CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8680|Reply: 41

3 beradik lelaki...kena wat ape2 majlis x?

Assalamualaikum...

saya br lepas melahirkan anak lelaki pada bulan 8 lps. masuk yg ni saya ade 3 anak lelaki.
ade org2 tua ckp, klo 3 lelaki berderet xelok.
ade kata kena wat kendurilah, masak bubur 3 jenis.
tp aritu saya pergi berurut kt satu bidan ni.. saya ckp saya br lps bersalin dpt anak lelaki.
dia tnye berapa org dh anak saya? saya jawab 3. semua lelaki.
dia kata kena kebas.. maksudnye saya kena beli kain ela 5meter, bunga2 kena 3 kaler, beras rendam 3 kaler, air tolak bala.
masa nk wat upacara tu semua kena ada, anak2, mak bapak sekali.. kena kebas ngan kain.

kena buat ke upacara tu... klo takat wat kenduri/bubur tu saya xkisah... tp bila bab2 mandi, kebas2 ni...
ikutkan kang takut khurafat plak.. serba salah plak...

klu sume pompuan cmner lak?... aku adik beradik sume pompuan.4 pompuan...xder lak mak aku citer wt paper....

ah.. adat je tu sume..
TT buat doa selamat sudah..

ade ke syarat mcm tu?
x penah dengar pon..

Ish, mengarut ja tu. Mak saudara aku berderet 6 orang anak lelaki takda apa pun. Elok je, semua dah besar2 pun sekarang.

mak aku lak berderet smpi 7 laki..xwat pape pon..xpnh dgr pon..tahyul sgt

Follow Us
thanks pada yg reply...

tu le. rasa cm mengarut je.  cm berat ati nk buat tp bila org dh ckp2 mcm xsedap ati plak...
asben pon ckp mcm mengarut je. jgn byk2 pikir dia ckp.

xtaulah adat negeri mana, sbb mak saya sendiri pon xtau.
saya pernah dgr dr mak mertua saya je & bidan ni.. mgkn adat org melaka kot..

just bertanya kot2 ade yg pengalaman mcm saya.

Assalamualaikum...

saya br lepas melahirkan anak lelaki pada bulan 8 lps. masuk yg ni saya ade 3 ...
syaden Post at 6-12-2011 16:33

cuba sis cari ada x dalil atau nas yg suruh buat mcm tu?

sujud syukur. rezeki murah kot.

abaikan... rezeki anak dari Allah. apsal nk tolak bala bagai plak kalu dapat anak lelaki 3 sederet. mengarut je tu. jgn ikut nnt syirik.

ni kepercayaan apa plak macam ni neh ? tak penah2 saya dengar...

anak saya 4 orang ...semua perempuan.....tak penah plak ada org cakap suh wat kenduri ke apa ker.....mak saya plak.....anak no 1 sampai no 5 perempuan....yg ke-6 baru lelaki....pastu sambung balik dari no 7 sampai no 10 perempuan.....caner plak ?

abaikan jer.

Reply 1# syaden

tak payah la buat khurafat semua tu. Ini bukan nak tolak bala, tapi nak cari bala Allah namanya.

sepupu iols beranak 3deret lelaki jugak...tapi takde buat ape2 pon...la ni dapat anak ke4 perempuan...

actually bende ni pon mak saya ckp dia xpernah dgr.. mak saya org n9..
saya ni berkahwin ngan org melaka...xtaulah kot adat/kepercayaan org melaka je ke..wallahualam.

dulu saya dgr mak mertua saya buatkan utk anak dia. anak dia beranak 3 pompuan berderet, pastu sorang lg, 3 lelaki berderet..
pastu bila saya plak bersalin 3 lelaki berderet, derang ckp kena buat cmnilah..
saya ngan asben xmo buat... tp org tua biasalah kan...
bidan tu ckp, klo xbuat nti adik beradik xamanlah, asyik gaduhlah, asyik sakitlah..mcm2lah..
tp saya tgk yg xberderet pon bergaduh gak, sakit gak.. tu yg malas nk pikir2 tu.
tp just bertanya kot2 ade ke bende2 cmni.

dulu anak saya yg sulong ada urat biru kt batang hidung dia. ade ke sorang makcik ni dia ckp urat biru ni xelok. sok2 klo ada adik, dia makan adik dia. maknenye klo saya beranak lg, nti anak saya mati.. cmtulah lebih kurang.
dia kata kena org yang berdarah raja sapukan air liur dia ke hidung anak saya..
mana plak nk cr raja... mcm2lah org2 tua ni..

so..sekarang saya decide xmo buat ape2.. insyaAllah klo ade rezeki buat kenduri doa selamat je.. mudah2an semua selamat...
terima kasih pada yg sudi reply.

ajal maut...zuriat.....semua tu ditentukan oleh Nya. kita berusaha apa yang patut saja.

sorry to say, x pnah dgr adat cam ni....

sy sng je..kalo sesuatu benda tu xde dlm ajaran Islam, xde dlm sunnah ke apa ker, just abai kan...melain kan kalo kita x buat, kita berdosa..

ni sume kepercayaan / adat...xde efect kpd akidah kalo kita x follow.....

kpd TT, awk just buat kenduri kesyukuran / akikah je la...

adat ape ni???x penah dgr pun...sorry to say...u punya bidan ni byk sgt pantang larang...mane ade kepercayaan yg klau ade urat biru kt hidung tande x elok...klau x elok drpd segi perubatan tu maybe blh dipercayai...just ignore the nonsense ok...klau dh termaktub u dpt 10 anak lelaki nk buat camne kan...redha jerlah (spls u berusaha)....

prasan x org kita ni, kalo benda2 karut mcm ni, mcm concern sgt...mcm takooot sgt kalo terlanggar pantang or x ikot...

tp kan kalo bab rukun fardhu/wajib xde plak risau...
e.g : solat tu kan fardhu, kalo tinggal akan berdosa...tp manusia nowadays mcm x kisah pon solat ke x..tinggal solat mcm xde rasa bersalah..

tp kalo tinggal kan amalan adat yg sumtimes nonsense : ex.g mcm kes TT, risau/cuak plak..tkot jadi papa..

to TT : sy bg general stetmen ni, bukan nk ckp direct kt TT...jgn terasa yeaa...

baru saya tahu sebenarnya adat ni...

wan pon anak sumer lelaki....3 org berderet gak...takde apa2 pon....tak payah la nak ikut sgt adat2 nie.....takut jatuh khurafat pulak....janji jaga anak baik-baik....jgn lupa buatkan aqiqah dah la.....gaduh antara adik-beradik tu biasa jer...kejap jer...pastu tidur makan sama2 jugak.....