CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: achik2009

Jihan Muse - 10 sen pun berkira

khairina07 posted on 23-9-2014 11:43 AM
Teringat kt sorg ni...mgkin didikan dari rumah jgk...mak bapak...nk beli roti canai bwk telor dari r ...

hahaha..sama la dgn budak2 kt ofis aku ni..
nk mkn berkira sgt2 kalau kena keluar duit sndr..
bila ada org nak blanjer tibai mknn yg mahal2..
yg sgt2 kedekut nk keluar duit beli mknn hari2 pun ada..
sanggup tggu sampai meeting hbs..kalau ada mknn lbh blh rembat..

bagus la Jihan..

aku punye coins kadang2 bersepah2 dalam handbag.. selalu tukar handbag, coins pun merata2 la ade..kalau collect, dapat la few ringgit..

oh my, adik aku kata aku kedekut......aku bkn kedekut, tp syg duit je....syg duit = jimat ke?

beringt seblm terlambat..nnt dh tua br nk mula menabung ssh lh..dh sakit sn sini..nyusahkn org len plk

bagi aku perkataan paling sesuai adalah penjimat. kedekut tu dah lebih pada cheapskate; duit sendiri tak nak guna tapi tak malu nak tibai barang orang lain.

no...no...no...jihannnnn

Follow Us
menjad posted on 23-9-2014 12:17 PM
adik ai pun sama... kedekut sangat... tp berbaloi ler ngan kedekut nya tu sekarang dok jalan2 kelili ...

adik bongsu aku pon sama..
dulu2 wktu kecik nak mkn burger kena kumpul duit
cukup duit, nak beli burger.
aku dgn adik lelaki tanya dia nak beli sama2 x?
dia kata mao tp nak baby burger
sebab murah rm1 ja..
daging separuh belah dua.
kami beli burger biasa rm1.70..
dia kata jadi le, janji rasa burger..jimat 70sen leh simpan masuk tabung

Bagus sikap begini orang pon tak amik kesempatan. Suka orang yg bijak berbelanja dan pandai menabung

kiyudi posted on 23-9-2014 12:34 PM
ni cter jihan ke cter jiran/sedara/adik badik korang yg kedekut ni??

Lebih kurang la. Nak tunjukkan perbezaan kedekut dgn berjimat tu. Aku rasa abg jihan tu asalnye nk ngutuk jihan die berkira dgn adik-beradik.. tapi at last die kena balance kan balik.cite positif side plak..katanya dh besar pandai berjimat-cermat. Kalau x, mau bgaduh dorg nnt

wannoorazlina posted on 23-9-2014 01:52 PM
adik bongsu aku pon sama..
dulu2 wktu kecik nak mkn burger kena kumpul duit
cukup duit, nak beli ...

Ini baru boleh dicategorikan sbg berjimat-cermat. Bukan kedekut

cik_penguin posted on 23-9-2014 01:56 PM
Ini baru boleh dicategorikan sbg berjimat-cermat. Bukan kedekut

a'aah kan? mungkin jihan mcm adik bongsu aku la kot
kan ada forumer bgtao dia nak tgk konsert john lagend
dia cari tiket yg murah..padahal dia mampu beli yg mahal
bagi jihan asal dapat tengok, dengar ok la tu

dia tahu makna susah dptkan duit
sbb tu dia berjimat sampai nampak mcm kedekut...

ot jap...

my mom friend ada spesis mcm ni
kalau anak dia kata "ayah pinjam 2 ringgit"
sampai kesudah la dia akan tuntut kat anak dia tu
tp kalau anak dia kata "ayah nak 2 ribu"
dia bagi dan xkan mntk2 or nak ungkit pasal 2 ribu tu...

wannoorazlina posted on 23-9-2014 02:05 PM
a'aah kan? mungkin jihan mcm adik bongsu aku la kot
kan ada forumer bgtao dia nak tgk konsert joh ...

