CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 15466|Reply: 125

bile sesuai buat adik kecik..

hai..testing bukak new thread..
Saya ada bace article dari website baby center pasal bile masa yg sesuai untuk mendapatkan anak yg seterusnya.. Ada doctor ckp 2 tahun, masa yg sesuai..Ade juga pendapat yang mengatakan pada usia anak 1 tahun..dan ada juga pendapat bile anak dah besar sikit iaitu 4 tahun..
ada gak pendapat...'The best time is either when u'r first is under 1 year or over 4 years. Children under 1 don't have sense of their exclusive status yet so they're less apt to resent a newcomer and those over 4 have had time to enjoy attention from mum n dad.'

So, ape komen korg yg ade pengalaman masing2. bolehle membantu mereka2 yg bercadang nak tambah anak lagi..

Rate

1

Originally posted by easy81 at 19-4-2007 02:36 PM
hai..testing bukak new thread..
Saya ada bace article dari website baby center pasal bile masa yg sesuai untuk mendapatkan anak yg seterusnya.. Ada doctor ckp 2 tahun, masa yg sesuai..Ade juga p ...

Bergantung juga pada sesebuah keluarga... sebab bagi saya menambah bilangan ahli keluarga ni sebenarnya gak memberi perubahan gaya hidup yang besar... kewangan, hubungan kekeluargaan gak bersangkut paut...

kita kena pikirkan gak hubungan kita ngan anak2 yg dah sedia ada.. bukan le kita kena beza2kan kasih sayang ngan derang tapi mungkin masa berkualiti tu tak sepenuhnya dapat diberi bila dia ada adik baru.. lagi2 kalau umur derang rapat2...

cuma mungkin kebaikkan kalau anak rapat2 ni bila dah besar senang, kecik2 je kelam kabut sket nak uruskan.. ada keburukan dan kelebihan masing2..

kalau rapat sangat mungkin setahun satu tu kita tak leh tumpukan sepenuhnya perhatian dan kasih sayang pada derang..

kalau jauh sangat jarak pun nanti dia jadi tak mesra ngan adik dia dan mungkin dia jadi terlalu bergantung dgn kita n jeles ngan adik dia..

tapi pada sy jarak yang sesuai tu dlm umur 2-3 tahun.. masa tu pun badan kita dah rilex sket lepas bersalinkan.. maklum la dalam masa pegnen, bersalin, pantang, brest feed lagi.. so bila dah 2-3 tahun tu harapnya badan dah recover la...

Rate

1

anak bulat dh 3 tahun... bulat tingin nak 2nd baby tapi hubby x mo lagi... dia nak kasi ekonomi kitorg stabil dulu, baru nak 2nd.. camane nih? umur bulat la nih dh 31...

ramai yg kate makin tue, makin x elok pregnant...

camane nih?

haah setuju dgn deal !

menambah anak, memerlukan persediaan mental dan fizikal.
bukan sahaja di pihak ibu, tetapi juga di pihak anak yang ada sekarang.

saya pernah terbaca satu ayat dari al-quran, dari surah yang mana saya lupa..
ayat itu memerintah agar seseorang anak itu perlu disusui sehingga usianya 2 tahun.
Kalau seorang ibu itu tidak mempunyai susu badan, hendaklah anak itu diberi kepada ibu susuan, yang wajib diberi upahnya.
Dari situ kita boleh memahami, apabila usia anak menjangkau 2 tahun, merupakan masa yang paling sesuai untuk menerima cahaya mata seterusnya.

Pada saya dalam masa 2 tahun adalah penting untuk seorang ibu itu memulihkan kembali kesihatannya, mungkin sebab tu la doktor menasihatkan agar tempoh masa 2 tahun ibu perlu berehat. anak yang di bawah usia 2 tahun memerlukan penjagaan yang teliti, ada setengah bayi, kerap berjaga pada waktu malam, menangis dan merengek. Pada usia setahun, tengah belajar berjalan, bole tahan lasaknya, panjat sana sini. Penat juga kita dibuatnya. Bila dah 2 tahun, dah kira agak stabil.

