CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lisza

ALL ABOUT NEPAL...KATHMANDU + POKHARA & OTHER REGIONS

Kathmandu Airport Closed Until Further Notice

Saye tak tau balik bila.

akusukaq replied at 7-3-2015 01:46 AM
Saye tak tau balik bila.

Dh dpt fly balik akusukaq? Kt klia2 & klia banyak nepal2 terkandas termasuk le saya. Reschedule new date...

akusukaq dah dpt balik ke? airport dah buka semula hari ni kan..

elana? reschedule date bila?

semoga semua urusan kita dipermudahkan Allah...

my turn this friday...

pilates replied at 9-3-2015 02:11 AM

syukur saya dapat balik ke melesia pada 1 am malam tadi. Semua jadual penerbangan internasioal disusun semula. Ada dua tiga penerbangan A A ke melesia semalam. Keadaan Epot katmandu macam huru hara tak terkawal . Masing masing nak cek inn cepat tetlalu ramai berasak rasak tolak menolak. Tidak ada lagi berbaris menggu giliran . semua pun berebut depan kaunter. dah selamat sampai tanah air tapi lugage semua pun hilang. Rase nak nanges sgt ni

Assalam semua nak minta nasihat dari sifu2 di sini. Saya akan ke Kathmandu pada 20hb - 29hb April
Saya tak boleh trekking sebab knee problem. Saya sudah book hotel di Thamel selama 4malam.
Kemana  lagi yang harus saya pergi maybe untuk naik cable car dan saya berhajat untuk fly to see Everest

Hampir Semua Hotel Di Kathmandu Takde Lif

Edited by tumpanglalu74 at 9-3-2015 10:33 PM
ssbrosi replied at 9-3-2015 09:14 PM
Assalam semua nak minta nasihat dari sifu2 di sini. Saya akan ke Kathmandu pada 20hb - 29hb April
...

Yang ade tu boleh kire dengan jari je.  Kat Thamel hanye ade 1 aje kot, iaitu Gaju Suite Hotel.  Tak rugi sewe bro sebab dapat suite.  Rege biase USD45/night.  Since U sakit lutot, pastikan hotel mana skalipon yang U book ade lif.  Kat Agoda boleh cek facilities hotel.

Thamel ni tempatnye memang hazab.  Jalan sempit, takde kakilima; kete, taxi, motor, basikal, beca, pejalan kaki sume berasak2 kat situ.  Tapi 1 thing good about drivers there is that they keep honking.  Jadi U boleh dengar la kalo kete tu ade kat blakang U.

Jangan terkejut bila mula2 nampak ape itu sebenarnye Kathmandu.  Aku mase landing je dah mula nampak habok, debu di Kathmandu tu.  Kene bawak beberape mask.  It's a health hazard.

Ok, aku mula nak pitam dah bila taxi sapu tu masok pekan.  Jalan tanah merah dengan kerikil ko..  Berdegag-degug le aku tergoncang kiri-kanan sebab udah le hilly certain2 parts.  Pemandangan sepanjang jalan adalah amat teruk.  Ko tengok la sendiri macamana keadaan rakyat Nepal ni.  Rumah tak tersusun, kedai macam kotak, herot sana-sini.  Deretan kedai pon bengkang-bengkok tak stret.  Dengan keadaan berlubang sana-sini sebab nak renovate ke hape.  Bata, pasir, simen berlonggok sana-sini.  Sambey tu ko akan rase ngeri sangat tengok orang, basika, moto bergesel je dengan teksi ko tu.  Memang rase macam nak tercabot nyawa takot kene culik, kene seret kat cerok mana2, entah sapah pon tak nampak.

Tapi hakikatnye Nepali ni sume baik2 orangnye.  Dorang ni walopon idop daif, tapi baik pakat, takde menyombong.  Aritu mase stranded sebab epot tutop, aku rase macam aku boleh blend in je dengan dorang kalo nak survive.

