CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ayahjoe

UMRAH & HAJI XII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
aily posted on 10-10-2012 04:02 PM
Haji One, nak cerita sikit tentang package mahal yang teman saya ambik dengan THTS, kata mereka ma ...

hehehe..memang dah nasib depa la tu..kira ujian dah tu..biarpun kita cari yg paling senang, tapi tak bermakna kita tak diuji..hehehe..kiranya dah bahagian masing2 dah tu.

Tapi dr segi etika dan profesionalisma, memang la THTS  kena jaga dan bertanggungjawab atas apa yg berlaku, kena plak orang dah bayar lebih..lagipun tu dah hak orang yg membayar utk pakej tu.

haji_one posted on 10-10-2012 03:55 PM
Ok, berkenaan soalan perbezaan khemah pakej dan muassasah di mina..di Mina, utk muassasah, memang  ...

Haji,
yg tang edar makan2 tu kan..khemah kami kan...pak2 arab yg edar makan tu siap masuk khemah berjln2 membahagi2kan makanan tuh..sambil2 tu die dok kutip sedekah seriyal2, mmg byk riyal la die dpt sampai kembung poket die kiri kanan......makcik2 plak mmg dok tunggu je pak arab ni hantar mknan, masing2 dok malas angkat punggung kot
kami yg mude2 ni( umur kami 3 bradik 19-32), org dok pandang lekeh jer bile kami cam bersuara sket sbb pelik tgk pak arab ni masuk kemah...
tp bile ade sorg makcik ni sound tak kasikdie masuk baru la die tak masuk...

mungkin Tbg Haji bole peringatkan kat jemaah2 wanita jgn dok kasik pak arab yg edar mkn nih masuk khemah...sbb die masuk khemah muslimat...sah2 ade yg tak bertudung lengkap ...pastu ade jugak makcik2 yg dok berkemban bagai kan...

aziefa posted on 10-10-2012 04:06 PM
haji one..
Kalau mcm ni eloknya sebelum pi solat Zuhor ambil dulu makanan tghari bawa pi masj ...

Tengok pada aziefa la, sebab kalau nak tunggu nasi nanti bila sampai masjid dapat duduk kat belakang je, kalau pi awal dapat duduk saf depan, cuma makanan plak takdapat. Nanti bila sampai sana, aziefa try n error dulu, first day pi awal, second day pi lewat skit, nanti dah dapat pattern dia..senang je aziefa dan kumpulan nak tentukan rentak pergerakan.

Tapi ok kalau nak tunggu nasi dulu, ambil dan pergi ke masjid, cuma agak rushing la skit. Tapi utk backup, boleh je bawa roti, tamar dan makanan lain utk alas perut, on the way ke masjid boleh jugak singgah beli makanan.

Utk isya', rasanya tak perlu rushing, pengalaman saya, makanan tak habis pun dan elok (sebab warmer tu tak dikunci), so sampai je kat maktab, bukak warmer tu dan ambil nasik. Office maktab tutup dlm jam 10.30 mlm,so, petugas ada..kalau tak pun, tanya petugas haji..nanti kami akan tengok dlm warmer tu..kalau ada kami akan bagi.

So far, plan aziefa tu dah ok, boleh sangat dah tu..

haji_one posted on 10-10-2012 08:20 AM
Sambung skit lagi..

Bila makanan jemaah haji dihantar kat maktab, pihak TH global akan ambil maka ...
Tengok dia dlm keadaan mcm tu, saya pun kata..takpalah tuan, saya tak marahkan tuan pun, kalau ada salah silap tuan pada saya, sejak dari awal lagi saya dah maafkan. Pastu dia bangun, peluk saya dan menangis..

Alhamdulillah...
Memang haji one kena sabar betul betul..sabar tahap gaban ye..

."apa benda la tabung haji ni..kedekut..asyik bagi nasik je, bagi la benda lain sama..", pastu ada la dia mengomel tak puas hati lagi.rupanya jemaah haji yg merungut tu dah tak boleh terima apa2 makanan..then, dia hanya boleh minum susu je..nasik ke apa ke yg masuk dlm mulut dia habis dia muntahkan balik. Dan kekallah jemaah haji tu dgn keadaan mcm tu sampai dia keluar dr mekah..

Nauzubillahminzalik..kat Mekah Allah nak beri CASH je..
Kena banyak beristighfar..hati kena ikhlas dan bersih..Allahuakbar.

aisya_hadi posted on 10-10-2012 04:14 PM
Haji,
yg tang edar makan2 tu kan..khemah kami kan...pak2 arab yg edar makan tu siap masuk khemah  ...

Hehehe..maktab berapa tu aisya? kat mekah bangunan mana?

Saya rasa puak2 arab ni mesti masuk tanpa pengetahuan kami ni, sebab utk edaran makanan, kami bagi kt pintu je..kami edarkan dan lepas tu tanya, siapa tak dapat lagi..bila semua dah dapat, kami move ke khemah lain plak.

