CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Awang Ganu

Backpacker Tour Europe with AWANG GANU: .. meh aku cerita kan.

Close [Copy link]
rodriguez This user has been deleted
opss..dah masuk topik jepun lak ke?? hehe..

sama la cam kat UK tu..bergantung pada tempat.kalo ramai orang pakistan dan orang Islam kat situ..mudahlah dapat daging halal..
dan tempat aku ni satu satunya pusat penyembelihan daging halal kat jepun.kira semua area kat jepun,,dia lah yang pembekalnya.

ada tak pak Arab kat sana yg kuis-kuis daging babi atas nasi, pastu makan nasi jer.. haram makan babi tu, nasi tak per.. kata mereka bismillah halal! hahahah..

Originally posted by Awang Ganu at 2003-11-19 12:10 AM:
air canal cam longkang ka gegula getah? hahahah .. aku ingat dia orang tak tukar air ler hahahah..

Bukan stakat air je busyuk hanyir, pemandangannya pun tak menarik langsung. Entahler.. member bayar 120,000 lira for 1/2 ride. Kengkonon nak leret jari ler dlm air.. ala ala buat gatal gitu tapi tak sanggup tengok kaler yg kelabu tu. Ingat lagi nama gondolier tu, mcm nama penyanyi, Enrique.. chewah.

rodriguez,

senang ler nak dpt daging halal kat sana ye. Buleh buat rendang raya hehehehe.. masjid banyak tak kat sana? Ingat satu hari nanti teringin juga nak ke Jepun ni esp kat Akihabara. Katanya ada lebih 200 shops selling electronic items. menarik tu. Kalau takat transit kat Narita pun tak pe.. ahaks!

Originally posted by Awang Ganu at 2003-11-19 07:46 PM:
ada tak pak Arab kat sana yg kuis-kuis daging babi atas nasi, pastu makan nasi jer.. haram makan babi tu, nasi tak per.. kata mereka bismillah halal! hahahah..

alhamdulilah ..orang orang arab yang aku kenal ni semua jenis `juruh`...jenis yang jaga islam baik baik punya..jenis pandai tafsir quran dan bincang bincang pasal hadith.
tapi tak taulah kot kat tempat tempat lain.anyway pak arab kat sini tak ramai..leh kira ngan jari..yang ramai tu geng geng pakistan,bangladesh sama indonesia..mana mana ada jer diorang.

gula gulagetah...ikut tempat lah jugak ..ada tempat susah nak cari daging halal..hari hari masak telur..kari telur,,,sambal telur..jus telur..hehe
sebut pasal akihabara tu...ia adalah bandar elektronik no 1 kat dunia kot.rambang mata weee kalau pergi situ.

bila ler aku buleh merayap kat japan pulak nih..

ok ok awe..sambung balik cite mung..

dah menyimpang sampai ke jepung dah ni..hehe

Follow Us
cerita aku malam esok sambung  insyallah .. aku dah start cuti raya dah..

syiok lak aku baca citer si awe ni....and the others too le....hehe....teringin nyeee aku nak gi europe......aku dulu study kat us aje.....dah abis gak cover semua states except hawaii ngan alaska.....best tapi kita org sewa keta share dlm 5 org mcm tu....travel dari state ke state....tido kat hotel (of course the cheapest yg kita org blh jumpa la)....sumbat satu bilik tidur beramai2....hentam aje....rindu nyee plak bila ingat kisah2 masa belajar dolu.

p/s: ada sesape kat sini belajar kat portsmouth tak? adik aku ada kat situ dari 95-97.

Originally posted by rodriguez at 2003-11-19 03:45 AM:
hahaha..teringat aku masa pengembaraan aku ke hokkaido 6 tahun lepas..ada satu tempat nama soya misaki..iaitu area paling utara kat jepun.siap ada tugu dan ada tempat jual sijil..yang menandakan ki ...

eh..rod..bukak arr satu thread yg rod tour d japan tuh.. macam awang buat nih....bole tumpang baca....

