CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nananininunu

Adik lelaki ku yang menjadi-jadi

bagi dia minum air yasin banyak2 berserta surah2 lain...setiap kali masak air buat...bg lembut hati...
remaja hati keras....ini makan bertahun bukan sehari dua ya!
spiritual dia mungkin rosak, sbb tu jadi semacam..mungkin bckground keluarga menjejaskan pemikiran dia ke arah negatif...

kalu aku cakap kenapa la sampai berbelas adik beradik ko............. kang ada yg lahar aku kata anak2 tuh rezeki, tak percaya takdir bagai nih..........

tapi serius............. 11 org anak dan anak2 tak mendapat apa yg sepatutnya dari segi pendidikan, mkanan dan sebagainya.............mmm soo sad........

munchkin posted on 18-4-2014 11:09 PM
Cuba bawak gi jumpa pakar psikiatrik. Buat kaunseling. Derang lebih tahu cam mana nak handle. Cubala ...

haaa...memang pun. depan kitorang mmg angel habis...siap berzikir berselawat bagai dalam rumah..tp dlm fb kemain. satu lagi dia ni suka sangat berkurong dalam bilik. bila suroh kuar dr bilik dia mcm xtau nak buat apa...melangutlah depan tv denganx  mandinya..bila kitorang suroh mandi baru mandi...suroh solat baru nak solat, sesangkan masa ni dia dh pg sekolah tahfiz. sampai kitorang terfikir sia2 je anta pg tahfiz bila solat pun kena kerah..betolla tu kot..spiritual rosak. sebab masa mula2 jaga n bawak dia tinggal dgn nana kitorang bawak jumpa guru kaunseling. so kaunselor ni cakap srh bawak pg jumpa pakar. bila jumpa pakar...dia ckp dia menghidap dyslexia..dr suroh keep on bagi latihan n galakan..darjah 4 br dia boleh baca n menulis. kitorang pun rasa dia ada konflik dalam diri...kitorang try korek dia x bg tau apa2 pun. even ustaz dia yg rapat ngan dia pun  dia xnak bg tau pape.

nananininunu posted on 18-4-2014 11:21 PM
haaa...memang pun. depan kitorang mmg angel habis...siap berzikir berselawat bagai dalam rumah..tp ...

Kena jumpa kaunselor. Bukan cikgu sekolah punya kaunseling. Tapi pakar kaunseling dan pakar jiwa. Tengok cam mana. Mereka tahu nak buat cam mana insyaallah.

Risma posted on 18-4-2014 11:16 PM
kalu aku cakap kenapa la sampai berbelas adik beradik ko............. kang ada yg lahar aku kata ana ...

tu pun nasib baik dr suroh mak aku stop sbb masa mak aku lahirkana dik aku bongsu tuh umo dia 41 n kena darah tinggi...kalau x berapa belas lah agaknya...sebab tu aku xnak adik2 aku yg kecik2 ni terima nasib mcm aku n adik2 yg lain. serba x ckp..tp Alhamdulillah..aku survive. aku bagi apa yg diorang nk n perlu. tp aku rasa...satu kesilapan besar aku...aku bg hp kat ali ni..aku bg utk senang aku kontek je sebenarnya. tambahan plak kawan2 dia semuaa da hp.aku tkt dia pg curik hp kawan. so aku bg hp...sejak tu la hp tu bagaikan nyawa dia..dalam toilet pun bawak hp.

Jangan nanti dia dah dapat 'kaki' maksud saya dah tak perluakan sesiapa nanti lagi susah. Dia akan buat sesuka hati dia, apa hal mak pak and adik beradik lain yang susah. By that time nak jumpa pakar jiwa pun dia tak mahu. Selamatkan adik tt selagi boleh sekarang. Nanati dah besar cam too late. Bawa jumpa pakar jiwa/kaunselor. Kalau ada kos, boleh tanya hkl. Or hospital kerajaan berdekatan.

Follow Us
munchkin posted on 18-4-2014 11:24 PM
Kena jumpa kaunselor. Bukan cikgu sekolah punya kaunseling. Tapi pakar kaunseling dan pakar jiwa.  ...

insya Allah...nanti akan bg tau parent n husband.tq sebab cadangkan..

nananininunu posted on 18-4-2014 11:28 PM
insya Allah...nanti akan bg tau parent n husband.tq sebab cadangkan..

