CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fasmy98

All About Medan, Sumatera Utara - Part 2

Reply 15# cmf_htc

Supir ni bukan angkatan ricko ke? Nk no fon... Kut2 dpt murah

Salam

Alhamdulillah dah settle trip saya ke Medan pada 1-4 March yang lalu.

Saya memang tak expect lebih-lebih sbb dari yg saya baca Bandar Medan ni biasa-biasa kecuali di Lake Toba. Sebelum pegi Medan saya dah diskas dgn hubby saya taknak pegi Lake Toba sebab pertama.. jauh dan sebab kedua.. the next day balik dari Medan anak-anak ada exam.  So takut dorang letih. Saya pun decide pegi Brastagi aje.

Day 1
Flight kul 8.45. Bangun pagi pukul 5 dan pukul 5.45 pegi ERL putrajaya, parking kat sana (RM5/day) ambik ERL pegi salak tinggi pulak (tambang dlm RM4.80perperson). Dari salak tinggi saya ambik bas gi LCCT. Bas LCCT kira package la dgn tambang erl. Mudah dan Murah.
Flight tak delay.. Alhamdulillah. sampai airport polonia tepat pada masa nye. Mungkin sbb masih pagi urusan di airport sgt lah lancar.. ulat2 tak menyibuk dan pak imigrasi pun rileks aje. Tp pak supirpu lak lambat dtg. Ada lah dlm 20min menunggu. Hati pun dah panas sbb sepanjang pegi Indon ni tak penah kita tunggu supir.. supir yg akan terpajak awal-awal..  Bila dia muncul dia mintak maaf. So ok lah..

Oya profile Pak Supir saya : Saya panggil dia WAK je. Umur dlm 40 tahun.. Orang nye sangat2 over peramah.. Van Avannza kepunyaan diri sendiri. Dia buat bisnis ni pun sorang-sorang dia.  

Ok.. bila dah naik kete.. dia tanya apa plan kitorg. Dia terkejut jugak sebab taknak pegi Lake Toba and just nak pegi Brastagi... dia ni nampak jujur jugak sbb dia tanya kalau setakat pegi Brastagi je takde apa.. dah tu pulak kitorang tak stay kat sana. Tapi sbb saya nak pegi jugak dia ikut kan. So dia cadang check in hotel dulu sbb nnt sampai dah malam. Hotel ni nama nye Grand Sakura. Wak suruh kami pegi tengok bilik dulu so bila dah puas ati  saya amik Superior yg berhaga RP286,000.00 hotel budget tapi OK sesangat... bersih. Bilik kecik sikit tapi cukup la utk kitorg ber4. WIFI ada cuma kat lobby tapi lajuuuuuu. Bila dah check-in kitorang nak makan lak.. sbb lapar. Dia bawak kat restoran padang .. Nama nye PUTERI HIJAU. Memang sedap la makan kat sini. Cuma mahal sikit RP299,000.00 (RM100). Tapi puas ati. Wak tak join walaupun saya ajak. Makan sudah.. kami pun gerak ke brastagi. Eh sebelum tu singgah supermarket  nak beli berus gigi, ubat gigi, shampoo, sabun.. hhehehe.. best beli kat indon ni.. berus gigi jatuh duit kita posen-posen je.. syampu baru singgit lebih. Mmg saya tak penah bawak toiletries dr Mesia.

sambung..

OTW pegi Brastagi semua pakat mengantuk... Wak pulak layan diri sendiri.. agak nye org Medan ni mmg perangai dorang cam gini kot.. takde ADAP sgt.. sukahati pasang lagu kuat2. Nasib baik saya dan hubby suka dengar music dan dia pasang lagu kuat-kuat dan nyanyi2 kitorg tak kisah. Lagu indon kan banyak yang best.. so layannnnnn. Sbb ngantuk kitorg tidur je.. sesekali terbangun layan dia borak.

