CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: along3746

'Pinjaman Islam' sepatutnya tidak membebankan-Sistem perbankan Islam tidak zalim

kopi pes lagi dari pakcik google..

TUKAR AQAD JUAL-BELI, AUTOMATIK JADI HALAL?

Saya ingin bertanya kepada Dr, kalau Ah-Long menawarkan Skim Pembiayaan Islamik yang beraqadkan jual-beli, adakah Dr akan menerima ianya halal? Tapi kadar profitnya 20% sebulan, bukan 20% setahun. Maklum sajalah, kononnya wujud kepercayaan bila berjual-beli, nak ambil untung berapa banyak pun, ikut suka hati si penjual.

Kebanyakan Ah Long sekarang sudah pandai mengguna-pakai aqad jual-beli bagi menghalalkan skim pembiayaan mereka dan meletakkan orang melayu sebagai sasaran pasaran mereka. Skim Ah Long ini, mengenakan kadar 20%-30% sebulan walaupun dinamakan pembiayaan islamik. Biar mahal, janji islamik, kata mereka!

Kes ini disiarkan di muka depan Harian Metro suatu masa dulu. Tetapi WALAUPUN DIKATAKAN ISLAMIK MENGGUNAKAN AQAD JUAL-BELI, ramai Tokoh Agama sepakat memberi komen di dalam Harian Metro, mengatakan skim pembiayaan islamik Ah Long tetap haram walaupun aqadnya berasaskan jual-beli. Tiada ada seorang ustaz pun yang ingin mengiktiraf skim pembiayaan ah long ini halal walaupun mempunyai lesen yang sah. Why???

Ada aku kata tak boleh bayar ansuran dalam Islam ? Yang kau tekan kan adalah harga tertangguh ma ...
blastoff Post at 28-1-2012 11:29

ko yg konpius tang konsep milikan penuh tuh...
pada ko hanya setelah bayar penuh saja baru dpt milikan atas harta tuh
selagi tak bayar habis menda tu masih milik penjual
betul ke gitu?
tak bolehkah org bagi atau kita dpt milikan penuh walau kita tak bayar habis?

misal org beli motor aku seribu ringgit
dia bayar aku satu ringgit jer baki dlm tempoh setahun
aku terus jer bagi motor tu kat dia dan aku kata ni dah motor ko suka atilah nak buat apa
aku cuma nak duit jer bayar ansur2
sekarang motor tu dia punya ke atau masih aku punya?

bagi aku hak atas reta boleh pindah pada org lain dgn dua cara
satu secara niat dan perbuatan memberi dan terima
misal nah aku bagi terus dan dia jawab ok aku terima... tentu milikan tu dah pindah kat dia
kedua secara konstruktif bila syarat satu2 perjanjian antara dua pihak telah terpenuhi

Saya ingin bert ...
tobby Post at 28-1-2012 11:56

pada ko kenapa ia tak halal?

klu aku jadi Ah Long aku takkan guna mesin ATM. aku akan guna spender terpakai. mudah jer akad dia. klu Karim datang opis aku utk pinjam duit aku akan pesan siap2 suruh Karim berniat dari rmh utk beli spender terpakai. sampai kat opis nanti aku ajar caranya iaitu:  

aku sekadar tunjukkan Karim sehelai sepender terpakai. Aqad dia mudah saja. aku jual spender ni pada Karim pd harga RM74,500 yang mana akan dibayar secara beransur-ansur selama 84 bulan dan kemudian Karim jual balik spender tersebut pada harga RM50,000 tunai. Oleh dengan itu, aku sbg Ah Long akan beri kpd Karim RM50,000 sekarang, nanti Karim kena bayar ansuran selama 84 bulan.

