CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6256|Reply: 40

Bagaimana Nak Atasi Anak yang hardcore gamer?

Anak sulung aku sekrang ni dah 14 tahun.  Since umo dia 4 bulan dia dah start dam dim dum keyboard.  Umo 2 tahun dah pandai activate internet (masa tu nak masuk internet kena dial up).  Start gaming umo 3 tahun smpe umo 8 thn aku discover dia gaming sampai susah nak stop.  Apa org ckp?  Addicted to PC games smpe aku buat macam2 ~ create activities bagi dia tgl jap PC.  Cukup time solat, dia stop PC tu dan gi solat.  Skrg ni mcam tak leh nak control dia... dah remaja.  Tp pelajaran OK jer.  Cuma aku risau ler... tak leh suruh buat keja umah sikit, dia dah merungut sbb asyik sibuk dengan games.  
Mcam mana ni?  Aku ni tak pandai nak didik anak ke?  Boleh bagi tips kalau korang ada masalah yang sama dan dapat tangani masalah ni.
Tolong bagi pendapat yang positif.

bagi iols, duduk rumah men game tu lagi bagus dari die melepak dan berpeleseran kat luar...at least TT tau dia kat mana and buat apa...

cuma kalo dah hardcore sgt smpi x ingat dunia, mmg problem la..

game tu pakai internet x? kalo pakai, limit kan la..kalo nk hardcore, terminate trus. Cuma takut die lak memberontak.

macam my mum, kitorang sume addicted to things jugak. macam perempuan gila berchatting and lelaki pulak game.
tapi masa sekolah dulu, dia akan limitkan penggunaan pc/laptop. for ex: 1 jam untuk sehari. kalau tak langsung tak boleh pakai. kalau kitorang tolong dia buat kerja, dia bagi la upah guna lama sikit.

macam adik lelaki yang kecik tuh, dia gila game, apa2 game pun dia main. then my mum belikan ps kat dia. habis bateri baru lah dengar suara dia dalam rumah, tu pun berebut tv dengan yang lain.so sometimes, me pernah pesan, tak boleh selalu main game.
kalau minta tolong, dia akn tolong. suruh solat pun ok. so macam tak kisah sangat as long as dia tak melawan, tak buat benda bukan2.

ahazman24 posted on 20-2-2013 12:29 PM
bagi iols, duduk rumah men game tu lagi bagus dari die melepak dan berpeleseran kat luar...at least  ...

iols setuju..

adam plak. adik2 adam main game. adam plak xminat main game. kesannye adam jd peniaga. adk adam jd kuli org kerja doctor kalau adam sakit dpt free rawatanadk adam pg practical siap install dota dalam desktop kt bilik dia..gila benar..

AdamBillionaire posted on 20-2-2013 01:39 PM
adam plak. adik2 adam main game. adam plak xminat main game. kesannye adam jd peniaga. adk adam jd k ...

So Adam, moral of the story????

Follow Us
bagi iols, duduk rumah men game tu lagi bagus dari die melepak dan berpeleseran kat luar...at least  ...

Ahazman24, betul jugak kat you tu kan?  Daripada dia lepaks tak tentu pasal kuar rumah berpeleseran, bagus jugaklah game tu.  Takut berkawan bergaul dengan kawan2 yang tak tentu hala ni.  Positif ... thanks!

reenryezoll posted on 20-2-2013 04:17 PM
Ahazman24, betul jugak kat you tu kan?  Daripada dia lepaks tak tentu pasal kuar rumah berpelesera ...

sbb iols pn kaki game gk. so iols tau caner perasaan hardcore gamers nih...hehehe~

reenryezoll posted on 20-2-2013 04:14 PM
So Adam, moral of the story????

