CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 4854|Reply: 13

menyusu badan ketika mengandung

salam,
nk tny skrg saya dh 9 minggu mengandung utk ank ke 2.. hr tu ada jmp doktor utk bt pengesahan mengandung.. doktor ckp dh 6 minggu.. so, ktorg seronoklah.. lps tu, mulut ni pegi gatal cakap kt doktor tu yg saya ni masih bg menyusu badan kt anak lg..nk tau jwpn tu apa? you kena stoplah bf ni, klu x baby yg no 2 ni x dpt yg warna kuning tu.. saya terkejutlah, knp doktor tu suruh saya berhenti serta merta? saya sedih jugak, xkn nk suruh berhenti..sian kt yg sulong ni br je msk setahun.. skrg ni saya ambik keputusan saya menyusukan dia smpi adik dia ada... x pyh fikir2 lg dh.. blh ke mcm tu?  nk tny jugak pendapat kwn2 kt sini klu ok saya nk teruskan je..lg pun mak dan suami saya pun galakkan saya teruskan je menyusu tu janji bdn sihat.. tolong bg pendapat.. klu nk tau, saya kurang mabuk.. syukurlah dpt bt keje.. lps tu bl smpi je umah jd malas, semua keje suami btkan.. kesian kt dia..

saya dulu disahkan pregnant masa anak sulung baru nak masuk setahun. masa tu mmg tgh aktif breastfeeding. tak lama pas tu saya miscarriage. bila saya tny doktor (pakar sakit puan), pe sbb2 yang memungkinkan saya miscarried tu, doktor kata mgkn sbb saya aktif breastfeed. so hormon menyusu tu telah merosakkan hormon untuk kekal pregnant. tapi semua ni bergantung pada individu jugak. ada ramai gak kawan2 saya yang terus menyusu walaupun tgh pregnant, tapi diorang ok2 je. kalu tak pasti boleh rujuk pakar perbidanan la.

sy pun pregnant ms baby 1 thn 4 bln. sblm tu mmg exclusively bf. tp doc nasihat suh stop cz ada rs contraction ms bb menyusu.. slowly sy stop.. now kandungan da 23 minggu.. baby pun bf just weekend..

saya skrg preggy dg 30 minggu..tapi yg no 2 still menyusu sampai skrg, umur dh msk 2 thn..puas dh bt mcm2 cara nk suh berhenti, tak jln gak..asyik menangis tak berhenti..dia cuma menyusu mlm jer..

skrg pening pikir sbb due dh tak lama,..tak tau cara mcm mn lg nk stop breastfeed..

org tua panggil...kakak minum susu adik...tu yg kna stop benti bf kot...tp mmg sayang kan nk stop..tmbh2 ank tgh nk manja2 lg....

boleh je....asal kan ko sihat..larat

Follow Us
Teori sains begini, bila kita menyusu badan akan mengeluarkan hormon oxytocin yang mana menyebabkan contractions pada uterus. Keadaan ini boleh mengundang risiko keguguran. Akan tetapi ada kajian menyatakan bahawa uterus sesetengah orang tidak sensitif pada hormon ini hinggalah pada minggu ke 24.

Semasa proses kandungan membesar, fizikal badan kita turut berubah (pregnancy hormones). Air susu juga akan bertukar semula-menghasilkan hormon - menjadi colustrum (penting bg bayi baru lahir).  Susu ibu akan berkurangan.

Secara teori orang tua-tua, anak yang menyusu badan si ibu boleh menjadi kecil dan mudah jatuh sakit.

Pengalaman mama sendiri, anak-anak mama betul-betul setahun jaraknya. Kedua-duanya lahir pada bulan oktober. Seorang 10 oktober 1998 dan seorang lagi 14 oktober 1999. Walaupun mama tahu teori sains tu tetapi disebabkan anak mama suka menyusu, mama teruskan juga tetapi campurlah dengan susu enfagrow selepas minggu ke 24 tu. Anak mama sihat dilahirkan tetapi ketika proses tumbesarannya, dia mudah dijangkiti penyakit. Keadaan itu berubah apabila imuniti badannya betul-betul develope. Akhirnya apabila masuk sekolah rendah, barulah ok. kalau tak asyik demam jer.

