CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 195782|Reply: 5410

[MERGED] All about BREASTFEEDING

Close [Copy link]
Assalamualaikum...

Rasanya semua tahu, breast milk is the best milk for our babies..
Saja nak bukak thread khusus utk kita discuss pasal breasrfeeding ni..
Zaman mak2,nenek moyang kita dulu, semuanya belajar through experience, but I think it's really important for mothers to be to read as much as you can before the birth so that you can be prepared..

Susah gak rupanya nak BF baby ni..

so kawan2, meh kita share pengalaman, kemusykilan, problems etc..

As for myself, baby baru umo 20 hari..so pengalaman masih cetek..n still learning...

OK meh citer my experience so far ehh??

Right after the birth (dgn darah2 semua) midwife letak Aiman atas dada n terus suruh try BF, tapi waktu tu, tak succesfull, he was quite sleepy..then kitorang di bwk ke ward.try lagi..still dia taknak..bila check BM (blood sugar) his blood sugar was low, so the nurse macam press me n asben suh bagi formula..bengang nak mampos..I still insisted on trying to BF him..at last still takleh, he wasn't interested..so we were given 2 choices, bottlefed him or he has to be taken to neonatal unit and dripped!!!!

bengang gila haku waktu tu!!! I relented, and let him have the cow's milk, just to increase his BM..so masuk la 2oz susu lembu lam peyut Aiman.. that was a few hrs after the birth, tak larat nak bertekak ngn derang n the hosp policy..I couldn't express waktu tu, sbb kawal lagi, so sure tak kuar apa2 pun...hmmm..

then, a few hrs after that..try BF lagi..tak jalan gak...ishhh nak nangis dah waktu tu..siap pujuk2 lagi Aiman..(kononnya lahhh hehheh) cakap kat dia that I dun want him to be fed susu lembu sbb dia bukan anak lembu hehheh...

The next day..ada improvement, but still his BM was low..so kena top up sekali lagi ngn formula...

part yg paling best sekali...mlmnya..before feed Aiman, ambik BM sekali lagi..it was low..so I went on to feed him, after feed, check BM sekali lagi..yippe..his BM was back to normal...punya la happy waktu tu...

to be continued..ank nangis..

[ Last edited by  shinky_pinky at 4-11-2006 03:22 AM ]

Rate

1

sabar menanti sambungan tayangan perdana...he he he

Originally posted by shinky_pinky at 28-12-2005 12:24 AM
sabar menanti sambungan tayangan perdana...he he he

lohhh shinky neh...

Okeh..

after that, kitorang takder masalah nak feed on the  right side, tapi still ader masalah nak feed on the left..

cuba punya cuba, at last ok, then prob ngn sore nipples plak..ishh macam2..

bsically, what I want to say is, I know that BF gonna be hard, but I wasn't prepared that it's gonna be this hard..

sementara nak establishkan supply, dgn masalah engorgementnya(sakitt lah kalau breast penuh ngn susu, nak2 kalau anak tdo lama tuh...) ..leaking breastnya lagi....

A good website on breastfeeding info

laleche

Fairy,

thanx for the info, i memang beriya-iya nak BF baby ni nanti. Tapi tulah takut pengalaman yg u alami tu berlaku kat i jugak...so i will browse that site so i will learn more.

Hai...tengok orang BF baby nampak senang jer...tapi hakikatnya.

Follow Us
Originally posted by shinky_pinky at 28-12-2005 01:02 AM
Fairy,

thanx for the info, i memang beriya-iya nak BF baby ni nanti. Tapi tulah takut pengalaman yg u alami tu berlaku kat i jugak...so i will browse that site so i will learn more.

Hai...ten ...

Shinky..I was like you jugak, I know it's not easy..but, since dah tok nenek mak2 kita semua dok BF sejak zaman berzaman, I thought it's gonna be OK lah..but hakikatnya..you need to be prepared to go through some pain..

initially, for the 1st few days, mmg takder susu, just colustrum je, but that's enuff to sustain the baby, colustrum mmg high in nutrients n calories, enuff for baby..then after a few days, when the milk start to comes in, your breast start bengkak (engorge) sakittt wooo..nak2 kalau baby tdo lama n tak nak nyusu..macam Aiman, kalau kejut pun, kalau dia taknak, mmg taknak..takyah buat camna lah..

lepas tu ngan sore nipples nya lagi..

of all that I read you'll only get sore nipple kalau postion baby tak betul kat breast, but midwife n lactation consultant dah cehck dah kitorang punya position, still sakit gak..luka2 la jugak nipple dikerjakan si Aiman neh...iskk iskk..

