CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ayahjoe

UMRAH & HAJI XII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
aily posted on 15-10-2012 01:03 PM
Nampak jemaah puashati dapat lepas rindu makan roti canai/telor sebab tak payah susah mencari brea ...

Kalau penebar roti 'buat' roti canai dlm bangunan maktab, so, memang orang Th Global la.

Saya pun pernah pi makan nasik lemak dan roti canai kat restoran felda di Safwa tower, tapi sekali je..selebihnya memang saya pekena makanan arab (dah alang2 ada kat sana..hahahaha..).

aisya_hadi posted on 15-10-2012 01:47 PM
betul..usaha kena  ade...lepas tu doa kpd Allah semoga kita antara yg terpilih...tp kalo tak regis ...

Assalamua'alaikum Hajjah.
Setahu saya, takder kuota swasta . Yg swasta tu pun TH yg bg peruntukkan. Tahun ni rasanya pihak TA byk rugi, sbb takder kuota tambahan.

aisya_hadi posted on 15-10-2012 01:47 PM
betul..usaha kena  ade...lepas tu doa kpd Allah semoga kita antara yg terpilih...tp kalo tak regis ...

hehehehe..pergi dgn swasta pun tetap menggunakan kuota haji (mengambil tempat drpd kuota haji malaysia).

Awatnya yg rasa tak sempurna time buat haji first tu? takpa la, bab haji mabrur ke tak mabrur ni..kita berdoalah sesama agar haji Aisya diterima Allah swt, tak bermakna kita ada kekangan dlm ibadah haji bermakna haji kita tak sempurna. Sebaliknya Allah swt MAHA Mengetahui dan MAHA Memahami hamba2nya yang lemah dan punya keupayaan yang tidak sama antara satu sama lain. Kesempurnaan kita bukanlah atas dasar kita telah melengkapi dengan sebaik mungkin setiap ibadah tu, sebaliknya atas dasar semampu mana kita mengerjakan ibadah haji kita..

InsyaAllah, saya doakan agar haji aisya dan yang lelain dengan haji yg mabrur, Amin...

Tapi tak salah sekiranya Aisya nak pi haji (bila peraturan utk daftar haji kali kedua tu ditarik balik)..boleh je..

JuanM posted on 15-10-2012 01:32 PM
Tapi let say kalau kita daftar gunakan kuota negara lain, konfirm kita kena aturkan sendiri perjal ...

Dari segi penggunaan kuota negara lain, saya tak pasti prosedurnya sebab ada juga jemaah haji yg nak pi dengan kuota filipina..kumpulan tersebut tetap perlu mendapat kelulusan TH sebab mereka pemegang passport Malaysia.

Visa haji yang diberikan kepada negara tertentu adalah eksklusif kepada pemegang pasport negara tersebut, bagi pemegang pasport negara lain yg nak pergi dengan negara tersebut, kelulusan TH rasanya diperlukan (ni saya merujuk kepada kes2 yg berlaku sebelum ni..tapi saya tak follow sangat isue ni).

Melainkan kita pemegang passport negara tersebut (bertukar kerakyatan) barulah boleh pergi dengan negara tersebut tanpa TH.

kekadang ada yg pergi (tinggal) melalui jalan darat, contohnya pelajar kita dari Mesir dan sebagainya..mereka ni masuk bukan menggunakan visa haji..tapi ada kaedah lain..yang ni saya tak ingat (ada student kita yg study di mesir bagi panduan..tapi saya tak berapa nak ambil port).

