CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 31289|Reply: 236

Boleh share tak the Do's and Don'ts dalam Majlis Kahwin

Salam Forummers semua..
Aku nak tanya pendapat sikit nie.. Aku dah nak jadik pengantin pompuan bulan 10 nie aku anak sulung, so mak ayah aku first time la nie nak wat kenduri kahwin anak..Aku nikah Sabtu (belah malam), reception Ahad tu.. so, aku nak tahu la since uols semua kan dah ada experience..aku nak tahu la apa pantang larang, apa yang patut dibuat, jangan dibuat sepanjang dua2 majlis tu. Maksud aku, yang tang kena spare lauk la, parents jgn sibuk buat kerja - g sambut tetamu la, etc.. aku ada baca kat thread pasal experience kat majlis kahwin tu.. tapi cam xcukup input.. Aku sure ramai yang ada cite / experience kan... sila la share ngan aku yang tak berapa nak ada nie... nanti aku catitla satu persatu ikut kronologi majlis nasihat2 uols semua..

Mengikut kate salah seorang forumer agong yang baru jah kena ban atas musabab akunpun tak tau--- jangan sorok lauk utk tetamu bawah katil

Salam Forummers semua..
Aku nak tanya pendapat sikit nie.. Aku dah nak jadik pengantin pompuan bula ...
ninjago Post at 24-5-2012 17:37

do....jemput aku..
dont...banyak sgt la....

Tak perlu letak banyak benda/jajan kat dalam goodie bag.  Kalau tak gunakan pun lagi bagus kurang jadi bahan kritikan.  Lebih baik back to basic ie. satu yg bernilai atau sedap dalam wrapping yg menarik.

Rate

1

Tak perlu letak banyak benda/jajan kat dalam goodie bag.  Kalau tak gunakan pun lagi bagus kurang ja ...
Artemesiaa Post at 24-5-2012 23:30

benda dalam goodie beg mcm perhiasan selalu ku lantingkan ke dlm tong sampah..tp kerepek2 aku makan...

Post Last Edit by Hana at 25-5-2012 09:06

yang aku leh terpikir setakat ini - make sure,
1) ada orang sambut keluarga pihak lelaki sampai. jemput masuk dan makan.
2) ada 2-3 orang berjaga kat area pihak lelaki makan. kot, nak nasi tambah ke, kot, tak cukup air ke, kot2, air basuhan tangan dah penuh ke, pinggan tak cukup ke.. gelas tak cukup ke.. air mineral dah abis ke.. selalu aje orang terlepas pandang pasal ini. pihak lelaki dah ler datang jauh jauh. tak kisah ler secara katering atau rewang. make sure ada pelayan kat area tu.
3) masa pihak lelaki makan kat area ditetapkan, bagi jer terus goodie bag derang. senang. takdala miss tertinggal.  
4) tanya tunang tu, rombongan dia datang berapa kete? baru la pihak tuan umah boleh sediakan meja yang memcukupi. ini, datang2, meja disediakan tak cukup. kalau aku, aku tanak duduk kat tempat tetamu biasa. aku dari pihak lelaki, misti nak duduk area meja dome atau area yang telah dikhaskan.
5) kalau nak ambik gambar, better lepas mak bapak pihak lelaki makan dulu. tapi, someone kena cakap kuat2, sesi bergambar lepas makan. haha. biasanya orang (bukan pengantin) pikir lapar dulu.

uihhh... panjangnyaa aku membebel. hahaha

Rate

1

Follow Us
Mengikut kate salah seorang forumer agong yang baru jah kena ban atas musabab akunpun tak tau--- jan ...
nuryakmal Post at 24-5-2012 22:41

ahahahah..sapa lah pulak nak makan bawah katil tu?kucing?

Tak perlu letak banyak benda/jajan kat dalam goodie bag.  Kalau tak gunakan pun lagi bagus kurang ja ...
Artemesiaa Post at 24-5-2012 23:30

haa nie pun aku tengah consider gak nie..pasal doorgift, kebanyakan orang memang tak suka ada brg perhiasan la, towel la, itu ini kan.. boleh save cost kat situ.. aku pun prefer yang back to traditional way, bagi bunga telur.. lambang kesuburan. Agak2 ada tak mulut2 jahat pertikaikan benda nie ek..

yang aku leh terpikir setakat ini - make sure,
1) ada orang sambut keluarga pihak lelaki sampai. j ...
Hana Post at 25-5-2012 09:01

eh thanks2.. tu pun orang slalu lepas pandang kan, ye la bz sana sini. yg paling penting, nak sambut family blah laki tu pulak yang tak masuk list. Aku dah catit save dalam notebook. akan ku war2kan before majlis kang. hahahaa

Macam kenduri aku aritu, dalam goodies bag letak keychain dgn minyak gamat. Rasanya orang tak buang la kot benda tu kan?

1. Jangan lupa sediakan orang utk menjemput pengantin dan uruskan dorang ni. Bila pengantin dah sampai, akan ada orang yg aturkan bila nak jalan ape sume.