Fairy,

i kenang kan tu semua i dah siap suruh hubby i belikan cream untuk sore nipple then,Softshell for sore nipples & Contact Nipple shield. Memang kita ada baca artikel tentang BF ni sebelum nih..tu yg dah prepare awal-awal, breastpump pun kita dah suruh hubby kita belikan. i memang try to sedia awal tentang BF ni sebab susu yg terbaik untuk baby ialah mother's milk, lengkap segala dah ada dlm breastmilk nih.

Fairy,
nak tanya nih...masa u BF baby u ada guna nursing pillow tak, sebab org kata memula memang lenguh nak pegang bayi masa BF, rasa-rasa nak kena beli juga nursing pillow tu.

nice topic... well, masa si shukri ni lahir,prosedur kat sini, dia bersihkan baby dulu, settle apa yg patut. masa tu mak dia kena stiches. an hour later, baru BF. memang the first thing yg dia cari masa memula me pegang dia, my breast, teus hisap. tetapi malangnya ibunya ngantuk+penat+tak larat. so, i just bf kejap, kesian dia tido dlm kelaparan. sedih sgt masa tu. tapi apa nak buat....

3 days kat hospital. memang uji kesabaran. me masa tu kena buasir, so penpaham jerlah nak duduk pun sakit. nak baring mengiring, belum lulus lagi nak bf. si shukri dah nangis kelaparan. ingat lagi my asben pujuk dia, dukungkan dia.. bila dia tgk me dah ok, dia pujuk, suruh kasi sikit kta baby. kita bukan tak nak kasi, tapi kita sakit sangat dan very weak masa tu. kena lak masa tu dia tak pandai nak suck, so sakit la time bf tu.

then balik ke rumah. same problem gak, me still sakit, tak boleh duduk. kesian dia nangis. last-last, tahan sakit jugak, cuba jugak bf. 2 weeks later barulah ok. tapi kan, yg haku herannya, masa kami bawak dia kuar, kalau bf kat luar, very ease, tak banyak songeh, nak-nak tempat public. kalau kat rumah, banyaklah songeh dia.. napa ek? :hmm:

honestly, haku tak rasa sakit sgt bf ni kalau compare tu sakit nak tunggu stiches  n buasir sembuh. 2 lawan 1, yg 2 lah menang.

baby need a time to learn. lelama dia akan pandai dgn sendiri. my next problem, kena breast engorgement kat right breast,which is last week baru settle. it took 6 weeks!!!! skang ni i'm happy to breastfeed my baby. no need pillow, sebab dia dah pandai baring atats lengan. masa memula, pakai bantal tido jer. ingat nak beli gak nursing pillow satu, tapi dah try test, it's not helping me much, makin menyusahkan ader lagi kot.

well, sekian cerita pengalamanku bf baby... oh ya, selain bf, everyday kena kasi baby vitamin D drop. ( utk baby kat canada jer, Uk camner ek? ) i'm sure kat malaysia tak payah, sebab kami kat sini tak cukup cahaya matahari. sehingga ke hari ni, baby tak minum apa-apa selain my braestmilk. Alhamdulillah, n i wish kepada bakal-bakal ibu, all da best. braestfeeding is fun.. yeahh!!!!!!!!!!!

ooo ye ker...

so u mean no need the nursing pillow la eh...thank u...jimat poket eden

Originally posted by eyzlyn at 28-12-2005 02:33 AM
nice topic... well, masa si shukri ni lahir,prosedur kat sini, dia bersihkan baby dulu, settle apa yg patut. masa tu mak dia kena stiches. an hour later, baru BF. memang the first thing yg dia cari ...

sian lyn, tu aahh.. lain baby, lain kisahnya kan..Shukri eager nak feed, Aiman plak..very sleepy..actually he was sleepy because I took pethidine waktu labour...myself pun take 24 hrs nak ilangkan lalok..lagikan la baby kan, so he took around 24 hrs gak la nak ilangkan kesan pethidine tu..

kekadang rasa nyesal gak amek pethidine, tapi waktu sakit tu, tak igt dah heheheh...actually I asked for gas n air, but was advised against it hmmm...

kalau kena buasir mmg seksa kan??

pasal engorgement tu plak, baru2 ni I read that it can take up to 6 weeks before our milk suplly to settle down, meaning after 6 weeks la baru badan kita leh adjust to produce only what our baby needs..