Tahniah buat TT & pilihlah yang terbaik untuk ibu dan anak.

sy pun tgh peknan, masa awal2 tu yg 2nd masih bf lagi, bila refer kt nurse, dorang kata ok jer, nanti lama2 berentilah si abang tu..tp dlm masa yg sama sy try stopkan si abang bf, bknnya ada byk susu pun, sajer jer dia nk nyonyot..lagipun tak boleh nk buat keja, asyik nk bergayut jer..lama2 berjaya jgk pisahkan susu..walaupun rasa sedih sikit sbb dia manja sangat..

lagi satu ms si abang bf perut tak membesar..mgkn kah masa kita bfkan baby rahim kita mengecut??,,tapi alhamdulillah..skang semua dh ok,..dh boleh rehat sbb takde yg "bergayut"..hehehe

hehe..ada org kata, kalo anak masih menyusu bdn, sdgkan kita tgh peknen, nnti kakak@ abg tu akan hisap darah adik..kata2 org dulu2..aku pun tk thu..

anak tgh menyusu bdn kn, nk buat cmne..omak & abah eh pun tk nyompek2 nk tambah baby laie..kok yo pun nk tambah, tgula anak eh bosa dulu..kan doc dh suh stop..haha capo yg jadi mangso? anak jugak..sian dio, baru nk bkasih syg..tk pueh laie nk bmanjo..

tp boto gak ckp doc tu...kalo TT sentiasa BF, maybe kolustrom yg kuning tu, dh tk kuar..

Sebenarnya rezeki anak adalah hak masing-masing......

Saya masih menyusu anak saya yg sulong berumur 2thn 2 bulan...sekarang tengah pregnant 7 bulan..tp dia bukannyer menyusu sangat pun....nyusu sekadar nak lepas gian ajer....saya top up dengan susu dutch lady kotak tu utk dia...

Reply 10# mymisteri

betul. susu bdn kita rezeki anak.. time anak sulong 2yr old & i was pregnant dulu pun bagi anak sulong menyusu gak.. ok no prob..

Sy tgh preggy 3 bulan.... tp still bf anak saya yg ke-2...2 tahun 3 bulan..... Saya ada ckp kat Doktor ngan Nurse sy still bf anak saya... Dr ngan nurse ckp ok jer...  siap ckp xyah stop ..... Sy mmg nak stop sebab dah 2 tahun lebih dah tp payah btol la...... Sy ada terbaca bila masuk 2nd trimester susu akan berubah jadi kolostrum...time tu anak akan rasa susu dah berubah maybe dia akan stop ngan sendiri.....yakin pasti boleh....

thn 2011 baby meninggal dlm perut sbb darah rendah dan kurng makan... tahun 2012, pregnant lg yang sulong masih menyusu.. tanya pakar dia cakap xde kena mengena dgn menyusu, then doktor bg obimin + neurogain khas utk preggy + bf.. masa tu jugaklah jaga makan minum disamping itu anak sulong masih lg menyusu (2 thn lbh), bln 10/11/2012 bersalin.. lps keluar dr labour room ddk je atas katil, anak sulong mntk susu nak xnak bg jugaklah sbb dia comel btl masa tu x smpi hati x bg.. sampai skrg ni 2014 nak 4 thn dah masih menyusu lg dgn saya, yg kecik baru setahun 2 bulan.. tp yang sulong jarang menyusu cuma masa nak tido dgn mengamuk je bagi, klu x mmg adik je lah dgn saya...

Iolls pun risau..sbb bila anak mnyusu..rahim akan mengecut..klo rahim xkuar akan brlakunya contradiction..hopefully anak dlm kandungan selamat