CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 16990|Reply: 98

Macamana nak tegur org yang bagi baby makan terlalu awal?

Post time 13-12-2012 12:57 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Adik ipar aku baru melahirkan baby 3 minggu lepas. Anak sulung. So sekarang dia di bawah jagaan mak mertua dan nenek suami aku. Nenek suami aku tu bidan kampung (tua dlm 70+ tahun)

Masalah skrg adalah bila baby tu diberi makan terlalu awal. Mula-mula dulu lepas balik dr hospital, susu badan ibu baby tak keluar. Aku suruh cuba urut2 supaya susu keluar (siap belikan hot pouch untuk tuam boobs, horlicks dan makanan tambah susu yang lain) tapi dia tolak. Katanya tak boleh. Anak disusukan dengan susu tepung dan air masak. Lebih sadis lagi masa baby tu kuning, disusukan dengan air masak yang dicampur madu!

Sekarang dah 20+ hari umur baby. Baby pun baby lelaki, ofcourse lah makin kuat menyusu. Setiap kali merengek akan disumbatkan susu. Tapi si nenek insist kata baby lapar dan tak puas menyusu, maka dibelikan satu tin nestum beras baby dan disudukan dekat baby tu atau dicampur dalam susu tepung. Mendidih darah aku tgk. Aku cuba tegur tapi cuma disambut dengan jelingan. Suami tegur pun disanggah habis2an oleh si nenek, katanya suami aku dulu pun diberikan makanan yang sama, masih hidup sampai sekarang.

Aku fikir mungkin teguran kami tak diendahkan sebab kami belum ada anak dan tak ada pengalaman menjaga bayi. Tapi walaupun aku tak sekolah tinggi tapi tau sikit2 dari pembacaan dan soaljawab dengan rakan dalam bidang kedoktoran yang melarang sama sekali pemberian apa2 makanan selain susu ibu dalam usia 0-6 bulan.

Sekarang ni pun baby tgh disuapkan dekat luar. Aku tak sanggup pandang, baiklah aku masuk dalam bilik dari aku tgk baby tu merengek. Aku tak tau cara nak tegur. Perlukah aku tegur atau biarkan aje sbb yang buat tu pun mak dan nenek budak tu sendiri?

i remember i rasa geram tgk orang kasik anak 3 months makan...but in yr case 20hari plus. Perut baby to belum betul2 develop.... kesian baby tu... apa kata bila adik ipar nak send anak g cucuk, you ikut, pastu you selamba tanya nurse/doctor pasal benda ni. Biar dia dgr...

Kadang2 apa yg berlaku tak sama kondisi nya dgn apa yg dibaca di buku/ internet....ko beranak then nanti tahulah macamana rasanya bila ko dah buat semua tapi anak ko masih merengek...aku rasa ramai ibu2 yg bagi makan anak awal dari yg sepatutnya...as long as tak memudaratkan baby...!!!..

payah nak menegur jika yg menegur tuh BUKAN MAK lagi..or exp ala2 setaunjagung...
kecuali doctor yg kasik advice, baru deme dengar. so nak suh deme dgr, sila bawaorg tuh jumpe doc
n bio doc aje yg explain.

aku masa pantag umah mak..
mmg die ade ckp..anak2 die dlm pantang pon dah suap nasik lecek..
dtg plak makcik2 seme ckp anak ko tak cukop susu..pasal tuh menetek n menetek tak renti2..
aku wat taktau je n aku ye ye kan dorang je n aku tak buat pon..

so..kalo daa tau dorang akan suap kat budak tuh
mohon mak budak bertegas la..dan kalo buleh jgn la kasik dorang jaga budak tuh..

sepanjang pembacaan aku yg tak seberapa..
kasik mkn yg lain2 dari susu utk baby/newborn baby or aby b4 6months old,
die buleh menyebabkan allergies, n mungkin akan ada effect yg sgt dasat sbb usus die  belom matang lg..
eben air masak pon tak digalakkan kasik, sbb akan menyebabkan kembung perut..bagi yg menyusu badan la
sbb nye jgk..perut baby sangaaaat kecik.sebesar kacang pis je kata buku itu..
yg formula milk aku tatau plakk..
masa kat umah mak aku..dorang suh sumbat air masak jgk..aku tak buat jgk..
sbb susu ibu daa cukup kandungan air tuk keperluan baby.

anaktoyol posted on 13-12-2012 01:49 PM
Kadang2 apa yg berlaku tak sama kondisi nya dgn apa yg dibaca di buku/ internet....ko beranak then n ...

