CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nananininunu

Adik lelaki ku yang menjadi-jadi

bidacool posted on 19-4-2014 12:55 AM
Bapak ko keje apa ya? Mak ko tak kejr? Iye kan? Bila baca citer ko ni, aku jdk marah kat parents ko. ...

ayah dh pencen. mak x keje. duit pencen adalahd lm 1.3k sebulan. bg nn sebenarnya dh ckp sangat. sbb dia cuma tanggung mak n adik bongsu..sekarang tambah lah si ali ni. aku n adik2 yg lain mmg bg kat mak aku je, kat ayah kitorang pakat xnak bg sbb dia mmg x penah bg nafkah kat mak aku. masalahnya...mak aku bg duit tu kat ayah sebab ayah aku setiap hari mtk duit alasannya dia xda duit minyak nak pg hantar adik pompuan aku pg keje n anta anak kakak aku pg sekolah. adik pompuan aku pun satu hal. xnak beusaha ambik lesen sedangkan kalau dia ada lesen dh boleh beli atleast motosikal. kakak aku lagilah parah...ati kering samgat. x pedulikan anak dia langsong. penahlah dulu masa dia keje spore dia suroh aku sekalisekala bawak anak dia bermalam kat rumah aku.tp husband aku mati-matian x kasi..sbb dia ckp diorang ni suka sgt ambik kesempatan ataskebaikan kitorang. dia xde husband. dah divorce.aihhh...hape bende aku merepek sampe ke kakak aku plakk...tp itulah situasinya...aku x citer lagi bab sedara maraa dik beradik anak buah bagai yg menumpang kat rmh mak ayah aku. kalau ada kaitan kang aku citer....

munchkin posted on 19-4-2014 01:45 AM
Parents mmg cam tu kekadang. Maksud saya bukan semua parents. Tapi ada perants cam tu. bila salah  ...

husband nn pun ckp camtu...adikbkn tanggungjawab nn..tu tanggungjawab mak n ayah. tp kalau mak n ayah xnk bertanggungjawab terpaksalah nn yg tolong parents. dah try jd ati kering x peduli pape jd kat diorang...tp mak ayah dtg rumah nn mengadu mcm2. bila nn ckp benda betol diorang x bleh terima. hurmm...mak ayah nn mmg x solat. Alhamdulillah nn sejak f1 mmg bergaul dgn kawan2 yg kaki solat. masa kecik nn salu ekot kawan2 pg surau...kawan ngaji...nn pun ekot ngaji jugak..haishhh...nasib baiklah nn bergaul dgn kawan2yg betol..kalau x agak2 nya nn pun hancus. so korang tau lah kan punca keporakan family kitorang.

munchkin posted on 19-4-2014 01:58 AM
Dah lah kena cari kerja support family pastu kena lagi jaga adik adik. Mmg unfair utk tt. Dah tu sam ...

hurmm....agaknya ni jelah penyelesaiannya..let go..serahkan segala ya pd parents. even adik nn yg keje askar tu pun x kasi dh nn involve. husband ckp masa nn dgn ali ni dh tamat. sekarang kena serah balik dgn parents. dia ckp kalau parents berlengah xnak hantar dia pg sekolah or jumpa kaunselor..tu pilihan diorang. yg merasa susahnya nanti diorang lah...bkn kitorang. masalahnya parents nn dah nampak depan mata macamane susah hidup anak2 lelaki dia yg 3 org tu nak dpt keje sbb x habis sekolah...xkan diorang nak biar lagi benda ni jadi lagi. adik laki yg 3org ni mmg xnak involve sgt. sbb bg diorang ali ni tjawab nn. xpe. nnt nn sms la yg no 3 tu suroh berkeras dgn parents hantar ali pg sekolah.

nn dgr ckp suami ok. nnt tkut durhaka plk. ali x brubah, laki plk kcik hti. bkn tggjwb nn dh tu.

nananininunu posted on 18-4-2014 11:52 PM
nn memang dr zaman sekolah berazam xnak hidup susah.sbb masa sekolah dulu dalam kelas nn antara pe ...