Sampai satu tempat namanya Sidebuk-debuk kitorg singgah minum kopi kampong and makan jagung bakar. View pun cantik. Jagung pun sodapppp. Dah settle minum kitorang gerak.. 20min sampailah Brastagi. Memang la boring Brastagi ni... kitorang just naik Kuda.. Rp25,000.00 amik 2 kete jadi Rp50ribu. Itu pun Wak yng bargain price. Pastu tengok barang kat kedai2. Beli sesikit.. singgah minum tebu... korang try la tebu dia.. sedap sesangat. Itu je aktiviti we all kat Brastagi.

Wak suggest pegi Simalem Park yg boleh tengok view Danau Toba tapi ada extra charge katanye.. RM250ribu  dan boleh pegi sipiso-piso.. dlm sejam lagi perjalanan.  Malas nk membayor terus pulang ke Medan. Tapi saya ada pesan kat Wak saya nak try durian Medan. ‘bereesss’ katanye.. OTW balik saya zzzzzzzzzzzzz lg dan lg... Sampai Medan kul 6 petang. Wak pun singgah tempat khas jual dan makan durian. Mmg terbaeekkkkk... Rp10 je sebijik.. makan 3bijik.. hehehe puas hati. Wak pun hantar kitorg balik hotel dan janji nak ambik utk makan malam kul 8 WIB (waktu Indonesia barat). Ada 2 jam rest.

Kul 7.45 mlm  WIB kitorang turun.. eh si wak dan ada... bagus! Tepat masanye.. Dia bawak pegi Merdeka Walk. Sbb bukan mlm minggu.. Merdeka Walk tak ramai orang. Dah makan2.. anak-anak saya (umur 9 and 12 tahun) nak pegi main game kat situ. Mmg dorang enjoy.. sbb bila dah dpt point mesin game tu kuar tiket dan boleh tebus hadiah macam2. Alaaa hadiah memurah seperti pencil lead, pen, mcm-mcm lah... Dah abis tu kitorang pun balik hotel masa tu dah kul 11 mlm. Janji jumpa esok kul 9 pagi...

Day 2

Bangun pagi.. breakfast kat hotel. Makanan kat hotel ni simple tapi best. Nasik goreng.. lontong semua nye best.
Pas breakfast Wak pun dah dtg. Punya la takde plan sgt.. Hari ke 2 tak tahu nak buat apa.. Wak bentangkan plan utk kitorang. Pegi Factory Outlet (yg tak seberapa tu ) pegi Pasar Ikan. Mmg stress la pasar ikan ni. Org kejar2 kita nak jual barang. Harga punya la mahal i.e telekung yg murah tu boleh dpt kat Bandung dlm Rp60ribu  kat sana dorang nak kurang Rp100ribu pun susah. Last2 la beli kaftan je.

Pastu lalu-lalu kat kedai pasar ikan  tu nmpak sate padang. Wak kata sedap.. ‘Client’ dia banyak makan kat situ. Saya pun try  la.. sedap dan murah... Baru Rp30ribu termasuk makanan Wak. Rasa pulak  tahu goreng dia.. pun menyelerakan. Aktiviti membeli kat pasar ikan dlm sejam je. Wak bawak kami kat mana ntah.. ada jual grosir, beg designer, toys.. memurah la. Saya beli beg ‘cars’ utk anak lelaki 3 tahun. Dpt harga Rp80 je. Beli toys utk yg gegirl 2 orng tu.

Lunch pulak wak bawak kami ke JOKO SOLO AYAM PENYET. Restoren biasa je. Tapi sedap. Ada kerang bakar... hmmm ini saya abiskan sepinggan.. alaa ada 4 cucuk je. Kerang kat medan ni besar-besar lah. Tak mcm kerang kat Mesia. Total harga makan termasuk makanan Wak baru RM70. Ok wat. Dah abis kat situ dia cadangkan pegi Mesjid Raya and Istana Maimoon. Tak masuk pun.. amik gambar je. Saya malas nak masuk. Pastu pegi mall dan mall.. oye.. di medan ni banyak sgt Mall tau.. yg standard tu Sun Plaza and Sogo la.