Uihh..arab ni, kalau kita start bagi duit, siapla dia buat lagi.. klu berlaku mcm tu, kena lapor kat petugas haji, nanti kami tahu apa nak buat. Tahun lepas pun saya ada sound budak myanmar sebab bagi makanan sampai ke dalam khemah wanita.

aziefa posted on 10-10-2012 04:17 PM
Alhamdulillah...
Memang haji one kena sabar betul betul..sabar tahap gaban ye..

Memang kena sabar tahap gaban, kekadang nampak 'kecik' je jemaah haji yg buat perangai ni..tapi tu la, bila kita dah iktikad yg jemaah haji tu semua adalah tetamu Allah swt, yg kami ni plak sebagai 'pelayan2' utk tetamu Allah, biasanya perasaan marah tu cepat hilang..kejap je dah cool balik..

Tapi memang ada petugas haji yg hilang sabar..terutama yg freshie ni..pernah tengok petugas haji tinggikan suara pd jemaah haji, tapi tu la..sekejap je nanti kena tengur la dgn pengurus maktab. yg menjadi pegangan saya sepanjang di sana adalah saya takkan mampu selesaikan semua masalah, dan kalau saya tak mampu nak selesaikan masalah, at least saya dapat kurangkan masalah mereka pun dah cukup..kalau nak kurangkan masalah pun tak mampu..memang saya akan diam dan mengalah je..hehehe.

Follow Us
haji_one posted on 10-10-2012 04:18 PM
Hehehe..maktab berapa tu aisya? kat mekah bangunan mana?

Saya rasa puak2 arab ni mesti masuk ta ...

saye maktab 89 ...qasr al shouroq...

balqishku posted on 10-10-2012 08:56 AM
seronoknya saya baca pengalaman haji1.. terima kasih kerana sudi berkongsi dengan kami
pengalaman ...
p/s: moga2 Allah percepatkan giliran saya dan suami utk mengerjakan haji..
Assalamualaikum..
Ikut kuota bila ye?
Insyallah..Moga Allah mempercepatkan giliran kuota balqis dan suami.
Dengar cerita bila perluasan masjidil haram selesai..penambahan kuota setiap tahun bagi negara  senang diluluskan.
Insyallah ..
Amin Ya Rabal'alamin..

haji_one posted on 10-10-2012 04:05 PM
Ma3rd pi tahun ni dgn muassah ka pi ngan swasta ka? klu yg Muasasah, hotel yg hampir bunyinya dgn  ...

Insya Allah kami pergi pakej dgn Ash Har travel, tuan @haji_one. Hotel Far Al Saha 450m dr masjidil haram. Hari tu ada jumpa mapnya. Ni tak jumpa pula. Tp tak silap hotel ni di jalan laluan yg antara zam2 tower & hilton. kat belakang2 tu.. Katanya hotel2 di antara Far Al Saha dgn zam2 tower tu semua dah roboh. tanah lapang je di situ.

haji_one posted on 10-10-2012 09:07 AM
hehehe..kat Mina ni, rasanya tak payah mandi banyak sangat. Waktu paling sesuai nak mandi (klu pak ...
Ni gambaran toilet kat Mina..hehehehe..kekadang kat sini, saya senyum kat jemaah haji pun dia jeling kat saya mcm saya ni burger prosperity McD yg boleh dikunyah2..tapi biasa la, kat Mina ni la kalau nak tengok perangai orang tu mcmana..hehehehe..
he..he.. nak tergelak pulak..
Astaghfirullahalanzim...Allahuakbar...

aisya_hadi posted on 10-10-2012 04:26 PM
saye maktab 89 ...qasr al shouroq...

Maktab 89, bangunan Qasr Al Shouruq, pi tahun lepas ye? hehehehe..so, kat Mina..khemah maktab aisya adalah sebelah khemah maktab 88 je..saya incharge utk maktab 88..ntah2 memang kita pernah terserempak punya la ni..hehehe..

ma3rd posted on 10-10-2012 04:30 PM
Insya Allah kami pergi pakej dgn Ash Har travel, tuan @haji_one. Hotel Far Al Saha 450m dr masjidi ...

Ooooo..begitu, no wonder nama hotel tu takdak dlm list saya. Selamat mengerjakan haji ma3rd, mudahan semuanya ok kat sana, dan lancar segalanya, dan yg paling penting haji mabrur utk ma3rd dan rombongan.

haji one...

satu cadangan utk nama2 jln kat khemah mina...kan ada macam2 nama utk memudahkan esp golongan warga emas utk ingat khemah mereka kat mana...
lorong pensil,buku, seterika, mawar, dan macam2 nama lagi la....mmg bagus..tapi kan sebenarnye..saya rase lebih sesat dgn nama2 yg terlalu pelbagai tuh... ...sbbnya nama2 tu tak ada turutan...group nama dah betul...ada yg grup buah, grup bunga, grup brg letrik, alat2 tulis...tapi mcm mana saya nak tau...lorong pensil tu selepas @ sebelum lorong buku? lorong mawar selepas @ sebelum lorong dahlia?

so, maybe bole cuba utk pertingkatkan....setiap grup tu, dilorongkan ikut alphabet...
contoh..lorong buku, then lorong kalkulator, then lorong pensil...
lorong anggur, lorong betik, lorong ciku, lorong duku...

pendapat saya sahaja ....

haji_one posted on 10-10-2012 04:34 PM
Ooooo..begitu, no wonder nama hotel tu takdak dlm list saya. Selamat mengerjakan haji ma3rd, mudah ...