I think this is the reason why mothers yg go back to work say 2 months after the birth, macam kita kat msia, susah nak regulatekan supply bila dah balik kja..ye la sbb badan baru je nak adjust, tgk2 kena adjust balik...

Originally posted by shinky_pinky at 28-12-2005 02:44 AM
ooo ye ker...

so u mean no need the nursing pillow la eh...thank u...jimat poket eden

Shinky..some people find it very helpful, some don't..

so tak tentu gak, you might need it, you might not..

but my reason for not using the BF pillow, tu lah..sbb tanak biasakan guna bantal, nanti susah nak feed in public..

but tak salah if you get the pillow utk guna kat umah (senang sket kja)but make sure you biasakan jugak tak guna bantal..so kalau kuar umah, tak kekok nak BF in public..

Originally posted by shinky_pinky at 28-12-2005 01:57 AM
Fairy,

i kenang kan tu semua i dah siap suruh hubby i belikan cream untuk sore nipple then,Softshell for sore nipples & Contact Nipple shield. Memang kita ada baca artikel tentang BF ni sebe ...

Shinky, bagusla you ni, very well prepared..
kalau nak beli cream for sore nipple tu I suggest beli lanolin, brand lansinoh..

tgk description n gambar kat sini..

nipple cream

this is the only nipple cream yg approved my lactaion board kat sini..

I thik lansinoh ni, US punya brand, so your hubby should be able to get it in US

[ Last edited by fairyjasmine at 28-12-2005 03:27 AM ]

isk susah gak nk bf hmm..
mak saya pun kata 2-3 hari susu tak byk so dia suggest soh beli susu formula yg diperbuat dari soya tu..tak ingat lak jenama dia apa..
tp cam..emm kalo bley taknak la kan..kalo bley bf 100% ..cemana2 pun kene tunggu dan lihat gak kan..
baca2 teori sumer nampak MACAM sonang aje ckp 2-3 hari tunggu then susu mesti byk nye..tp nk melaluinya hmm..tatau agi camne..
oh ada penah baca somewhere yg bley  guna susu tu sendiri sapu kat nipple utk ganti cream tuh

i pon dulu lepas besalin kat hospital mmg nak bg bf tp takde susu kuar pon. frust gak. husben i suruh gak bf. tp baby pon cam tak nak latch betul2 kejap je pastu terlepas. letih. mase memule lahir baby mmg suke tido so nak bg die mkn pon kene kejutkan die. lepas balik kat umah baru die nak. lepas berurut baru susu banyak keluar. i pon kene gak crack nipple tu sakit wooo.. nak pump pon sakit gak. i gune yg palmers nyer brand utk crack nipple.  bengkak susu pon kene 2 kali. sampai demam. rase sebelah breast tu berat sangat cam 5 kg jer.. hehehe.. lol:lol

let me paste my experience over here for you to read.. mmg aku rasa kisah sedih betul bila cerita pasal breastfeeding ni, kalau berjaya pun, tahan sekejap je.. after this posting, I have so many responses on the bfeeding story sampai menangis nangis aku baca exp kawan-kawan aku yg lain, kalau ada masa, aku paste cerita kawan-kawan aku yg depa feedback

Menyusu si permata hati

Kisah saya kisah sedih. Mungkin agaknya ada bernada ceria. Tapi banyak tonanya berbaur kesedihan dan kekecewaan.

Pengalaman menyusukan Amni

Saya tidak pernah dapat menyusu badan Amni. Saya cetek pengetahuan mengenai pengalaman menyusu (dan apalah yang boleh diharapkan oleh seorang ibu yang pertama kali bersalin?). Mungkin kerana bersalinkan secara pembedahan, maka saya tidak tahu bayi perlu menyusu badan secara terus daripada si ibu. Misi-misi pula rajin menyumbat botol kepada anak saya. Sebenarnya, hospital saya bukanlah hospital mesra bayi.

Susu yang dianugerahkan Allah memang sangat banyak. 3 hari di dalam hospital, 3 hari itu jugalah anak saya 100% diberikan susu botol. Saya tidak tahu bagaimana hendak menyusukan anak. Bila bertanyakan misi, mereka bagi tip, tapi bila mereka lihat anak saya berteriak dengan nyaring kerana saya tidak dapat menyusunya, terus saja ligat tangan mereka memberikan susu botol. Saya menangis berhari-hari. Saya jadi menyampah dengan misi-misi di hospital swasta itu.

Bila balik, saya cuba lagi. Anak masih menangis juga, memang tidak mahu cuba langsung kerana sudah terbiasa dengan botol.

