CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Bella75

All About Bandung, Indonesia - Part 19

Close [Copy link]
icha80 posted on 22-11-2012 02:29 PM
ni pdpt icha lah..kwn2 kt cni masing2 bermurah hati dn melayan supir dgn baik..byk gk yg mbantu or ...

Pasal supir bukan muslim tu memang, agent non muslim akan menyamar konon2 diorg muslim, so kita kena hati pilih la supir mana, sebab nama org indon ni kita tak boleh nak agak muslim @ tidak, jgn sebab nama mcm org cina kita terus ingat non muslim. Tapi kan bab sembangyang jumaat tu kadang org muslim pun ramai yg x sembahyang jumaat huhuhuhuhu

Bagi saya kuasa membeli & keputusan membeli di tangan kita, macam saya kalau paksa macam mana pun, kalau saya kata x nak beli saya buat x tau jew, contoh kat tangkuban prahu, saya buat dek jek dgn diorg yg paksa saya beli, begitu juga pernah ade supir yg saya ambik bgtau suruh beli kat kedai yg diorg cadangankan tapi kalau saya tetap x nak saya wat bodo jew, singgah kejap dan keluar balik kalau harga yg saya nak saya x dpt, sebab pilihan byk sebenarnya. Sepanjang saya melancung ke indonesia, pengalaman yg suka paksa2 beli ni lebih teruk kat bali & medan. Bagi saya org2 bandung ni lebih bersopan, itu pendapat saya la kan org lain saya x pasti

ari tuh sy guna supir leni cuma rp250 jek utk 7 jam.. murah gak kan!!

icha80 posted on 22-11-2012 02:37 PM
Oh ara8 ni org yg incharge supir ke..yela mne tahu jd newbie sbb nak back up hal2 supir nh..klu sala ...

ohh tidak saya selalu ambik & booking supir dr org bila saya gi ramai2, kalau gi setakat berdua bertiga saya belasah jalan sendiri tanpa ambik supir, belasah guna angkut, teksi @ damri bus jew x pun jln kaki selagi larat. Cuma nak bgtau jek supaya jgn terlalu perasangka kat supir2 ni. Kalau ade yg terasa ati maaf le
Last edited by Ara8 on 22-11-2012 02:51 PM

Ara8 posted on 22-11-2012 12:19 PM
Salam semua, saya selama ni just silent reader kat cari forum, tapi tah kenapa tepanggil utk bagi ko ...

penjelasan yg sgt berguna..

ok, let say cmni..kite dah ada pilihan restoren kite sendiri, bila ckp kt supir tu kite nk mkn kt restoren ni sekian2, dia kata restoren tu dh tutup..dan saya tak kisah pun dia bwk ke tempt mkn yg dia bleh dpt komisen..itu hak dia kite tkde rugi apa2 pun..kite just duduk, mkn & byr dgn harga tersebut..yg masalahnya restoren yg kite nk pegi tu masih lg ada & still beroperasi..makna kt situ apa yer???

Peterpan17 posted on 22-11-2012 11:54 AM
kak, Manado saya dah pergi tp Makassar belum. Manado pompuan durang lawa2 mcm anak campuran tp iku ...

Yalah.... org2 Menado/Minahasa ni memang cantik2 sebab banyak campuran Indo. Lagipun kita pun tahu kan ramai pelakon filem2 Melayu dulu - Maria Menado, Normadiah, Siti Tanjung Perak - depa ni org2 Menado. Legacy peninggalan Belanda memang tebal sebab daerah ini kubu kuat pro Belanda - kebanyakan tentera KNIL (Dutch Colonial Army) ialah org Kristian dari Minahasa atau Ambon.
Sayang AA dah lama tutup flight ke Menado ni....

kerek_lager posted on 22-11-2012 03:04 PM
penjelasan yg sgt berguna..

ok, let say cmni..kite dah ada pilihan restoren kite sendiri, bila  ...

baru saja tadi pagi lewat sapulidi di cihampelas. pintunya buka. lampunya nyala. cuma memang tidak ada mobil yang parkir. mungkin karena masih pagi. kesimpulannya adalah restoran itu masih buka.

Follow Us
Ara8 posted on 22-11-2012 02:47 PM
ohh tidak saya selalu ambik & booking supir dr org bila saya gi ramai2, kalau gi setakat berdua be ...

