CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 14558|Reply: 82

tuntut fasakh bagi kes poligami

Saya isteri kedua, ingin menuntut fasakh kerana tak sanggup menderita lagi dengan sikap suami yg tak berlaku adil dan tak mampu..saya rasa 2 sebab yg boleh digunapakai:

1.tak adil
2.tak mampu

seperti yg telah saya mention..adakah peluang untuk saya menang tuntutan ini besar sekiranya guna alasan tersebut.

Saya tanak tuntut sesen pon..cuma nak pembebasan diri

P/S: harap rakan2 di sini tak maki saya spt 'balasan amek hak orang' dsb sbb saya dah banyak kali dengar makian2 tersebut..saya perlukan pendapat untuk tuntut fasakh dalam kes poligami

Saya isteri kedua, ingin menuntut fasakh kerana tak sanggup menderita lagi dengan sikap suami yg tak ...
vitamin_c Post at 2-10-2010 19:58

kena la buktikan ketidakmampuan si somi tuhhh....nafkah apa yg tak mampu?

cpt2 cr loyar syarie..

Saya isteri kedua, ingin menuntut fasakh kerana tak sanggup menderita lagi dengan sikap suami yg tak ...
vitamin_c Post at 2-10-2010 19:58

Aku cadangkan ko cuba mohon kauseling dari pejabat ugama dulu. Cuba selamatkan perkahwinan ini.

Mungkin orang yg berpengetahuan boleh nasihatkan suami bagaimana nak berlaku adil dan bagaimana yg dikatakan adil. Mungkin suami tu kurang pengetahuan dan ilmu utk berlaku adil.

Kalau suami betul2 inginkan kebahagiaan dan keadilan cuma kurang pengetahuan kita patut bagi dia peluang.

Kalau dia memang tiada kemahuan/tidak peduli utk berlaku adil, itu lainlah...

kena la buktikan ketidakmampuan si somi tuhhh....nafkah apa yg tak mampu?
BingkaUbi Post at 5-10-2010 00:30

nafkah zahir..asyik takde duit jer..dah dua kali raya puasa dan sekali raya haji ngan dia..

raya kali pertama dia pinjam duit saya..1k++

then, raya haji pon takde duit

yang terbaru raya puasa pon takde duit..

memanjang takde duit, makan pon nak kena jimat2..

pastu nak bayar road tax keta pon pinjam duit saya..

Follow Us
Aku cadangkan ko cuba mohon kauseling dari pejabat ugama dulu. Cuba selamatkan perkahwinan ...
assaffah Post at 5-10-2010 10:28

Dia kata sana kena bagi lebih sbb dah lama kawin dengan yg sana..sedangkan mana boleh camtu, tak kisahla lama ke baru ke, kena la adil..

Memangla susah nak sama rata, maksud saya bukanla dia bagi sana A, sini pun A, masalahnya terlalu berat sebelah dan saya rasa diperalatkan..

Sana dia bayar keta, saya bayar sendiri, including maintenance and insurance..

Sana umah teres, saya dia suh duduk umah flat..saya pernah gi umah sana, semua complete, semua ada, semua barang umah saya lak saya yg beli sendiri..satu pun takde dia belikan

Saya memang ada duit sendiri dan bekerjaya tapi itu bukan alasannya utk dia peralatkan saya sehinggakan semua saya kena bayar..sewa rumah pun saya bayar separuh..

Kalau takde duit, saya yg bodoh ni la tolong pinjamkan..

Saya pernah bersua dgn isteri pertama, dulu mereka tak bahagia, skang dah bahagia..sekiranya kehadiran saya memberikan hikmah pada dia dan anak2, saya anggap ikhlas kerana Allah..tugas saya dah selesai..saya kena fikirkan hati ibu bapa saya yg telah lama saya lukai kerana terkejar2 cinta seorg lelaki yg rupanya saya tidak pernah kenali hati budinya..

Isteri pertama terima saya dengan baik, saya pun terima dia tetapi tidak boleh hidup dalam takdir ini lagi..