Originally posted by zany at 2003-11-20 01:35 PM:
eh..rod..bukak arr satu thread yg rod tour d japan tuh.. macam awang buat nih....bole tumpang baca....

herm..awe ganu dia banyak gambar...aku lak scanner takde..gambar yang sedia ada pun tak comel dan tak mampu nak pernaik nafsu korang ngan keindahan tempat yang aku lawati.

salam semua..

apa salahnya rod, lepas awe ganu habis tour de Europe nya why not u citer sikit menda apa yg menarik di Jepun. Aku rasa ramai yang teringin nak tau apa yg best kat negara nippon tu. Almaklumlah language barrier, tu yg takut nak venture ke sana.

Lagipun dengar citer barang2 kat sana mahal2 belaka.. nak beli pun tak berani n then electronic items plak nak kena tau bahasa and whether it is compatible atau tak dgn negara kita.. hish!

Aku pun sejak dari kecik ni dah terpengaruh dengan barang2 buatan Jepun ni.. pak kata pakai la trompah masuk toilet, aku pakai slipar jepun, org tengok katun batman.. aku tune to mospeada ka ultraman ka.. ikut kata tun det. dasar pandang ke timur.. tang tu jer la

yer rod.. sama-sama tukar cerita..

sila kan rod.

Originally posted by Jelita at 2003-11-20 13:04:
syiok lak aku baca citer si awe ni....and the others too le....hehe....teringin nyeee aku nak gi europe......aku dulu study kat us aje.....dah abis gak cover semua states except hawaii ngan alaska. ...

95-97 sama dengan year aku tu, tapi aku kat Newcastle Upon Tyne.. ada gak beberapa kerat yg aku kenal.. kalo budak Ganu kenal la kut..

Originally posted by Jelita at 2003-11-20 01:04 PM:
syiok lak aku baca citer si awe ni....and the others too le....hehe....teringin nyeee aku nak gi europe......aku dulu study kat us aje.....dah abis gak cover semua states except hawaii ngan alaska. ...

jelita, aku rasa kat US tu pun banyak tempat yg boleh pergi. Kalau org blajar kat US biasanya tour states aje ler tak pun naik canada or turun maxico. Biasa yg kat UK depa blh trus ke Europe sebab dah dekat and accessible. La ni pun ada member kat US dok sibuk suruh pi sana.. tapi aaaa nak apply visa tu yang leceh :stp:

ahsehmen lupa lak

SELAMAT BERPUASA (yg tinggal berapa hari je ni) and SELAMAT HARI RAYA pada semua di sini

HERE WE GO AGAIN..

18th July 1997, hari yang sama. Masih lagi berlegar-legar di Venice, Italy. Selepas settle urusan police report dan dapatkan semula traveller cheque tu, kami pun start tour kami yang terbengkalai hampir beberapa jam tu. Mood aku pun dah tak berapa nak tour sangat dah, aku tak nak lama-lama di Venice yang tidak menjanjikan kebahagian buat aku hari ini.. ceh! Alang-alang dah sampai ni, aku teruskan tour.. past is past.

OK ler apa yang menarik di Venice ni..

Venice, home of Marco Polo yang mengembara sehingga ke China dan the legend of Casanova.

Sebenarnya, Venice merupakan sebuah city yang dibina di atas air, atau pun the sinking city. Vanice bukanlah sebuah bandar yang ada jalanraya, ianya hanya dihubungi oleh railway dan jalanraya sehingga ke jetty. Selepas jetty tu, kita boleh pergi dari satu tempat ke tempat yang lain di dalam city itu dengan berjalan-kaki, make sure pakai kasut yg sesuai sebab kita nak menapak dalam sebuah city, dan menyeberangi 400 bridges, kalau pakai high heel tergeliat ler buku lali .. dan pengangkutan cuma ada boat dan gondola, tidak ada kereta, motorsikal atau pun lori hantu. Gondola ni macam perahu sabut, melengkung macam sabut tu.

Gondola..