setiap manusia ada kelebihan kekurangan.. just guide pupuk minat dia.. contoh anak awk minat gaming. kalau betul minat? approach dia belajar programming. create games.. buat games online.. adam tak pernah jd mak ayah. tp pernah jd abg kepada adk2 adam.. jd adam fikir zaman remaja ni? perlu seorang KAWAN SAHABAT.. mereka dh besar. boleh berfikir? tp perlu di guide? perlu di approach.. kalau silap cara, meka lawan balik.. sama juga adam.. adam pernah lari rumah masa form 4.. sebab bosan sekolah.. adam dari aliran sains tulin masuk matriks kira rezeki and adam dapat kos akaun.. mmg minat akaun pun. sebab ambil aliran sains adam still ambil kelas akaun. kalau fizik bio chemistry? otak adam mmg berat sikit nak masuk. sebab benda tu mcm belajar ilmu khurafat banyak sangat mazhab ilmu bio kimia fizik. pening kepala adam nak membaca adam suka wat eksperiment je.. laporan tiru kawan.. time wat eksperiment cikgu suruh cari 1 result. adam buat 3 result adam jenis belajar faham. tp masuk exam muka blur utk subjek kimia dgn bio. physic tu boleh hidup laginak nyesal pun ada juga? sebab kalau fikir balik? tak de lah mak ayah adam susah2 dtg angkut adam kt sekolah sebab kena panggil cikgu displin kes ponteng sekolah. merokok? gaduh? bukan life adam.. rasa sedih sampai sekarang sebab malukan parent adam. ni lah masa adam nak jd manusia. nk happykan parent kdg2 cemburu tgk adk2 berjaya. exam power.. adam belajar sains mmg memantul.. kalau akaun? imbangan duga? pe semua tu? adam lagi laju dari cikgu adam. kejap je siap. sebab suka mencongak dalam kepala sendiri. tangan mcm mesin microsoft word.. tulis je..

by the way. subjek adam minat tp gila susah ialah lukisan? masa sekolah ada beli lukisan kawan sekolah.. upah dia lukis gmbr awek shomel2. adam pos kt awek tu awek tu pun percaya adam pandai melukis.. kenal pun main sms atau pos surat je..huhu.. dari adam tadika sampai dah besar lukisan rumah bungalow, pemandangan sawah padi, pemandangan tepi pantai ada pokok kelapa..itu jeklah adam pandai lukis.. bab colour lukisan lg lah fail cuma satu lukisan je adam dpt A++ iaitu lukisan cop batik. adam potong kentang? ukir kentang buat bentuk bintang? bulan?  asteroid? lepas tu wat cop ala2 kain batik perempuan melayu.. gila kembang kena puji dengan cikgu tu..

pe adam nak sampaikan.. jgnlah marah sgt anak2 tu. zaman remaja beb. zaman memberontak.. zaman adolfh hitler.. kena bentuk kena berkawan dengan anak2 remaja ni.. bersyukurlah anak2 ada kt rumah. dari merempit? isap dadah? merompak? kdg2 kita tak tau nikmat syukur. bila tuhan dah ambil? baru nk rasa bersyukur.. adam dh kena.. sikit2 adam belajar jd manusia

I ada adik 13 tahun and adik ipar 14 tahun both lelaki and both memang gila games tak kisah kat fon, ipad, xbox, playstation ataupun PSP.. Yang i holeh nampak beza is melalui cara mak i and mak mertua i didik anak masing2:

Adik i - mak i bagi je dia main game, pandai2 la dia buat homework sendiri. Result pun bagus je. Memang takde kawan bermain kat luar, memang duk rumah je main game. Dia nak main berjam2 pun takpe. Tapi kalau bab suruh buat kerja rumah, tolong itu, tolong ini, memang harapan. Kadang suruh 10 kali baru nak buat, ataupun dah 20 kali suruh pun tak buat jugak. Belajar OK tapi manners teruk.

Adik ipar i - mak mertua i limitkan main game, boleh main sejam je sehari kalau hari sekolah and weekend boleh main maximum pun 5 jam sehari.. Tapi homework memang kena siap before nak main tu. Time exam memang tak boleh main langsungg. Kalau suruh buat kerja rumah, tolong jemur/angkat baju ke, memang cakap sekali je terus buat.. Nak suruh amik air ke, tolong itu ke, ini ke, memang terus stop main kejap and buat, baru sambung main. Tak payah suruh 2 kali.. Tapi bab pelajaran, kureng sikit.. Manners, adab memang elok..

It all depends on cara you mengawal/ control anak you. Goodluck!

anak aku 3 tahun..masa setahun je laki aku dah bekalkan dgn gadget mcm2..maklum anak sorg.tp lama2 aku dah kurangkan n hentikan.coz aku takut dia jd mcm pakcik dia.bg aku ada pro&con.tp kbnykana aku tanya org yg arif..kena ada limit.coz anak aku dulu..aku ajak pg taman mainan kdg2 dia asik jawap..dont want.xbape pandai gaul sgt.aku risau gak.pastu aku bg main pg sejam,tgahari kejap.mlm sbelum tido kejap.kalo x..pg umah org,dlm kete..kat mana pun sibuk mgadap gadget dia

aku takut dia jd mcm pakcik dia knp???mgadap komputer dr sekolah dulu.skrg dah 20an..mgadap komputer shj kejenya.rosak je pg cc.xpikir nak ada kehidupan lain.teruk sgt2.xkeje(ada kelulusan ok.)xda gf.pemalas.tu yg aku boleh ckpkan.n yg paling penting..xpandai bergaul.pandangan aku kalo nak cakap lebih baik main gadget dr melepak xtentu hala..aku kurang setuju gak.coz aku nak jadi bu bapa yg anak suka habiskan masa bsama.mcm jiran aku,mcm org2 lain yg aku kenal..