Amiin..Insya Allah.
tu la hotel tu xberapa popular kot sbb kalau google pon ada kt website ash har je.
Cuma nak tahu ada ke tak kaunter th yg dekat2. huhuh

ma3rd posted on 10-10-2012 04:39 PM
Amiin..Insya Allah.
tu la hotel tu xberapa popular kot sbb kalau google pon ada kt website ash ha ...

Ok, kalau hotel tu kat area Hilton, so maktab muassasah (yg ada kaunter kewangan) adalah di area Misfalah dan Jiyad Birbalilah. Nanti bila sampai kat sana, ma3rd boleh tanya kat petugas ash har utk pergi ke maktab TH bagi urusan pengeluaran duit.

Selain tu, berkemungkinan juga syarikat ash har akan panggil petugas kewangan TH utk bukak kaunter bergerak (mobile kaunter) di bangunan2 milik pakej ash har. Tapi mobile kaunter ni datang pada hari tertentu mengikut jadual yg ditetapkan..so jangan risau la pasal pengeluaran duit ni, mesti ada cara.

kalau terdesak pergi je ke Maktab2 TH..insyaAllah petugas haji dan jemaah haji muassasah ada kat sana..ikut la diorang kejap..dah keluar duit, balik semula ke hotel ma3rd.

haji_one posted on 10-10-2012 09:41 AM
memang banyak benda sebenarnya kt sana, mcm2 issue. Cuma dlm hal ni, kita kena paham dan bertindak ...
Tapi tu la, bak kata penasihat agama maktab saya selalu cakap, iblis kat Mekah Madinah ni semua level general, bukan prebet..so memang kuat godaannya..
Memang betul tu haji one..
Itulaa kalau dapat sabar..besar pahala..berganda ganda..
Teringat ikut Ceramah haji Ustazah Dato Fatma Az Zahra..
Utk dpt Haji Mabrur Fahamilah ayat Quran dlm Surah Al Baqarah..
"Jauhi  rafat (berkata kotor),fusuk ( buat maksiat) dan jidal (bertengkar) semasa mengerjakan Haji "
Terang dan jelas "JANGAN BERKATA KOTOR..JANGAN BERGADUH '"..kebanyakan kita tak nampak.
Nak haji yg mabrur..tapi perlakuan kita disana macamana..
Ingat pi solat setiap waktu kat Masjid...mengaji Quran..tak mau campur org..tak mau cakap dgn org tu dah cukup baguslah"
Allahuakbar....takutnya..
Sekadar nak share ceramah yg saya dengar..

aisya_hadi posted on 10-10-2012 04:37 PM
haji one...

satu cadangan utk nama2 jln kat khemah mina...kan ada macam2 nama utk memudahkan esp  ...

Hehehe..terima kasih Aisya, cadangan ni memang bagus dan kami dah disampaikan kat pengurusan maktab selepas abih musim haji tahun lepas, kiranya lepas post moterm la..harap2 tahun ni ada implementation. Apa sahaja yg menjadi nilai tambah kepada sesuatu perkara memang kami ambil kira.

Saya pun tak terfikir pada tahun lepas, yg best..lepas balik dr Mina barulah terlintas perkara ini..hehehe..tu pun ada petugas wanita yg utarakan.

aziefa posted on 10-10-2012 04:49 PM
Memang betul tu haji one..
Itulaa kalau dapat sabar..besar pahala..berganda ganda..
Teringat iku ...

Saya setuju, malah ayat itulah yg diulang2 oleh guru agama semasa ceramah agama di Mekah, dgn harapan jemaah haji kita beringat dan bersabar..cuma ada sekelompok kecil je yg hilang fokus, betullah kata guru agama..haji ni semua orang boleh pergi, tapi mabrurnya belum tentu. Nak tengok mabrur tak mabrurnya haji ni, kita boleh lihat selepas balik dr Mina..mcm2 masalah akan berlaku kat maktab nanti..

aily posted on 10-10-2012 01:56 PM
AsSalam Haji One

Pada akak lunch & dinner yang TH provided adalah berbaloi dengan harga yang ki ...

Kak Aily...
Alhamdulillah kullihal...
Moga Allah jadikan kita ni dikalangan org yg sentiasa bersyukur...
Aminn....Amin Ya Rabal'alamin..

haji_one posted on 10-10-2012 02:10 PM
isu mengenai sidai kain ni sebenarnya banyak kes berlaku. Tempoh maksimum penggunaan tempat sidai  ...
Tak semua kes saya boleh handle sebenarnya, ada sesetengah tu, saya masuk campur..dengan saya sekali kena 'basuh' dgn jemaah haji.

he..he..he.. sabor jelaa  haji one...
cobaaannnn....