Mas916 posted on 15-10-2012 02:16 PM
Assalamua'alaikum Hajjah.
Setahu saya, takder kuota swasta . Yg swasta tu pun TH yg bg peruntukk ...

maksud saya...tak guna kan kuota utk org2 yg register under tbg haji & queue utk pergi pertama kali..
kalo ade duit lebih, kite cube gi ngan kuota yg TH peruntukkan utk swasta ke   ...at least dpt juga memberi kuota itu kpd org2 yg mungkin kurg berkemampuan nk pergi ngan swasta & baru 1st time pergi kan ...

haji_one posted on 15-10-2012 02:26 PM
hehehehe..pergi dgn swasta pun tetap menggunakan kuota haji (mengambil tempat drpd kuota haji mala ...

mmg berdoa utk haji mabrur ...tp tah la..mmg rasa cam nk ulang balik je thn lepas tuh..rasa ibadat tu cam tak cukup baik ....
dugaan yg diterima lagi la membuatkan rasa ada kekurangan rasanya ...

antara dugaan kami, pulang dari mina...bas kami  gerak jam 5 ptg gitu ...sampai mekah jam 1 pagi ...bas paling lewat sampai di hotel ...8 jam perjalanan..dah ibarat cam nk ke madinah plak heheheh....
mcm2 hal berlaku sepjg perjalanan tuh...n juga sampai di hotel pon ada dugaan ngan pemandu bas ....
tapi alhamdulillah, bas sampai betul2 depan hotel..kalo tak mmg kesian kat sorg makcik nih, sbbdie berkerusi roda...

Follow Us
aisya_hadi posted on 15-10-2012 02:46 PM
maksud saya...tak guna kan kuota utk org2 yg register under tbg haji & queue utk pergi pertama kal ...

Actually, orang yg pi swasta pun ada yg pertama kali..tapi tak kisah la muassasah mahupun swasta, boleh je aisya pergi, dgn syarat bila dah boleh daftar, daftar la pi haji semula..takdak issue pun, TH akan melihat pada suasana semasa sebelum membuat arahan semasa, contohnya arahan yg tidak membolehkan orang mendaftar haji setelah balik haji pun bersifat sementara. Bila sampai waktunya, ianya akan dibatalkan.

So, bila aisya dah boleh daftar nanti, daftar sahaja..dont worry.

Berkenaan dugaan ni, biasa la..tak beriman satu-satu kaum selagi mana mereka tak diuji, so, bukanlah masalah besar..janji kita tawadduk dan cekal dlm setiap ujian tu (termasuk menjaga pantang larang haji dan juga adab2 haji).

Sebut pasal bas ni, teringat masa operasi haji dulu..kami di TH dan menggunakan sistem nombor utk pergerakan ke Arafah, Mudzalifah dan Mina. Let say, satu maktab tu ada 2500 orang, kami akan bagi la 50 orang pertama dgn nombor 1, 50 orang seterusnya dgn nombor 2..so, orang yg nombor 1 ni, trip dia ke Arafah ni adalah bas pertama, nanti mai bas kedua..utk kumpulan no 2...sampai la habis jemaah haji tu (rasanya ada 48 trip kot..dimana kami padat2kan jemaah haji dlm satu bas, ada yg berdiri).

Nak dijadikan cerita, ada satu ustaz ni..dia dah pernah pi haji dan bawak satu kumpulan jemaah haji (kiranya mcm pembimbing haji la..), ahli kumpulan dia 24 orang..giliran trip mereka adalah nombor 32 rasanya..tapi mereka nak naik bas trip nombor 1.

Puas la kami pujuk mereka, ikut arahan TH..tapi ustaz tu kata, "saya ni bukan kali pertama pi haji..saya tau sangat dah, kalau pergi awal, jalan tak jem..kalau pergi lewat skit, confirm sampai lewat..saya tak kira, saya nak pergi dengan bas yg ini jugak..", dia arahkan group dia naik bas tu..bayangkan lah, satu bas tu dah 50 orang, tambah lagi 24 orang..memang mcm sardin. Yg jemaah haji dr kumpulan 1 dah mula tarik muka kat kami tanda tak puas hati, puas pujuk group ustaz tu tapi tak jalan. Last2, pengurus maktab saya dan saya (time tu kena berdua, baru kita rasa kuat skit..hehehe..) minta jasa baik orang dr group bas trip 1 tu untuk turun skit..so, turun la dlm 20 orang dr bas (yg sepatutnya naik bas tu).

