CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ayahjoe

UMRAH & HAJI XII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
msaadhamid posted on 15-9-2012 01:05 AM
Depan hotel Movenpick - tengah tunggu bas untuk program ziarah luaran.

Haji, makanan dia nampak mewah ya. Memang masakan hotel sendiri ke? atau caterer orang Indon

te_peng posted on 15-9-2012 06:43 PM
lawa jugak hotelnya ...

Dari luar nampak biasa-biasa jer, tapi interior quite OK. Saya tinggal 5 orang sebilik tetapi biliknya besar. Masih boleh 4 orang berselisih tidak berlaga. Bilik air juga besar dan ada small kitchen 5x5 kaki. Jika dibandingkan dengan Hotel Abeer Garden (sekarang dah dirobohkan) masa saya pergi dengan Andalusia dulu, bilik ini jauh lebih baik. Dulu di Abeer Garden duduk 3 orang sebilik, 2 orang berselisih pun dah berlanggar - memang cukup-cukup untuk tidur dan letak beg.

Namun bilik-bilik lain saya kurang pasti. Isteri saya kata agak sempit juga tetapi lebih besar drpd Abeer Garden. Itu cerita lamalah kan. Abeer Garden sudah tidak wujud lagi. Anyway, kalau nak dikirakan hotel lama yg dekat-dekat dengan masjidil haram mana ada bilik yang luas. Jadi hotel ni kira +1 point above other hotels yang sebangsa dengannya. Jarak antara hotel dengan masjidil haram 3 minit berjalan kaki. Kekurangannya ialah jemaah terpaksa mendaki sedikit - tidak sesuai bagi jemaah yang uzur, warga emas, dan yang berkerusi roda. Dan liftnya kecil dan cuma ada 2 lift sahaja. Kalau keluar lambat dekat-dekat waktu solat, kelam kabut jugak kan?

rohai00 posted on 15-9-2012 02:14 PM
ini mesti ikut TA xxRx xxxJxxx kn?

Sengaja saya kecilkan gambar. Kalau dibesarkan boleh nampak nama TA tu. Dia taruk banner dengan ucapan "Selamat Datang".

aily posted on 15-9-2012 08:24 PM
Haji, makanan dia nampak mewah ya. Memang masakan hotel sendiri ke? atau caterer orang Indon

Memang mewah, macam-macam ada - western and Indonesian food sebab jemaah Indonesia ramai yang tinggal di sini. Larat dengan tak larat jer nak makan semua tu. Udang, daging, ayam, mutton, ikan, nasi arab, nasi goreng, soup kambing, berbagai-bagai roti, cereal, dsb, Orang yang ada gout macam saya ni perhati sajalah. Itu masakan yang disediakan oleh hotel Movenpick sendiri dan sekali makan 80 Riyal kot. Makanan yang disediakan mengikut style perut orang Arab.

Mahu bertambah 2-3 kg berat badan kalau tidak berhati-hati pilih makanan.

Di Makkah, makanan disediakan oleh caterer orang Indonesia. Jadi lauk pauknya 3-4 macam sahajalah, serupalah dengan pakej TA-TA yang lain. Sehari mungkin 30-40 Riyal. Di hotel ni ada 3 dewan makan. Oleh kerana jemaah kami hanya 30++ orang sahaja, maka dewan  makan kami sederhana sahajalah. Tak apa lah kan. Kita datang ke Makkah hendak beribadat, bukan untuk makan-minum.

msaadhamid posted on 15-9-2012 11:37 PM
Dari luar nampak biasa-biasa jer, tapi interior quite OK. Saya tinggal 5 orang sebilik tetapi bili ...

Sebut pasal lif, kenapa hotel sana lif sempit2 padahal nak kira arab besar2.

Follow Us
raze86 posted on 8-9-2012 09:07 AM
Pilihla travel agent yg Ada Nama....sbb apa2 masaalh mudh utk d selsaikan...
Penglaman akk sendiri  ...

Kadang takleh salahkan TA jugak kerana di akhir Ramadan hotel memang padat dan pengurusan arab memang tak profesional. Mereka ckp lain janji lain tindakan lain. Itu yang menyusahkan orang kita nak berniaga di sana. Itu mengikut ckp budak2 melayu yang belajar sana dan jadi mutawif.

te_peng posted on 16-9-2012 07:15 AM

Lift tu kecil-kecil pun boleh muat +- 6 orang. Lift-lift yang baru boleh muat 10-12 orang.

msaadhamid posted on 16-9-2012 10:43 AM
Lift tu kecil-kecil pun boleh muat +- 6 orang. Lift-lift yang baru boleh muat 10-12 orang.