Structure city ni, camana aku nak describe kan aaa? Photo kat bawah ni menunjukkan sebahagian dari building yg ada kat city tu.. structure bawahan building termasuk tiangnya di tanam di dasar laut tu. Antara satu building dan building yang lain dihubungkan dengan walkway dan jambatan. Bila dah banyak building, square, church maka jadilah sebuah city. So sekeliling buildings ni adalah air, kalau mengigau lupa pandang bawah boleh jatuh terus dalam air tu. Walau bagaimana pun, semuanya ini bergantung kepada fenomena alam semesta ecehh.. time air naik abis lah corridoor dan street tu, atau pun di sebut sebagai tide. Dan dikatakan Venice sedang tenggelam 2.5 inci dalam masa setiap 10 tahun. Kalau korang nak gi, gi lah time summer, kalau time winter air naik pasas satu kaki.

City of Venice dari udara. Terapung di atas air. Photo dari NASA.

Population kat sini semakin menurun akibat daripada  living costs rise and buildings sink. Apa yang diperhatikan  Venice hari ni tidak serupa seperti Venice yang pernah masyur seketika dulu (fact sejarah). Masa aku gi dulu pun sempat tengok walkway yang ditutup sebab mereka pulled down portion building yang dah loose.  Air canals berwarna hijau dan agak berbau, macam kata gegulagetah tu, betul la tu especillay time summer.

Sejarah penemuan Venice.

Terbinanya Venice ini sebenarnya akibat daripada  Roman fishermen yang sering diserang oleh geng jahat. First, mereka diserang oleh geng Atilla yang membawa mereka ke Torcello Island. Kemudian kena serang lagi di geng Lombards, pastu kena serang lagik oleh geng Charlemagne in 810 AD, sehingga membawa mereka ke sebuah swampy lagoon. So Roman fishermen lepak lah kat pulau-pulau kecil kat lagoon ni sebagai tempat pertahanan.

Roman Fisherman ni menggunakan pinewood logs (batang pokok pine) sebagai foundation untuk membina tempat pertahanan mereka. By the 13th century Venezia menjadi pusat perdagangan yg terkenal di Mediterranean dan memonopoliy on  Eastern trade. Lepas tu, as time passed,  their monopoly was reduced bila Western Europe masuk campur. By the late 1700s Venice was known more as a playground for the wealthy rather than a major power in its own right.

City of Venice ini dibahagikan kepada 6 zones. Unik dan menarik tempat ni..

Zones ni sebenarnya bukannya apa cuma nak bezakan antara satu sama lain, kalu tak alamat mabuk ler posman nak hantar surat.

Dursoduro tempat  students university.
Cannaregio is home to the historic ghetto,
San Marco has the Basilica and the Piazza, one of the world's most famous squares,
San Polo  where the locals live and hang out,
Castello has the beautiful Giardini and the Biennale d'Arte, dan
Santa Croce is next to the train station.

Orait.. nanti korang nak gi sana boleh buat tips.

OK,  dari train station Venezia S.Lucia aku keluar dan berjalan ke satu square yang besar jugak.. itu ajer yg aku ingat, sebab route untuk jalan kaki aku dah tak ingat langsung, camana ler nak ingat, dan nak lost dalam city ini amatlah mudah sekali sebab semua kawasan di dalam city tu serupa jer, cuma tak sama. Walau bagaimana pun terdapat signboard yang menunjuk arah. Yg penting sila bawa map sepanjang berjalan tu. Aku kini berada di suatu tempat yang pernah di diami orang  Venetian, 1000 tahun yang lalu. Memerhatikan old buildings, walkways dan bridges di depan mata, seolah-olah aku sedang melihat satu permandangan zaman silam. Dan Venice ini telah di listed as World Heritage Sites by the UNESCO

Piazza San Marco
"the drawing room of the world"
Piazza San Marco is considered the only true square in Venice Di bina dalam 1512. Kiri kanan square ini ialah Procuratie Vecchie. Dan building tambahan dibina oleh Napoleon dalam tahun 1797. Dulu tempat office Procurators, the most important citizens of Venice. Sekarang ni tempat lepak, minum dan mabuk-mabuk. Kalau datang ke sini boleh beri makan burung merpati yang banyak kat sini. Probably the most beautiful square in the world?