Ya Allah....apa yg ko tulis nih macam kisah hidup ris pulak...cuma tang adik2 ramai tuh je...cuma tang adik beradik ramai tu je berbeza...dan bila besar kita survive dan hidup senang....semoga nn sentiasa berbahagia dan diberkati..kerana nn seorag anak yg baik...

nananininunu posted on 19-4-2014 12:23 AM
dah try buat ati kering...tp ni la jd nya..masih jugak terbawak2...nn sayang ali ni sbb rasa mcm d ...

Kenapa mak nak salah nn pulak.....dah dia yg nak beranak ramai2 tp tak nak bertanggungjawab...serah kat anak yg besar suruh ambil alih jaga adik2 yg kecil.....aku memang menyampah dgn mak bapak jenis begini....dah tahu rak reti nak bela anak ramai...jangan beranak ramai setakat dua tiga cukup....ni sampai berbelas...kita tengok/dengar pun serabut...tambahan pula anak2 yg dok dlm situasi tersebut.....ishh2 aku pulak yg emo pepagi nih

Follow Us
Aku doakan tt dan famili dilimpahi rahmat allah dan dipermudahkan urusan. Amin.
tumpang simpati

nananininunu posted on 18-4-2014 10:22 PM
ali ni dulu penah ckp nk benti belajar..nak keje..keje apa dia boleh buat...??? akademik mmg dia fai ...

aku pnh jugak ada msalh dgn adik aku... tp tak la seteruk mcm tt nie...

aku mmg paham snagt apa kau rasa... dlm keadaan mcm mmg susah nak ckp..

tamambik tau kang adik...di ambiktau kang kita pon buntu nak buat apa...

mcm2 cara dah cuba tp dok mcm tu jgk kn...

dari pngalaman aku klu bnda mcm nie...apa pon dia perlukan kesedaran dlm diri adik kau sndiri...

klu budak blh lg bentuk...klu dah besar mcm tu mmg ssh nak bentuk dan dia ja yg blh tlng diri dia...

TT kena utamakan suami jugak...
Hantar ali ke sekolah henry gurney xblh ke?
Kisah TT mcm sepupu aku je..beza adik beradik 6 org ja..tp mmg org susah. Pernah makan sekali sehari.
Ada anak laki sorang yg mcm ali...
Sekarang apa citer xtau sebab aku lama xbalik kg belah sana sb tok dh xde

banyak org melayu macam ni, byk keluarga melakukan kesilapan yg sama

1) anak lelaki dimanjakan, mak bapak tak dapat kontrol anak lelaki, - kegagalan peranan mak bapak, mak bapak dah gagal maka serah kat org lain utk memikul beban
2) anak lelaki berkawan dengan  kawan2nya yg hampir semuanya golongan nakal yg berpunca dari no (1) kebanyakan msalah keluarga lain- kegagalan beliau sendiri memilih kawan yg betul dan mengakibatkan pengaruh negatif akan berjangkit kepada dia
3) tiada jatidiri, tidak tahu hala tuju, perkara negatif tak pandai tepis, dihulur dadah x pandai tepis, di hulur perempuan x pandai tepis,bagaimana mau menepis sana sini melainkan diri sendiri kena tolong diri sendiri, diri sendiri kena jaga diri sendiri, nak suh org lain asik jaga beliau 24 jam seumur hidup kah takut terkena dadah terkena perempuan kah terkena arak kah. org lain pun nak jaga diri sendiri jugak.
kalau nak suh pegi kaunseling bawak sekali mak bapak, mak bapak ni la yg kena kaunseling dulu.
pasal rezeki tak cukup, boleh tanam sayur2 sendiri kalau laman rumah luas, memancing sungai, part time etc.
setiap org di rumah seharusnya berfungsi. contoh setiap org basuh baju sendiri, bergilir kerkemas, semua ada tanggungjawab, jangan bebankan tugas rumah ke bahu seorg saja.
mak hang suri rumah, pak hang pencen, diaorg buat apa di rumah, adakah beliau menjana pendapatan atau tengok tv siang malam bermalas malas, satu kerugian jika gagal menjana pendapatan dan gagal mendidik anak, macam sia2 aja beranak ramai2 pastu gagal mendidik dan anak2nya hampir semua bermasalah. mak bapak kena check diri sendiri.
buatla apa yg mampu, hang bukan superwomen boleh ubah sikap org lain atau ubah kehidupan orang kalau org itu sendiri tak mau ikut, hang boleh bagi nasihat dan tunjuk halatuju kat diorg, kena tegas, garang berhemah.
bagaimana nak tarik beliau duk rumah, minat belajar, kalau rumah dan sekolah seperti syurga
check persekitaran rumah selesa ke tak kemudahan setiap isirumah bising ka asik gaduh 24 jam ka bersesak2 macam sardin ka bayk nyamuk ka membebel ka siang malam, kalau aku persekitaran rumah huru hara aku lari rumah