At 20+ days? Umur 4-5 bulan begitu mungkin aku boleh terima. But at 20 days?

Adik ipar aku tau. Tapi still taknak larang mak mertua dan nenek dia buat mcm tu.

sian kat baby tu...baby lelaki mmg kuat menyusu kan...dah dia lapar pttnye bg je susu...sian kat baby nanti tkt perut dia prob lak...lain lar mcm anak aku dl ms dia berumur 7 bln aku dah bg mkn nestum n makanan baby tp anak aku duk dpn mata kelip2 mata nak mkn apa yg aku mkn...ms tu sian je tgk anak aku nie...yg lembut2 aku sumbat gak kat mulut dia...kelakar gak tgk anak aku mkn dl nak2 kene kuih yg lembut2 tu kumain suka sampai tepuk2 tgn...

Follow Us
salah satu sebab semakin banyak kanak2 di serang diabetis dan kerosakan buah pinggang seawal usia 10 dan 12 thun adalah kerana mereka diperkenalkan makanan pejal terlalu awal sebelum umur 6 bulan.,bayi di bawah usia 6 bulan kidney mereka masih belum matang untuk menapis makanan,kau beli aje buku pa n ma kasi sama mertua engkau TT.

adik aku pun sama....dr baby 4 bln dh kasi nestum beras campur dlm susu.
bila aku tegur... "xde pape lah...xyah nk fikir sgt..yg pnting kita jgn bg budak ni lapo.."
geram jer aku tengokkan...tp apa la nk buat kan..anak dia.
kesian baby kecik lg dah di asak perutnya dgn mknan berat..anak aku dulu mmg teliti, aku ikut betul2.
6 bln baru kasi nestum.. org cmni susah la nk di tegur..x jln. tp bila ada contoh terjadi dpn mata baru ler dorang tau..

kat kampung aku 10 hari dh suap nestum,rase nk pengsan aku dgr

Masa aku tanya kenapa dibagi madu, katanya sunnah nabi

Setahu aku tahnik tu cuma cicipkan sikit saja ke bibir baby semasa baru lahir, taklah disuapkan sampai hari-hari.

selagi ibu n bapa ank tu sendiri x komplen..xyah la komplen sngt..huhu
beritahuu jelah parents bby tuh..anta ank ke pusat jagaan..kalau x, terima ajelah cara pemakanan..

mmglah perut bby tuh kecik..tp si ibu x da inisiatif nk menambah susu n..sbnarnya..abg kami dulu pon disarankan oleh nurse sendiri agar susu + nestum sbb x kenyang..tp buat bg cair...asalkan perkumuhan lawas okelh..

bila dah besa 6 bln..hentikan nestum..bg nasi plaks...xlah kene diabetis..
lexx la....
kalo x leh nk tengok sngt...nenek pon dah beusia, jd apa kata g tolong jaga bby tuh dr just tengok je bila bby nangis n tunggu nenk wat susu...so, nenk pon xlah bg nestum sbb awk dah tlg beri susu awal2..

just my opinion jer...

Adik ipar tu kira adik suami kan?
apa kata suruh suami yg bgtau mak dia or nenek dia yg tak boleh bagi nestum kat bb kecik tu
sgt2x tak latut dan boleh memudaratkan baby yg belum sebulan dibagi mkn mcm tu
madu tu ada enzim yg sistem penghadaman bb tak boleh hadam tau, bahaya utk bb
calla yg baca ni pon geram, u yg tgk kat rumah lagi sakit hatikan
taulah yg jaga pon bidan, patut jaga mak yg beranak, bb tu biarlah mak nye yg jaga
psl bagi air masak tu oklah jugak if bb minum susu formula
yelah, kdg2x formula milk pekat sket, takut bb berak keras, bolehlah bagi air masak sket
if bb full breastfeed air masak tak perlu

mintak suami nasihatkan mak dan nenek dia supaya jgn bagi mkn bb tu
biarlah mak dia yg jaga bb tu sebaik mungkin
u pin tolonglah nasihatkan mak budak tu utk bertegas dgn mak dan nenek tu
jgn sumbat je bila bb tu nangis, maybe dia angin, pampers basah etc
budak nangis bkn sbb lapar je, byk sbb lain

aku leh imagine, camane rupe org sanggah pendapat yg mengatakan xleh bg solid food to newborn tu....

pengalaman aku, rasenye, dh byk kali gak aku cite kat sini....

bagi yg forummer @ org yg dekat dgn forummer, yg berpendapat seberikut :-

"ala...korg mane tau camane rupe anak aku nangis kelaparan!!!!"