Ok, aku tak tau mana ade cable car.  Mountain flight, yang aku tau penah crash.  Nak ke Nagarkot pon bukan senang.  Sume tempat yang ko nak pegi tu ko survey je dengan YouTube.  Sume durbar square akan caj ko tiket masok.  Yang kuil bakat mayat tu usah le masok.  Pashupatinath namenye. Tiket mahal pastu dia sekat pulak kita sebab hanye Hindus saje boleh masok dalam.  Ade local guide ni (in other words - ulat) terjah je kami.  Kami ingatkan bila bayar tiket dapat la guide sorang.  Pastu aku tanye dia, dia ni sape.  Dia kata dia guide la konon pastu suruh aku bayar dia 1000 rupee.  Tak kuase aku.  Pastu teros dia sakit ati kata "U know why U'r like this?  U'r not from Europe.  Malaysians are like this.  U poor tourists. (5X)". Aku buat nyadin je.  Janji aku tak bayar dia.

Bukan sume yang baik kat sana.  Tapi yang paling tak gune skali adalah yang mengaku jadi local guide.  Local guide kepale bapak dia.

Follow Us
Terima kasih tumpanglalu74 tapi you tak beritahu where I should go

Memang Takde Ape Sangat Lokasi Menarik

Edited by tumpanglalu74 at 11-3-2015 10:29 AM

Durbar square ade di Kathmandu, Lalitpur (Patan) dan Bhaktapur.  Yang kat Bhaktapur atas bukit dan luas.  Tapi yang paling menarik yang kat Patan.  Setiap square ade ciri yang tersendiri.  Kalo rajin boleh la explore habis2 dan panjat tinggi2 sampai cucur atap.  Aku rase memang antik la architecture kat tempat2 ni.

Kat Kathmandu ade banyak pigeon.  Ade budak pompuan yang dorang puja macam dewi tu.  Setiap durbar square ade sorang Kumari Devi.  Aku dapat nampak yang kat Kathmandu.  Kecik je tapi menyombong dan tenung orang macam nak telan.  5 saat je kat tingkap tengah ni pastu blah.

Kumari Chowk

Orang sana pecaye le dapat tuah le hape.  More:

http://www.huffingtonpost.com/2014/04/25/kumari-nepal-living-goddess_n_5107543.html

Monkey Temple (Swayambhunath)

Ni memang must-see sebab dapat view of the whole of Kathmandu.  Don't miss it memandangkan memang takde hape lagi dah kat Kathmandu tu.  

Garden Of Dreams

Must visit sebab dalam keadaan hektik kat Thamel tu baik la ko singgah je teros.  Memang berbaloi bayor tiket dan dapat relax kat taman yang indah.  Dudok la minom kopi ke hape.

http://www.gardenofdreams.org.np/

Grand Palace (Narayanhity Palace Museum)

Ni la tempat bersejarah lokasi 'massacre' keluarge diraja yang dikatakan ditembak oleh crown prince tu sendiri.  Tapi kalo bace komen rata2 Nepali tak pecaye sebab crown prince tu memang baik orangnye.  Selepas monarki digulingkan aritu baru la staf istana brani bukak mulot crite yang pada waktu dinner tu ade 2 orang yang pakai topeng muke (getah macam Mission Impossible tu kot) dan berpakaian macam crown prince tu dibawak masok oleh sepupu dia sendiri.  Crown prince tu dah dijumpai mati dengan 6 lubang peluru di badannye dalam bilik tidur oleh kakitangan dia sblom kejadian tembak-menembak bermule.  Sepupu dia tu pulak jadi crown prince lepas tu.

Kalo nak masok kene bubuh beg, kamera ape sume dalam loker.  Ngeri siot.  Aku jalan dalam palace ni 10 minit aje pastu brambos dan ambik balik barang2 aku.