Wak ni terover excited and rajin. Macam-macam dia suruh kitorg pegi tapi kitorang je MALAS hehehe. Suruh pegi zoo lah.. ini lah. Satu tempat yg akhir nye dia berjaya suruh kitorang pegi ialah “RAHMAT International Wildlide Gallery” jln letjend S. Parman. Tiket dewasa Rp25 and kanak-kanak Rp20 ribu. Ternyata saya dan anak2 suka tempat ni. Ada lebih 1000 binatang termasuk gajah besar, zirafah dan semua binatang dlm dunia ni ada kat situ. Binatang ni diawetkan.. binatang tu adalah binatang yang dia sendiri buru  serata dunia. best best. Saya enjoysss.. Dah kuar gallery hubby minum kopi kat tepi gallery tu. Saya try makan pulut durian dan lopis AKA lupis dlm bahasa indon. Ya Allah sedap jugak.. So saya buat kesimpulan.. Makan kat Medan ni mmg terbaik.

Dah abis kat situ pegi carefour. Saje tengok-tengok. Pukul 7 WIB saya dah capek. Nak balik hotel. Lupa nak cakap, pagi tu kitorg dah check out dari Grand Sakura. Saya check in kat Hotel Asian International. Hotel ni dah lama.. tp konon nye taraf 4bintang.. harga RM135 je. Booking kat Agoda. Bilik- saya puas hati sesangat. Besar. Twin bed sesuai utk fmly kami yang ber4 ni.  Katil super single. Tapi sayang WIFI nye hampes sampai takleh nak connect. Ada lifeband mlm tu. Sebelah nye KFC. Seberang jalan ada restoren seafood halal dan restoren garuda pun kat situ gak. Location wise.. superb. Mlm kami decide tak mau kuar makan. Makan kat KFC je. Hari ni pun abis la tugasan wak menjadi supir. Besok kami nak naik public transport je. Dah say goodbye dgn Wak dan dia cakap kalau ada kawan-kawan nak dtg Medan.. sila contact dia. Pas rest kat hotel kitorg keluar makan kat kfc. Baru perasan kat tepi tu ada gak jual durian hmmm tapi no mood to makan durian already. Balik hotel terus tidur.

Post Last Edit by diamond at 24-3-2012 10:31

DAY 3

Hari ni dah takde supir so kami bergerak sendiri memakai public transport. Pepagi saya pegi Pasar Petisah cari Melinjau mentah pesanan mak mertua. Naik taxi dia charge Rp60 pegi dan balik. Baru tau punya la susah nak cari melinjau kat Medan ni. Last-last hasil kerja keras supir taxi tadi sbb dia yang berusaha tanya lebih dari 4-5 kedai, baru la jumpa. Itu pun kat kedai runcit mana ntah.  Settle beli melinjau kitorg gi Carrefour lagi.. pusing mall tu, lunch pun kat situ. Kul 2 balik hotel. Kul 4 anak2 pegi mandi kat swimming pool and malam we all try naik becak pegi Merdeka walk lagi. Pas makan diorang main game lagi. Saya biar kan dorang main sendiri dalam tempat game tu sbb tak merbahaya pun. Saya dan hubby pegi reflexology kat tepi tu. Sejam Rp50ribu. Abis tu balik hotel.
Day 4

Hari ni last day di Medan. Flight pun kul 8.05pagi WIB. Bangun kul 5 WIB and naik taxi aje pegi airport Rp60 ribu. Mahal sikit tapi malas nak fikir.. bayar ye. Alhamdullilah masih pagi ulat-ulat pun tak byk. Mood pak imigrasi pun OK. Semua smooth je. Flight pun tak delay.

Overall, saya kepingin dtg lagi ke Medan tapi kali ni taknak bawak bebudak sbb nak pegi lake toba and nak enjoy food kat Medan. Bila kita melancung tempat orang ni semua nya rezeki samaada OK atau tidak. Supir ni memainkan peranan yg sgt penting. Kalau dpt supir tak best maka tak best la trip kita. Supir saya tu saya boleh la rekomen kepada org yg tak cerewet.. sbb dia sgt ‘rock’, santai, suka borak-borak, suka nyanyi2 and buat kelakar. Tak berkira waktu bawak kita dan takdelah macam nak mengecas lebih-lebih. Rajin layan bebudak ni. Oye.. lg satu suka nyanyi lagu omputeh dan boleh bertutur omputeh  sikit-sikit.

