CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5205|Reply: 33

Macam mna nk educate housemate utk bjimat n buat keja rumah?

Salam uols..merujuk kpd tajuk d atas, agak2 mcm mna eh nk educate housemate kita utk bjimat cermat bab letrik, air n juga buat keja2 rumah yg mmg simple contoh basuh pnggan cawan yg da guna, buang sampah etc...bkn ape, aku kdg2 bebulu gak mata tengok n klu time nk2 period tu rasa mmg nk marah sound direct je, tp aku x berani

p/s; mod, klu x seswai tred ni kt cni, kasi tutup or move la mana2 ye

awak pakai sindir lah kot contohnya "eeeiiii sape pengotor sangat ni darah sendiri tak reti nak cuci ke?"

saya buat berjaya tau.housemate saya bela kucing tapi taik kucing dia bau 1 rumah.1 hari tu saya tak tahan sangat.saya tau dia dalam bilik,pintu tak tutup rapat,saya cakap kuat2 "busuk betol rumah ni,aku pegi zoo lagi wangi kot!"

esoknya dah xde bau tu...tmpt najis kucing tu pun dia dah bersihkan.

awak pakai sindir lah kot contohnya "eeeiiii sape pengotor sangat ni darah sendiri tak reti nak cuci ...
tabasco Post at 16-10-2011 21:39

kdg2 tu da mmg ckp perli2 gtu....tp xde kesan pn

dulu...masa duk dgn geng2...kami buat jadual...kira mcm tiga geng...utk bersihkan toilet, buang sampah @ bersihkan dapur....setiap minggu kami rotate...berkesan gaks...tapi kena ada sorang kepala yang tegas

eww. . teruknya housemate camtu. . dulu i pun ader housemate pemalas, x pandai berjimat cermat. . sindir2 pun x jalan. last2 i ngan ader sorang lg kwn buat memo besar2 dan tampal kt dinding. contohnya i bt camni, -SILA OFF LAMPU SELEPAS DIGUNAKAN, SILA BUANG SAMPAH, PENGOTOR BERLELUASA, ANDA IGT ANDA SIAPA SURUH ORG LAIN BASUH PINGGAN ANDA. . mcm2 lg la. . nasib baik kwn tu berubah selepas tu. .

dulu...masa duk dgn geng2...kami buat jadual...kira mcm tiga geng...utk bersihkan toilet, buang samp ...
ciksurie Post at 16-10-2011 21:52

kt umah ni mmg xde buat jadual pn...if cuci toilet tu, sape yg rajin cuci la on weeknd msa mandi...buang smpah pn same...kdg tu sape kuar dlu g keja pg, org tu la bwa turun smpah tu buang kt tong besar...tp mcm weeknd ni, org x kuar g keja, sampah pn x buang dr smalam...byg kn ade 3 plastik smpah ok ..padahal sorg tu siang td dia da turun g hntr dobi tp x bawa pn smpah trn skali...aku pn turun bli mkn pas mgrib td bwa 2 plastik..bkn nk ungkit, tp .....
dapur pn same, dorg goreng2 pastu x lap keliling tu...aku ni mmg x sentuh dapur, x msak sbb beli je

Follow Us
eww. . teruknya housemate camtu. . dulu i pun ader housemate pemalas, x pandai berjimat cermat. . si ...
iszablack Post at 16-10-2011 21:56

yg bjimat tu 2 hal la...dorg jenis x tutup lampu blk n kipas tp duk kt luar tgk tv ...org cmni mmg tgn tu x biasa tkn suis off eh?...

kt umah ni mmg xde buat jadual pn...if cuci toilet tu, sape yg rajin cuci la on weeknd msa  ...
aechae Post at 16-10-2011 21:58

mmg...buat jadual tue..nampak mcm budak skolah...tapi berkesan....jadual tue kira black n white lah...kiter boleh tegur dier kalu dier tak patuhi jadual tue....
pastu..kekadang..dier sendiri akan termalu sbb tak buat lagi kerja dia minggu tue
nie yg pernah surie alami dedululah...since ader jadual...hari minggu pung terpaksa trn sbb nak buang sampah..

kalu tak haram..asyik mengelat jea hosmate yg jenis malas tue...

yg bjimat tu 2 hal la...dorg jenis x tutup lampu blk n kipas tp duk kt luar tgk tv .. ...
aechae Post at 16-10-2011 22:01

mmg ada jenis org yg x tau off suis. . tension jer org mcm ni. . x adil kpd org yg berjimat klu bil letrik share2 sama rata. .