Malls

Macam2 ade tapi yang aku frust tu rata2 taxi tak tau ape itu United World Trade Centre mall.  Yang dorang tau, City Centre Mall, Civil Mall etc.  United mall tu dalam gambar nampak macam moden sikit.

tumpanglalu74  which is the safest flight to Everest?

pilates replied at 9-3-2015 10:11 AM

AAx anta email 9/3 inform reschedule date baru untuk fly 11 mac (esok).. tapi lama sgt nk tunggu sbb 7.3 dh terpacak kat KLIA2. kitorg dari Jb, my friend dari pahang. Jadi decide utk mintak credit shell je.

akusukaq replied at 9-3-2015 02:56 PM
syukur saya dapat balik ke melesia pada 1 am malam tadi. Semua jadual penerbangan internasioal dis ...

alhamdulillah akusukaq dh dpt sampai malaysia dengan selamat.. berapa hari terkandas kat aport sana? boleh claim baggage delay atau lost ngan insurance tu..

Buddha Air Penah Crash Few Years Back

Edited by tumpanglalu74 at 10-3-2015 10:08 PM
ssbrosi replied at 10-3-2015 06:10 PM
tumpanglalu74  which is the safest flight to Everest?

Usah terpengaroh dengan website ataupon iklan.  Memang la website Buddha Air tu gah semacam, tapi jangan mudah pecaye.  Maksud aku cara dorang buat maintenance kat katebang tu.  No point risking everything just for a dumb selfie.  Safety first.

Sebab ade company ni Ace The Himalaya yang top kat TripAdvisor, aku cari pejabat dia kat Thamel tak jumpe pon.  Aku cari 3 kali.  Cube ko tengok website dia.  Menarik bukan?

BTW, Buddha Air crash sebab terlanggar burung vulture.

Rata2 travel agent akan mintak USD200 sorang untuk mountain flight.  Habis tawar pon dapat dalam USD180 je.  Tak tau la, kalo ko memang tingin sangat aku takde hak nak halang.

Kalo ke Nagarkot, ko boleh tengok pemandangan panorama Himalaya sepuas2nye kat Club Himalaya.  Tak payah dok kat situ.  Ko pi makan kat outdoor cafe dia.  Memang best.  Tapi Nagarkot ni pon jalan dia bahaye jugak.  Kalo ko yakin dengan driver yang ko dapat, kenderaan dia mantap, hari pulak takde nak ujan, aku rase boleh kot.

Ok, kat Nepal hanye kete yang ade lesen tourist car je yang boleh bawak tourist.  Plet hijau.  Kete persendirian plet merah.  Ade lagi  plet dah terlupe kaler ape pulak, kete kerajaan.  Kalo kete sewe tu pletnye hijau maknenye dia bukan kete sapu la.  Dia ade lesen nak bawak tourists.

Sesiape Yang Nak Fly Jugak Sila Tweet #askairasia

Edited by tumpanglalu74 at 27-3-2015 01:10 AM

Mintak revised itinerary dan dorang akan emel.  Sebabnye kene cek-in online seperti biase jugak.  Jangan lupe.  Tapi kene berator jugak kat epot sana di tempat cek-in lagej walaupon takde nak cek-in ape2 untuk dapatkan boarding pass kertas keras tu.  Ingat wahai kawan2.  Kene berator untuk claim tiket keras ni.

Bukan la nak nakutkan korang, tapi aku masih dapat 'URGENT: AAX Preflight' emel dan sms sesudah landing.  Aku dah naik bas dah tetibe dapat sms tu.  Mungkin itu automatic notification system kot yang blom correlate dengan the actual system.  Dia kata flight aku postpone lagi.

Tu la, yang solidnye kalo korang boleh mintak kat minah (kartun) AskAirAsia tu your new and revised itinerary becos U need to cek-in online.  Baru korang boleh print boarding pass korang.  Kertas ni korang tunjuk kat kaunter tu.  Baru ade bukti.

Sabo, kalo twitter tu tak reply waktu malam.  Pagi esok dia mesti reply balik.  Sunday pon dia reply.

elana replied at 10-3-2015 11:27 AM
alhamdulillah akusukaq dh dpt sampai malaysia dengan selamat.. berapa hari terkandas kat aport san ...

