CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 38276|Reply: 218

Style Melancung

Jom kita bincang2 pasal style melancung.

Kalau korang pergibercuti apa sebenarnya yg korang cari dan apa pulak yg korang dapat. ? Jgnmarah bro, sekadar nak Tanya pendapat. Aku ni suka perhati dan suka analisa.Sebab aku tengok style orang Malaysia bercuti dengan style orang belah baratjauh beza.  Orang Malaysia boleh katamsatu Europe dalam masa 10 hari. Sedangkan mat Salleh kat London shja  boleh sampai seminggu.

Ada kawan aku, akan ke Turki Jun ni, selama seminggu. Akuingatkan Istanbul aja, rupanya nak jelajah satu Turki dlm masa seminggu???. Padaaku melancung mcm ni dapat penat aja, terkejar sana, terkejar sini. SedangkanIstanbul aja perlukan paling kurang 5 hari.

Pernah gak jumpa kawan yg nak jelajah eastern Europe dalam 8 hari, dia nak cover Vienna,Prague, Budapest, Bucharest, Sarajevo dan Zagreb. Aduhai , habis masa kat jalanaja lah jawabnya.

Pada aku biar tak pergi banyak tempat tapi dapat menikmatitempat yg dilawati. Dapat makan makanan diorang, tengok cara dan budayadiorang  dan serba sedikit tahu sejarahtempat diorang. Itu sebab aku suka pergi museum kalau ke satu2 tempat. Kalausetakat nak cecah kaki utk ambik gambar, guna photoshop pun boleh, lagi cepat.

Di Istanbul aja aku habiskan masa 10 hari, itu pun mcm takcukup. London pulak aku duduk seminggu, pun tak cover banyak tempat. InsyaAllah lepas raya korban ni aku nak ke Munich ( 3 malam) pastu ambik train(Bahn) ke Salzburg (3 malam termasuk 1 hari di Hallstat), pastu ambik shuttleke Cesky Krumlov (1 mlm) ,pastu  trainatau shuttle ke Prague (5 mlm) and finally train ke Vienna (3 mlm) .

Lagi satu aku lebih suka main redah sendiri daripada gunaagent. Guna public transport (tak guna teksi kecuali terpaksa), pernah sesatbarat di London dan Istanbul sebab salah naik bas. Tapi itu yg buat lagiseronok dan lagi banyak belajar.

Ini pendapat aku aja, korang mungkin lain. He..he…selamatmelancung

I prefer to be a traveler than a tourist.

kalu sesuatu tempat tu byk benda aku nak tgk, lama lah skit....kalu takde byk yg aku nak tgk, kejap jer lah.....slalunyer last destination on the trip aku berlama2 jugak lah....5-6 mlm camtu...

Last year aku gi Madrid, dok 3 mlm....rasa cam membazir jer situ, coz nothing much to see there...itu for me lah....org lain mungkin byk benda yg diorg nak tgk....pastu baru2 nie China trip, patut gi 4 tempat, tapi last minute cancel 1...jd spent 7 nites in Beijing...1-2 hari terakhir tu memang bosan gak lah....dont know where to go....nak gi kuar dari Beijing malas plak...kdg2 tu kalu smp satu tempat tu, aku suka....aku extend lah dok situ lagi semlm dua...

Aku suka gak try makanan tradisi diorg kat sana....kalu jumpa jenis yg kita bole makan lah...kalu benda tu buat dari pork, aku tak makan lah...suka tgk org2 dia...friendly ker, sombong ker....kaki gaduh ker....dressing org dia camner, jenis selebet or fashionable...public transport dia camner...mcm2 lagi lah...

nie aku punya style travel lah....

midori888 posted on 22-5-2014 03:04 PM
kalu sesuatu tempat tu byk benda aku nak tgk, lama lah skit....kalu takde byk yg aku nak tgk, keja ...