1) anak lelaki dimanjakan, mak bapak tak dapat kontrol anak lelaki, - kegagalan peranan mak bapak, mak bapak dah gagal maka serah kat org lain utk memikul beban
2) anak lelaki berkawan dengan  kawan2nya yg hampir semuanya golongan nakal yg berpunca dari no (1) kebanyakan msalah keluarga lain- kegagalan beliau sendiri memilih kawan yg betul dan mengakibatkan pengaruh negatif akan berjangkit kepada dia
3) tiada jatidiri, tidak tahu hala tuju, perkara negatif tak pandai tepis, dihulur dadah x pandai tepis, di hulur perempuan x pandai tepis,bagaimana mau menepis sana sini melainkan diri sendiri kena tolong diri sendiri, diri sendiri kena jaga diri sendiri, nak suh org lain asik jaga beliau 24 jam seumur hidup kah takut terkena dadah terkena perempuan kah terkena arak kah. org lain pun nak jaga diri sendiri jugak.
kalau nak suh pegi kaunseling bawak sekali mak bapak, mak bapak ni la yg kena kaunseling dulu.
pasal rezeki tak cukup, boleh tanam sayur2 sendiri kalau laman rumah luas, memancing sungai, part time etc.
setiap org di rumah seharusnya berfungsi. contoh setiap org basuh baju sendiri, bergilir kerkemas, semua ada tanggungjawab, jangan bebankan tugas rumah ke bahu seorg saja.
mak hang suri rumah, pak hang pencen, diaorg buat apa di rumah, adakah beliau menjana pendapatan atau tengok tv siang malam bermalas malas, satu kerugian jika gagal menjana pendapatan dan gagal mendidik anak, macam sia2 aja beranak ramai2 pastu gagal mendidik dan anak2nya hampir semua bermasalah. mak bapak kena check diri sendiri.
buatla apa yg mampu, hang bukan superwomen boleh ubah sikap org lain atau ubah kehidupan orang kalau org itu sendiri tak mau ikut, hang boleh bagi nasihat dan tunjuk halatuju kat diorg, kena tegas, garang berhemah.
bagaimana nak tarik beliau duk rumah, minat belajar, kalau rumah dan sekolah seperti syurga
check persekitaran rumah selesa ke tak kemudahan setiap isirumah bising ka asik gaduh 24 jam ka bersesak2 macam sardin ka bayk nyamuk ka membebel ka siang malam, kalau aku persekitaran rumah huru hara aku lari rumah

Kagum nye ngan u... Jauh beza ngan life i.. Tu pun i byk komplen...

Emmm, my suggestion;
1. Pegi mintak air pelembut hati daripada ustaz2 yg  alim.. Semoga adik tt lembut hati berubah ke arah kebaikan...
2. Slow talk dgn die... Org yg plg die respek...
3. Keep on praying semoga die berubah...