Di pihak anak pula, mereka memerlukan kasih sayang yang tidak berbelah bagi, mahu dimanja selalu, masih belum mampu berdikari, semuanya menjadi tanggungjawab kita sebagai ibu. Dalam satu artikel yang pernh saya baca, sifat seseorang anak bila dewasa nanti bergantung kepada layanan dan kasih sayang yang kita berikan  pada peringkat ini. Maknanya keperibadian anak mula terbentuk ketika ini, jika nilai2 positif yang lebih kita terapkan, maka dia berkemungkinan besar menjadi seorang yang mempunyai nilai2 diri yang positif, begitulah sebaliknya.

jadi, saya berpendapat untuk mendapat anak yang seterusnya, biarlah anak yang ada sekarang sekurang2nya berusia 2 tahun, demi kebaikan di pihak diri kita sebagai ibu dan kasihan pula rasanya pada anak yang masih kecil terpaksa dipinggirkan, kerana ada anak yang lebih kecil lagi memerlukan perhatian.
itu cuma pendapat saya, orang lain ada pendapatnya sendiri..

Rate

1

Originally posted by si bulat at 19-4-2007 04:01 PM
anak bulat dh 3 tahun... bulat tingin nak 2nd baby tapi hubby x mo lagi... dia nak kasi ekonomi kitorg stabil dulu, baru nak 2nd.. camane nih? umur bulat la nih dh 31...

ramai yg kate makin tu ...

dah slow talk ngan hubby ker pasal tempoh masa kita yang terhad ni..
klu btul ekonomi lum stabil, tunggu la dulu, mmg btul seme nk ambik kira, bayar nurseri la, susu la, pampers la, bla bla..
klu tak cukup duit untuk bayar seme tu, tunggu naik gaji thn depan , gurau jer..
selain drpd tu suamipun nk perhatian, klu tu yang dia suruh, ikut jelah,
tu dah kira perintah somi, tanggungjawab utama kita melayan die, nak buat cam mana klu die tokmo dengar .

em..anak akak saye rapat2 mcm paku..tapi nengok die pun penat gak nak melayan askar2 nye.mak yg nak beranak rapat ni..kene cergas..kalu lembek2 mcm den nih..lambat lagi le..Boleh depress dibuatnye..

Follow Us
i think it's true.. bila gap rapat,.. dia tak paham sgt about attention and all.. & above 4 yrs gap, dia dah mature & pandai jaga adik.. the worst is 2 yrs gap mcm  my children. gaduh 24 hrs. siblings rivalry. my gap dgn my brother pun 2yrs jugak & we used to quarrel a lot when we're young, sampailah both of us dah kawin.. so i expect this problem to last at least 2 decades more!

Rate

1

spidernfly This user has been deleted

Reply #7 muslyn's post

yup...betul tu

my sons pun gap terlampau rapat.

they are very very very competitive but they are each others bestest friend.

if sorang dah bgn tidur, musti kejut yg lagi sorang yg tgh tido.

Originally posted by si bulat at 19-4-2007 04:01 PM

ramai yg kate makin tu ...

sama ler bulat..my son will be 3 this mmonth...tp bukan hubby yg takmo..i yg tak ready lgk..

err bila nak buat adik?

whenever you're ready......hehehe

as for me...tak sker gap jauh2 sgt.....like 5,7 years gitu...even kita nak pregnen pon tak boleh gap jauh sgt....sbb nanti it turned out to be like our first pregnancy......badan kita dah terlalu rileks hingga luper what and how is pregnancy...hehehe...that's my opinion lah...

bagi saya kalau anak2 ni jauh2 sgt risau takut tak berapa mesra......kalau rapat sgt....kita la yg penat......but...penat sekali harung jer....bila diaorang besar...diaorang membesar sama2....saiz pon lebih kurang jerr...

my eldest n 2nd tu rapat...beza setahun jer....and diaorang mmg mcm best friends...yg adik ni kecik so both sistes la yg layan and tengok kan....

as for my own siblings....sumer beza 1-3 tahun gitu...and we are all very close.....compared to my hubby's siblings....gap omo adik badik  5,6 tahun.....and mereka tidak mesra....tak syok laaa........even among siblings pon nmpk macam stranger......tak best kan?but apa2 pon sumer tu kena tgk didikan parents gak....

well,everything is up to you......omo makin naik....and kalau anak sorang jerr....sian gak kat dia...tade kawan.....kita sendiri pon nak ada companion kan?