Bab kat Madrid tu memang aku setuju. Lebih baik banyakkan masa kat Barca atau gi ke Cordoba dan Granada.
Ataupun cross over to Marrakesh.

jerambatu posted on 22-5-2014 05:20 PM
Bab kat Madrid tu memang aku setuju. Lebih baik banyakkan masa kat Barca atau gi ke Cordoba dan  ...

Cordoba gi 2 mlm....tapi semlm pun dah ok...cuma takmo rush2.....Granada 3 malam....masa tu tak berminat nak gi Marrakesh....skrg pun lum berminat nak pergi sana....

Aku x suka pegi negara orang lama2. Sbb cpt bosan. Sbb aku x minat tempat2 sejarah ni dan x suka bergambar. Aku lbh suka cuba makanan negara tu dan tgk cara hidup dorang. Yg penting, paspot aku penuh dgn cop immi sesebuah negara.

Interesting topic. Pattern melancung saya tertakluk kepada:
1. Berepa hari dapat cuti. (Masaalah utama)
2. Siapa akan menguruskan persekolahan, koko, tuisyen, mengaji anak2.
3. Budget $$$.

Nak ikut mat salleh satu tempat lama2 rasa merugikan pula. Alang2 dah sampai, kita coverlah tempat lain juga, tapi taklah nak khatam Europe dalam seminggu. Maksud saya, kita cover 2-3 negara jiran sekali dgn selesa. Setakad pikir nak cover lain kali ..... alamat tak akan sampailah tu.

Sudah 2 kali saya ambil tour pakej & on the way back saya singgah negara lain. Misalan balik dari Morocco (7N) kami stop over di Dubai (4N) & Abu Dhabi (2N). Last year selepas pakej Turki (7N) saya proceed ke Santorini (3N), Athens (2N) dan kembali ke Istanbul (2N) sebelum pulang.

Bulan Sept ni semacam @jerambatu, on our own kami akan ke Munich (2N), Salzburg (2N), Hallstatt (2N), Cesky Krumlov (2N) & Prague (3N). Memandangkan saya & wife umur dah banyak, hostel is out of question unless ada bilik - mudah solat. Transport nanti kami naik bahn & shuttle van....bas pun definitely out of question.

Matlamat saya & wife, nak tenggok tempat2 yang cantik kami tenggok di gambar & internet .... tempat2 indah ciptaan Allah. Cover as much as possible tanpa meletihkan diri. Kesihatan kena jaga, insurance kena beli. Tempat payah makan, kita bawa mini periok, masak nasi makan bilis belada. Maggi pasti bawa.

Pokok pangkal, planning cuti & budget mesti rapi.

Follow Us
transporter posted on 22-5-2014 08:44 PM
1. Berepa hari dapat cuti. (Masaalah ut ...

Setuju sekali dgn pendapat transporter. Kita kena pikir pasal tempat makan yg halal, tempat solat dan jugak tempat yg nak dilawat. Nak melawat gereja rasanya kuranh sesuai walaupun tak salah.

Currency exchange pun kena buat kira2 jugak. Kena tahu jugak current exchange rate.

Kalau boleh buat lah sikit research. Banyak website boleh rujuk. Mcm TripAdvisor, Fodor, Lonely Planet, Big Boy dan banyak lagi.

Nice choice transporter. Munich, Salzburg, Hallstat, Cesky Krumlov and Prague.

jerambatu posted on 23-5-2014 12:38 AM
Setuju sekali dgn pendapat transporter. Kita kena pikir pasal tempat makan yg halal, tempat solat  ...
Kalau boleh buat lah sikit research. Banyak website boleh rujuk.
Sikit research is an under statement. Pengalaman saya, bila travel kita sendiri plan, research yang di buat akan mengambil masa at least 2 months. Ini merangkumi flight ticket, transport, penginapan, makan, entrance ticket & itinerary. Untuk cut short itinerary planning, kita tenggok itinerary pakej2 travel agent untuk dapat idea. Then the research starts ........ Style saya, saya suka book dan bayar semua ini awal2. Jadi, pembayaran semua dah beres sebelum pergi dan peace of mind semua sudah arranged. Hanya bawa duit belanja..... semada cash, debit atau credit card.