I doakan semoga Allah mudahkan urusan tt ye... Be strong...

Sebenarnya betul tindakan suami TT tu.  TT tk patut risaukan adik TT.  Kalau asyik risau pasal adik tu, dikhuatiri akan menjejaskan rumahtangga TT pula.  Muka tak berseri kalau asyik risau2 ni.  Risau bukan dpt setelkan masalah pun.  Tanggungjwb TT sekarang, fokus pd suami dan anak2.  Hal adik TT, TT serahkan segalanya pada Allah.   

I agree with minami.  TT berdoalah bersungguh2 agar adik TT tu berubah.  Setiap kali solat (wajib atau sunat), dlm sujud terakhir tu dan selepas solat, berdoalah kpd Allah supaya adik TT berubah.  TT sendiri pun amalkanlah membaca Al Quran, sunat Dhuha, sunat tahajud agar hati TT menjadi lapang dan tenang.

Kita semua mahukan yg terbaik utk mreka yg kita sayangi.  Kita semua mahukan mereka menjadi insan yg berguna di sisi Allah dan manusia.  Tapi kita mesti ingat, kita takkan dpt semua yg kita mahu.  Inilah yg mesti kita hadamkan dlm diri.  Allah sebaik2 perancang dan Allah jugalah pemberi hidayah.  Jd mintalah pdNya.  Semoga dgn doa kita akan terbukalah hati mereka utk berubah ke arah kebaikan.  

nananininunu posted on 19-4-2014 07:51 AM
husband nn pun ckp camtu...adikbkn tanggungjawab nn..tu tanggungjawab mak n ayah. tp kalau mak n a ...

Nn sendiri berakal nak pilih jalan betul. Good for you. Mak pak nn and unfortunatley ur brother pun ikut sama.

Kalau mak pak nn tak mau berubah nak hempaskan semua pada nn, you just let go. Sampai bila nn. Kalau adik nn pun tak mahu ubah nasib sendiri dan pilih jalan tu, then let go jugak. Kalau sekolah rendah bolehlah. Ni dah sekolah menengah. Tuhan bagi akal fikiran. Walau porak peranda rumah sekali pun, kenapa nn ok je. Kenapa orang lain nak menyalahkan keadaan sekeliling dan lebih lebih lagi nak menyalahkan nn. It is time for u to let go.

Biar mereka nak mengadu apa. Just dengar then let go. Semua nak suruh nn solve sedangkan mereka nak senang lenang gitu. Anyway, selagi nn tolong ali and buatkan semua utk ali, bila si ali ni nak belajar berdikari. Ramai lagi anak orang susah di luar sana, tapi mereka refelct diri sendiri dan berusaha tak mau jadi susah, so mereka belajar or bekerja sambil belajar utk ubah nasib.

nananininunu posted on 19-4-2014 08:00 AM
hurmm....agaknya ni jelah penyelesaiannya..let go..serahkan segala ya pd parents. even adik nn yg  ...

He is not ur responsibility. Kalau nama nn ada dalam surat beranak ali then it is ur responsbility. Now nama sapa ada dalam surat beranak ali? Nama nn or mak bapak nn? Keep telling ureslf that walaupun seribu kali orang tell otherwise.

Risma posted on 19-4-2014 11:05 AM
Kenapa mak nak salah nn pulak.....dah dia yg nak beranak ramai2 tp tak nak bertanggungjawab...sera ...

parents jenis x menyekat kebebasan anak2. sbb tu lah adik aku jd  mcm ni. bila diorang dh x boleh ctrl bg kat nn suroh jaga. tp mmg x menjadi lh..nn dh abis daya...