Rate

1

hehehe...terpulang pd persediaan mental & fizikal...anak no 1 & 2 rapat, so epal dah rasa betapa penatnyer melayan kan karenah masing2...gaduh, berebut barang, masing2 bersaing nak dpt attention.....tp yg bestnyer walaupun asyik gaduh, tp they're very close, mcm twin pulak.....seronok tgk, apa2 hal buat sama2.....they care each other but at the same time dengki2 pun ye jugak.....

for next baby, belum ready walaupun dlm hati tu rasa seronok sgt nak pegang baby balik.....esp. bila tgk baby kenkawan....hehehe...nak tunggu ready ntahlaaa....mungkin bila anak dah umo 3 thn.....

Rate

1

Puas ku pujuk hubby buat adik kecik....dia tak nak...geram tengok babies member2 kat sini ..pulak tu hari2 hantar Haikal , dok tengok baby pengasuh tu...eeee...geram...macam mana ni? macam mana nak pujuk dia...Kak Yan rasa bersedia dan mampu nak handle anak ramai, cuma hubby dah biasa keluarga kecil...dia rimas...

memang betul kalau nak anak ramai kena cargas...kalau tak lembik kita...

lmokhtar This user has been deleted
Aku hari tu gurau tanya my doter nak adik lagi satu tak? Dia kata kan dah ada adik (my 1 year old son). Aku kata yelah...ni lagi satu yg mcm adik. Dia pikir jap lepas tu dia kata tak nak. Nanti dah takde sapa yg leh dukung dia. Kalo baby kucing tak pe...yg tu dia leh dukung

Aku kalo bole dah nak tutup kilang...tapi andai kata terlekat lagi satu...redha sajalah...

spidernfly This user has been deleted

Reply #12 yantisa's post

tu la tu.... my hubby pun kata "cukup la ada 2 sons"

hmmmmm......... cukup la tu kot

hehehe....now saya dah ada 3 anak.
jarak-jarak semua 4 tahun each others...
bukan senang bini nk bersalin ooo.......tengok senang laaa

Saya nak bagi CARI adik baru as soon as possible. Kilang dah ready cuma tunggu stock jer Sebabnya:
- bila dah masuk 30 saya tak nak dah beranak -- time tu nak membesarkan anak anak sahaja. Sekarang dah dua -- target lagi 3. UUUUhuuuuuu!!

Hubby pun dah sibuk tanya bila nak start trying for baby again since my doter now dah almost 4 years old...

Reply #1 easy81's post

mungkin betul apa yg tuliskan tu..tapi bergantung kepada persediaan seseorang dr segi mental dan fizikal..

cume pada me kalu 1 tahun tu rapat sgt..tak sempat nak relax..kalu 4 tahun tu..lambat sgt..by the time adiknya lahir..gap dah 5 tahun..my boy and my girl beza 3 years..for me a bit challanging jugala nak berdepan dgn feel2 my boy dalam proses penerimaan dia ke atas adiknya..sampai skrg evento my boy dah 4 years plus dan my girl tu 1 year plus..jeles my boy pada adik dia tetap ader...mungkin sblm2 ni hanya dia saje yg menjadi perhatian kami..lagipon me cerai susu my boy agak lambat dalam 2 tahun 3 bulan..smmgnya sms awal2 preknen tu tantrum kuat juge my boy masa tuh..dan mengamuk2 bagai sms me nak ceraikan susu dia..mmm kalu dikenang2 kembali mmg melucukan walaupon sebenar2nya semasa menghadapi saat2 tu me terasa macam nak naik darah selalu sahaja..ekkekek

Reply #16 DARSITA's post

wah..wah..muda lagi si dar ni..nak marathon lagi 3 org before 30..mmg kene rajin2 buat produksila si dar ni gamaknya..my plan to stop production by 35..tapi rasenya dgn 2 org ni pon macam tak larat je nak layan..

Reply #10 hairanaz's post

aah..me tgk my fren yg beza setahun anak dia..nampak macam kawan2 plak..cume soalannya, laratke nak beranak kerap sgt?