Sebenarnnya u baca setengah jalan je komen ttg driver & komisen ni. Kita org bukan kisahkan sangat ttg komisen tu. Tp apa yg kami kisahkan driver yg paksa customer makan di restoran pilihan driver bukan restoran pilihan customer. Bila budak2 forumer ni insist nak ke restoran tu dah kena marah dgn driver. aik!! boleh pula driver marah customer. 1st time dengar. Dahlah tu, driver bawa gi restoran pilihan hati dia itu rupanya KOTOR @ TIDAK BERSIH. Klu bersih dan makan pun sedap, takde orang nak pertikaikan. Itu blm masuk tipu customer kata restoran pilihan customer dah tutup, pdhal restoran tu terang benderang msh dibuka. Klu u anggap perbuatan tu betul, tak dptlah kita org nak tolong.  

Blm lagi buka cerita driver hire so called assistant kpd customer. Ingatkan assist angkat barang, rupanya tour guide tak bertauliah paksa & bawa customer ke tempat yg lbh mahal barang2 nya dari tmpt customer nak pergi supaya komisen dia dpt pun lbh tinggi. Bila forumer dpt meloloskan diri dari pembantu tak bertauliah ni, kena hamun dgn driver. Bg saya, perkara ni dah lebih. Blh di anggap scam. Klu area Tangkuban atau Kawah Putih, kita blh buat bodoh saja para penjual tu. Walau pun dipaksa beli tp klu driver yg paksa beli, mcm mana tu?? Takkan kita nak buat bodoh dgn driver. Tp klu saya di paksa driver begitu, saya akan bertegas programme & apa yg saya nak buat, awak kena ikut. Klu awak rasa tak blh ikut, saya akan tukar driver. Itu diri saya sebab saya sorang yg tegas. Saya tak kompromi benda2 begini. Klu saya shopping kat Brownies driver dpt kom, itu saya tak kisah. Tp klu bab bab nak tipu customer, saya takkan kompromi. Mgkn forumer kat sini tak berani bertegas dgn driver & meluahkan pengalaman mereka kat sini. Itu saja.   

Ara8 posted on 22-11-2012 02:42 PM
Pasal supir bukan muslim tu memang, agent non muslim akan menyamar konon2 diorg muslim, so kita ke ...

tuh kan...katanya dah lama pernah tinggal di bandung, tapi masih juga pakai "indon"...

maka, stereotype "pak cik" dan "mak cik" jangan harap bisa berubah cepat...

cancer_files posted on 22-11-2012 03:19 PM
tuh kan...katanya dah lama pernah tinggal di bandung, tapi masih juga pakai "indon"...

maka, st ...

Cancer....akak pun kurang paham dengan panggilan yang paling baik/bagus/berhemah untuk seseluruhan orang indonesia.
kalau malaysia selalu orang Indonesia bilang  orang "Malay" kalau Inodnesian sesuainya di bilang apa supaya tidak ada yang berperasaan kurang enak. saya pun terkadang takut kalau tersalah cakap, takut kawan2 di sana kecil hati..lalu saya sebut langsung "indonesia" tapi kan panjang....so perkataan ringkas yang berhemah itu apa....tolong diperjelaskan supaya tidak ada prasangka, biar hubungan bertambah erat gitew...

Ara8 posted on 22-11-2012 12:19 PM
Salam semua, saya selama ni just silent reader kat cari forum, tapi tah kenapa tepanggil utk bagi ko ...

Betul2! Setuju sangat! Saya pernah 2 tahun lepas disewakan (sponsored lah tu...) kereta selama seminggu dgn seorang towkay Cina (tapi muka macam Melayu; mati2 ingatkan dia Pribumi sampai waktu nak ke Bandara Soeta baru sedar! Dia ada Degree & Masters dari Melbourne Uni.); kami pergi 8 org jadi dia bagi 2 buah kereta Avanza sebab dia tak ada van Pregio macam yg kami mintak. Sebuah dia sendiri yg pandu manakala yg sebuah lagi ada supir Pribumi Islam suku Jawa Timur. Sepanjang 7-8 hari (JKT-BDG) dengan mamat ni dan supir dia banyak info yg saya dapat; hal supir di bagi makanan percuma yg asas (e.g. nasi goreng + teh sosro sejuk) di resto2 - mereka biasanya kurang senang/tak selesa kalau makan bersama pelanggan. Kalau org Indo supir memang disuruh makan asing - ni peraturan tak rasmi. Bagaimana org Bruneilah yang paling cerewet dan paling kedekut! Kes komisen ni memang lumrah, di mana2 di dunia ni pun berlaku. That is to be expected - tapi sebenarnya tak banyak beza pun harga kita kena bayar kalaupun ada perbezaan bila supir dapat komisen.
Supir pun cari makan... gaji sehari cuma sekitar RM20 excl komisen.
Bab kedai makan halal ni memang rumit; kebanyakan (ataupun...kesemua?) resto2 yg "upscale" dimiliki oleh Non-Pribumi aka Chinese. Hatta D'Cost Seafood yg "mutu bintang lima; harga kaki lima" pun kepunyaan Cina. Tapi mereka tahu pasaran ialah org Islam jadi biasanya makanan yg disediakan adalah halal sebab pekerja2 majoriti org Islam.  Tambahan pula kawasan Jawa Barat ni kawasan orang2 Sunda yg hampir 100% Islam (PKI - "Partai Komunis Indonesia" dulu sukar menapak di Jawa Barat kerana kawasan ni staunchly Islamic; dan pusat gerakan pemberontakan Darul Islam di Garut disebelah timur Bandung). Bandung is the heartland of Sundanese culture. Betulkan Cakur & Cancer?
Saya sendiri pernah waktu nak order makanan Beef Teriyaki kat satu food court tu siap diberi tahu oleh tukang masak sendiri yg makanan tu tak halal - ada arak! Bila balik M'sia tengok ingredients teriyaki sauce memang sah ada wine!
Jusy my two rupiah thots.....

