CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 13531|Reply: 24

Ubun-ubun baby lekuk , kat dahi bulat2 putih!!!!!

Salam.... apa khabar semua... Selamat Menyambut Hari Ibu..semoga kiter semua akan menjadi ibu yang terbaik dan menjadi ratu di hati anak-anak...

Nakal nak tanya skit la pada semua kot2 sama problem ngan nakal ni.. macam ni.. kat dahi Irsyad ader bulat2 putih panau... ape memang panau ker? tanye kat klinik masa cucuk 3 bulan dia cakap mgkin panau atau pigmentasi kulit dia berubah color... dorang tak nak kasi ubat lagi..... MIL letak kunyit kat dahi dia..nampak macam ok skit...

pastu pasal lekuk kat ubun2 dia.. semalam nakal perasan memang lekuk sangat..bole rase lekuk tu..tapi tetibe ubun2 dia tu bergerak2 macam pernafasan lak..naik turun naik turun.. bile turun lekuk..bile naik jadi ok.. Pelik la... memang baby macam tu ker?

Originally posted by nakal14022004 at 12-5-2008 07:32 AM
Salam.... apa khabar semua... Selamat Menyambut Hari Ibu..semoga kiter semua akan menjadi ibu yang terbaik dan menjadi ratu di hati anak-anak...

Nakal nak tanya skit la pada semua kot2 sama pr ...

ubun2 tuh kepala ker?
aku nyer anak buah nyer kepala lengkuk sampai skrang..
dulu anak buah aku kulit dia gelap paling...dari bayi2 lain..masa dia lahirkan
tetiba jer kulit dia jadi cerah...berberapa bulan pastuh sampai skrang umo 3 tahun

adik aku gak dulu cam tuh..
mula2 puteh melepak...masa baby...tetiba jadi gelap...dah besar
dia ada birthmark kat dahi..tapi gelap..

engko nyer baby kemungkinan tuh benda puteh kat dahi tuh sementara kot..
maybe terkena air susu kat dahi tu kot...pastuh sampai jadi panau?

Originally posted by nakal14022004 at 12-5-2008 07:32 AM

Nakal nak tanya skit la pada semua kot2 sama pr ...

pastu pasal lekuk kat ubun2 dia.. semalam nakal perasan memang lekuk sangat..bole rase lekuk tu..tapi tetibe ubun2 dia tu bergerak2 macam pernafasan lak..naik turun naik turun.. bile turun lekuk..bile naik jadi ok.. Pelik la... memang baby macam tu ker?

baby mmg camtuh ler dah 4/5 bulan baru dah tak nampak turun naik ubun2 tu.. lama2 ubun2 tuh keras lahh.. dekat2 umo setahun baru keras ubun2 dia tuh..
kalo bagi mandi.. cepat2 lap air.. takut nanti senang dapat demam...

normal la tu
baby punya ubun-ubun tu belum bercantum sepenuhnya
klu org-org tua lak kata klu ubun-ubun lekuk dlm kemungkinan baby tu kembung
tu org-org tua yg ckp la...

salam.. anak mitu skang dah 9 bulan.. dia pon ada lekuk kat area ubun2 tuh... n mmg ubun2 tuh selagi tak keras mmg macam tu- bila bb bernafas turun naik... bab lekuk tuh plak... ok jek kot.. sbb sampai skang ubun2 anak mitu.. kalo disentuh.. bleh rasa lekuk dia...n lagi satu... masa memula bb kuar dulu.. mmg mitu ada perasan kat dahi dia ada satu tanda putih menegak- ni mitu assume as tanda lahir... skang kulit dia makin cerah tanda tuh pon dah tak nampak.. kalo perhati.. mmg akan nampak.. mayb yg bulat2 tuh tanda lahir jugak kot??

Anterior fontanelle
From Wikipedia,

Skull at birth, showing frontal and occipital fonticuli.

The anterior fontanelle (bregmatic fontanelle, frontal fontanelle) is the largest, and is placed at the junction of the sagittal suture, coronal suture, and frontal suture; it is lozenge-shaped, and measures about 4 cm in its antero-posterior and 2.5 cm in its transverse diameter. The fontanelle allows the skull to deform during birth to ease its passage through the birth canal and for expansion of the brain after birth.

While the posterior and lateral fontanelles are obliterated by about six months after birth, the anterior is not completely closed until about the middle of the second year. Full ossification starts in the late twenties and finishes before the age of 50.