Then, bas tu bertolak la ke Arafah wakt tengahari tu.

yg menariknya, saya bertolak ke Arafah jam 12.00 malam, bersama group akhir maktab saya (bas last), bila sampai dlm jam 2.00 pagi (jalan jem kaw-kaw). Bila kami sampai, petugas sambutan kat Arafah bagitau yg bas nombor satu bertolak waktu tengahari tak sampai lagi..driver sesat kemana ntah, pastu bas tu rosak.

Dekat nak masuk waktu subuh, bas no 1 tu sampai..saya tengok bas no 1 sampai. Fuhhh..bila mereka turun dr bas tu, semua muka mencuka..ada yg berlari ke toilet, ada yg mintak makanan (dah lapar sangat)..bayangkan, jam 12.00 tengahari, jam 5 pagi esoknya baru sampai..berapa jam tu. Ustaz yg bertekak dgn kami tu saya tengok diam je..menurut kata satu jemaah yg dalam bas tu, bila bas tu sesat, teruk ustaz tu kena 'bambu' sebab tunjuk pandai.. Saya tengok muka ustaz sayu je, bila bas dah kosong, baru dia turun dr bas dan peluk kami.."saya mintak maaf tuan haji..saya mintak maaf..' dengan teresak-esak la dia menangis.

kami (petugas2 haji) ni pun ok la, 'takpa ustaz, dugaan semua ni..cuma lepas ni ikutlah arahan kami..'..sejak dr tu, ustaz tu nampak mcm menyendiri skit, tak berapa bergaul dgn jemaah haji lain..atas dasar nak bagi support, saya dan petugas lain kerap jugak pergi jumpa dia utk bagi moral support.

hmm..kenangan la, teringat lagi mcmana kami menghadapi ustaz tu, dgn keadaan serabut, bising bunyi bas, pastu dgn jemaah yg dah berterabur..dengan perasaan geram bercampur tahan marah..hmm..kenangan betul la.. Last edited by haji_one on 15-10-2012 03:19 PM

Salam semua.

Thread Umrah & Haji ke-XII sekali lagi sudah mencecah 100 muka.
Kini kita berpindah ke rumah baru.
Jika thread ini tidak lagi menerima post baru, bermakna rumah baru sudah dibuka.

Jika begitu, cari lah thread baru Umrah & Haji ke-XIII di link ini:

http://mforum.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=679774&extra=

Jemput semua ke sana.

Last edited by transporter on 15-10-2012 03:20 PM

aisya_hadi posted on 15-10-2012 02:46 PM
maksud saya...tak guna kan kuota utk org2 yg register under tbg haji & queue utk pergi pertama kal ...

saya register haji 2008.giliran kalau tak silap 2021. 2009 saya pergi umrah.kemudian 2010 saya daftar dng. andalusia untuk buat haji-tapi tak dapat pergi sebab yang daftar lebih ramai dari kuota. 2011 daftar dengan batuta (ingatkan xramai) pula -tak dapat pergi juga. 2012 saya daftar lagi dengan batuta tapi masih tidak mendapat jemputanNya. moral of the story : walaupun daftar dengan swasta tak semestinya dapat pergi pada waktu yang dihajati.

mesmerize posted on 13-10-2012 12:47 AM
sapa penah duduk kat hotel saraya iman di mekah? oke tak hotel ni?

saraya iman tak pernah... tapi saraya ajyad pernah... dua2 ni satu kampeni gak (kalu tak silap)..
dan jarak antara kedua2 hotel ni tak jauh mana...
so far ok je yg saraya ajyad tu... cuma kecik sikit la hotelnya.. biasa ler.. hotel2 lama kat mekah
mmg kecik saiznya... kalau kat madinah yg luas... mungkin hotel2 yang baru sizenya dah berubah kot...