cthnya ank kwn lakiku tiap minggu habiskan masa dgn bapak dia..siap ajak memancing,mancing naik bot,mendaki,mengayuh.n ni yg kita org nakkan.bg aku best.anak pandai bgaul.anak2 bujang dia..tiap mggu lepak dgn bapak dia dan kumpulan kwn2 lakiku.MTB sama2.kwn2 budak ni pun ikut.sbb bg aku..budak yg suka lepak xtentu hala..coz bosan..ibu bapa xisi waktu dgn aktiviti n dia cari aktiviti sdiri.kalo ibu bapa btindak sbgai kwn.dia rasa ibu bapa dia paling best..kwn ajak lepak pun dia tolak tepi.famili laki aku,jiran n kwn laki aku bnyak guna cara ni.n mmg bkesan.

anak you ni dah masuk kategori ketagihan..sebab apa? sebab salah satu cirinya dia tak boleh disuruh buat kerja2 lain
maaf cakap dalam hal ni parents yang bersalah..kalau tak didedahkan dari awal kemungkinan takkan berlaku
pandangan aku parents zaman skrg semua sibuk dgn gadget2 sampai anak2 pon dirasuah dgn gadget2
sebab parents terlalu sibuk dengan kerja masing2, kualiti time dgn family bukan priority no. 1
anak2 belajar dari parents secara langsung dari rumah..apa parents buat anak tiru

ada few options la you boleh apply kat anak2..salah satunya bawak la anak dengar kuliah atau sembahyang jemaah kat masjid
itu lah yang lebih afdal aku rasa..atau lepas solat jemaah kat rmh, bagilah tazkirah kat anak2, ajak sembang pasal apa2 pun
dgn cara tu anak rasa parents concern pasal dia..banyakkan aktiviti keluarga, picnic ker, visit etc..try lah buat..mula2 mmg bukan senang, kena banyak sabar and berdoa la semoga Allah lembutkan hati anak

nidzhar posted on 22-2-2013 07:19 PM
anak you ni dah masuk kategori ketagihan..sebab apa? sebab salah satu cirinya dia tak boleh disuruh  ...

yup..btol..hal ni bg aku mmg salah parent.mcm aku sdiri akui..tu pun aku tsedar melalaui pembacaan xsilap aku dlm majalah keluarga ke apa aku baca,baru aku tsedar aku dah buat kesalahan terhadap anak aku sbnarnya.n aku terus rujuk pada org yg lebih arif.sbb kalo aku tlambat bg aku,anak aku xpandai bgaul ke apa..smemangnya salahnya bg aku..punca dr diri sendiri.

salah parents jugak le sbb membenarkan ini terjadi....

buat permulaan u boleh setkan limit masa main game, let's say sekrg die main 4 jam sehari, reduce to 3, slowly to 2, slowly to 1...seriously, i dah tgk boys gini, mmg tak keluar rumah bersosial...main bola, basikal apa2 aktiviti luar le.....ada kenduri kendara pun depa tak ikut....terperangkap dalam keasyikan dunia game ni....

So, masa yg die sengkang tak main game, u have to fill it with some activities together.....

Unless anak u bercita2 nak jadi professional gamer...cube tanye die, ape cite2 die?

i ptg2 kalo tak ujan..."uols get out...go n play".....sakit paler ngk men game lelama...masalahnyer menaip lambat gak...pandai tekan men game jah....

kalau pelajaran dia ok...masih berkawan dan dia ikut nasihat ibu bapa to me takde masalah

adik bongsu bel..kembar
mereka tu mmg hardcore gamer! esp yg adik tu...
bagi la game apapun mereka boleh habiskan dengan jayanya!
depa tak suka kuar rumah...kalau ada pun sesekali melepak dgn kawan2 or else kawan dtg borak2 depan rumah
lain dari tu..main game! dari ps0ne ke xbox ke xbox 360...now nak beli kinect plak
pelajaran pun ok aje...tp parent bel pantau...time makan, solat, belajar, outing dgn family semua tu mesti ada
dan bab2 keje rumah lain mesti kena chip in juga...bukan 24j main game or else xbox kena humban!
masa tunggu result mereka keje part time kat pizza hut
sgt rajin gi keje...sampai manager pun sgt sayang kat both of them
game pun main bila ada kelapangan...
bila nak berenti sbb nak sambung belajar, semua rasa kehilangan...

kesimpulannya game tu tak memudaratkan selagi ibu bapa pantau... Last edited by beldandy on 27-2-2013 10:11 AM

Nak cakap lebih-lebih pun anak tu dah teenagers. Memang dah agak liat. Anyway, ada beberapa drastic options.

