CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4412|Reply: 12

Stamping Setem Hasil

Post Last Edit by OrangKita at 28-9-2010 10:04

Contoh;
Ali ada jual rumah pada Din pada harga RM200k. Balance bank RM150 so Din kena byr pd Ali RM50k
Din lulus loan RM150k & nak byr ansur2 baki (RM50k) dan Ali setuju.
So Ali buat Surat Perjanjian Bayaran Balik sendiri (din & Ali sain b'serta saksi) dan buat stamping setem hasil RM10.
Jika Din gagal byr boleh ke Ali guna surat t'sebut utk saman di mahkamah guna lawyer?

Rate

1

Contoh;
Ali ada jual rumah pada Din pada harga RM200k. Balance bank RM150 so Din kena byr pd Ali RM ...
OrangKita Post at 28-9-2010 09:59

aku beranggapan harta ni ada hakmilik individu...

soalan:
1-bayaran ansuran tu brp lama? guna kwsp ke hapa?

opinion:
1- klu byr ansuran blh tp jgn terlalu lama ms diambil;
*sbb: ini akn melambatkn proses seterusnya..

2- penjual jgn bg confirmation pd bank pembeli mengatakan perbezaan antara loan dan baki harga belian da fully settled by the Pembeli selagi beza rm50k tu x setel;
*sbb: in case pembeli default byr ansuran beza tersebut ia contra dgn confirmation yg diberi oleh penjual kpd bank (nipu nih hehehe..) so tt rs sng ke nk amil legal action ke atas pembeli klu penjual pd asalnya da bg maklumat yg salah sehingga bank release duit? sila fikir sejenak...

3- loyer in charge jgn adj borang 14A/stamp loan document sehingga beza tersebut dijelaskn oleh pembeli;
*sbb: klu tetiba penjual fed up lama sgt pembeli nk setel beza tu & cancel jual beli sapa nk jwb duty setem utk pindahmilik dan gadaian? klu sket takat 1-2k xpe, klu property nilai rm2juta cmne? ada berani nk byr?

experience:
pnh berlaku kes cmni, so aku nasihat better xyah buat supplemental agr kata beza tu byr ansuran wp penjual niat suci murni lbh kureng nk tlg pembeli...waktu skrg semua blh lbh kureng, kang ada dispute huru hara salahkn loyer lak yg buat semua tu...

nasihat:
sila ikut s&p utk mengelakkn kesulitan di kmd hari, maybe ada yg pikir aku ni takut/malas pikir bila masalah timbul nnt tp pd aku baik elakkn masalah sblm ia timbul...

Rate

1

Reply 2# merak7118

bro...
1-pembeli tu nak byr ansuran guna cash selepas sume dah settle cth: dia dah start byr pd monthly bank
2-lawyer pembeli mmg suruh sain satu doc yg m'yatakn pembeli dah full settle diffrent sbb lawyer kata kalu x sain x boleh keluar s&p

Reply  merak7118

bro...
1-pembeli tu nak byr ansuran guna cash selepas sume dah settle cth: d ...
OrangKita Post at 29-9-2010 12:42

ok, klu aku yg jd loyer tu aku xkn advise client aku buat mcm tu..
1- byr cash ansuran brp lama? klu default mcm aku kata atas nun susah penjual nk take legal action klu pembeli gagal byr ansuran sbb at d 1st place penjual da salah bg confirmation pd bank pembeli mengatakan pembeli da settled diff sum-pembeli wat bodo jer dlm geran da nama dia-klu bank lak dpt tahu penjual bg pengesahan tipu cmne? ngn loyer2 tu sekali kena sbb bg salah opinion pd client;
2- yup btl penjual kena bg confirmation tu sbb tanpa surat pengesahan tersebut bank pembeli xblh release loan.  

seandainya aku loyer tersebut aku pasti akn protect kedua2 pihak dimana aku akn nasihatkn pembeli setel dl beza tu kmd proceed..sbb bila kita nk beli rmh/tnh kita kena make sure cukup duit bkn takat deposit jer..knp aku bg nasihat cmtu? sbb aku xnk depa belakang hari gaduh...

Rate

1

Reply 4# merak7118

tu la bro...kalu x sain x bleh release doc,
dlm kes ni mmg kelebihan pd pembeli tp aku harap xde benda xbaik b'laku...
pembeli ni dah sewa rmh tu setahun lbh & nak beli cuma xde cash sedebuk...& rmh tu aku mmg nak jual.harga dia pun ok.
pembeli ni mmg aku dah kenal lama gak..so far ok..
aku nak buat surat perjanjian byr blk ni juz utk ada hitamputih...sbb dlm surat tu dia ada tempoh setahun byr...