Peterpan17 posted on 22-11-2012 03:13 PM
Sebenarnnya u baca setengah jalan je komen ttg driver & komisen ni. Kita org bukan kisahkan sangat ...

lazimnya forumer yg dh biasa mengulang ke Bandung akan guna supir dan sewa mobil dengan orang yang sama kerana puashati dengan servis dan budi bahasa mereka walau pun agak mahal sikit ...
bagi sesetengah forumer baru pula masih mencari2 quatation mana yg lebih murah ..
kat situ lah beza dan untungnya yg dh biasa ngulang bantu dan advise yg baru tercari2 ..
atas kita akhirnya memilih ..semuanya dh di kongsi menerusi pengalaman mereka melalui page2 lalu
apa sangat lah nk bajet ni ..memang rata2 rate sewa sehari Rp350.000-400.000 ..jgn kerana nk jimat Rp50 kita terkena supir yg u all dok ckp ni ..
baik lah aku beri extra tips pd supir yg mcm pengalaman peterpan dan kak lina cakap daripada aku sakit hati sepanjang cuti ..
ni bukan salah supir kut ..salah kita kerana tanya kat forum ... tp tak pakai nasihat otai thread bandung ni ..
soory klu pakngah ckp mcm ni ..tp bukan pakngah yg mulakan rungutan ni ..

miss_whoda posted on 28-10-2012 07:09 PM
abg din
amik pak darso juga ke? darso mmg best kn....

OK  NAK DARSO MASA BOOKING BAGITAU AKAK SIAP2 NAK BANG DARSO....

KALO DARSO YANG PENYANYI SUNDA TU AKAK TAK BOLEH BAGI....SUDAH MENINGGAL....
LAGU "KE BOGOH JAUH"  BEST....I LIKE....

ainunaina posted on 22-11-2012 03:52 PM
Cancer....akak pun kurang paham dengan panggilan yang paling baik/bagus/berhemah untuk seseluruhan ...

panggil Indo saja kalau mau disingkat...itulah mengapa, adanya indomie, indosat, malindo, indofood...dll...

masalah Cina...terus terang, pemerintah Indonesia berhasil "menekan" orang-orang Cina supaya mereka cinta tanah air dan mengaku berbangsa Indonesia, melalui penghapusan sekolah berbahasa Cina jaman Soekarno dulu dan dileburkan harus pakai Bahasa Indonesia...malah di zaman Soeharto, lebih kejam lagi...pun, hasilnya kita lihat sekarang tak ada satu anak Cina pun yang tak paham bahasa Indonesia bahkan mereka banyak di Gramedia membeli buku bahasa Indonesia (tentu, selain semua buku memang dialihbahasakan ke BI)...dan, kebebasan orang Cina baru tahun 2001 dilonggarkan...bahkan, wakil gubernur (naib gabenor) Jakarta adalah orang Cina...

masalah halal, coba cek apakah mereka punya sertifikat halal dari MUI, jangan takut....itu hal yang wajar...dan setiap beli produk jadi, cek logo halal MUI juga...
intinya, jika kita bilang kita muslim, mereka maklum jika kita tanya soal asal muasal makanan... Last edited by cancer_files on 22-11-2012 04:24 PM

