CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aily

UMRAH & HAJI VIII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
Assalamualaikum, mohon laluan nak sambung travelog yg sering tergendala.
Hari ini adalah 8 Zulhijjah.....selepas solat subuh nampak jemaah makin ramai yg memenuhi Mina.  Grup dari Turki berduyun2 melalui kawasan terowong menuju ke khemah mereka di Syoaibin. Tak ketinggalan konvoi jemaah dari Rusia dan Asia Timur yg datang naik bas yg diubahsuai.  Menurut kata Muzawwir kami, depa nih akan start berniaga mulai hari ini hingga 12 Zulhijjah.  Mmg telah mula kelihatan peniaga2 yg bukak bisnes tepi jalan depan khemah Rusia n Turki.  Cuaca lak nampak mendung pagi nih.  Breakfast Arab, depa serve roti arab dgn halawa, honey, cheese and kacang pol.  Best....hujan mula turun..mula2 renyai lepas tuh jadi lebat pastu reda sekejap...sekali hujan turun mak aih lebatnya..kat luar khemah dgr bunyi siren, pihak berkuasa Sausi dah standby dgn bot di kawasan2 yg dikuathiri bole bajir.  Tapi yg peliknya sewaktu tgh dok hujan lebat2 tuh..ader gak jemaah yg masih dok lepak atas bukit kat terowong ke tempat sebelihan tuh.  Kami dimaklumkan oleh muzawwir kami bahawa jemaah tajaan Al-Rajhi akan bergerak ke Arafah mlm ini selepas solat Isyak.  Setiap kami diberikan tag yg menentukan bas kami kelak.  Sepanjang hari mendung dan hujan tetapi jumlah jemaah makin bertambah.  Syukur di Mina tak banjir..cuma ader di kawasan rendah khemah yg basah akibat aliran air yg laju dan masuk ke dlm khemah.  Saya mabil peluang utk memerhatikan pergerakkan jemaah sambil berzikir dan bertalbiah.  SubhanAllah terasa betapa kerdilnya kita......Makan tgh hari dan malam cam biasa nasi Mendy gak..satu dulang utk bertiga dihidang dgn seekor ayam setiap dulang...disertakan dgn pasta ala2 spagheti.  Menjelang petang hati makin teruja sbb bakal memulakan perjalanan utk wukuf di Arafah.  Kira2 pukul 8.00 kami diarahkan utk bersedia.  Saya bwk satu bagpack yg beroda utk memudahkan pergerakkan kelak.  Saya bwk peralatan asas utk bersuci dan sepasang ihram spare utk sebarang kemungkinan.  Jam 9 mlm konvoi jemaah Al-Rajhi mula bergerak meninggalkan Mina utk ke Arafah.  Saya teruskan talbiah.  Perjalanan mmg amat perlahan..disepanjang jalan nampak mereka2 yg berjalan kaki berduyun2 menuju Arafah.  Lebih kurang pukul 11.30 kami sampai di Arafah...saya pelik bila melihat jemaah2 Arab yg dlm grup kami berebut2 nak masuk ke kawasan khemah...bila kami masuk ke dalam baru kami tahu sebabnya..rupa2nya depa berebut ambik tilam dan tempat tidur.  Saya pon pelik takkan depa tak Qiamulail??? Mmg depa tak buat begitu..saya jadi agak stress kerana space utk saya Qiamulail mmmg takder.  kat luar kehmah tempat parking bas..adus..saya pon ambik keputusan utk zikir sambil berbaring dan terus terlelap......

Mina 8 Zulhijjah

Kawasan khemah dibawah khemah jemaah Al-Rajhi selepas hujan

Mina lepas hujan

Grup Jemaah Turki

Grup jemaah yg baru tiba menuju ke khemah mereka di Syoaibain

Bas takder bumbung utk jemaah syiah

Salam, terima kasih ayahjoe....ye la jenama bata tahan sket ya compare tu yg biasa tu..insyallah akan saya cari...
Assalamualaikum cari lar selipar yg ringan dan lembut.  Selipar jepun brand bata yg tapak dia warna biru tuh pon ok.  Yg penting mesti lembut agar kita selesa berjalan kelak.
ayahjoe Post at 13-3-2010 07:38

Salam HT, Ayah Joe dan yg lain2...

wakaf al quran tu adakah di madinah? beli dikilang al quran disana & wakaf kan di masjid nabawi?
salam...

tuan..tuan dan puan..puan dirahmati ALLAH...

sedikit lagi nasihat dari saya...bukan niat saya menasihati tuan/puan...lebih kepada menasihati saya sendiri...

bukankah ingat mengingati ...
HUSSAINTAHIR Post at 12-3-2010 23:44

Salam HT, Ayah Joe dan yg lain2...