Reply  merak7118

tu la bro...kalu x sain x bleh release doc,
dlm kes ni mmg kelebihan pd pembel ...
OrangKita Post at 29-9-2010 14:39

so adakah hang da sign surat pengesahan beza hg tu settled by the pembeli & bank pembeli da released duit?

sekiranya keadaan ini berlaku nasi sudah menjadi bubur (sedapnye mkn bubur ngn telur masin nyumm..) TETAPI menurut hang perjanjian byr baki secara ansuran adalah dlm ms setahun..

JADI aku menasihatkn hang supaya masukkn kaveat persendirian ke atas harta tersebut...dgn cara ini pembeli tidak blh jual harta tu tanpa hang tarik balik kaveat tersebut....perlu hang faham kaveat persendirian tu valid utk tempoh 6thn dan akn terbatal dgn sndirinyer slps itu...jadi jika pembeli da setel baki tu dlm ms setahun,sila la jgn segan2 tarik balik kaveat yg hang masukkn itu...

kaveat tu hang blh masukkn sndiri tanpa bantuan loyer,jimat kos...

*adakah jwp ku ini membuat hang sedikit lega? opsss...jgn le panggil aku bro, aku prm taw...

Follow Us
Reply 6# merak7118

firstly sori aku salah 'menilik' sekilas ikan di laut...cik merak...

jwpn ko mmg melegakan tp aku nak tau mcmana nak buat kaveat persendirian tu??

Reply  merak7118

firstly sori aku salah 'menilik' sekilas ikan di laut...cik merak...

...
OrangKita Post at 30-9-2010 08:09

hehehe..xpe3..

hang p pejabat tanah minta borang kaveat persendirian, nama borang tu Borang 19B..isi dan lampirkan bersama akuan bersumpah-surat akuan bersumpah tu tulis le knp hang nk masuk kaveat..dlm kes hang kata pembeli msh ada hutang ngn hang beza rm50k yg akn dibyr ansuran selama 1 thn dan hang memasukk kaveat utk melindungi hak hang-jmp pesuruh jaya sumpah affirm RM4 jerrr...-Borang 19B yg da isi tu minta loyer witness-kmd failkn kt pejabat tnh (bayaran ikut negeri)..

btw hang duduk mana? klu xreti isi Borang tu minta org pej tnh moga2 depa mesra rakyat.

* tapi aku nk ingatkn hang bahawa ini terpakai klu harta tu ada hakmilik individu,klu msh master title x boleh.

Reply 8# merak7118

* tapi aku nk ingatkn hang bahawa ini terpakai klu harta tu ada hakmilik individu,klu msh master title x boleh.
Merak, kalu aku ada surat perjanjian bayaran balik antara p'jual & p'beli yg dah di stamping,perluke surat sumpah?..
loyer tu tak charge kite ke bile dia jd witnes @ aku gi je ke loyer pembeli...
title tu bila geran nama kita adalah hakmilik individu kan?
kalu master title atas nama developer..sbb property ni dah lebih 10thn..

*aku duk jb...biasanyer org2 gomen mesra rakyat bila ada kepentingan je kot....hehehehe

Reply  merak7118

* tapi aku nk ingatkn hang bahawa ini terpakai klu harta tu ada hakmilik indivi ...
OrangKita Post at 30-9-2010 09:10

*yup betul3..klu atas nama develoepr tu master title,klu nama individu tu maknanya individual title..so harta hang dlm kategori yg mana satu?

*Borang 19B wajib disertakan bersama surat akuan bersumpah xkira le ada agreement ke hapa..biasa klu loyer witness depa akn charge rm50..disebabkn hang dok jhr aku blh bantu hang.. free of charge kali ni je taw ..suka tak dgn jwp aku ni? check ur PM..

aku dlm kategori perseorgan lelaki...
dan jawapan merak mcm aku dpt bonus..mesti suka..

off topic;
merak..mcmana kita nak tau bila beli rumah baru dr developer lot tu int@bumi (base pd document)...
boleh ke developer ckp tipu cth bumi release tp dia ckp int lot?

off topic;
merak..mcmana kita nak tau bila beli rumah baru dr developer lot tu int@bumi (base pd do ...
OrangKita Post at 30-9-2010 10:46

tgk geran..klu lot bumi akan tulis ada sekatan utk pindahmilik kpd non bumi-klu nk jual kpd non bumi kena dptkn state authority nyer consent....

*klu int lot xder apa2 sekatan utk jual pd sesiapa jua tp kdg ada sekatan jual kpd bkn warganegara dimana perlu dapatkn State authority consent gak.