Lif tmpt mickey menginap hari tu lagi kecik..
dan unik.. 1st time mickey jumpa lif mcm tu...
mcm pintu... kena buka pintu.. then baru ada pintu lif yg lipat2 tu
1 lif cuma muat max 4org je..

Baru balik dari Kompleks Haji menghantar Abg Ipar mengerjakan Haji KT01..

Jemaah Haji Para Tetamu Allah KT01 beratur masuk ke dalam Dewan Kompleks Haji.

Yang nak seronoknya..yang meriahnya..
Yang perginya mungkin seorang atau 2 org..tapi yg menghantarnya sampai 5 atau 6 buah kereta..

Salam, selamat menunaikan haji kepada yang akan menjadi tetamu Allah musim haji ini. Jeles I. Tapi takpa, harap tahun depan saya dan keluarga juga dapat jadi tetamu Allah.

Haji msaadhamid, bestnye dapt duduk kat movenpick. Tapi memang kesian kat jemaah uzur kalau kena naik bukit. Ish mencabar.

Saya kalau boleh, next time pergi nak minta duduk dekat Al-Massa, hotel affordable yang paling dekat dengan jalan yang menuju ke babus salam tu. Saya rasa berbaloi kalau bayar sedikit mahal pada yang mampu, untuk memudahkan pergi balik setiap waktu solat.

Tapi sebenarnya, saya tak kisah sangat kalau hotel sedikit jauh, cuma in this previous trip, cabaran saya adalah terpaksa menahan bau asap rokok di dewan makan di dewan aircond yang tiada tingkap. Memang dugaan. Memang semua orang berhak untuk ambil "oxygen" tapi not at other people's expense. Sampaikan most of waktu solat, saya doa bagi tiada orang yang hisap rokok. Kecewa  dengan tindakan beberapa orang Malaysia. Sangat tidak prihatin memandangkan ada makcik2 yang uzur dapat asthma attack.

te_peng posted on 16-9-2012 07:15 AM

Keh keh, soalan cepu emas betul. Arab2 muda kurus2 jerk, yang dah berumur tu je berisik. Hehe.

Plus, most yang datang balik hari kan. Buat umrah, dan lepas tu balik. Atau paling2 pun duk 1 malam. Ada la sembang2 dengan perempuan2 arab yang terserempak dalam lift, very friendly dan sangat senang dengan orang Malaysia. Mostly kata dari around there, atau riyadh or jeddah.

bvsf06 posted on 11-9-2012 07:44 AM
Saya nak pergi umrah tahun depan.
Tak tahu samada nak pilih andalusia atau mas holiday.
Ada sape2  ...

Harap pilih agency dengan berhati2 ye.

Saya tak sangka akan terkandas. Tapi saya rasa sedikit kesalahan datang dari diri saya sendiri, dimana saya kurang prihatin untuk make sure tickets dah confirm baru saya fly outbound. Terlalu percaya kepada orang lain.

Pr|nCeSS^M|cKeY posted on 16-9-2012 02:17 PM
Lif tmpt mickey menginap hari tu lagi kecik..
dan unik.. 1st time mickey jumpa lif mcm tu...
mcm ...

mcm hotel yg sama ja..saya pun kena gak..first time tengok lif camtu kelakar je kan..

apa nama hotel tu ntah..dia belakang sebelah kedai jual kebab kan..

fa_stellar posted on 11-9-2012 11:05 AM
nuha, tak silap saya dengar masa kursus perdana hari tu Ustaz Sapawi ada buat 2kali... yg last wee ...

Alhamdullilah. saya dpt pergi  kursus haji di Masjid As-sobirin, Lembah Keramat ari sabtu. tq info yg awk bagi tu. dah dpt tarikh flight?

ada sape2 yg tau money changer yg murah area KL?

amoy257 posted on 17-9-2012 02:49 PM
mcm hotel yg sama ja..saya pun kena gak..first time tengok lif camtu kelakar je kan..

apa nama  ...

sama gak ngan sy
1st time tengok tu cam 'eh....camne nak naik nih...tak terbuka ke pintu tu nnti?'
haha
hotel sy tuh al-Haram Tower kat area Ajyad...ada jugak ke hotel lain pun macam tu?

nuha_zaheera posted on 18-9-2012 11:02 AM
ada sape2 yg tau money changer yg murah area KL?

Dekat Ampang Park..tepi tangga dan tepi kedai jual buku dan Majalah.
Insyallah setakat ni disetiap kali saya pi oversea..rate dia paling murah..
Sebelum nak tukar duit saya selalu call dulu..mc Bukit Bintang,Mc Mid valley..,Mc empire..
Alhamdulillah setakat mc Ampang park boleh beri rate yg murah..
Ini setahu saya..Wallahualam.. Allah Maha Mengetahui..