CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4778|Reply: 23

pertunangan - masih relevent kah

salam, tak pasti thread nih dah ada ke belum, teman check sepintas lalu takde lagi.

sekadar nak tanya pihak wanita, masih relevent kah majlis pertunangan? sebab bagi teman, pertunangan dahulu dilakukan bila teruna dan dara nak dijodohkan tapi masing2 tak pernah kenal/berjumpa. pertunangan dilakukan utk memberi ruang pada teruna dan dara serta keluarga masing2 kenal hati budi bakal pasangan. dgn kata lain merapatkan ukhwah sebelum menjadi sebuah keluarga.

tapi zaman sekarang, sebelum bertunang, korang dah kenal laki korang dah( bercinta). malahan ada yg dah dating bertahun2 sejak zaman sekolah sampai dah kerja.bukan setakat hati budi je. malahan kentut pasangan pun dah tau bau dan bunyi dia mcm mana. then suddenly baru nak bertunang, atau bertunang tak sampai sehari then kahwin. mana korang lagi prefer, tunang dulu atau kahwin terus?

kawen teros.. tapi orang tua mesti nak ikot adat kan..

kawen terus la...tunang pun bukannya dpt apa2 pon..

tapi aku tgk ramai yg nak tunang jugak walaupun sekejap. kalau yg tunang sekejap nih ada buat majlis jugak ka. cth mcm berbalas2 hantaran, cincin, baju tunang, sessi bergambar bagai? atau buat sarung cincin sahaja?

Saya kawen terus je.. Malas nak bertunang2 ni..

boring tgk org tunang grand2 naik pelamin. mcm mak nenek

Follow Us
sekarang orang buat serentak je. lepas tunang terus nikah. jangan takda orang kata. aku tak paham konsepnya mcm mana sgt. lepas upacara tunang tu kena tunggu sejam baru nikah kot?

Tunang tu pada ai zaman skang ni lebih pada poyo je. Pakai baju lelawa cecantik naik pelamin cam sanding kawen bagai pastu dapat pakai title tunangan orang bla3. Kawen jele terus. Tapi ai dlu tunang pon sbb ai paksa suami ai sbb ai penat ley bercinta lelama. Ai cakap kat dia kalau mahuk sama aku silakan bertunang dan ada ikatan sementara. So heolls pon htr la rombongan tunang kt ai. Kalau x buat mcm tu hmmm sampai kertu la weolls asik la dok bercinnnnnnnnta saja xda hala tuju.

Tp lepas ada ikatan tunang ni heolls mcm ada tanggungjawab dan kemahuan tanpa berbelah bagi la utk kumpul duit n target utk kawen. Kalau x asiklaaaaa tgu la ada duit nanti. Tgu la ada duit nt sampai kertu pon xde duit nak kawen hoiii.

So.. ai bersyukur~ K BAI.

Ada orang buat merisik and bertunang trus.

Beberapa bulan lepas tu baru nikah dan sanding.

Kalau arranged marriage mmg patut tunang dulu.

Tp utk yg dh kenal pun ok je buat tunang dulu utk introduce kan kepada keluarga dan saudara Mara ter dekat.

lompatikam posted on 26-9-2014 03:22 PM
tapi aku tgk ramai yg nak tunang jugak walaupun sekejap. kalau yg tunang sekejap nih ada buat majlis ...

aku dulu tunang sekejap bulan 2, nikah bulan 5. tunang sekadar nk bg family laki aku kenal aku dan family. sbb kami kapel mmg dh lama 3 tahun tp family masing2 xpernah jumpa. takdak risik apa, terus mai tunang ja. kira hal hantaran brapa, mas kahwin smua tu aku dgn laki aku dh bincang blkg. family dia mai bgtau nk minang smua, sarung cincin, ambik gmbq 10,20 kpg (photographer abg aku jeww), dah settle. xdk pelamin apa pun. just hantaran tu pun smua mknn bnda2 manis termasuk kain utk buat baju nikah.

bagi aku bertunang ni antara cara kita nak kenal famili pihak lelaki/perempuan...
dan waktu tulah Allah tunjukkan true color pasangan kita...
tapi kalau sebelum kawin dah bercinta dan keluar bersama....
takde kesan pun kalau dah bertunang pun....

ikut orang la kot.. tunang lecee.. darah manis.. bini orang pun lecee.. semua ada ja nak ganggu.. jadi xda makna tunang dan nikah tu.. pendapat aku la..