Saya pun takut menderhaka pada suami, tak boleh taat pada dia lagi sbb rasa tertipu atas apa jua yg berlaku

Masalah skang, saya masih sayang pada dia..kelakar jugak, orang dah buat macam2 pon sayang lagik..

ini vit c yg cerai dgn laki pertama.... yg dok sama tp buat hal masing2... lps tu masing2 ada affair... lps tu cerai then kawin kali kedua jd bini no. 2...

aritu...dgrnya bahagia jek rasa kawin kali ke2....

hmmmm..... apa la yg diharapkan menjadi isteri kedua....
dh boleh dipredict pun jln citernya...

aku rasa yg paling tepat adalah KHULUQ....
tanya laki berapa dia nk kalau ceraikan ko... then byr la. settle...

cube wat appointment ngan puan suzana ghazali @ mane2 perunding guaman syari'e...
diorg lagi arif utk nilai kes TT ni...
membe aku p jumpe mintak nasihat utk kes die ngan laki die..

Post Last Edit by imk at 5-10-2010 21:27

Reply 7# vitamin_c

Vit, apa yg u listkan, memang dah jadik hak isteri pertama dia.
Tak boleh lah nak samakan apa yag dia ada dengan apa yang u hendak.. entah ker.. masa dulu sebelum dia poli , itulah arrangement dengan 1st , pas tu bila dah dia poli, semua keistimewaan sharing is caring tu ditarik balik oleh 1st wife. tak tahulah kalau 1st wife suri rumah.. but then semua pun memang ur hb tu buat sebab nak mantain his 1st family.

hm.. kalau dah bulat hati tk nak berkongsi dan bersusah payah tanggung diri sendiri lagi . carilah peguam yang sesuai dan proceed jer lah.
Kalau i baca kat sini pun.. i rasa payah u nak ikhlaskan segalanya sebab ur hubby memang tak mampu zahirnya dan u pulak memang mengharapkan dia adil money wise .. payah nak adil dalam keadaan kekurangan sumber asli

sedeyyy dgr kisah tt.... moga bertabah hokeyyyy...

kwn aku yg janda anak 2 (vogue lagi tau) muda lg br 32th
dah 8th menjanda pn fikir 2-3x nk kawen br
pas laki dia lari dgn awek br. cerai masa dia dlm pantang anak ke 2.
dia fikir nk kawen br tp takut bakal somi x ckp zahir x mampu
sapot dia & anak2 (takat bg telo suma org bole).
til nw x kawen2 ko lak sibuk cari masalah pg kawen dgn laki org
jd no. 2. kan elok ko kawen dgn org bujang or duda. sb dr ceta ko dulo pn
penah bkawen dah ada pgalaman. ko ne jenis x pg fikir pnjang.

Dia kata sana kena bagi lebih sbb dah lama kawin dengan yg sana..sedangkan mana boleh camtu, t ...
vitamin_c Post at 5-10-2010 12:40

Adil tu bukan bermaksud sama rata. Adil tu bermaksud meletakkan sesuatu pada tempat yg sepatutnya memberikan pada kadar yg sewajarnya. Contohnya katakan 1st wife ada 8 orang anak dan 2nd wife ada seorang anak dah tentulah lebih wajar 1st wife tinggal di rumah yg lebih besar dari 2nd.

Perkahwinan adalah perkongsian hidup dan walaupun pada dasarnya kewajipan suami utk menanggung isterinya tapi dalam kehidupan kita yg menekan sekarang dalam masyarakat kita isteri membantu suami dgn membayar sebahagian kos sara hidup adalah lumrah hidup zaman ini.

Walaubagaimanapun aku tak setuju dgn tindakan suami yg terlalu kerap meminjam duit. Kalau kurang memberikan belanja satu hal tapi tapi kalau dah sampai minta duit isteri utk belanja diri sendiri tu dah agak keterlaluan melainkan dalam keadaan terdesak dan bukan terlalu kerap.