jerambatu posted on 23-5-2014 12:38 AM
Setuju sekali dgn pendapat transporter. Kita kena pikir pasal tempat makan yg halal, tempat solat  ...

aku slalu jer melawat cathedral & church.....sistine chapel is a must see lah....tgk hasil karya michael angelo...cantik giler....st peter basilica...tgk pope yg dah mati yg diorg letak kat situ....pastu naik atas menara st peter, tgk view....cantik....lagi Cologne Cathedral kat Cologne...La Sagrada Familia kat Barcelona....semua nie for me a must see lah....nak melawat cathedral nie jgn masuk time diorg tgh ada buat mass (nie ke diorg panggil)...btw aku also melawat masjid2 gak..

Lagi satu kalu travel kdg2 aku suka amik local tour....sbb kadang2 bila kita pergi melawat satu tempat tu, mcm historical places...is good to have a guide to tell u stories bout that place, true bole baca buku....tapi tak sama mcm org citer, there are things not written in a book....also dlm tour tu kita bole kenal org dari negara lain...bertukar2 citer psl travel.....masa kat Berlin aku amik Spy Tour....very interesting....Ghost tour...ada org dari holand yg join sama haritu citer dia suka gi Ghost Tour, katanyer kat Edinburg yg paling seram psl siap ada bawa ghost detector dgn bunyi2 yg menyeramkan....see now if i go to Edinburg, aku mesti nak try tour tu...haha...

kalu ko gi Munich nanti jgn lupa masuk beer hall...its a restaurant...masuk situ tak semestinyer kena minum beer, diorg ada coffee & lain2...dlm dia yg buat interesting....to me lah....

transporter posted on 23-5-2014 08:38 AM
Sikit research is an under statement. Pengalaman saya, bila travel kita sendiri plan, research yan ...

Satu benda lagi yg pada saya amat penting ialah internet simcard. Utk real time public transport tracking dan jugak utk dapatkan direction. Boleh jugak dpt info for nearest point of interest or restaurants.

Apapun advanced and detailed planning is the essence for enjoyable vacation.

Satu lagi, tak perlu bawak cash banyak2, sekadar utk mkn dlm perjalanan dan untuk tambang dari airports udah le. Guna card atm lagi senang dan selamat. Cuma kena notify bank sebelum berangkat.

Kalau saya melancung suka explore tempat orang, tempat bersejarah tgk la jugak tapi saya suka tgk sejarah architecture, tak berapa suka pegi bandar ...lebih suka kawasan kampung dan lihat masyarakat setempat.

kalau berjalan selalu saya tak shopping, kalau kat sini suka jer shopping dari internet..semua pun dapat.hehe

midori888 posted on 23-5-2014 08:51 AM
aku slalu jer melawat cathedral & church.....sistine chapel is a must see lah....tgk hasil karya ...

Betullah tu. Kota mcm Rome, London, Barcelona, Lisbon  cathedral or church is a must see  sites.

Saya dah masuk berpuluh cathedral dan church termasuk Vatican City.

Samalah jugak kalau ke Jogjakarta,  kena pi Borobudor baru complete.

depends la..

then tgk tempat mana nak p
then tgk bajet accomodation, transport, entrance fee tuk memana tempat
dari situ baru leh tgk duit cukup ke tak
then baru kira bajet and put aside tuk makan n sopimng

jenjalan tgk tempat org secara backpackers...tak terikat...
p tempat2 menarik

kalau rasa duit lebey leh amik ground transportation

pernah ikut tour skali sebab tak reti nak settlekan visa/document (Palestine)

selebihnya travel sendiri. saya suka tgk culture/architecture. oh saya visit jugak church/cathedral tu ya. takde shopping2 ni ya. saya suka `melihat'

byk baca sana sini (trip advisor - lonely planet - fodor - blog orang). tak jadik masalah sebab saya suka membaca.