camner tt n housemate byr bil letrik? share sama rata or what?

mmg...buat jadual tue..nampak mcm budak skolah...tapi berkesan....jadual tue kira black ...
ciksurie Post at 16-10-2011 22:08

my sis yg leader kt umah ni...kdg2 dgr gak dia ngomel2, tp dia x da pn nk buat jadual tu ape...aku pn sedaya upaya la jga n cover2 sket mcm cuci toilet b4 dia bunyi2 ngomel2 tu...ni blum kira bdozen2 botol air yg dorg da mnum x buang, xtau nk buat ape ye...aku n akak aku mmg ktorg asing smpah sndri, kertas iklan2 1 plastik, botol air mneral sume kemek2kn 1 plastik..yg org lain punya ktorg x cara pn...

mmg ada jenis org yg x tau off suis. . tension jer org mcm ni. . x adil kpd org yg berjimat kl ...
iszablack Post at 16-10-2011 22:08

bil letrik n air mmg share same2 la include skali dlm sewa 150/month sorg...tp sejak bil letrik, astro,air n maintenance naik, my sis la yg cover lebih2 tu..tu yg kdg2 dgr die ngomel gak tu..klu kt ruang tamu lmpu kipas on, aku bleh la offkn, tp kt dlm blk dorg xkn aku nk sebuk msuk offkn plak kn

MD rsa kat mana umah sewa je msti de kes mcm ni kan?kt umh MD pun de gak..tp MD sound direct jer..cthnya "ni pnggan polan kan,nape x bsuh dh berulat tu...bsuh la..xkan nk suh kami bsuh kot.."so mmg dia trus bsuh la...prangai dia pelik sikit kena tgur dulu baru cakap,kalu x tgur mmg smpai bila2 pun brg tu kt situ la..

MD rsa kat mana umah sewa je msti de kes mcm ni kan?kt umh MD pun de gak..tp MD sound direct jer..ct ...
mrs_dee Post at 16-10-2011 22:35

MD, igtkan da umur matang cmni, xde la nk kna tegur...msa nk kuar umah kemain lg nk melawa2, mug pn bsusun x bsuh 1 mggu...xkn x mampu nk pikir sndri..mmg buat pns hati tau...smpai ktorg guna 1 mug je...dlm hati bkata, patot la xde org nk kt org2 mcm ni eh

Reply 13# aechae

yeke...sound jer...kalau MD la,mmg dh kena dh..xsuka bsepah2 ni...huhuh

bab tampal-menampal notis, housemate ak ustaz so dia tampal lah notis kebersihan separuh drpda iman, kebersihan melambangkan diri kita kt sinki, bilik air, rak kasut, meja makan tpi masalahnya dia pun pemalas gak kdg3 tinggal jer polisterin ats meja, xpun sampah xbuang, yg kemas dan buang org lain, nasib baik dia x tampal masa ak ada...

p/s: so ak rasa kena ubah diri dulu jdi rajin bru leh ajak org jdi rajin jika nak nasihat org nie...

aku nie jenis yg takder kompromi kalau bab kebersihan....kalau org tak kemaskan, aku akan kemas kan....kalau org tak basuhkan, aku akan basuhkan, walaupun benda tu bukan aku punya..paling teruk, aku buang ajer....

tapi, kalau dah sampai satu peringkat di mana ketika itu aku dalam hormonal inbalance atau pun tgh serabut di tempat kerja, kalau aku tgk umah bersepah, aku akan 'meletup'!!!

so adalah yg kene sedas dua...nasib la...aku dah bagi peluang byk kali...bukan setakat tu jer, aku akan ungkit segala kekotoran dan ketidakbersihan diri org yg aku aim itu.....

dari time aku sekolah menengah (boarding school) sampailah dan berumah tangga nie aku buat mcm tu...alhamdullilah,lepas aku 'bom', umah aku bersih..tapi TT, ko kene byk bersabar, sebab ada org, mmg 'menyemak' tu salah satu peribadi dia...

kira nasib jer kalau dapat org pembersih nie..

pakat ramai2 dgn kwn2 yg rajin, pindah umah..hahahah..bole gitu?

Ingatkan aku sorg je ada masalah osmet bebal nih
Aku jd ketua rumah & fully furnished (brg2 aku semua snd).
So penyewa yg masuk tu mmg goyang kaki je lah.