Clinical significance
The anterior fontanelle is useful clinically. Examination of an infant includes palpating the anterior fontanelle. A sunken fontanelle indicates dehydration, whereas a very tense or bulging anterior fontanelle indicates raised intracranial pressure. However, this is not a certain indicator for raised pressure as prolonged crying by the baby may produce the same effect.

[ Last edited by  cherub at 12-5-2008 09:01 AM ]

Follow Us

Reply #1 nakal14022004's post

ubun-ubun tu bukannya lekuk nakal..cuma dia bergerak turun naik..normal tuh..zhafran pun macam tuh gak...lembut lagi..jgn tekan dah ler..lain lah kalau memang lekuk ke dalam tak naik2 ....jgn risau lah..pasal panau putih tuh..zhafran banyak kat tengkuk belakang...kecik2..bulat...tak tahu nak hilangkan macam mana..tapi tak gatal.lah....

Originally posted by ayanganje at 12-5-2008 08:01 AM
normal la tu
baby punya ubun-ubun tu belum bercantum sepenuhnya
klu org-org tua lak kata klu ubun-ubun lekuk dlm kemungkinan baby tu kembung
tu org-org tua yg ckp la...

ooooooo gitu ye...baru ku tahu

glossary:

ossification: menjadi tulang.

dehydration: kering/tak cukup minum.

raised intracranial pressure: tekanan dalam otak yg tinggi.

anterior fontanelle: ubun hadapan

posterior fontanelle: ubun belakang

suture: tempat tulang bertemu.

oooo.. baru nakal tau.. memang ubun2 tu akan bergerak2 ek? nakal tanye mil dia pun tak tahu.... ermm... bukan tanda lahir sebb tanda lahir Irsyad kat atas pala  warna merah....

Reply #1 nakal14022004's post

Ha'ah.. ubun2 baby mmg la gitu..Anak Mul sampai umo setahun lebih, ubun2nya masih tak keras sepenuhnya.. Dulu pon cam gabra jugakla.. Tp my FIL la ckp, budak2 mmg la gituuu . Biasanya, sampai umo 18 bulan.. depends pd baby tula..
Yg psl putih2 kat dahi tu pon, biasa je la tuh.. mustahil la panau.. kalau budak2 dah pandai melasak, main kat luar rumah tu lain laaa..

ooo...br aku tau jgk.....  aku pon ari tu risau gak...bgtau hubby..nape anak kita ni bang lekuk ni......heheheh.....tp aku xdela concern sgt...sbb si adam tu rilex je xdela nangis ke ape ke sakit.....aku ni kalo dia xde nangis ke ape...aku x kisah sgt la kan........

mmg ubun

salam..zea pon nyebok nak tanya...patut ubon2 lembik kan...kalo keras je..normal tak?

haah ubun2 masa kecik lembik.. kalau keras..dah ok la tu..

ryn usia seminggu br zea check ubon nye nakall...keras..carik2 tak dapat..bergegas aku soh mak bidan tu check..mak bidan tu kata ada...tpp sbb dia dah beso tak baper rasa.

masa saya kecik2 dulu...masa tu makcik saya lahirkan anak...saya tgkla kat kepala anak dia ada lekuk...saya pun nak pegangla...makcik saya ckp jgn tekan sbb nanti baby blh mati...tp saya tak tahula btl ke tak...masa saya lahirkan anak saya 2 thn lps ubun2 anak saya pun blekuk...saya dh risau...tp mak saya ckp ubun2 lekuk sbb dia lapar atau kurang air...sampai skrg saya tak berani sentuh ubun2 mana2 baby...takutla kalau apa2 tjadi...

hmm... baby pretty plak, ubun2 nya dari dahi memanjang sampai ke belakang kepala..
takde mcm lembut bulat kat atas kepala.. dia memanjang lembut & staright dari dahi terus ke kepala bahagian belakang... masa cukur botak heran sgt tgk lekuk tu.. mak bidan kata my baby ubun2 jenis sungai....  biasa ubun2 jenis telaga.... lagi fenin bila dengar.... ada plak telaga & sungai bagai......

haah kan..byk sangat jenis pulak..ape agaknye maksudnye ek...

anak aku pon ada yg lekuk tu.
bila aku tanya laki aku dia kata its normal. lama2 nanti keraslah.
sejak Zharif botak ni mmg lagik senang tgk turun naik turun naik lekuk tu.

12Next
Return to list New