Sah atau tidak akad ni? cuba tanya ustaz bank.

ko konpius beza antara menda haram dan menda halal pada asasnya
duit dgn arak adalah dua menda yg beza..
arak pusing manapun ia tetap haram
duit?
petola Post at 28-1-2012 09:12

Yang di perbincangkan adalah pinjaman riba yang nak di tukar/kaburkan sebagai jualbeli aset. Riba nih pusing kok mana pun ia tetap haram lah . Duit nape nak haram pulak .... duit palsu cetak sendiri lain ceta lah .

pada ko kenapa ia tak halal?
petola Post at 28-1-2012 12:02

ATM mesin, geran fotostat, spender terpakai tu wayang jer bro.  akal yg waras tetap waras. common sense.

Follow Us
Yang di perbincangkan adalah pinjaman riba yang nak di tukar/kaburkan sebagai jualbeli aset. Rib ...
blastoff Post at 28-1-2012 12:19

cetak duit palsu haram tak?    klu setakat cetak RM50 sehari tak menindas sapa2 pun.    mcm kes tipu meter TNB ler.

Saya ingin bert ...
tobby Post at 28-1-2012 11:56 AM

kalau Ah Long pakat ramai2, lantik stat2 ni jadi panel syariah ah long... mungkin boleh dipertimbangkan kot...

Post Last Edit by blastoff at 28-1-2012 14:41
dua transaksi dalam satu pakej...
pakej pakej pakej...

petola Post at 28-1-2012 11:36

Allah tak menilai amalan orang Islam secara pakej pakej pakej , tapi Allah menilai in detail setiap satu amalan walau sekecil mana pun  . So di akhirat nanti 2 transaksi tu tak akan di lamsamkan secara pakej lah pulak .  Jadi apabila pandangan Islam nak di ambil kira maka 2 transaksi tu mestilah di nilai secara berasingan .

Terjemahan Al Quran 21:47 Kami akan memasang timbangan yang tepat pada hari kiamat, maka tiadalah dirugikan seseorang barang sedikit pun. Dan jika hanya seberat biji sawi pun pasti Kami mendatangkannya. Dan cukuplah Kami sebagai Pembuat perhitungan.

Dan menurut hadis malik muwatta di nyatakan jelas sekali bahwa Nabi melarang mengumpulkan dua transaksi jualbeli dalam satu transaksi  .

menda tu hanya jadik bila dua2 pihak awal2 lagi dah berniat nak laksanakan pakej tu

kalau nak berenti tengah jalan jer maknanya niat asal tak kesampaian... so terbatal ler transksi tuh...

petola Post at 28-1-2012 11:36

hakikat sesuatu perkara tu boleh di ubah dengan niat ke ?   Niat tak boleh mengubah hakikat lah . Arak tak berubah hukum menjadi halal semata-mata kerana niat kan ia sebagai juice anggur ,  begitu jugalah riba tak boleh berubah hukum menjadi halal semata-mata kerana niatkan ia sebagai jualbeli .  Riba tetap riba .

Niat tak kesampaian maka transaksi terbatal ? Niat tak boleh membatalkan transaksi yang menepati hukum Allah , niat juga tak boleh menghalalkan transaksi yang melanggar hukum Tuhan .

Niatkan transaksi sebagai jualbeli tapi hakikat sebenar transaksi tu adalah riba , maka transaksi tu tetap akan jadi riba dan tidak bertukar jadi jualbeli semata-mata kerana di niatkan gitu kerana niat tidak menghalalkan cara .

kan aku dah cakap,perbankan isle ni putar skit ja dari perbankan konvesional

contoh faedah(bank konvesional) kalo perbankan isle caj pengurusan,kadar keuntungan..walaupun caj pengurusan die 20% setaun tetap dikire halal berbanding bank konvesioal faedah 4.25% setaun

dan bank yang ade 2 anak syarikat,1 bank konvesional,1 perbankan isle.agak2 konvesional ni top up tak kt perbankan isle kalo perbankan isle ni kurang dana?