"aku dulu bagi ko nasik, elok je ko idup smpai skrg!!!!"

"eh....org dulu2 bg anak diorg mkn pisang lecek lg, ok je...."

sakit ati dgr kan?

mcm ni la TT, x guna ko ckp dgn org2 tua, diorg mmg xleh & x akan dgr ckp ko...ko kene ckp kat mak baby tu, highlightkan point ini  -->  MEMBERI MAKANAN PADA NEWBORN, TAK NAMPAK KESAN BURUKNYA SKRG, KESANNYA AKAN NAMPAK 2-3 THN NANTI.....camane aku kata kesannya nmpak 2-3 thn @ bleh jd lg awal dr tu? ini based on pengalaman aku la, org lain aku rase mebi ye, mebi tak....ko tnye la kt adik ipar ko, nak susah ke nak senang?

anak sulung aku, lahir....aku mmg xde experience jaga baby, even dah bace2 & dok surfing sane sini, sblom beranak je yoyo-o je nak ikut rules & breastfeeding bagai....tibe masenye, aku pun terikut2 gak dgn ckp2 org2 ni, suh bg nestum la, bubur nasik, etc....sbb anak aku kuat nangis.....tp aku ade pikir gak, time tu bkn ke, susu aku x kuar tp ade bg FM, bkn sket2 bg FM tu tp die ttp nangis....then mase tu la ade suara2 mengatakan anak aku lapo...maka dibagi la nestum, bancuh cair2 konon, bubuh dlm botol....anak aku diam kejap, nangis lagi, dah lain pulak idea kuar - masuk dlm buai, bg puting (ni dh kes lain la), tp still bg nestum dlm botol tu sbg makanan rutin, tiap hari mesti bg nestum cair dlm botol smpai la 6 bln tu baru start bg bubur nasik....mase tu sonok sgt tgk die mkn, 1st time suap bubur nasik tu die dh leh abis 1 mangkuk, berterusan smpai 8 bln kot....die dh start boring, aku dh mcm2kan makanan die, ade mase die nak la, ade mase die geleng, tutup mulut....masuk umo die setahun++, die dh x suke mkn, pemilih & allergy....bwk kt paed, paed terus tnye, mase baby2 ade x bg die solid food, then aku tnye la, nestum tu kategori solid food ke? ofkos la, paed jwb....kite bg die mkn pade usia usus yg x matang, blom bsedia lg, then die dh boring dgn perut penuh mase kecik dulu (ni secara psychology nye la) menyebabkan die xmo mkn & memilih....smpai la skrg, umo die dh 4 thn, susahnye nk bg mkn.....kene kejar 1 rumah, dh dpt, nk suh bkk mulut pun payah, kadang buat2 muntah.....

berbanding anak ke-2 aku iaitu adik die.....aku mmg tekad breastfeeding & x akan bagi die ape jua bentuk solid food sblom 6 bln, alhamdulillah....berjaya! aku siap pantang kt umah sndiri sbb xmo gangguan ckp2 yg mcm kat atas tu la.....smpai bbstr aku pun ade gak la ckp, anak aku mcm x cukup susu je, tido x lena, kejap2 terjaga, bg susu (ebm) pun mcm x cukup pastu siap tnye aku, nak bg nestum x? huh.....sib baik, utk bbstr aku ni, anak die baru abis study nurse mase jaga anak aku no.2 ni....die la yg mentarbiahkan mak die psl benda2 ni sume.....pastu, bile cecah je umo 6 bln, aku pun dgn semangat wajanye bg la die mkn bubur nasik, tp alangkak kuciwanye aku bile die x mcm kakaknye, sekali suap terus abis....then aku amik inisiatif utk pelbagaikan menu die, hasilnya, 2-3 mgu pastu, die dh seronok mkn, lama2 die dh byk mkn....smpai la skrg umo die 2 thn ++....die x memilih pun, sume leh masuk & xde allergy dgn makanan2 yg org kate sejuk nti perut kembung la, ape la, alhamdulillah takde....