BeeHaa posted on 19-4-2014 12:49 PM
Aku doakan tt dan famili dilimpahi rahmat allah dan dipermudahkan urusan. Amin.
tumpang simpati

trima kaseh...hurm...x sangka dpt kawan2 yg caring kat sini...  

johndoe17 posted on 19-4-2014 03:11 PM
TT kena utamakan suami jugak...
Hantar ali ke sekolah henry gurney xblh ke?
Kisah TT mcm sepupu a ...

xbleh nak hantar sekolah henry gurney. sbb dia nakal dalam diri dia tau..mcm ada konflik dalaman. dia x merokok..x ambik dadah..dulu masa kecik2 mmg ada curik duit ayah nn...tp sejak husband aku mandikan dia dgn air yassin mencuri tu dah xda...dia nangis mcm melecur bdn..seminggu demam.  dia bukan kaki gaduh or bertumbok bagai...dia diam jerr...tp diam ada isi..mcm husband aku ckp...dia ketagih pompuan...ketagih fb n tenet. budak pompuan plak mcm semua menggeletis kat dia nihh...bkn yg sebaya dia je..yg lagi tua dr dia pun ada jugak..ali ni mcm x bleh hdp tanpa bendalah ni...sbb tu dia xleh stay kat asrama tu..sbb x boleh nk on9. so mcm xda alasan plak nak pg anta kat henrey gurney..

ninja boy posted on 19-4-2014 04:38 PM

1) anak lelaki dimanjakan, m ...

nn ckp byk pun xguna...karang kena tengking dgn ayah...yg si ali ni x plak dia tengking tampar ke apa..hurmm...husband ckp nn baik sangat babtu diorang buat nn sesuka hati. tp nn sayang diorang..sbb tu nn xnak diorang susah..smpai bilalah anak2 yg x bekerja diorang kena tanggung...tsnggung plak guna duit nn n adik beradik lain yg keje..ayah nn ke hulur hilir buat keje x berfaedah dgn kawan2 indon dia..kalau ada masa pg laut...dpt lah udang..ikan...kalau xde mmg melepak ngan kawan2 yg kononnya ada benda sakti yg boleh jual juta2. tp habuk pun tarakkk.....mak n kakak nn asyik ckp nak bisnes..tp bila nn tanya bila nak mula asyik ckp nanti..nanti...nn dh ready nk bg modal...tp diorang banyak sangat NANTI dan TAPI. so sekarang mak nn tolong jual brg2 bisnes nn..so dia dpt extra income dr situ...kalau ikutkan diorang xlah sesusah dulu2..cuma sikap diorang je yg xnak berubah..xnak keluar dr comfort zone..xnak majukan diri...mcm ayah nn lh...nn dh cdgkan anta si ali pg sekolah biasa...bila byk sangat urusan turun naik pejabat pendidikan dia dh xnak buat..nn uruskan pindah sekolah si ali ni dh lebih 5x...kenapa nn nk buat semua tu..??? kalau x kerana sayangkan diorang sbb xnak diorang ssh...tp bila turn dia kena buat...dia xnak plak. mmg masanya utk nn gv up n move on dgn hdp nn sendiri kot.

Minami2013 posted on 19-4-2014 08:03 PM
Kagum nye ngan u... Jauh beza ngan life i.. Tu pun i byk komplen...

Emmm, my suggestion;

sekarang nn hany mampu berdoa je..pernah mtk ust dia yg rapat dgn ali ni slowtlk..tp x sampai sebulan start blik...dia suka menipu...benda yg xda dia adakan..dia tipu mak ayah tipu nn laki bini..pg kursus motivasi yg sepatut ya 3 hari boleh plak dia pg 1 1/2 je..pastu suroh kwn ambik dkt kem...kitorang ni mati2 igtkan dia pg 3 hari...1 1/2 tu pg melepak rumah kawan dgn x mandi x betukar baju. hampir 6 thn nn jaga dia mmg nn titikberatkn kebersihan...tp ntah x tau kenapa dia mcm x di didik...laki nn ckp bkn sebab kite x ajar...tp benda tu dh jd tebiat yg susah nak buang