Yela kot. Jenis org mcm ni..slalunya mst sgt meticulous Bukan die x mampu..cuma asalkan boleh tgk, sudah.. Tapi kalau Jihan yg budak2 dlu tu.. psl 10sen bkira dgn abg tu..tu kira kedekut la tu..tp budak kecik kan xpe tahu sgt

Ada byk kategori manusia ni... kedekut, berkira, bakhil, cermat, taik idung masin etc etc... tapi for me, we back to basic kita mesti tahu nak menghargai nikmat hidup dan apa yg kita nak dlm hidup, bgmn diri kita boleh beri manfaat pd diri sndiri dan org lain. Lepas tu kita boleh justify our spendings. Ramai org yg I jumpa..mcm2 ragam dan perangai kawan n kenalan i came across like
1. Hidup bergaya baju branded kereta mewah.. tapi bab order makan bukan main berkira nak mkn sedap tapi murah dan bila makan tak habis dlm pinggan, siap minta tapau. Terkebil2 budak waiter tu sbb yg tinggal dlm pinggan (mee hailam) tu cuma kuah, sayur 2-3 helai dan bbrp urat mee. Huhuhu...
2. Selalu yg I jumpa..tak brp nak mampu tapi ada cita2 tinggi nak itu dan ini.. hingga mendorong mrk jadi kedekut dan sewaktu dengannya. Ada sorang kawan..desperate nak holiday makan angin oversea, terpaksa berjimat teruk2 sampai pinjam baju kasut beg org merata..during trip makan hari2 masak nasi putih n telur rebus n kicap. Pegi jalan2 tak makan langsung bila balik hotel baru makan. Alaahhh kesiannya kat anak2 dia..
3. Tahap kedekut n berkira bab bila dia kena keluar duit tapi kalau org lain keluar duit dia buat diam pulak.
4. Plg ramai I jumpa... bila cerita hal sndiri segalanya hebat.. dpt bonus lah... naik pangkat.. shopping sana sini kejap2 tukar kereta baru... tapi bila ada org nak minta tlg sikit punya byk alasan. Ada sorang boss kat ofis dulu mcm tu lah.. sekali tu staff dia eksiden motor masa pegi belikan lunch utk dia, dia suruh budak tu balik ofis naik teksi. Dia ckp, "balik ofis guna first aid je utk cuci luka... motor tinggal je kemudian boleh ambik.." last2 kami2 ni pegi fetch dia n settlekan bwk klinik semua.

pada I la... janganlah kedekut, tapi lebih pada berjimat cermat.. malah bukankah org islam digalakkan bersedekah dgn hati yg penuh ikhlas..

teringat kat cite extreme cheapskates... yg paling iols tak tahan mamat ni reuse tisu dapur tu... lepas pakai, basuh, sidai ada pompuan tu pulak guna air kencing sendiri untuk siram pokok.

Bagus juga org mcm ni, fikir masa depan

oh, waktu kecik nyer citer yg berkira seposen tu...ingtkan dh besar panjang ni..melampau la dah dewasa n duit banyak pun seposen berkira....tringat my biras penah cakap, orang yg kedekut ni, duit2 tu bukan hak dia sebenarnya...tapi rezeki org lain...sbb bila dia meninggal, anak2 @ org lain yg akan gunakan duit/harta benda dia tu....so, sesapa yg kedekut tahap taik idung masin tu, better korang spend duit korang nak beli apa2...kang penat2 kumpul, tapi org lain yg spend...

yg pasti die makin cantik..

exclusive_vvip posted on 23-9-2014 02:40 PM
oh, waktu kecik nyer citer yg berkira seposen tu...ingtkan dh besar panjang ni..melampau la dah dewa ...

betul tu...mcm aritu ada citer kt tb...org tu ada 20sen dan 50hinggit...
pastu nk derma kt tabung masjid...dia masuk yg 20 sen tu jek...(means ke derr la jgk kan)
50 hinggit tu dia simpan sbb nk guna utk belanja bagai...tp sekejap je dh abis...zmn skang..50 tu apa la sgtt
dipendekkan citer...lastly ustaz tu kata sbnrnya duit 50hinggit tu hak org...tu sbb abis...
yg mmg hak kita 20sen tu la sbnrnya....sbb x abis dan bole jd saham kt akhirat nnti...
bila pikir2 balik....mmg ada kebenarannya....