Kami terkandas dua hari tapi tak stress sgt pun sebab kami banyak lepak kat hotel sambil ikut perkembangan .
Airport mula tutup pagi rabu 4 mac hingga sabtu malam 11 pm.Kami sampai klia 2 pagi isnin . So tak sangkut lama sgt la .
Apa pun rase shukur sgt. Masa kat Nagarcot pagi jumaat tu dapat lihat himalaya jelas sgt. Seronok sgt . Lupa sekejap  tentang
airport maseh tutup.

ssbrosi replied at 10-3-2015 07:01 AM
Terima kasih tumpanglalu74 tapi you tak beritahu where I should go

u pegi 9 hari?
kathmandu 3 hari cukup...lepas tu pegi nagarkot 2 hari, pokhara 2 hari....then balik ktm semula untuk keselamatan.
sebab kat sana selalu ada strike..bila strike bas tak jalan.

ktm to nagarkot around 1.5hrs (by taxi)

ktm to pokhara 7 hours (by bus). kalau ada duit fly je ke pokhara.
bila kat pokhara boleh lepak phewa lake..sarangkot...and kalau knee tak serious boleh buat paragliding.

have fun!

Terima kasih tumpanglalu74 dan starbuckz for your help.

Ini itinerary saya

1. Kathmandu x 3 malam  
2. Nagorat 2 malam harap dapat tinggal di Club Himalaya
3. Pakohara 2 malam
4. Back to Kathmandu - shopping lebih kurang dan prepare untuk pulang

Hazab Shopping Kat Thamel Pulak

Edited by tumpanglalu74 at 12-3-2015 01:48 AM

Sumenye penipu.  Kedai burok, barang berhabok pon ade hati nak katok harge.  Aku beli pashmina yang 200 rupee je. USD2 le tu.  Macam2 helah akan digunekan.  Tempek tande 100% silk la, kejap 100% pasmina la, 55% pashmina 45% silk la, 100% cashmere la.  Bla, bla, bla..

Sume tu bohong belake.  Sebab sume material sama.  Masok kedai ko kata je nak yang paling murah.  Habis crite.

Lagi 1, ade jenis kedai yang nak bancuhkan ko kopi/tea la.  Usah minom.  Air kat sana takde tapis, korek dari tanah teros salor kat paip je.  Kawan aku yang dah pi India cakap tadi.  Dia kata air taik pon boleh jadi.  Bluwekk!

Tu blom masok bab jampi lagi.  Believe me, meke banyak buat gune2 kat pelanggan.  Aku boleh detect.  So jangan minom.

Tour guide yang sapu kami kat epot tu dok buat aksi pelik dalam taxi.  Dok gosok dashboard tak habis2 dari epot sampe la dia angkut kami ke 'ofis' dia.  Ngeri siot tengok ofis tu, tapi last2 bila sampai hotel aku bace kat TripAdvisor kompeni tu ramai yang berpuas hati.  Baru la aku lege.  Kat ofis tu dia dah mintak full payment up-front. Aku kata bayor half je.  Dia nego kata bayor USD50 dulu, belen USD25.  Ok, aku trime.  Maknenye kalo dia nakkan belen tu, konfem la dia datang.  Pastu dia mintak tip pulak.  Mase tu aku dah ready nak tekan ladies alarm aku dah.  Sebab aku nampak ade sorang laki macam mat fit or gengster ni dah ade kat bilik sebelah. Ngeri ko.

Then bila kitorang dapat drebar tu kitorang nego pulak mintak naik Nagarkot tapi hanye bayor kat dia je.  Jangan kasi tau bos.  Dapat la diskaun dari rege yang bos dia tetapkan.  Dia happy, kami happy, win2 situation.  Padan muke bos tamak tu.

Saya kalau boleh nak sewa kereta dan driver yang reliable

Since 'Ace The Himalaya' Yang Gah Tu Pon Tak Tau Ofis Kat Mana

Ko ambik je dengan hotel.  Usah nak takot dia caj mahal la, ape la.  Nyawe tu yang penting.  At least ade saksi yang tau ko pi jalan dengan sape.  Kompeni ape.  Usah nak memandai kat negare orang lain.

Kat sana dorang takotkan tourist police.  Takot bisnez lingkop.  Bagos la.

pilates replied at 9-3-2015 02:11 AM

Pilates dah ada kat nepal ke?  Dengar nya byk flight kesana tertunda.