wakaf al quran tu adakah di madinah? beli dikilang al quran disana & wakaf kan di masjid nabawi?
rzman_07 Post at 13-3-2010 12:00

wsalam

quran bg tujuan wakaf boleh dibeli d kilang pencetakan Al-Quran

atau di pintu masjidil nabawi...

kt di makkah

di kedai2 berhampiran atau kadang2 dijual dipintu2 masuk masjidil haram

[img[/img]

Follow Us

i see, thanks HT
wsalam

kt di makkah

di kedai2 berhampiran atau kadang2 dijual dipintu2 masuk masjidil ...
HUSSAINTAHIR Post at 13-3-2010 12:43

tu ari ada customer aku datang beli ubat duk cite nak pi umrah
bulan april 7hb kalau x silap, yg best tu katanya bayar cuma
rm1500-rm2000 sebab every year ada org kaya sarawak buat
infaq utk hantar org ke umrah. aku minta pakcik tu selitkan
nama aku & bini utk next year

wsalam

kt di makkah

di kedai2 berhampiran atau kadang2 dijual dipintu2 masuk masjidil ...
HUSSAINTAHIR Post at 13-3-2010 12:43

Salam semua...akak nak cerita sikit pasal wakaf Al Quran nie..masa kat Mekah aritu akak ada niat nak wakaf Al Quran kat Masjidil Haram..kebetulan hari sebelum beli Al Quran akak ada berjumpa seorang warga Malaysia yang menjadi penduduk tetap Arab Saudi...Akak ada tanya pasal wakaf Al Quran nie...Hamba Allah nie kata mmg niat sedekah tu baik tapi kalau boleh beli AlQuran dan wakafkan saja kat mesjid kawasan rumah dimana kita tinggal...itu lebih afdal...bukan apa katanya setiap 6 bulan semua Al Quran kat dalam mesjid akan di gantikan dengan yang baru, dan yang lama2 kalau masih elok tu akan di beri percuma kepada jemaah haji bila tiba musim haji dan yang tak berapa elok tu akan di musnahkan. Kilang Percetakan Al Quran tu di dirikan utk supply Al Quran di setiap mesjid. Itu sebab bila musim haji kita nampak ramai jemaah beratur utk menerima hadiah Al Quran.....Wallahuallam.........

Tapi pada sesiapa yang nak wakaf Al Quran tu teruskan niat baik anda sekelian..Ini just pendapat dan pandangan seorang hamba Allah yang menetap di Mekah,  dan bila dah diberi penerangan oleh hamba Allah tu, akak batalkan niat dan beli utk sedekah kat Malaysia saja........

Setiap kali ke Mekah mesti bawak balik Al Quran sesekali teringin jugak nak beli Al Quran yang size besar tu. Tapi bila pikir nak menjinjing bawak naik flight tu yg masaalah. ada sesapa yang penah ada pengalaman bawak Quran big size tu tak? share le macamana.....

salam kak jellybee..trime kasih..insyaAllah~..

skang nih baru faham perasaan berdebar2.dulu bile org dok cerita,x faham..
skang dah smpi tahap x kenyang mkn x lena tido memikirkan
freshoren Post at 12-3-2010 22:31

W/salam freshoren..same to u.

Mmg betul tu lagilah kalau pada yang first timer nak ke Mekah nie memula tu mmg blurr..tapi bila dah nak dekat2 masa berangkat lagilah dup..dap...dup..dapppp..... macam2 ada....bukan kt makan x kenyang dah kira macam orang angau dah. Nnt bila dah sampai kat sana...MasyaAllah tuhan aja yang tau  perasaan kita tu, dah tak tau nak cakap apa dah....Shukor Alhamdullillah..

salam semua...
nak tanye pade sesiape yang tahu berkaitan dengan wireless di madinah n makkah?
kat sane ade broadband macam kat sini jugak ke?
berminat nak taw....insyaallah kalo ade boleh la update dari sane....

umrah eksekutif rm39600 9h8m dgn private jet dari subang airport satu
grup 8-9org + 1 mutawif. kat sana naik 2 gmc & hotel 5*. any takers?

farmasi Post at 14-3-2010 12:24

Masyaallah mahalnya...belum cukup duit lagi.....
kalau ada pun akak rasa nak bawak 1 family buat umrah amek pakej biasa je.....InsyaAllah.

198# jellybee

mahal nyerr....
boleh pergi bape kali buat umrah or haji pun....

salam semua...
nak tanye pade sesiape yang tahu berkaitan dengan wireless di madinah n makkah?
kat sane ade broadband macam kat sini jugak ke?
berminat nak taw....insyaallah kalo ade boleh la updat ...
whoelse_i Post at 14-3-2010 10:32

salam

masjidil haram ada wireless...blh update...kalau bwk pda...blackberry ..e71...

farmasi Post at 14-3-2010 12:24

kan lagi elok bwk sekeluarga dgn that budget rather than going there with all luxury arragement....

kalau mampu tak pe..tak mampu..buang duit saja.....