St. Marks Basilica
Church, nak masuk kena tutup "aurat", ladies tak boleh pakai skirt dan singlet. St Marks ini dikaitkan dengan cerita body of St Marks yg dicuri dan di sinilah church ini mendapat namanya.

Ponte di Rialto
The Rialto direka oleh Antonio da Ponte, dah 400 tahun dah usia bridge ni.
Hari ni sebagai landmark bahawa anda telah tiba di Vanice.

The Doge's Palace
Tempat Rulers of Venice.
Di sinilah Giacomo Casanova ditahan selama 15 bulan dan di sini juga lah munculnya cerita  Casanova, the great seducer. Reputation nya sebagai a legendary lover hanyalah sebahagian dari kisah hidupnya, banyak cerita lain tentang kisah hidup Casanova ni sebenarnya tetapi yang difocuskan tertumpu kepada wanita dan sex! Dia bukanlah selfish seducer, malahan dia treated awek-awek nya itu dengan baik, walaupun dia dah make love dengan mereka-mereka tu, dan dia rarely ended a relationship himself. Dia bukanlah bohjan, lepas dapat terus blah! hehehe.. Indeed, one of his lovers, Henriette, described him as 憈he most honourable man I have known in this world.抂/b] .. peh cair wa cakap lu.

Siapa sebenarnya Casanova ni?
A spy, a soldier, a doctor, a traveller, a musician, a writer, a millionaire and even, at one time, a priest.  On the night of October 31st, 1756, selama 15 bulan di tahan di Doge's Palace  ni, Casanova telah melarikan diri dari cell dengan cara mengorek lubang di lantai cell tu lalu jatuh ke cell tingkat bawah. Kemudian dia dengan tahanan dalam cell tu buat lagi lubang seterusnya berjaya keluar dari pintu cell tu. Kemudian melarikan diri ke Paris. Di Paris akhirnya dia menjadi seorang millionare setelah membantu kementerian Kewangan Paris set up 'Genoa Lottery'. Selama 18 tahun, barulah Venetian authorities mengampunkan kesalahan nya, dan kembali ke tempat asalnya di Venice. Dia menulis beberapa buah buku antaranya Story of My Life dan he died in 1798, at the age of 73. Itu ler cerita Casanova, tapi people hanya focus dia kepada the great seducer!

-Special thanks to sarah_Radzi for her assistance-

Sambung lagi..

The Bridge of Sighs
The Bridge of Sighs mendapat namanya dalam 17th century, sebab mana-mana banduan yang passed through it on their way nak kena hukuman akan melihat satu permandangan lagoon dan pulau-pulau yang sangat cantik untuk kali terakhir dalam hidup mereka, dan mereka mengeluh...  dan merenung keindahan kebebasan yang telah mereka tiada. Pehh..!
Dan di bridge ini lah diceritakan Giacomo Casanova melepaskan dirinya.

Antara ramai-ramai tu, cari yang mana satu Awang Ganu..

Antara panorama di Venice..

Canal yang sempit..

Grand Canal..

Best kalau bawak awek, ataupun untuk honeymoon!

Serba sedikit tentang Venice, atau in Italian as Venezia yang dikatakan sebagai one of the most beutiful city in the world. Juga dikenali sebagai canals in the city. Dan bagi aku sendiri, lost in Venezia menjadi sesuatu kenangan dan pengalaman yang aku sendiri tak dapat nak lupakan. Perghhh..!!

Sebenarnya banyak lagi tentang Venice yang aku tak cover kat sini, antaranya festival dan sambutan St Marks Day.

So, where to next? Kami ke Verona .. kisah dongeng Romeo dan Juliet!

-Special thanks to sarah_Radzi for her assistance-

opss silap, bukan ke Verona, ke Triste, border Italy. Di mana kami di tahan sebab takde visa. .. balik dari Triste kami ke Verona.

really brings back my memory... he he

ahsey man.. mana sambung citer europe awang? still raya sakan lagi ke?

hehehehe pasal makan dgn pak arab ni.. aku dah kena sekali. serik! tobat tak buat lagi.. ye tak ye makan je roti dgn telur w/pun payah nak telan