Sekian saya melaporkan.

No Telefon Wak : +6281264737405

Follow Us
Post Last Edit by diamond at 24-3-2012 10:18

Ni cost saya ke Medan :
Transport  Day1 Brastagi                     500,000.00
Transport Day2 Town Medan                      350,000.00
Parking                        20,000.00
Tips Supir                        50,000.00
Transport Day3 Taxi                      100,000.00
Becak                        60,000.00
Transport Day4 Taxi Airport                        60,000.00
Hotel Grand  Sakura (1nite)                     286,000.00
Hotel Asean  International (2nites)                     756,000.00
Meals  (4days/3nite -4pax)                 1,350,000.00
Airport  Tax(Rp75,000/each)                     300,000.00
TOTAL RUPIAH                  3,832,000.00
TOTAL RM                          1,368.57

Reply 27# diamond

Klu dd da settle hotel supir, bwk 1.5m 2 org agak culup x tuk mkn?

1.5m utk makan saja? insyaallah cukup... tapi ingat ye, Medan ni boleh tahan jugak harga makannya. takde lah murah sgt kecuali kedai makan biasa.

masa nak balik ke malaysia, di airport medan kita kena tax betul ke? berapa harga nya seorang

masa nak balik ke malaysia, di airport medan kita kena tax betul ke? berapa harga nya seorang
zamarano19 Post at 25-3-2012 08:49

Zamarano.. bukan kat airport Medan sahaja kita kena bayar tax.. asal nak keluar je dari Indonesia, government dorang kena kan tax. Kalau international airport i.e Jakarta, Bali.. tax Rp150K... kalau airport biasa i.e Medan, Bandung cuma Rp75K.

1.5m utk makan saja? insyaallah cukup... tapi ingat ye, Medan ni boleh tahan jugak harga makannya. t ...
diamond Post at 24-3-2012 13:12

Ooo ok tq... G 6 org. I tp budget 1.5m tuk 2 org huhu... Supir sure bwk mkn tmpt mahal kan? Kene survey ni.... Breakfast best kt medan selain soto sinar tu... Ada x.. Sile kasi cadangan

Ni cost saya ke Medan :
diamond Post at 24-3-2012 10:12

Meals  (4days/3nite -4pax)                                 1,350,000.00
Baru perasan ni hihi... Arap2 cukup la xda nk shopping sgt... Nk tgk tmpt org jer

Post Last Edit by cmf_htc at 26-3-2012 07:41

Reply 17# melur_30

1.  supir ke parapat
2.  supir ke berastagi
3.  ke medan baru dgn supir sy deal tu.
hehe.....sy pun risau pesal tak sama supirnya malas nak tanya...lagipun parents tak kisah pun.

Reply 20# dee_dee

tak duk kat parapat...sy duk trus kat samosir island...RP330k utk family room..

Reply 21# dee_dee

bukan seangkatan dgn ricko...tak sure la sbb petrol dah nak naik...supir+transport mesti naik harga dh ni.
ok nnt PM no contact.

Reply 19# zamarano19

zamarona...ramai jugak ekk...sya pegi ber2 je..huhuh..ajak kawan2 lain..dorg kata x mau..tpt oing2 byk..huhuh..bukan kita nk pegi sergah oing2 tuu...ape la dorg ni..

Reply 35# cmf_htc

cmf_htc..saya pn book hotel tu..

hari yg smp tdo Medan dlu..
esoknye baru bergerak ke samosir..melalui berastagi..

No Telefon Wak : +6281264737405
diamond Post at 24-3-2012 10:08

diamond:wak ni bawak mobil ok ke?huhuhu..berhati2 x?ke redah kasi pecah?hehehe

kat samosir kuar gi cari kedai mkn. sepanjang kat atas jln tu ada la anjing2..mcm jinak2 jer..cuak n takut gak..tp ayah kata jgn rasa takut..kalo hormon kita buat biasa..anjing2 pun tak sergah..fuhhh mmg betul anjing2 buat dono jer..ada yg tido/relaks atas jln.yg lari2..so kitorang buat biasa jer la apa yg ayah ckp tu... alhamdulillah gi blk selamt sampai hotel