Rushrush posted on 22-11-2012 03:53 PM
Betul2! Setuju sangat! Saya pernah 2 tahun lepas disewakan (sponsored lah tu...) kereta selama sem ...

supir tk seharusnya berbohong kpd customer utk dpt kan komisen dr restoren atau di mana saja..dorg harus jujur inform apa yg sepatutnya, klu jln macet bgtau aje jln macet so tk perlu buang2 waktu atas jln, klu tak halal bgtau aja tak halal..boleh skip & tuju tempat lain..kenapa harus menipu??

cancer_files posted on 22-11-2012 04:16 PM
panggil Indo saja kalau mau disingkat...itulah mengapa, adanya indomie, indosat, malindo, indofood ...

cancer, kenapa ya indonesian ngak suka di panggil indon..seperti di ejekin ya

kerek_lager posted on 22-11-2012 04:22 PM
cancer, kenapa ya indonesian ngak suka di panggil indon..seperti di ejekin ya

alasan dari sisi linguistik, pecahan suku kata In-do-ne-sia tidak In-don-e-sia...jadi, Indon tidak pernah didengar dan asing..

kedua, alasan psikologis bahwa selalunya berita "Indon maids bla bla bla" menunjukkan media yang tak menghargai indonesia, sebab jika akak cari berita manapun, media di sini tak pernah menulis Malaysia dengan disingkat2, sebagai bentuk penghormatan nama negara sesuai kaidah EYD 1972 ( adakah media di sana mengikuti Ejaan Rumi Bersama 1972? wallahu'alam)...

hal-hal di atas yang membuat sebagian besar orang tak suka dipanggil Indon, seperti mereka serendah pekerja kasar dan kurang pendidikan (sorry, kali ini saya yang minta maaf karena banyak pendatang di sana berkelakuan tak patut...ketahuilah, mereka umumnya kurang pendidikan lagi tak paham...)...

Sp tw brp hrga tukar wang di bdo skrg? Mw p hari selasa ni.. Excited.... Cz cdg nak tkr dt d cna klo tak ckp nt

Sp tw brp rate tkr wang d bandung skrg?? Excited nak p cna 27/11 ni tidak lm lg hehe...

simpai posted on 22-11-2012 03:59 PM
lazimnya forumer yg dh biasa mengulang ke Bandung akan guna supir dan sewa mobil dengan orang yang ...

Pak Ngah..saya pun tak tau nak cakap apa pasal supir ni... bagi saya com sikit2 tu dia orang dapat tak apa kot. comm yang melibatkan kenaikan harga kita pun kurang senang....tapi macam di fo atau di toko 3 harga tetap apa salahnya supir dapat comm, tak melibatkan kenaikan harga langsung untuk barang yang kita beli.

gaji dia orang tu pun bukan banyak mana, kalau dapat sikit comm+tips boleh lah tambah pendapatan, cuma saya benci sgt yang melibatkan penipuan.

orang2 di sana pun bila tengok ramai malaysia datang mereka pun nak ambil peluang raih pendapatan, macam2 cara mereka buat, kita yang datang ni hati2 je...nak control perangai setiap orang/supir di sana tu bukan mudah,,,jauh di mata...
lagi satu kita2 yang pegi ni kenalah redho sikit2 hal...kalau terlalu berkira sangat susah gak, pergi ke luar negara yang beza budaya, beza itu beza ini...takat 10-20 ribu rp tu halal kan je la...

secara peribadinya ke tempat yang ramai orang susah memang kita kena berlapang dada sikit,,,kalau ada tak puas hati tanya betul2,,,kalau memang patut bayar kita bayar, kalau rasa tak patut boleh je kita persoalkan dan bayar sahaja seperti yang dijanjikan, berlapang dada sikit untuk memberi...kalo semua kita nak sakit hati memang kita tak happy....

pernah saya terbaca orang marah sgt, terpaksa  memberi 1k katanya,,,marah sgt..kita ingatkan RM1k...rupa2nya RP1k....
alahaiiiiiiiii  rm0.35 sen je...itulah satu contoh orang yang tak berlapang dada dengan orang lain...kalau orang tu kaya tak mungkinla dia nak duit rp1k dari pellancung....

sedikit pandangan dari saya....mudah2an tak ada yang tersinggung...kita berkongsi supaya kita happy...

JuraiN posted on 22-11-2012 04:37 PM
Sp tw brp hrga tukar wang di bdo skrg? Mw p hari selasa ni.. Excited.... Cz cdg nak tkr dt d cna klo ...

boleh refer posting saya dr bbrp page ke belakang.. lebih untung tukar kt sana, byk beza..