CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: CARI-HBZ

Khatam al-Quran 5 Kali, Individu Sindir Lisa Surihani Riak Tapi Netizen ‘Back Up’ – “Tak Boleh Ke Makcik Diam Je?”

Edited by rosmahisham at 31-3-2024 01:43 AM

Dugaan org berpuasa yg kuat n cekal je blh khatam..iols ni tiap ramadhan lg malas n letih..dhuha,terawih,tahajud n solat sblm subuh,taubat tu je yg iols mampu buat. Itu pon lawan mls & ngantuk tu.tiap2 tahun setakat juz 5/6 je sebulan ramadhan.cuma mampu bc yassin ,waqeah,bc surah2 belakang quran tu je yg mampu..pelan2 kayuhhh x tau la sampai bila..tu je yg termampu!nk bc quran segala nk kluo..nk terkencing n verak la..sakit oerut,keras perut semua dtg..blm kejap2mengantuk menguap..kebas kaki..sakit lutut..mata jd berpinar2,rabun aduhai..ntah saka apa la yg ada dlm badan aku nihhh..x bg kerjasama langsung!aku klu cemburu org yg dpt fokus beribadah n khatam tu bkn dengki. jdkn inspirasi.org lain blh knp aku x blh? Tapi dah kertu pon gitu je tahap x khatam2!bkn nya bc merangkak tp tu lahh byk dugaan!

Hebatnya… iols masa buat haji yang memang fokus beribadat dapat 2 kali je. Ramadhan tahun ni baru juzuk 14. Sahih baca laju macam orang Arab ni. Tahniah

Aku x kezah dia nak khatam berapa kali pun,tapi kena belajar lagi bab tajwid,dan sebutan huruf2 tu..
Panjang,pendek,dengung,ikhfak,bagai..jangan main langgar je.. skrg da banyak boleh belajar on9 je benda2 ni..

Lepas solat tu boleh je baca selembar..jangan tinggal tiap kali pas solat..sikit2 lama lama nnt habis la satu quran yg penting kena ada usaha
Semoga porumer semua dapat khatam walaupon sekali seumur hidup.. insha'Allah

anggeriklatifah replied at 30-3-2024 10:49 AM
Khatam lapan ratus sebilan ribu trilion kali pon kalau diri tu sombong memandang rendah kat orang te ...

This.

Pentingkan lah quality over quantity.

Edited by bottombikini at 31-3-2024 02:22 PM

tak perlu kot nak compare2 dgn ct Sarah
dia pun masa hayat bukan maksum
kena cerca jugak bila dia terbabas

yg nyata iols bukan tim surikayu
apa pun amalan kita sentiasa lah rendahkan hati

surikayu ni bini orka, pembantu maid nanny driver mesti ada.  Nak kata kerja pun dia bukan kerja 9 to 5 macam marhaen biasa. pendek kata banyak masa terluang dia nak ngaji tu. lainla marhaen mcm kite, ajer giler nak mengaji di waktu pejabat?  Confirm dapat warning letter

teringat plak satu episod girl from nowhere tu.  Anak-anak orka buli orang miskin.  Tapi alasan diorang, takpe, diorang duit banyak boleh buat charity, buat temple nanti orang datang beribadat kat temple tu diorang dapat pahala, boleh mensucikan diri lagi tu. Nauzubillah....

Follow Us

Minami2013 replied at 29-3-2024 12:36 PM
Hebat nya. I nak sekali khatam pun terkejar bulan ramadan ni

actually aku pun dulu mcm nih... tp since last year try buat & challange diri.. alhamdulillah blh...

ape yg aku buat... setiap waktu solat  baca 2 helai or 4 muka..

4muka x 5 waktu = 20 muka
20 muka = 1 juzuk...
30 juzuk - 30 hari settle...(juzuk 29&30 tu blh pulun lebih sket.. sbb surah2 pendek)

kalo perempuan maybe blh baca 6 setiap waktu... so ade buffer 10 hari utk cover time uzur...

Wek_omeh2 replied at 31-3-2024 08:17 AM
Aku x kezah dia nak khatam berapa kali pun,tapi kena belajar lagi bab tajwid,dan sebutan huruf2 tu.. ...

betul..

kalo setiap lepas solat baca 1 helai = 2 muka..

5 waktu = 10 muka = 1/2 juzuk
1 juzuk = 2 hari
30 juzuk = 60 hari

tolak time cuti or time malas or cheat day...
so blh jah nak khatam each quater/90 hari...

target 1 thn sekali pun dah cun.. sehari baca dlm 1.5 muka jah...

anggeriklatifah replied at 30-3-2024 10:49 AM
Khatam lapan ratus sebilan ribu trilion kali pon kalau diri tu sombong memandang rendah kat orang te ...

she still mcm tu ke? iols x tau la dia mmg sejenis sombong tp muka dia mmg nampak muka sombong..sejenis air muka yg mcm tu..

alhamdulillah.. umur dah semakin menghampiri mati, tengok apa kebaikan yg kita boleh buat, tak kisah la apa jua jenis kebaikan, jgn tgok org tu.. org tu...org tu.. tgok diri kita.. diri kita.. diri kita.. sebb yg nak menjawab di alam kubur dan akhirat diri kita sendiri..

aku rasa kalau nak jawab boleh je balas ngan senyuman.. nampak merendah diri... betul lah acik tu kata riak.. siap nak bagitahu 5 kali...

orang lain ada yang khatam lebih

aku baru dengar ceramah semalam, Nabi takde suruh pun khatam AQ dalam bulan puasa. Kalau dapat khatam tu bonus. Yang penting istiqomah bukan dalam bulan puasa je. Dalam bulan lain pon. Jadikan AQ tu pembimbing teman kita setiap hari

Fadilat baca AQ ni lagi untuk yang baca terhegeh² macam aku lah.. dia dapat 2...  satu pahala membaca.. dua .. pahala belajar membaca

x payah bitter nak cakap dia byk helper boleh la. orang tu taitai boleh la. nak self defense sendiri bz x mampu buat camtu. tak payah. sebab ada ada je orang yang ada byk masa pun x mampu buat camtu. sebab lagi best tido, lagi best tengok hp, lagi best jalan mall, lagi best layan netflix.
kalau orang nak buat dia akan cari masa. kalau x mampu jugak dia akan buat apa yg dia mampu je. takde masalah pun. takdenya dia nk self defense kenapa org lain boleh buat dia tak boleh.

pengalaman nk cuba khatam dlm bulan puasa..tahun ke 7 atau 8 br dpt khatam..bkn mudah dan sng.

Sapa2 yang guna alasan sebab dia kaya ada helper takyah pikir pasal keje tu sebab boleh khatam 5 kali...better check urself up. Ada orang kaya disibukkan dengan keje sampai takde masa nak solat. Ada orang miskin yang memang fokusnya untuk mencari makan untuk haritu, besok bangun pagi dia mula balik nak cari makan untuk dia dan anak2 24jam. Ni bukan pasal kaya tak kaya tau...ni pasal nak ke tak nak je. Ni aku cakap pun untuk ingatan diri aku sendiri juga.

Ni dah masuk 10 malam terakhir...jom kita betulkan niat mudah-mudahan Allah lorongkan kita ke jalan yang dirahmati oleh Nya.

adiksha replied at 29-3-2024 12:26 PM
dia gini je la ek..
org yang bukan keje opis hour
tak uruskan rumah tangga sendiri

Setuju sis.
Buat yg termampu. Jgn banding2. Rezeki masing2

Buat ajer yg terdaya. Yang penting buat hari2 bukan hanya di bulan ramadan.