itinerary senang aje - boleh rujuk dari travel2 agensi.. then adjust2 sendiri la, mana tak suka, tak payah gi.. lgpun byk sebenarnya hidden attractions yg tak di cover oleh agensi.

saya tak heret buku lonely planet kehulu kehilir. bagi saya membebankan - carik di internet - print yg perlu je or convert pdf. segala details tix, accomodation confirmation, passport copy etc saya convert pdf simpan dlm phone. hardcopy (backup) 1 set.
its ok kan kalau tersesat pun, bukan tak boleh tanya orang. ramai je yg sudi tolong.

tiket saya rujuk skyscanner - expedia - momondo

accomodation saya booking di booking.com - hostelbookers - airbnb.
female hostel. kalau takde, carik bilik di airbnb.

then survey nearest mosque - halal resto.

train/bus di bahn.de - raileurope (saya sokmo survey sbb kdg2 ada discount yg murah giler)

sesetengah hostel ada provide free tour yg based on tips so saya akan join. ada jugak yg saya jalan sendiri.

saya jugak tak suka rush2, nak settle 6 countries dlm masa seminggu??? pengsan!

------

utk trip sept-okt ni flight tix & accomodation dah settle. july nanti carik train tix

transporter posted on 22-5-2014 08:44 PM
1. Berepa hari dapat cuti. (Masaalah ut ...

dah final la tu kiranya ek..

saya pun, insyaAllah stick ngan plan A tu..
jun-july nanti baru booking train
accomodation - settle, lega dah.

jerambatu posted on 22-5-2014 05:20 PM
Bab kat Madrid tu memang aku setuju. Lebih baik banyakkan masa kat Barca atau gi ke Cordoba dan  ...

I'm a traveller not a tourist. Aku lbh suka travel tumpukan perhatian bukan jenis touch n go Msian style. Psl tu klu pergi travel mesti paling kurang 2 minggu

kalau melancong, benda yang aku suka ialah

-rasa makanan dorang
-bangunan yang cantik
-hotel yang selesa
-tak rushing..suka rilex2...kalau tak dapat pegi semua tempat menarik pun takpe...lain kali boleh pegi lagi...
-tak suka cuti lama2 satu2 tempat...paling lama pun seminggu cukup...baik kumpul cuti pegi tempat lain lak...

aku suka tengok tempat orang je. tengok budaya, architecture, nature dll. lagipun aku suka amik2 gambo simpan buat koleksi. bab shopping takda pun takpa sebab aku bukan kaki shopping. family aku pun bukan kaki shopping. paling2 beli t-shirt dengan fridge magnet je la kalau sempat. pegi bandung 4 hari terasa lama sangat sebab mcm mati akal nak gi mana lagi tapi biasa aku pilih hotel/transportation etc yg mesra warga emas la. sebab aku kalau pegi holiday biasa memang bawak parents aku sekali. orang tua biasa la semua mende nak bawak   kalau time pegi dengan kawan2 je baru sempoi dan tak memilih

lipsofanangel posted on 23-5-2014 04:22 PM
dah final la tu kiranya ek..

saya pun, insyaAllah stick ngan plan A tu..

Dah lama finalise, kalau tak pasal event early next month tu, dah lama terbang.

jerambatu posted on 23-5-2014 01:27 PM
Betullah tu. Kota mcm Rome, London, Barcelona, Lisbon  cathedral or church is a must see  sites.
...

khenn. must see gitu. aku penah up gamba kat fb tengah sengih kat kuil buddha baring kat tumpat nun. sudahnya kena perli dengan kawan kata aku ni macam dah takda tempat lain nak pegi. jangan sampai tak tersengaja tergelincir iman sebab mengagungkan kuil2 tu semua. apedaa