Saya doakan.

munchkin posted on 18-4-2014 11:27 PM
Jangan nanti dia dah dapat 'kaki' maksud saya dah tak perluakan sesiapa nanti lagi susah. Dia akan b ...

akan diusahakan..terima kasih yee...

nananininunu posted on 18-4-2014 11:27 PM
tu pun nasib baik dr suroh mak aku stop sbb masa mak aku lahirkana dik aku bongsu tuh umo dia 41 n ...

ris pun pernah mengalami apa yg tt alami.......... hidup dalam keadaan miskin......... tapi adik beradik ris tak ramai + seorg sepupu yg mak jaga yg dari kecil...........itupun ris dah rasa keperitannya....... ris tak boleh bayangkan macamana kehidupan tt adik beradik

Tapi alhamdulilah tt survive dan dpt berbakti kepada adik2.........semoga urusan tt dipermudahkan

bagitau husband td pasal nak bawak ali pg jumpa kaunselor...husband mcm buat x kisah. dis ckp nsnti dis buatbalik kecewakan semua org..nn bg tau sebelom terlambat..husband ckp kalau nak suroh mak ayah yg uruskn. dia x nak saya terlibat dh..dh byk sangat saya buat utk ali ni...dan ali ni x appreciate langsong..masa jumpa husband b4 ni mmg salam..sekarang ni lalu mcm angin. husband nn mmg kecik ati n kecewa sangat...yelah..hampir 6 thn nn ni bawak ali ni sana sini...last2cenggini jdnya...

Risma posted on 18-4-2014 11:35 PM
ris pun pernah mengalami apa yg tt alami.......... hidup dalam keadaan miskin......... tapi adik b ...

nn memang dr zaman sekolah berazam xnak hidup susah.sbb masa sekolah dulu dalam kelas nn antara pelajar termiskin...pg kelas tambahan asyik pakai bj yg sama je...kelas ni kelas paling pandai tau...so kawan2 semua mmg pakai baju branded n bawak bekal sedap2...nasib baik diorang baik. penah lah sorang dua kutuk sebab nn pakai baju yg sama je...tp nn buat pekak aje..dalam hati time tu dh tekad satu ari nnti nn akan idup senang. Alhamdulillah...sekarang nn dh berjaya buktikan. hurmm...sebab tu nn xnak benda ni berlaku kat adik2 nn. nn tau apa rasanya bila kena kutuk xde baju lawa..xda pen nk tulis...xda duit nk makan sedap....   nn xnak diorang rasa apa nn rasa..sbb tu nn jg diorang elok2..xsangka si Ali ni buat hal cenggini...

berat cerita ang,ang dah nikah patut lepas tangan,cakap benda nie ke mak pak ang,kemudian buat kering dan jaga rumahtangga ang,adek ang bagi pak ang urus.tidak sampai sudah ang jadi "budak suruhan" pak ang.buat ati kering..

Dewa19XKangen posted on 18-4-2014 11:57 PM
berat cerita ang,ang dah nikah patut lepas tangan,cakap benda nie ke mak pak ang,kemudian buat kerin ...

dah try buat ati kering...tp ni la jd nya..masih jugak terbawak2...nn sayang ali ni sbb rasa mcm dia boleh dibentok lagi...cuma sekarang nn kena lepas tgn n serahkan balik tanggungjawab dgn parents. td watsapp dgn adik lelaki yg krje askar. dia respon camni " nak ke ayah bawak ali tu ke hulur hilir nak jumpa kaunselor pakar sakit jiwa bagai...tunggu kiamatlah" bila dipk balik mmg betol la apa adik nn ckp tu..sedangkan nak bawak prgi register masok balik sekolah gov pun ayah nn keberatan...mcm2 alasan dia bagi. sedih sangat sbb masa diorang mtk tlg nn jg..nn x byk ckp pun...sekarang mak pun salahkan nn...dia ckp sebab nn ali jd mcm ni...

Ckp dgn mk tu jaga anak tu mmg tannggungjawab mk bpk. Aku menyampah betul mak bapak yg lepas tangan jaga anak.anak tu amanah..lagi satu, memang betul pon ayah tt yg kena berubah. Ank laki ni perlukan ayah. Dlm family pon ada kes gini jgk, tp bila ayah berubah mula amik tanggungjwb, alhamdulillah.berubah budak tu. Xpayah htr tahfiz nk suh berubah.pusat tahfiz tu dh jadi tempat buang budak bermasalah.suh ayah tu bawa adik jumpe doc pakar segala..klu tt yg buat, ayah n adik sampi bila x brubah

Bapak ko keje apa ya? Mak ko tak kejr? Iye kan? Bila baca citer ko ni, aku jdk marah kat parents ko.... sorry la ya TT, tak mampoo aku nk terima parents yg beranak ramai, marah anak dihalau keluar, anak study tp dibebani ciyer kat rumah tak cjkup makan & paling tak blh blah mintak anak amik tanggungjawab mak bapak........ so unfair dunia ni, kalau tak turuti di chop anak derhaka hakikatnya mmg bkn tanggungjawab ko pun nak dibebani masalah sebegitu.......