Menambahkan rasa kecewa, ibu sudah bising-bising mengatakan saya tidak buat homework mengenai penyusuan bayi. Masa itu air mata mengalir lagi. Saya kadang-kadang rasa marah dengan ibu kerana saya tidak tahu hendak mencari maklumat di mana. Memang saya menangis lagi bila ayah sendiri berkata tidaklah perlu menyeksa anak sendiri kerana hendak bagi susu badan.

Maka terputuslah susu ibu kepada anaknya. Saya hanya sempat memberi susu badan tidak sampai 2 minggu (melalui pam), itu pun banyak dicampur dengan susu formula. Memang saya menangis dan menangis.

Saya tidak pernah sangka perkara ini akan terjadi kepada saya. Tambahan pula, banyak kawan yang baru bersalin ketika itu dapat menyusu badan dengan jayanya. Bila saya katakan saya tidak dapat menyusukan anak, mereka kehairanan dan ada yang pernah marah saya.

Pengalaman menyusukan Fawwaz

Mungkin sudah ada pengalaman pahit kali pertama, saya bertekad untuk menyusukan anak kedua. Misi di hospital swasta yang lain juga bersemangat hendak memberi susu botol kepada anak saya. Di saat bertarung sakit bersalin, saya sendiri bertegas, "Jangan bagi susu botol, saya hendak menyusu anak sepenuhnya". Begitu dalam keazaman saya, walaupun misi sibuk mengatakan susu saya tidak cukup.

1 jam selepas dilahirkan, terus saja misi menghulurkan kepada saya untuk menyusu. Tanpa sebarang tips, puting sudah mula pecah. Saya tidak pandai memegang anak, tapi kerana azam, saya teruskan juga.

Seminggu selepas menyusukan anak, keadaan puting saya melecet, luka dan merekah. Setiap kali hendak menyusukan anak, saya menangis semahu-mahunya. Memang pedih dalam keadaan diri sendiri masih tidak sihat. Saya cuba juga sehingga sebulan.

Hampir sebulan, saya mengalami bentan susu. Sakitnya teramat sehingga saya demam panas seminggu. Anak saya masih menyusu badan, walaupun pedih.

Bila pergi ke klinik, doktor ambil perkara ini sambil lewa dan tidak mencadangkan saya terus ke hospital. Saya tidak tahu, bentan susu itu sangat perit menanggungnya. Buatlah cara apa, demam masih juga tidak surut-surut dan susu pula makin membengkak di dalam.

Suami memang tahu keazaman saya. Tapi dia akur bila saya katakan padanya saya hendak berhenti menyusukan anak. Terlalu seksa menanggung derita kepedihan dan demam yang tidak surut-surut.

Dan itulah titik penghujungnya. Saya kecewa dengan diri kerana tidak kuat semangat bila diberi cabaran oleh Allah. Tapi saya betul tidak sanggup bila diri sudah terlalu lemah.

[ Last edited by limau_nipis at 28-12-2005 09:17 AM ]

Errr..kalau susu dah penuh tapi baby tanak maman lagi, boleh kerr pam dulu letak lam botol?

Teringat kisah hujung minggu yang lalu. Masa tu me suruh my hubby check baby list yang me buat. Then..jeng jeng jeng, dia sampai tang botol susu tuh sume

Hubby: eh, kena beli ker?
Me: blank kejap sambil lam hati pikir takkan tak beli kut?
Hubby: pakai ni jer tak cukup ker? (sambil his pen pointed to my breast)
Me: Hampes (lam hati gak ler - malas nak argue lelebih)

sedih gak baca kisah limau, errmm bentan susu tu...bukan ker boleh dikurangkan dengan urutan by tukang urut?

katak_kiut...boleh la simpan dalam botol dulu..sbb member masa kt sepital dia ada bwk skali pump tu..dia kata kat spital tu ada tp kne kongsi la..so sementara anak dia tido tu dia pump dulu la..takut bengkak
op tapi saya tak sure brp lama bley tahan susu tu..kene belajar lagi ni

Originally posted by katak_kiut at 28/12/05 09:26 AM
sedih gak baca kisah limau, errmm bentan susu tu...bukan ker boleh dikurangkan dengan urutan by tukang urut?

katak_kiut, dah urut, dah pakai cream, dah tuam, dah pam keluarkan, dah pakai kobis, dah picit kasi susu tu keluar dan sapu kat breast.. semua cara dah cuba tapi agaknya mmg degil sgt kot sakit bentan susu aku tu