Munnalicious posted on 26-9-2014 04:01 PM
Tunang tu pada ai zaman skang ni lebih pada poyo je. Pakai baju lelawa cecantik naik pelamin cam san ...

kaka dlu bcinta brapa thn??

iols dah 3 thn....tp thn ni iols tmpoh bertenang sbb partner iols mcm x bersungguh wlupn umur da byk...nxt year iols buka pntu hati utk org lain

haritu ada ckp psl isu tunang ni sbb iols x prefer pn nk tunang dgn dia sb da byk thn buang masa smpi naik nyampah tp dia kata nk tunang setahun ok.....msa tu lah nk tgk kita lyn bkl family in law mcm mn katanya...choy lah laki gini kann

elok la tunang..
sebab time tunang ni la boleh gaduh kaw2..

kalau tahan ujian, boleh terus kawen..
kalo tak tahan, time ni la nak buat keputusan nak teruskan ker tak..

gurau jer..
time tunang ni da boleh nampak at least separuh dari true color..

iols pun xnk tunang sebenanye sbb mls bebeno nk prepare hantaran bgai..
tp mmandangkan iols ank bongsu,my mom suruh jugak..ikot adat katenye..

kengkawan lak sume suh tunang,kekonon dpt la merase jd tunangan org..
so da lpas tunang ni..cm xde beza pong..hahah

aku rase tunang tu bagus gak, at least secure la sket. tp boleh jd satu pembaziran. sebab nak dulang bagai. aku aritu pon tunang atas sebab family dua belah suruh, x buat pelamin, x da mekap2 pon kopak gak aku nak dkt rm1000.

aechae posted on 26-9-2014 09:57 PM
kaka dlu bcinta brapa thn??

iols dah 3 thn....tp thn ni iols tmpoh bertenang sbb partner iols m ...

Ai dlu bercinta 7 tahun nyoi. Dr ai muda belia vouge la vass smp ai dh masuk ambang kertu sekarang.

Xapala nyoi... Ai doakan semoga u akan bertemu dgn lelaki yg baik serba serbi, dari agama, peribadi dan sebagainya. Aminnn. InsyaAllah u akan mendapat yg thorrrrrbaikkkk. Lupakan yg lain. Nyiahahaha... Yg lama tu dipertemukan utk mengajar kita. Btol nyoi. Ai x tipu. Pengalaman. Aceyhh~

aku dulu perancangan nk nikah terus tapi bila fikir2 apa salahnyer bertunang
sekali seumur hidup kan...lagipun dari situ aku boleh kenal famili dia, dia boleh
kenal famili aku. Dalam tempoh pertunangan itulah kita boleh knl hati budi
each other dgn lebih dekat. Hantaran pun masa tunang tu bagi pastu masa majlis
dah tak payah bagi hantaran bagai, kan jimat..hehe

capiloton posted on 27-9-2014 01:31 PM
elok la tunang..
sebab time tunang ni la boleh gaduh kaw2..

itu betul. tapi hanya praktikal zaman dimana uda dan dara tak kenal pasangan masing2 lagi. tapi zaman sekarang...bercinta pun dah makan tahun. ada yg start zaman sekolah, kolej, kerja. takkan la dalam tempoh 3- 10 tahun bercinta true color tak keluar lagi. jadi adakah bertunang 1 jam boleh mengeluarkan semua true color pasangan???

bab merasa jadi tunangan org nih apa value dia? nak war2 yg diri ini sudah dimiliki? time bercinta dulu hati masih belum dimiliki???

zaman dulu hatta jadi tunangan org pun kita tak boleh suka2 keluar berdua2an, walaupun nak kenal2 dulu utk tempoh singkat bg menerbitkan rasa cinta dan sayang. zaman sekarang nih time bercinta pun kita dah pegang2, atau dibawa kesana kemari hatta naik motor atau bas/LRT.

bukankah masa bertunang kita dilarang menghebahkan majlis pertunangan (betulkan jika aku tersilap faham)

we all takde majlis tunang...we all laki bini pepandai decide sendiri bila nk kawin..berapa hantaran...suami bg tau mak dia apa yg dah plan..I bg tau mak I apa yang dah plan...so mak mertua datang rumah utk berbincang..tuka2 sikit tarikh n confirmkan lah apa2 yang perlu...

takde cincin..takde pelamin tunang...takde tepak sirih...

pastuh 3 bulan lps tu terus akad nikah...

huhuhu...

so relevan ke tak..tak relevan kot utk family we all yang lebih rileks dan tak terikat dengan adat...

12Next
Return to list New