Nasib baik laki ko blh terima situasi ko ni.... may be skrg la, akan datang? Psl Ali yg nakal dari umur kecik tu bagi aku kesilapan mak bapak ko jugak, anak membesar kurang kasih sayang, kurang perhatian.... patutnya bila duduk dgn ko dan dpt lebih perhatian blh bentuk dia jdk baik tp kalau dr awal jiwanya dah rosak mmg susah la nk dibentuk apalagi  kesedaran tu bagai tak wujud.....

Bertabahlah TT...... aku kurang faham kenapa nk bawak adik ko tu ke pakar jiwa tp utk kaunseling tu maybe blh tp setakat mana agaknya berkesan? Budak mcm Ali ni ko antar kem jadik askar aje.... biar dikawal oleh disiplin yg ketat dan di brainwash........ Last edited by bidacool on 19-4-2014 12:56 AM

nananininunu posted on 19-4-2014 12:23 AM
dah try buat ati kering...tp ni la jd nya..masih jugak terbawak2...nn sayang ali ni sbb rasa mcm d ...

Parents mmg cam tu kekadang. Maksud saya bukan semua parents. Tapi ada perants cam tu. bila salah anak satu lagi, dihempaskan pada kita kesalahan and suruh take over. Actually bukan tanggungjawab tt. Tapi tanggungjawab parents. Choice mereka untuk ada anak sekian2. Bukan choice anak2 lain untuk ada adik2. You are not the parent. You are just the sister. Tapi kalau parents nak lepas tangan and bebankan you dgn masalah ali, then just let go. Jangan kerana ali, you gaduh ngan parents, adik beradik lain and most importantly husband yang dah banyak menolong.

bidacool posted on 19-4-2014 12:55 AM
Bapak ko keje apa ya? Mak ko tak kejr? Iye kan? Bila baca citer ko ni, aku jdk marah kat parents ko. ...

Well said bida.

I yang bagi cadangn taid jumpa kaunselor because my cousin punya anak tiri porblem. Sekarang ok sangat. Tapi parents dia ambil berat pasal dia, tak pulak bebankan adik beradik lain nak kena jaga dia, cari duit utk mak bapak cam kisah tt.

Last edited by munchkin on 19-4-2014 01:57 AM

Dah lah kena cari kerja support family pastu kena lagi jaga adik adik. Mmg unfair utk tt. Dah tu sampai nak bebankan suami. I think tt should just let go. Selagi tt ambil tugas parents dia, the viscious circle would not stop.

Kalau nak bawak jumpa kaunselor, minta bapa and mak tt buat. Kalau dia jenis tak tahu at least dia get involve pergi sekali. Adik beradik boleh hadir utk bagi moral support. Kalau nak lepas tangan suruh tt buat semua sebagai parents, then just drop the issue.

Ttg ali hanyut or apa2 macam baby mana terus berjalan. Dia akan jatuh terduduk merangkak. Biar dia belajar sikit. A some point he has to pick himself up.

tim87 posted on 19-4-2014 12:54 AM
Ckp dgn mk tu jaga anak tu mmg tannggungjawab mk bpk. Aku menyampah betul mak bapak yg lepas tangan  ...

bila nn ckp camtu kang moyan pulan parents nn. ayah ni ego..bila nn ckp sikit menengking nya mcm nn ni budak 12 thn. sampai husband kecik ati n xbg nn peduli hal ehwal family lagi. husband nn ckp dia tengking nn mcm nn xda husband...lupa segala apa yg nn dah buat utk family. ayah jenis utamakan kawan2...kalau kawan ajak kuar kejap je dia hilang..kalau mak nn atau adik bradik lain nk mtk tlg g mana2 takdenye..semua xd pt..semua dia bz..sebab tu lah nn yg byk ambik tau hal ehwal family. setakat ni nn hanya mampu berdoa ayah berubah..tkt plak kena tengking.dulu igtkan masa adik nn yg sorang tu meninggal dia boleh berubah..tp makin menjadi pulak.