komen dr mak & babysitter aku....anak ko si kakak ni, susah nye la nk bg mkn, bla bla bla....adik senang, sume telan, bla bla bla.....tu la, aku dh ckp, bersusah2 dahulu, senang2 kemudian.....susah, kejap je,5-6 bln je....senang, lama, bertahun2.....smpai skrg....

so, kesimpulannya, ko amik je la point yg aku highlightkan tu....sori la, terpanjang lak post aku....harap dpt memberi manfaat kpd semua....

kengkadang org kita ni percaya jer bulat2 dlm buku perubatan barat, aku dulu masa dlm pantang mak aku dh bg makan, okay jer termasuk sumer adik beradik dan sedare mare, sama macm zaman nenek moyang kita, dlm islam ader x cakap baby bawah 6 bulan x boleh makan? yg saya tahu madu tu mmg salah satu makanan nabi, dn antara makanan terbagus dlm sejarah peradaban manusia. yg menimbulkan segala macam allergy serta penyakit2 pelik adalah dr sumber suntikan vaksin... vaksin ni masih lg jd perdebatan tokoh2 perubatan antarabangsa sampai harini, cuma kt malaysianjer yg x berape org nk heran..sbb org x nak ambil tahu. *******cuba search online tentang vaksin utk bayi*****

Salam....
Aku rasa, mak baby tu mungkin terpengaruh dengan nenek tu punya pandangan. Dan, dia pun takde pengalaman..... Aku cadangkan, pelan2 ko cuba la hasut mak baby tu, jangan bagi baby dia makan lagi, dalam umur sekarang. Karang, makanan tak boleh hadam, ada yang kena operate pulak.
Jadi macam anak buah aku. Dibaginya makan bubur umur 2 bulan lebih. Baby nanagis tak berhenti-henti. Perut keras. Bila bawak jumpa doktor, haaaa....... makanan tergumpal kat usus. Dah kena operate... Kesian aku nengoknya.

Apa kata ko print out je pengalaman forumer2 kat sini,
bagi dia bace.
contoh komen shalke09  , puankaherah...

Better elak bagi makan yang bukan-bukan..
Kite mungkin rasa ok, tapi baby tu yang terima akibatnye.
Jangan la pikir 'asal budak ni boleh telan, takde pape nyer..'

mily posted on 14-12-2012 03:57 PM
selagi ibu n bapa ank tu sendiri x komplen..xyah la komplen sngt..huhu
beritahuu jelah parents bby  ...

Saya bantu sedaya, tapi tak sepanjang masa ada d rumah. Masa boleh bantu saya sendiri yang bancuh susu untuk baby. Malam-malam saya pun tlg buatkan susu untuk baby kalau emaknya sorang2. Cara awak bercakap as if saya pangku tangan saja. Kerana sayang baby lah saya concerned dengan apa yang masuk dalam perut baby. Tapi nampaknya mmg ramai yang berpendapat "bukan anak kau buat apa kau nak sibuk?".

peahjamboo posted on 14-12-2012 07:21 PM
aku leh imagine, camane rupe org sanggah pendapat yg mengatakan xleh bg solid food to newborn tu.... ...

Thanks for the feedback. Maybe aku akan ceritakan pengalaman ko ni pada adik ipar aku

lavendernovella posted on 15-12-2012 03:20 AM
kengkadang org kita ni percaya jer bulat2 dlm buku perubatan barat, aku dulu masa dlm pantang mak ak ...

Mungkin sebab aku jenis orang yang lebih suka lihat kajian yang ada pemerhatian dan teori yang berasas daripada sekadar dengar cakap-cakap orang saja. 30 tahun lepas mungkin baby yang diberi makan awal takde masalah, malah sehingga 10 tahun lepas kita jarang dengar kanak-kanak mengidap sakit yang pelik-pelik, whereas sekarang baby kecil2 pun dah mengalami kegagalan hati, limpa dan sebagainya. Mungkin kau sendiri bagi diberi makan sebelum usia 6 bulan dan kau membesar sihat bagaikan johan sekarang. But it might not be the same way for orang lain. Tahniah kerana anda sihat dan sempurna walaupun dah diberi makan ketika pantang. I think I'd rather stick to my beliefs, thank you.

Teori vaccinations aku akan teliti lagi. Last edited by rayna_raynes on 15-12-2012 12:29 PM

dari feedback sesetengah forumer seperti imply bahawa kalau orang tu bukan anak kita maka kita tidak berhak menegur atau mempertikaikan cara anak itu dibesarkan.

interesting