2. Jgn lupa sediakan orang utk baca doa makan time makan beradab.

3. Jgn sampai tertinggal solat.

Rate

1

klu ko guna khidmat catering, pastikan jemputan ngko jgn melebih2...let say catering ko amik 500 kepala, maknenyer, kad ngko hanya 250 jer.... sbb yg ko jemput tu akan dtg berdua atau lebih... ko kene consider gak yg ko jemput mulut....

1) make sure ada go- to person time majlis.  mak ayah da tak menang tangan nak salam orang. mohon jangan tambahkan pening derang
2) rumah bersanggah harusla tip top.
3) makanan kena cukup. musti ada plan B sampai Z. kalau jemput 1000 anggap yang datang dabel. manala tau family tu hangkot nenek, mak sedara etc
4) makan before bersanding. nanti lapo.. sebab jadi pengantin senyum amik gambo senyum amik gambo
5) buat aturcara majlis. kalau ada VIP harus ada protokol
6) jangan ammik baju pengantin sama kaler dengan tema khemah.. nanti orang tak nampak uols kat mana
7) kalau boleh mohon amik mak andam pompuan. bukan mak nyah.
8) pakai kasut bertutup. bukan open shoes. sila lihat fasha sandha, lisa punya kasut dan bukan kasut sandal croc ok.
9) test make up first
10) sila bersopan dalam masjid kalau nikah kat masjid
11) sila pastikan pak kadi tu sampai pada tepat waktunya dan lokasi.
12) jangan sombong dengan sedara mara. selalu la datang kenduri kawin kawan kawan..
13) bagi kad 2 weeks before kawen. kad tak yah mahal mahal. orang buang. jangan letak ayat al quran, nama Allah, nama nabi. and tolong letak coordinate GPS, sekarang da moden
14) kad tunjukarah tolong photostate pakai A3. kalau mampooo pakai bunting sepanjang jalan.

to be continued........

Rate

1

kalo boleh jgn ambik gang karoke/band yg memekak dr pagi bersambung2 ke malam.
masa time kenduri ni la sedara mara,kwn2 lama bjumpa.mcmana la nk berbual kalo dh yg mnyanyi tu mcm konsert je.

sanding
-makesure ada kipas menghala ke pengantin...panas giller..kang susah nak senyum..muka ketatttt jerkk....pengapit bukan bleh kipas sangat sebab tuh perhiasan jerk..bukan utk sejuk...lagipon selalunye photog akan suruh kipas slow2 utk gambar cantik

parking
-makesure reserved utk pihak sebelah lagik...menda kecik2 nie bleh spoilkan mood awal2.

lauk
- penanggah patut ada ketua. khemah pon patut ada org jaga...tak kesah lah catering ke masak sendiri ke apa...die kene makesure kemas, lauk semua ada....kalau catering kadang2 die upah budak2...kadang2 kalau tak pantau..budak2 tuh bantai sms2 lah..yg laki sebok isap rokoklahh...

papan tanda
- sila buat elok2..besar2...menda yg penting sahaja
NAMA PENGANTIN LELAKI
NAMA PENGANTIN POMPUAN
tarikh
ANAK PANAH

Rate

1

sanding
-makesure ada kipas menghala ke pengantin...panas giller..kang susah nak senyum..muka ketat ...
tuah_r Post at 25-5-2012 11:47

ahahahahha..gelihati aku pasal papan tanda tu..
ye..ye..ye..
mmg parah kalau kat taman tu..semua tema sama ajek.. papan tanda tu ler yang penting tu..

sanding
-makesure ada kipas menghala ke pengantin...panas giller..kang susah nak senyum..muka ketat ...
tuah_r Post at 25-5-2012 11:47

betul..betul..betul..pasal PARKING TU..
parking kena reserved utk pihak lelaki datang.. senang..dah ler datang time peak hour..mmg kena reserved.

dont's :

ada lgi ke pesen2 tol2 ni....
dulu kenduri sdara, pehak pengantin pempuan soh bayar toll - mebbe saja2 nk fun2 jer

tp pehak lelaki mcm x sporting x nak bayar toll - depa jwb : dah bayar hantaran nk tol2 apa lgi... spoil betol

so, x yah la nk ber tol2 ni....buang masa pon yaa

jgn terkentut ketika bersanding dan ketika makan beradap.

mcm ahkak, lebih suka klu pengantin bersanding awal... pkl 12.30 tu dah sanding dah...

bkn aper, kenkadang org datang nak tgk perantin...tup2 perantin lambat sampainyer... tu yg pakat dok kat meja melangok tunggu perantin datang... yg kekadang membuatkan meja2 sesak sampai takdak tempat...

dont... bg sedara mara duk tapau lauk sebelum majlis selesai... nanti kalu makanan x cukup, memalukan pihak pengantin jer.... walaupun pengantin, ttp kena ramah mesra dgn tetamu, sbb ada jer pengantin yg menyombong dgn kekawan sendiri... kalu amik katering, kena pastikan katering tu dtg tepat pada masa & hantar makanan... jgn sampai kes saman menyaman pulak nanti, kalu gotong royong, make sure lauk pauk x basi.... nanti semua tetamu sakit perut....

Rate

1