CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11689|Reply: 204

Edisi Sihat Walafiat : Anda Bersenam?

Kerap senam hidup ceria

KEADAAN diri yang baik dan terhindar daripada penyakit berbahaya bermula dengan gaya hidup  sihat. Bak kata pepatah, mencegah lebih elok daripada mengubati.

Gaya hidup sihat boleh ditakrifkan sebagai satu amalan kehidupan yang membawa impak positif kepada diri seseorang, keluarga dan masyarakat. Malah, tindakan awal yang boleh dilakukan adalah dengan mengamalkan pemakanan yang seimbang supaya fizikal dan mental seiringan cergas serta cerdas.

Kepelbagaian jenis makanan ada di Malaysia juga membuatkan masyarakat kita leka akan bahaya penyakit yang bakal dihidapi jika pengambilannya tidak dikawal dengan bijak.

Antara penyakit kronik yang mudah ‘hinggap’ pada diri kita adalah penyakit jantung, kencing manis dan darah tinggi. Amalan buruk seperti kuat merokok atau minum minuman beralkohol juga boleh memberi kesan yang sama.

Justeru, diet yang seimbang perlu diiringi dengan aktiviti senaman supaya menjadikan kehidupan dijalani oleh seseorang itu lebih bermakna malah bertambah ceria.

Sama ada anda berjalan kaki, bersukan, berlari, melakukan yoga ataupun pilates, ia tetap dikira bersenam mengikut kesukaan dan kesesuaian seseorang.

Aktiviti senaman seperti ini diakui oleh pakar perubatan mampu menjadikan sistem peredaran darah manusia lebih baik serta menjadikan sistem imunisasi mereka tinggi.

Mereka yang gemar bersukan biasanya memiliki badan sihat dan minda lebih cerdas berbanding dengan orang yang jarang bersukan. Pendek kata, semakin kerap senaman dilakukan maka semakin tinggilah tahap kesihatan seseorang itu kerana minda yang cerdas datangnya daripada badan yang cergas.

--------------
brapa kali anda bersenam seminggu?

gambar2 hiasan....

Cara melatih anak bersenam:

1. Beri penjelasan dan didik mereka supaya memahami konsep bersenam serta betapa pentingnya menjaga kesihatan.

2. Hadkan masa anak anda bermain alat permainan digital atau menonton televisyen.
Ajak mereka bersenam bersama-sama atau cukuplah dengan beriadah seperti berjalan dan bermain basikal di taman.

3. Kurangkan memberi makanan ringan atau jika boleh, jangan ajar anak anda memakan makanan ringan.

4. Ajar anak untuk memakan sayur-sayuran dan buah buahan. Kebanyakan ibu bapa terlalu mengikut selera anak. Namun sebagai ibu bapa, perlu kreatif dan mencuba pelbagai cara supaya anak anda dapat menerima makanan begini.

5. Senaman perlu dilakukan sekurang-kurangnya tiga kali seminggu selama 20 minit dan lakukan bersama anak-anak anda.

hari2 iols senam .... sekejap pon tak pe...
lepas tu... melahap nasi beriani

seawal subuh...waktu paling menyenangkan untuk berjogging....karena matahari tidak terik sangat...dan masih dingin cuacanya.....

aku join satu tennis club kat kb

dlm ramai2 ahlul kelab...aku yg paling muda walaupon aku 3-4 th lagi nak masuk 40th dah

apa yg aku perhatikan ( mostly club members umo 40++,50++ & boss club umo 60++ )

mereka semuanya ni xde masalah penyakit kronik ekoran bersenam 3x seminggu

walaupon ada yg dh isap rokok selama 40th dan berasap mcm naga

Follow Us
Post Last Edit by C.K at 14-5-2012 15:07

saya ada kelas pilates setiap petang ahad...2 minggu sekali sahaja yang saya mampu join karena kekangan masa...itupun udah berkali2 saya skip...majoriti ahlinya terdiri dari kaum cina...india dan melayu 2-3 orang sahaja...ini untuk sesi saya lah...lain2 sesi saya tidak ketahuan

saya ada kelas pilates setiap petang ahad...2 minggu sekali sahaja yang saya mampu join karena kekan ...
C.K Post at 14-5-2012 03:05 PM

