CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 29063|Reply: 32

antara kipas angin dan air cond, mana yang ok

salam..

warda nak ty.... antara kipas angin dan air cond, mana yang paling sesuai dengan anak anak esp waktu malam, atau kedua duanya tak elok... tapi yelah skrg ni malam panas sikit..

malam tadi warda dan asben argue pasal ni dgn asben... asben kata.. Dr kata air cond lagi baik dari kipas...

aik.. warda kata, apa la pulak... kipas tu lagi ok dari aircond... dua dua tak elok, tapi buka la kipas dengan kelajuan satu sahaja waktu nak tido...bukan ke air cond tu menyebabkan kekeringan

apa pandangan kawan kawan..

bukan pe... kita ni takmolah terdedah pada penyakit penyakit berkaitan dada asma sume tu

p/s maaf la kalo dah ada topic cenggini, warda dah search.. tapi no result

Rate

1

bg sy..
air-cond xelok sgt..
1.kering..
ye..mesia mmg lembab sepanjg thn..thats why kalo sll sgt dlm air-cond..nnt da xbese kene panas..mule la sensitip mcm2..itu la ini la..
2.pemanasan bumi..
xkesian ke tgk bumi kite??..lapisan ozon da bertmbh nipis..jgn la gune lg ari-cond
bukak tingkap psg kipas jek

kipas pon ade buroknye jugak..
1.kipas tu dok sedut angin sume2..n then dgn habuk2 + kotoran skali pigi kat kite..mudah dpt selseme..resdung dsb..

nie pendpt sy jekla..
so sy cadangkan..
pakai kipas dlm bilik..
bukak tingkap(ade jaring utk elakkan nyamuk masuk)..
dan bli lah AIR-FILTER..utk membersihkan udara dlm bilik kite

saya pilih aircon sbb anak saya asma...

kalu pakai kipas, byk habuk terbang....

i use both

me use both jugak..
kekkekekek.. tak tahan kepanasan nya tu

anak2 aku pun kalau idak pasang la aircon atau kipas.. tak lena tidoq depa

kipas tu aku pasang sejam je, set timer dia tu

Originally posted by tssy at 27-9-2007 02:13 PM
saya pilih aircon sbb anak saya asma...

kalu pakai kipas, byk habuk terbang....

erk, kalo asma bleh pakai aircond ke?

aiseh fenin plak..

anak kita tu ada la history kena pneumonia bagai... dr kata, risiko nak kena asma tu ada.. jangan dedah ke aircond dan kipas.. lepas tu kita lak yang pening.. bebudak ni jenis tak tahan panas.. kalo peluh tu.. naik plak merah merah...

so mana yang paling bagus ye..kipas ke air cond...

Follow Us
dulu mase baca info on rhinitis, dia suh pakai aircond instead of kipas..

Originally posted by wardatulhamra at 27-9-2007 04:09 PM
erk, kalo asma bleh pakai aircond ke?

aiseh fenin plak..

anak kita tu ada la history kena pneumonia bagai... dr kata, risiko nak kena asma tu ada.. jangan dedah ke aircond dan kipas.. l ...

heheh.. isu ni mmg memeningkan kepala.. mmg nampak remeh tapi mmg pening kita memikirkan hal ni.. i sendiri mengalaminya..

dulu i pakai ekon je.. tapi terlampau sejuk.. i pakai kipas lak.. angin panas je.. tak selesa.. so finally i pakai dua2.. i set ekon 25 degree, angin slow.. pastu buka kipas no. 1.. nyaman.. selesa..

doc bb i dulu penah pesan.. kalo anak selesema lambat baik sbb manjang tido ekon.. kalo boleh guna kipas je, buka jendela.. bagi fresh air masuk.. good air-circulation la.. tapi still i tak leh tahan gerah, esp time musim panas takde ujan.. i kena on ekon gak.. and on kipas.. mcm i buat tu.. so far ok la.. takde la selesema bb lambat baik.. melarat..

org tua2 lak kata kalo anak selesema/batuk jgn bagi tido ekon.. kang tak baik2 melarat jadi asthma.. lagi susah!