1. Start dengan slow talk. Bagitau dia apa perasaan seorang ibu, expectation ibu, sudut agama etc.
2. Limit the facility. Kalau sekarang ni hari2 main game, bagi main weekend je. Takkan takde tuition class nak pi, belajar tajwid ke, masuk class apa2 ke. Baca buku ke etc?
3. Doa la cepat2 PC tu breakdown atau purposely buat sst spy rosak. Masa tengah repair, buat new deal dengan anak.

Anak2 saya lagi muda. Mula2 dah nampak sikap pemalas, perengus etc, semata-mata tengah main game.  It was a mistake to introduce PS2, mujur depa dah jemu dan depa dah malas nak beli controller yg selalu rosak tu. Dok mintak PS3, Xbox bagai, tapi saya tak bagi. Sekarang main online games kat laptop. Yg abang tengah mengikat perut nak beli ipad sendiri. Luckily, recent news, adik ipar nak sambung belajar kat Jepun. Saya tengah lobi, baik duit yg disimpan tu untuk beli tiket ke Jepun. Harapkan duit kami, tak mampu la sekeluarga pi Jepun. Dah lama dah depa impress dengan hasil2 games/kartun/komilk online. Sekali cakap hari tu dah nampak tergugat dah.

Lagi,  yang saya buat ialah, saya akan interrupt depa dengan macam2 request, kena tolong itu ini, tolong sesama adik beradik itu ini. So far ok. Depa willing to give up a few minutes untuk buat macam2 kerja. Kadang2, terus terlupa kejap, games online depa. Kaedah ni saya start dengan cara slow talk dengan depa, curahkan apa perasaan sebagai seorang ibu dan ayah, then implikasi dari sudut agama.

Keduanya, apa nak buat waktu cuti. Kalau weekend, mmg depa ada swimming class. Selalunya deal, settle benda kerja sekolah, kasut sekolah etc, baru main games. Masuk petang je,  kami halau keluar supaya buat aktiviti keluar peluh. Yg bagusnya, depa main online games. Geng2 depa pun akan keluar (takde geng la kat online tu) sepak bola sat atau main lari2 games entah apa-apa.

Kalau ada cuti panjang, mmg hantar baik kampung (takla kampung sangat pun), memang tak banyak boleh halang main games. Tapi depa kena drill solat berjemaah, bangun subuh pi azan kat surau, opah depa bawak pi exercise kat kebun atau keliling tasik. Time kami bercuti anak beranak, memang tak dibenarkan bawak laptop. Hidup atas hp kami je, tapi kena tahan depa berebut/bergaduh dalam kereta la. Cuti pun tempat yg banyak aktiviti yang membuatkan depa takde masa nak ingat games memanjang. Selalu jugak kami pi mana2 for a short break, semata-mata nak jauhkan dari games.

Ultimately, objective saya ialah nak depa lihat, ada options lain dalam hidup ni dari asyik mengadap games.

Rate

1

kawan aku pakai cara paling berkesan utk anak dia. dia kerap tukar password wifi dia. so dia tampal note kat bilik anak dia, kalau nak pasword wifi, sila selesaikan kerja rumah berikut..

tipuware posted on 28-2-2013 01:40 PM
kawan aku pakai cara paling berkesan utk anak dia. dia kerap tukar password wifi dia. so dia tampa ...

mmg cara yg bagus. provided anak bukan jenis yg keras kepala la...ade sesetgh tu, lagi kita control, lagi tu la dia memberontak.

Payah....payah...

DULU memang saya geram dengan anak saya yang selalu kerumah kawannya untuk share main game dirumah kawannya tu ....
bila saya marah-marah dia pulak asyik nak ke library sebab kat sana boleh guna internet untuk main game....
sudahnya saya pening kepala dia asyik buang duit nak main game sudahnya saya terus order UNIFI ...........ada internet sekali dengan channel TV dan telefon sekaligus ..........dah dia dah melekat kat rumah saya pening lagi sanggup berjam-jam main game ....kita nak suruh dia tolong apa-apa benda dia merugut sebab ganggu dia main game ......sudahnya saya sekat game hanya utk hari Sabtu dan Ahad sahaja dan lepas balik dari sekolah dan malam dari Isnin hingga Jumaat dia tidak dibenarkan main game ...............atas seban dia dah bagus sangat asyik main game sudahnya saya hantar dia pergi kelas programme komputer dan teknikal komputer ......