2x seminggu pun dh ok dah...

ramai yg xde bersenam langsung selama bertahun pon

bila dh dpt penyakit...baru terhegeh hegeh nak g beli kasut sukan

2x seminggu pun dh ok dah...

ramai yg xde bersenam langsung selama bertahun pon

bila ...
TanSriJess Post at 14-5-2012 03:07 PM

jogging itu acara wajib kami....cumanya andai hujan...memang tidak boleh keluar ke taman selepas shalat subuh....lepak dalam ini gym sahaja....dahulu zaman2 saya masih teruna bujang...saya sering join kawan2 bermain squash....dan masih sama....ianya terdiri dari kaum cina sahaja....yang melayu ramai ajak main futsal...tapi tidak lepak pun dengan mereka

aku seminggu skalik nak joging pn payah sedang mencuba menggagahkan diri buat 2x seminggu

aku seminggu skalik nak joging pn payah  sedang mencuba menggagahkan diri buat 2x seminggu : ...
geenie Post at 14-5-2012 03:10 PM

:@ ini yang saya nak start bebel :@ andai enggan jogging...beli sahaja tali skipping itu lakukan dihalaman rumah

jogging itu acara wajib kami....cumanya andai hujan...memang tidak boleh keluar ke taman selepas ...
C.K Post at 14-5-2012 03:09 PM

aku kalo jogging....x smpai 400m dh semput

kalo main tennis....3 set ( sejam setengah ) pun xpe

kesimpulannya...bersenamlah dgn apa yg kita suka/minat

nescaya ianya xkan menjadi satu beban

sapa2 yg minat menari...g berjoget kat disko smpai berpeluh pun dikira bersenam jugak kan?

iols tayang crosstrainer iols...

sesuai utk yg bermasalah lutut cam aku

hujan ka.. ribut ka... pagi ka.. tgh2 malam ka.. anytime can one

ini yang saya nak start bebel  andai enggan jogging...beli sahaja tali skipping itu lakukan ...
C.K Post at 14-5-2012 15:12

tali skipping asek ilang je mek kene curik dek kucing

aku seminggu skalik nak joging pn payah  sedang mencuba menggagahkan diri buat 2x seminggu : ...
geenie Post at 14-5-2012 03:10 PM

bini aku suka g  aerobik/menari

dia selalu ckp...kalo aku g tengok geng2 dia menari sambil goyang2"semua yg ada"....barang yg lembut pasti akan tegang punya lah

tali skipping tuh, ade kt umah. adik aku belikan yg nih

Reply 13# atira

elok la tuh.....jgn buat smbil makan nasik beriani dh ler

bini aku suka g  aerobik/menari

dia selalu ckp...kalo aku g tengok geng2 dia menari sam ...
TanSriJess Post at 14-5-2012 15:15

kt tmpt aku nih, mcm tak de.  tp, kalau pepagi aku g jogging, nmpk atuk2/nenek2 duk ber-taichi, rs cam nak join jer tp, aku tgk tadak org mude. sume org tua jer

Bila last time kau bukak thread hah Jess?

aku kalo jogging....x smpai 400m dh semput

kalo main tennis....3 set ( sejam setengah ) ...
TanSriJess Post at 14-5-2012 03:12 PM

yezza....janji ada aktiviti yang kita lakukan....daripada terperap segitu sahaja....pada saya ianya suatu perlakuan yang tidak menyihatkan....dan saya fikir...ramai orang melayu masih berpegang kepada....kurus = sihat = tidak perlu melakukan senaman....kesalah fahaman amalan