kalo tny uztad lagik best,yang tu haram,yang ni haram,yang tu riba,yang ni riba,yang tu tak ikot syariah,yg ni pun tak ikot syariah,die dok cakap ja suma haram,dia tak dapun nak kasik idea nak wat yang halal

Reply 77# susano

Betul tu. Tapi, kau rasa ada ke yang berani dedahkan detail habis pasal Sistem Perbankan Islam *kononnya* tu? Aku yang belajar subjek Ekonomi pun dapat belajar yang asas je pasal Perbankan Islam ni. Tapi, konklusyen yang aku dapat dari thread ni ialah Sistem Perbankan Islam lagi membebankan dari Sistem Perbankan Konvensional. Gitu?

Habis tu, apa cer pulak yg Ar-Rahnu, Al-Mudharabah, Al-Pekok etc semua tu? Kalau kita nak melabur beli jongkong emas dekat Ar-Rahnu tu, selamat ke? {:4_229:}

Reply 571# TuntungReturn

Hahaha, agreed. Semua dia bantai cakap haram padahal itu jugaklah yang masuk tembolok dia, jadi darah daging dia.

Reply 570# TuntungReturn

Weh, sia-sia je aku belajar subjek Ekonomi Asas & Perdagangan kat sekolah sedangkan apa yang aku belajar rupanya duk tipu aku! Cikgu pun tipu aku meh... Ni yang buat aku nangis ni. Cissss!

Hanya ulama Malaysia saja yg iktiraf sistem BBA ni..akad jual beli

tp ramai yg x tau ada beberapa bank konvensional provide link akaun dgn akaun rumah anda..gaji atau saving anda masuk ke akaun link tersebut tiap2 bulan dgn sendiri kadar interest bulanan link akaun tersebut boleh cover interset rumah anda...

kalo tny uztad lagik best,yang tu haram,yang ni haram,yang tu riba,yang ni riba,yang tu tak ikot sya ...
TuntungReturn Post at 28-1-2012 13:45

ulama2 ini tiada idea bagaimana hendak memulakan satu sistem yg betul2 islam..halal..x membebankan..x menzolimi pemimjam..

ulama2 ini tiada idea bagaimana hendak memulakan satu sistem yg betul2 islam..halal..x memb ...
NTvirus Post at 28-1-2012 14:53

Kalau ikutkan ada Ulama2 dah kata Duit Kertas ni haram tapi sebab dharurat jadi halal.  Duit kertas inilah tulang belakang bank2 sekarang nie, tak kiralah bank islam ke atau bank yang dah jelas mengamalkan sistem riba.  Tapi kita layan gak system dari negara orang kafir nie, dah 2 korang gak yang lantik kerajaan sekrang nie yang buat dasar kewangan negara kita kan?.

Kalau lah aku boleh analogikan mcm nilah ada orang2 yang suka kutuk/marah ulama kata tak nak bagi idea pasal ekonomi tau nak haram aje sana sini..

Analoginya mcm nielah, Duit kertas tu mcm babi, boleh makan babi kalau dharurat, lepas tu ada orang kata Ulama ni bukan nya nak bagi idea mcm mana nak masak babi tu, wat sup ke wat masak stim ke atau asam tempoyak, tau nak haram kan aje.  Agaknya kalau anda2 sume jadi ulamak apa lah anda nak jawab ye.

Off topic sikit.

Aku teringat kisah pasal ASB.  Majlis Fatwa Kebangsaan kata ASB itu harus sebab dharurah walaupun ada yang kata haram.

Puak yang ikut kata ASB kata haram ni senanglah sikit sebab dia tak simpan dalam ASB.  So tak ada issue.

Puak yang ikut kata ASB ni harus plak gi tanya duit ASB leh gi Mekah tak? Tak ke nyusahkan ulamak. Hehehehe..

hanya ulama panel syariah bank malaysia dan brunei yg mengharus kn system jual beli inah ni rasa nya. thieo baca majority ulama mengharam kn system "islamic banking" ni.