Kuar rumah tak off tv, tak off kipas, tak kunci pintu rumah, sampah biar berkulat2 masa aku outstation, rice cooker sampai naik lumut psl nasi dlm tu lbh seminggu tak basuh.
Ingat aku ni kuli depa ka?  

Mmg penyewa keluar masuk.. tak tahan dgn aku kot hahaha.
Penyewa awl2 tu ok, rajin basuh toilet, basuh pinggan mangkuk, buang sampah kat bwh (aku duk apartment) tp pindah blk keje kg plaks.
Ada yg siap tlg masak utk aku.. aishhh aku segan pulak kalu masakkan utk aku huhu.. tp spt yg aku ckp.. yg baik2 semua pindah blk keje kat kt heh.

Yg lps2 tu mula la rentetan sakit hati aku.
Rules aku:
1. tv / astro tak share- so dorg tak berani la nak tune2 channel.  Tp seketul osmet aku ni tak phm bahasa.. tgh syok2 aku tgk drama.. dia duk tukar2 channel.. aku tanya nape tukar, dia kata sj nak tukar2 amboi2 suka2 mak pak ko je.

2.  Internet tak share tp kalau nak share byr la sikit  so semua osmet tak berani share kecuali seketul osmet yg suka tukar channel ni guna.  Kalau share internet maknanya dia guna laptop aku la.  Suka hati dia je kan.  Bila aku mintak dia byr sikit, dia diam.. esoknya dia sms aku mrh2 dia kata "akak ni mula2 ckp lain, lps tu ckp lain.. kata guna je brg dlm rumah lps tu mintak byr internet pulak"  aku dah bengang dgn budak tak fhm bahasa ni.
Mula2 bg rules tu setuju guna internet byr.
Sudahnya dia tak tegur aku langsung dlm rumah.. even mak aku pergi KL haritu.. langgar bahu.. tegur pun tak.. kuang hajor!
Mak aku suh halau je bdk tu.
Sudahnya aku tampal notis kat pintu rumah "kalau sesiap tak berminat duk rumah ni.. pandai2 lahhhh!"
Next week nya tu dia kata "saya nak pindah"  bagus la.. sila berambuih!  

3.  Yg seketui ni org kelate.
Lps dia pindah baru aku tau bdk ni masalah rupanya.. lari dari rumah.
Famili dia terjumpa camne ntah dr umah aku.. tak psl2 aku kena serang.. aku ckp seriously aku tak tau.. kalau aku tau, xde aku amik dia.
Dia pun jenis degil.
Selalu lupa tutup paip dlm bathroom.
Aku 2 3x tegur tp buat jgk.
Sudahnya mak aku tegur & dia mrh mak aku blk "alah, mcm saya je dlm rumah ni".. kurang hajar okeeee?  Aku tak buleh aa org mrh mak aku nih :@
Lps tu dia guna mesin basuh tiap2 hari walau 2 3helai..
Padahal aku dah tetapkan sorg tu guna 2 3x je seminggu.. kalau setakat 2 3helai tak pyh la.  Tp tak reti bahasa jgk!
Lps tu dia bwk blk kwn dia.. kata nak tumpang 2mggu je.. sudahnya 2bln tumpang.
Aku panas hati dah.. aku perli2 tak reti bahasa jgk.. sudahnya aku main hempas2 pintu.
Kwn dia melawan.. dia kata "aku pun tak hingin la duk rumah ko ni bodohhhh!"
Mmg dasar tak malu.. udahla menumpang pree.. kata gitu pulak kat aku huh!
Masa kami gaduh tu.. osmet aku takde.. si penumpang je ada kat rumah.

Eii banyak lagi.. aku nak pi tidur jap, tiba2 sakit ati kenangkan ex ex  osmet aku

soal2...mcm ni mmg x le lank berkrompomoi..psl ni smua bukan bdk2 lg...sepatah kata mak aku...klu bg laki..mmg branak punya...so mana2 yg pemalas a.k.a pengotor......sound je direct....cara ni jek yg bole...klu xphm jugak...baik beram...n bole amik yg lain...sekian...

kalo mls membasuh, angkt semua pnggn mangkuk, periuk belanga yg xbasuh tu letak dlm blik die. ha! lpas tu ready la nk bergaduh ok...

12Next
Return to list New