Dari segi peralatan rumah 1st wife yg lebih lengkap vit c mesti faham yg dia dah lama kahwin dgn 1st wife, sebahagian besar peralatan tersebut mungkin dibelinya sebelum berkahwin dgn vit c.

Dan lebih2 lagi kalau 1st wife tak bekerja dan vit c bekerja dan suami bergaji kecil, memang suami vit c tak de pilihan melainkan mengurangkan nafkah di pihak vit c (vit c ada pendapatan sendiri dan masih boleh hidup tanpa saraan suami sedangkan 1st wife dan anak2 akan mati kebuluran tanpa nafkah; ini kalau 1st wife tu tak bekerjalah).

Perlu juga di ingatkan di sini bahawa anak2 vit c dari suami pertama bukan tanggungjawab suami kedua, ia adalah masih di bawah tanggungjawab ayahnya iaitu bekas suami vit c.

Memandangkan vit c masih sayangkan suami cubalah bawa berbincang dan cuba dapatkan nasihat dari seseorang yg berpengetahuan. Mungkin masih ada sifat2 baik pada suami contohnya penyayang, penyabar, mengambil berat walaupun dia ada sifat buruknya. Timbang2kanlah.

ini vit c yg cerai dgn laki pertama.... yg dok sama tp buat hal masing2... lps tu masing2 ada affair ...
afja Post at 5-10-2010 14:14

ko masih ingat pada aku..hehe..

betul, mak aku pun pernah cakap macam tu..bahagia setakat manala jadik bini no 2..

masalahnya dia tanak lepaskan aku..kalau laki yg dulu, dua2 setuju cara baik, sekali masuk mahkamah setel sumer..

aku bukan nak tuntut apa2 pun, cuma kebebasan aku, satu sen pon tanak

cube wat appointment ngan puan suzana ghazali @ mane2 perunding guaman syari'e...
diorg lagi arif u ...
shalin2011 Post at 5-10-2010 16:24

aku dah tgk website dia..mmg ada plan nak jumpa dia

Reply  vitamin_c

Vit, apa yg u listkan, memang dah jadik hak isteri pertama dia.
Tak boleh lah ...
imk Post at 5-10-2010 18:56

rasanya itulah arrangement nya ngan bini dia..semua kehendak mesti dipenuhi...hehehehe..

kwn aku yg janda anak 2 (vogue lagi tau) muda lg br 32th
dah 8th menjanda pn fikir 2-3x nk kawen br ...
mixed Post at 6-10-2010 10:30

ko mesti tak baca kisah silam aku yg hitam kan..aku mmg ada affair dengan dia masa aku kawin dengan first husband..

keadaan memaksa aku kahwin dengan dia

kalau skang aku terima balasan Tuhan atas perbuatan aku, itu mmg benar..semuanya kerana dosa silam..

aku menjalani hukuman ni dan aku insaf

Adil tu bukan bermaksud sama rata. Adil tu bermaksud meletakkan sesuatu pada tempat yg sep ...
assaffah Post at 6-10-2010 12:04

Barang2 rumah mereka dibeli selepas suami berkahwin dengan saya..dia keluarkan semua duit simpanan, saya masih ingat katanya nak menanggung hidup kami berdua sbb komitmen makin besar..tup2 semua duit abes, asyik takde duit, saya ingat gi mana rupanya habis utk beli barang2 kat sana..saya tak kisah dia nak beli apa pun kat sana tapi jgnla utk saya sampai takde satu benda pun..

waktu kahwin dengan saya, dia suruh saya buat personal loan, dia byr every month..tapi at the same time dia beli satu kereta mewah..saya tahu saya bodoh, buta cinta..saya terlalu percayakan dia..

setiap kali utk di sana ada jer duit, tapi bila saya, kena buat loan, dia suruh saya jimat..

Kalau tgk muka dia, muka baik, cakap lembut susah nak percaya sebenarnya hati dia ada niat buruk