[ Last edited by  paulinevoon at 27-9-2007 04:29 PM ]

neisya pernah post dah topik mcm ni..kat mana ntah hari tu...

neisya pernah tny doktor pasal ni, dia kata...
yg paling bagus angin luar...tp tak praktikal la pulak kan...
no 2, air cond..
no 3 baru la kipas angin...
dia kata, kipas angin akan bawa habuk-habuk...tu yang tak bagus...

neisya pilih ekon sbb...bb neisya kalau tidor pasang ekon....lena nyenyak....

ekon byk pakai letrik..

so aku ajar anak aku pakai kipas aje..dulu penah tido ber-ekon..ada skali letrik takde, kene bwk anak masuk tido dlm kete..

balik kg pun dia mengeluh kepanasan..

mula2 pasang dua2.. pastu bila ashraf dah tido.. tutup kipas.. guna ekon aje..
itule pasal, ashraf asyik selsema je..

Guna dua dua, tapi pasang timer la kat air con. after few hrs, pakai fan aje. mudah dan ekonomi

Bunny pernah tanya pasal ni kat my paed kat sjmc. dia kata d best is udara luar tapi since udara sekarang ni dah banyak

tercemar,dia suggest guna aircon. katanya lagi,if guna kipas nanti circulate suma habuk dlm bilik tu.

n one thing 4 sure,my son yg memang ade lelah tak boleh terdedah sgt dengan kipas.

sure dia boleh dpt attack nye.so,bunny pilih aircon is d best choice

terbca kat mana ntah dulu, aircond is better than kipas. as poremer2 dah tulis kat atas tue, kipas 'menarik' dan 'menerbangkan' habuk2 sekitar rumah tue, so its not good.

lagipon kalau pk lojik, kat spital tue, kalau ekon is not good, mesti tpt2 kritikal mcm NICU tue, spital tak kasik pasang ekon, instead pakai kipas ajek.

tp aku tgk NICU dkt spital aku beranak nie, menten ekon jek....lagiklah kalau tgk budak2 cam dlm tube ker or under biliribun lamp tue sumer tue, bogel ajek pakai pempes....

but of kos la dlm temp yg bersesuaian i guess......

guna kipas satay  jimat, selesa dan nyamannn

Originally posted by bunny72 at 28-9-2007 08:27 AM
Bunny pernah tanya pasal ni kat my paed kat sjmc. dia kata d best is udara luar tapi since udara sekarang ni dah banyak

tercemar,dia suggest guna aircon. katanya lagi,if guna kipas nanti circ ...

yeah haku setuju tuh...sbbnyer anak aku pun lelah...after kuar wad aku pakai kipas atas..after few days mai balik plaks...agaknyer kipas tuh menerbangkan habuk2 yg ada kat keliling tuh..ada jugak org lelah takleh sejuk2 sgt..mcm aku ler...tp kalo control to temp yg sesuai takde masalah...tp make sure jugak kalo pakai aircond buat regular maintanance..cuci n tukar filter tkt bakteria ke moulds ke haper lak yg menternak dlm tuh...umah aku tak pakai aircond lagi..lom cukup budget..hehe.. but my pren yg ada rhinitis pakai aircond ckp as far dia pakai aircond bgn tido ok..but kalo start bgn tido sneeze jek maknanya its time to do something to the aircond la..

Originally posted by sesemutku at 28-9-2007 03:48 PM
guna kipas satay  jimat, selesa dan nyamannn

mut.. sapa lak kipas klu sumer dah tido?

Reply #14 tina^^'s post

hehehe...

cakap pasal air-con kat hospital ni aku dlm bilik bersalin tu pun sejuk je..

beranak tadak peluh..

menjawab soalan tuan rumah ni nash sendiri pakai kipas..

my case lain sebab rumah sekarang rumah sewa..

tapi pakai kipas pun still i have to open up all windows kat rumah ni..

kasik angin keluar masuk..mlm2 memang sejuk..

at times memang la panas tapi dgn ada angin luar ni kurang sket kepanasan dlm rumah..

kena rajin cuci kipas ler nanti..

hari tuh my baby admitted kat DEMC sbb demam. Paed Dr Roliza (yg doc Paed PA&MA) awal2 cakap, baby can sleep dalam bilik beraircond. So mama tanya how bout kipas coz kat rumah tk pasang air cond... she said better air cond. Pastu tringat masa my MIL dok bising kat my biras sbb pasang aircond kat bilik since baby dia masa tuh still dlm hari...sejuk dada ler, paru paru tk elok nnt ler....so, kalau timbul balik kes ni from my IL, mama nak ler bagi hujah from doc pakar sendiri......

Ade gak sorang pernah bgtau the same thing, aircond better than fan (x ingat doc mane laks)...So, now malam pakai aircond, siang pakai fan ajer...Kalau 24hrs aircond, mau melambung bil letrik ku.......

Anyway, bape temp yg sesuai utk baby? I mean, newborn?

12Next
Return to list New