dia...

1# zaujahzauji

tambah lagi mommy yg nak BF..bagus2...
halangan tu tetap akan ader..kena niat n nekad laa..
nak memahamkan orang2 yg x paham memang susah skit..bila dah bersalin nanti tunjuk kat dorang yg BF nih menyenangkan dan menyeronokan..hehee
cakap2 orang yg x berpengetahuan (bout BF) macam kita (chewahh) harus disangkal..tapi dengan nada yg menyenangkan..orang lain dengar pon xder laa rase cam kita bangkang keras2 cakap dorang..
okay..gud luck

17# tumitu
haah betul..nekad..tekad..determination...n jgn luper..isikan ilmu pasal bf di dada...tanpa ilmu kita takleh nak counter apa org ckp..takleh nak handle BM or even bf correctly...isu masalah time pantang satu hal..lps keje kang satu hal jugak taw...so at least kalo amik tau awal2 leh la handle teratur...
lagik satu certain org tak thn taw dgr NB baby asik nangis..usually they said bb tak kenyang2 minum susu..tp sebenarnya i think the bb want to be close with tender loving care mom...bersedia la bersengkang mata maybe dr tgh mlm ke pg ker...hehe..kalo bb nak ngempeng pun sedia la jugak..mmg nature dia dah gitu..bb loves sucking for comfort n security..rs selamat agaknyer ngan warmness from the mother.sbb apa yg kuperati org tua2 ske kasik FM..mmg  lama kenyang but...kot kene mcm anak aku yg sulung dulu..FM pun dia nak mcm BM..aduss...naya perut woo...
lagik satu balik kg pantang jgn luper daftar kat klinik kesihatan tuh..nanti nurse dtg check antara pasal BF la..org tua ko musti ada..masa la ko tanya misi tuh soklan2 berkait BF seme contoh kekerapan nak BF ker..baper jam skali ker..
lagik satu leh jugak ko kaitkan ngan isu semasa skang nih...pasal H1N1 ker..sib baik bb bf,kurang2 kalo maknyer kene insyaAllah bb ada antibodi dr ibu...pasal earthquake,taufan seme..bygkan kalo bb tuh minum pakai botol..mana ada air bersih nak buat susu???sedangkan BF direct mmg sterile semulajadi..pernah terbc time taufan katrina ada ibu yg stranded ngan bb dia,FM...mati bb tuh...kesian..kat philipine plak ada mak,bb n nanny..askar nak amik bb dulu, mak ckp tak nak,so depa amik mak n anak sbb bf...rupernyer kat relief centre contoh time acheh dulu byk lambakan susu tin which brought a message that FM nih lagik berkhasiat time2 emergency gituu..